Ağva çocukluğumdan beri oldum olası duyduğum ama geç tanıştığım bir yer oldu. Şile’ye kadar gider Ağva’da gezilecek yerleri görmeden dönerdik 🙂 çünkü Ağva yolu biraz dolanbaçlıydı. Gel zaman git zaman Ağva’da bir evimiz oluverdi. Ben tabi arada 6 kıtada 55’ten fazla ülkeye gittim ama sonunda bu satırları size Ağva’dan yazıyorum.

Ağva, İstanbul’un belki de kaçılacak en güzel noktası! Bu sıfatı her yer için kullanırlar ama Ağva’lı diyorsa birşey biliyordur 🙂 Ağva yemyeşil doğası, nehirleri, ağaçları ve karadenizin hırçın dalgaları ile her müthiş bir kafa dinleme noktası. Ağva’da bulunan oteller de çoğunlukla keyifli dekore edilmiş butik oteller ve bungalovlardan oluşuyor ve bu keyifli atmosferi yaşamanızı sağlıyor.

Öncelikle eğer Ağva’ya nasıl giderim diyorsanız şu yazıma bir bakın. Ben bugün sizlere dönem dönem Ağva’da da yaşayan biri olarak Ağva’da gezilecek yerleri kendi tecrübelerimle anlatmak istiyorum.

Ağva’da Gün Batarken / Yeşilçay Deresi

Ağva’da Gezilecek En Güzel Yerler

Ağva’da gezilecek yerler tabi çok fazla 🙂 Ama ben size Ağva’ya gelince bir çırpıda gezebileceğiniz 13 tane güzel noktadan bahsedeceğim. Okurken nerede olduklarını merak ederseniz yazının sonunu bekleyin 🙂 Ağva gezilecek yerler listemin haritasına da yazı sonunda ulaşabilirsiniz, hem de tek tıkla telefonunuza indirip kolayca yol tarifi alabiliyorsunuz, hadi Ağva’nın gezilecek en güzel yerleri gelsin!

1. Ağva Limanı

Benim şöyle bir ritüelim var; “bir şehrin kimliğinde ne varsa onu önce bir koklamak gerekir”

Ağva’nın kimliği Karadeniz’dir, balıkçıları dır limanıdır 🙂 Uy Karadenizli uşaklar! Yok o kadar Karadeniz’li değil Ağva ama yinede önce bir Ağva limanını gezerek başlayın derim.

Ağva limanı dediğime bakmayın öyle ismi kadar büyük değil. Yeşilçay deresi ile Karadeniz’in bulustuğu yerdeki sevimli 4-5 balıkçı teknesi, birkaç kayık ve gezi motorları. İşte orada bir turlayın hatta hemen ayaküstü çay içecek yerlerden bir çay alın ve Ağva’ya geldiğinizi hissedin.

Ağva Limanı İşte Buradan Başlıyor!

2. Ağva Feneri

Limanda biraz turladıktan ve keyifli balık restoranlarını gördükten sonra Ağva Feneri’ne yolculuk başlar!

Ağva Deniz Feneri bence Ağva’da gezilecek yerlerin en özeli. Çünkü bu şehrin adete bir markası, tüm yolların sonu da oraya çıkıyor. Ben bazen şöyle bir Ağva’da yürüyüş turu yapıyorum ve sonunda kendimi bu fenerde buluyorum.

Ağva Feneri’nin en ilgi çekici yanı Karadeniz’in hırçın dalgalarını omuzunuzda hissetirmesi 🙂 Ben ki yelkenci derim kendime bana bile kocamaan geldiler, sanki Rio’dayım da okyanus var karşımda…. Ama burası Ağva ve Karadeniz!

Ağva Feneri, Ağva’da Gezilecek En Güzel Yerlerden

3. Ağva Halk Plajı

Konuyu Rio sahillerinden açınca şimdi Ağva Halk Plajı’na bağlamadan yapamayacağım. “Görkem amma abarttın!”

Hayır, gerçekten Ağva plajı tam anlamıyla okyanus plajları kadar güzel. Ağva’daki plajlar hem denize girmek için hem de birer gezilecek nokta. Çünkü Ağva’nın kumu da öylesine ince ve hoş bir renkte ki, bir de sahilin gözünüz alıncaya kadar büyük olduğunu düşünün kendinizi adeta bir kum uygarlığının kralı hissedebiliyorsunuz 🙂

Benden demesi Ağva’ya geldiyseniz denize girmeseniz bile halk plajını Ağva gezilecek yerler listenize ekleyin.

Ağva Plajı! Bakmayın Bulutlara Güneşte Bir Harika!

4. Ağva Sahil Parkı

Ah şu günümüz dünyası yok mu 🙂 Ağva’nın çok güzel bir sahil parkı var ama kimsenin haberi yok! Gerçekten kendi tecrübeleri ile blog yazısı yazanların sayısı pek az, Ağva’ya da uğrayan pek olmamış sanırım.

Ağva’nın deniz ile paralel kıyı şeridi boyunca keyifli bir sahil parkı bulunuyor. Bu park gerçekten çok güzel dekore edilmiş. Ağaçlar, yürüyüş yolları ve çimlerle beraber keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda burada gezerken deniz ve plaj manzarası ile de başbaşasınız.

Ağva sahil parkında keyifli atıştırmalık restoranlar ve şile bezi satan butik dükkanlarda bulabilirsiniz.

Ağva Sahil Parkı’nda Yürüyüş Yaparken

5. Yeşilçay Deresi ( Kocadere )

Ağva için Karadeniz ne kadar önemliyse Yeşilçay deresi de o kadar önemli!

Ağva zaten Kuzey taraftan deniz ile çevriliyken öteki taraftan da Yeşilçay deresi yuvarlak biçimde sarmalamış Ağva’yı…Bu yüzden Ağva’da ne tarafa yürürseniz yürüyün bir su birikintisi göreceksiniz, kendinizi adada gibi hissedebilirsiniz…

Yeşilçay deresinin uç tarafına Kocadere de deniyor. Bu derenin rengi de pek bir egzotik. İnstagramımdan paylaştığımda yabancı arkadaşlarım Afrika mı? diye bir sormuşlar yok dedim burası Ağva’nın doğal güzellikleri…

Yeşilçay Deresi’nin Harika Manzarası! Bence Ağva’da Gezilecek En Güzel Yerlerden

6. Ağva Aşıklar Yolu

Yeşilçay deresini anlatıp bu dereyi nasıl gezeceğimizi atladım biliyorum, gözünüzden kaçmadı!

Çünkü orası Ağva aşıklar yolu…Aslında buraya Aşıklar yolu mu deniyor onu da bilmiyorum 🙂 Öyle bir efsane var ben de bozmayayım dedim. Diğer bir deyişle Ağva dere kenarı yürüyüş parkuru.

Ağva’da deniz fenerinden başlayıp liman derken devam ederseniz kendinizi Yeşilçay deresinin kenarındaki bu keyifli yürüyüş yolunda bulabilirsiniz. Bu yolu Ağva’da gezilecek yerler listesine eklemeyen Ağva’yı gezdim demesin 🙂

Ağva’nın Dere Kenarındaki Yürüyüş Parkuru / Ağva Aşıklar Yolu

7. Tahta İskeleler

Gelelim Ağva’nın alametifarikasına… “tahta iskeleler”

Ağva’ya ilk gelişimde de şimdi de en çok dikkatimi çeken ve sevdiğim şey bu tahta iskeleler oldu. Az önce bahsettiğim Yeşilçay deresi kenarındaki yürüyüş yolunda görebileceğiniz ve genellikle balıkçıların kullandığı ahşap iskeleler gerçekten görülmeye değer.

Özellikle gün batımı saatlerinde öyle bir renge bürünüyorlar ki….

Ağva’nın Simgesi Tahta İskeleler / Çektiğim Harika Bir Kare!

8. Göksu Deresi

Ağva adeta bir ada gibi! Dört bir yanı dereler ve denizle çevrili…

Göksu Deresi Ağva’da gezip görmeniz gereken yerlerden bir diğeri. Göksu Deresi kenarında yürümek Yeşilçay kadar kolay olmasa da Göksu kenarındaki restoran ve kafeleri değerlendirebilirsini. Bir çay, kahve için ve Ağva’nın tadını çıkarın.

Göksu Deresi Ağva 🙂

9. Şile Caddesi

Şimdi bir şehirde gezilecek yerler diye haritada etiketleyip gezince aslında şehrin bütünlüğünü kaçırabiliyoruz. Bu yüzden size bir cadde ismi vereyim ve burada bir yürüyüş yapın ki Ağva’yı bir tanıyın, görün, gezin…

Şile Caddesi baştan sona Ağva’yı görebileceğiniz ve sonu limana çıkan keyifli bir cadde. Ağva’da gezip görülmesi gereken yerler arasına koydum bile kesinlikle değerlendirin.

Ağva’da Yemek Yediğimiz Yerde Mantımızı Beklerken / Şile Caddesi Üzerinde

10. Kurfallı Altı Plajı

Şimdi birazda Ağva çevresinde gezilecek yerlere geçelim derim. Bunların başında Kurfallı Altı Plajı geliyor. Bu plaj aslında az önce bahsettiğim Ağva halk plajının hemen ilerisi oluyor.

Ağva’dan 3-5 kilometre kadar Şile tarafına doğru gidin işte orası Kurfallı Altı Plajı… “Peki Görkem bu plaja neden gidelim?”

Aslında kalabalık günlerde daha boş ve geniş bir plaj görmek için gidiliyor Kurfallı Altı’na. Eğer hava güzelse vaktiniz bolca bir uğrayın ve Ağva’nın değişik bir doğa manzarasına şahit olun. Onun dışında spesifik bir özelliği yok.

Kurfallı Plajındaki Minik Bir Koy / Ağva’da Gezilecek Yerler

11. Kilimli Koyu ve Piknik Alanı

Ağva’da görülmesi gereken yerlerin bir diğeri ve en meşhurlarından biri de Kilimli Koyu ve piknik alanı. Kilimli, Karadeniz’de pek de sık görülmeyen tarzda güzel bir koy ve ortasındaki minik plajı içeriyor.

Ayrıca Kilimli’ye giderken tepeden göreceğiniz manzarada size çarpıcı gelebilir. Çılgın dalgalar, ilginç kayalar ve sakin bir koy… Sakin dediğime de pek bakmayın, bir Poyraz görmeye dursun 🙂 Kilimli’ye giderken de yine aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz.

Kilimli Koyu, Ağva / Bakmayın Böyle Sakin Durduğuna 🙂

12. Kadırga Koyu

Ağva’nın biraz daha Kefken, Kerpe tarafında ise Kadırga koyu var. Burası’da Ağva’ya kadar gelmişken gezilip görülebilir noktalardan. Fakat Ağva’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazlarından diyemem.

Kadırga Koyu biraz daha hırçın ve derin bir Karadeniz koyu ve doğa görmek isteyenler için hoş bir nokta. Eğer Karadeniz’de o gün rüzgar yoksa ve sıcak bir havaysa bence gidin derim.

Burası Kurfallı Altı Plajı 🙂 Kadıga Koyu Biraz Kayalık!

13. İsaköy

Son olarak Ağva’ya kadar gelmişken ve piknik yapmak, dere kenarı vakit geçirmek isterseniz. Ağva’nın yine 4-5 kilometre güney tarafındaki İsaköy’e gidebilirsiniz. İsaköy, temiz havası, dingin köy ortamı ve piknik işletmeleri ile beraber tercih edilebilecek bir nokta.

13+1 Ağva’yı Seviyorum Tabelası!

Ağva’da gezilecek noktaları anlattım ama bir ekleme yapmadan olmaz. Ağva sahildeki şu tabelayı görüp de bir poz verilmeden Ağva gezilir mi? Eğer benim kadar çook şanslıysanız böyle bembeyaz bir örtü ile de görebilirsiniz 🙂

Ağva’da Kar Keyfi Yaşamak İçin Sadece Şanslı Olmak Yetmez 🙂

Ağva’da Gezilecek Yerler Haritası

Şimdi tüm bu bahsettiğim Ağva’da gezilecek yerleri, yazıdaki sıra numaraları ile bulabileceğiniz haritayı paylaşmaya geldi. Bu harita üzerinde Ağva’daki en güzel noktaları bulabilir ve kolayca yol tarifi alabilirsiniz.

Haritayı şu linkten indirerek cep telefonunuzda haritaya erişebilir ve Ağva’da gezilecek yerleri kaydedebilirsiniz

Ağva Gezi Rotası ve Önerileri

Son olarak, Ağva’da gezilecek yerleri öğrendiğimize göre şimdi nasıl bir Ağva gezi rotası yapılır, Ağva’da neler yapılır, edilir diyorsanız keyifli bir Ağva gezi notum bulunuyor. Şuradan Ağva’daki gezi yazıma ulaşabilirsiniz.

Ağva’da gezilecek yerleri listelediğim yazımı da artık burada bitiriyorum. Eğer sorularınız olursa çekinmeden bana sorabilirsiniz, hepsini keyifle anında yanıtlıyorum! Hepinize keyifli günler 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.