Görkemli günler! Bugün konumuz İstanbul’un cennet köşesi “Ağva’ya gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “ağva nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve Ağva’da yazlığı olan biri olarak Ağva’ya nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Ağva’ya Nasıl Gidebilirim?

Bu konseptteki yazılarımda hep önce neredesin diye sorarım 🙂 Fakat bu sefer herkes için Ağva’ya gidiş yolu belli. İlk olarak Şile ya da Üsküdar’a ulaşman lazım. Nerede olursan ol ilk rota Üsküdar!

Eğer Kocaeli ya da Kandıra’dan geliyorsan da bir seçenek var birazdan bahsedeceğim. Ama özel aracın varsa işte o zaman Ağva’ya kolayca gidebilirsin. Genel hatları çizdiysek şimdi detaylara geçme vakti benimle gelin…

Ağva’nın Mükemmel Doğası

İstanbul’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle nerede olursan ol Ağva’ya gitmek ve Ağva’da gezilecek yerleri görmek için önce İstanbul’da olman lazım. Herhangi bir şehirlerarası otobüs Ağva’ya gitmiyor.

Hatta İstanbul’dan da sadece Üsküdar’dan Ağva’ya otobüs var;

İETT Otobüsü İle Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İETT nin belediye otobüsü ile Ağva’ya gitmek mümkün. Otobüsün numarası 139A!

139A ile Ağva’ya Üsküdar’dan önce Şile’ye uğrayarak gideblirsiniz. Bu hatta çalışan otobüsler bildiğimiz belediye otobüsü gibi değil, şehirlerarası otobüs tarzı ama belediyeye ait.

Üsküdar-Ağva Otobüsü Kaç Saat?

Üsküdar-Ağva arası güncel olarak yaklaşık 3-3.5 saat sürüyor. Bunun en önemli sebebi Şile-Ağva arasındaki oldukça dolanbaçlı ve eski yol. Bu rotada yeni Ağva otobanı da yapılıyor ama daha açılmadı.

Özellikle trafik saatlerinde bu süre daha da artabilir. Bu yüzden size önerim özellikle dönüşte Çekmeköy metronun orada inip, sonra metro ile Üsküdar’a geçmeniz.

Ağva’ya Giderken / Ben Kocaeli Tarafından Geliyorum

Üsküdar- Ağva Özel Otobüs Saatleri

Üsküdar’dan Ağva’ya çalışan 139A otobüsü ortalama 2 saatte bir çalışıyor. Karşılıklı olarak sefer süresi benzer.

Ben şimdi size direkt saatleri yazsam belki değişir 🙂 O yüzden şuradan iett’nin linkini vereyim ve siz bakıp gelin

139A Biletleri Ne Kadar ve Nereden Alınır?

Diğer bir soru işareti de Ağva’ya giden 139A nın bilet fiyatı ve biletin nereden alındığı!

Öncelikle 139A Şile-Ağva otobüslerinde istanbulkart ya da akbil geçmiyor. Nakit olarak otobüste ödeme yapıyorsunuz ya da Ağva, Şile ve Üsküdar’daki gişelerden bilet alabiliyorsunuz. ( 2022 itibariyla Ağva 139A otobüslerinde sadece istanbulkart yani akbil geçiyor! yani binerken ödeme yapıyorsunuz )

İstanbul Üsküdar- Ağva arası otobüs ücreti güncel olarak 46.86 TL. Eğer Ağva’dan Şile’ye gidiyorsanız bu ücret 14.34 TL.

Pendik’ten Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Özel olarak Pendik’ten Ağva’ya gidecekler eğer özel araçları yoksa önce Marmaray ile Üsküdar’a geçip yukarıda bahsettiğim 139A otobüsünü kullanmalı.

Özel arabayla Pendik’ten Ağva’ya gidecekler için en mantıklı yol Sabiha Gökçen bağlantı yolu üzerinden direkt Şile tabelalarını takip etmek ve Şile üzerinden devam edip Ağva’ya ulaşmak.

Bu rotada Gebze üzerinden Yazımanayır, Darlık gibi köyler üzerinden de Ağva’ya gidilse de bu rotayı sadece gezmek için önerebilirim.

Ağva’da Gün Batarken

Otogardan Ağva’ya Otobüs Var mı?

Az önce bahsettiğim gibi İstanbul’dan Ağva’ya ulaşımın tek yolu Üsküdar’dan kalkan 139A numaralı İETT otobüsü.

Otogardan direkt olarak Ağva’ya gitmek isteyenler önce Metro ile Yenikapı’ya gidip oradan da Marmaray’la Üsküdar’a ulaşmalı.

Ümraniye ve Çekmeköy’den Ağva’ya Nasıl Giderim?

Ağva’ya giden tek otobüs Üsküdar’dan kalkıyor dedim ama bu otobüs Ümraniye ve Çekmeköy’den de geçtiği için ara duraklardan binme şansınız var.  Şuradan hat güzergahına bakın ve size ne yakın yerden otobüse binip kolayca Ağva’ya gidin.

Özel aracı ile Ümraniye ve Çekmeköy’den Ağva’ya gidecekler direkt olarak Şile yoluna girip düm düz devam edecek.

Arabayla Ağva’ya Yol Tarifi

Ağva’ya özel aracıyla gideceklere ipuçlarını aslında verdim. Bu rotada bulunduğunuz yere göre onlarca farklı kombinasyon çıkabilir. Fakat ilk ulaşmanız gereken yer Şile!

Nerede olursanız olun önce Şile’ye gideceksiniz 🙂 dersem yalan olur…

Eğer İstanbul’daysanız önce Şile! Fakat Anadolu’dan Bursa, İzmit, Sakarya, Eskişehir, Ankara gibi yerlerden Ağva’ya gidiyorsanız İzmit’ten Kandıra yönüne dönün ve Kandıra’dan da Ağva’ya ulaşın.

Ağva Plajındayken

Sabiha Gökçen’den Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen’den Ağva’ya toplu taşıma ile gidecekler önce MR60 ile Pendik YHT Marmaray’a ulaşıp, oradan Marmaray’la Üsküdar’a gitmeli ve 139A’ya binmeli.

Özel aracıyla Sabiha Gökçen’den Ağva’ya gidecekler havalimanı çıkışındaki yolu düm düz takip etmeli ve Şile tabelalarından ayrılmamalı. Şile’yi geçince zaten Ağva’ya ulaşacaksınız.

Avrupa Yakası’ndan Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane, Sarıyer, Zeytinburnu, Avcılar, Bağcılar gibi Avrupa Yakası ilçelerinden Ağva’ya gidecekler üç köprüyü de tercih edebilir.

Trafik durumuna göre en uygun köprüyü seçip üçünden de Şile sapaklarından Şile’ye sapmalı ve Şile’den sonra da Ağva’ya gitmeli. Bu rotada toplu taşıma kullanacakların hedefi Üsküdar!

Bakırköy ve Eminönü’den Ağva’ya Nasıl Giderim?

Bakırköy ve Eminönü’den Ağva’ya gitmek isteyenler için de bir başlık açalım. Bu rotada en mantıklısı direkt E-5 üzerinden birinci köprüden geçmek ve Altunizade’den Şile yoluna bağlanmak.

Şile yolunu takip ettiğinizde zaten Ağva tabelalarına ulaşacaksınız.

Ağva’da Bu Güzel Bisikletlerden Kiralayabilirsiniz

İzmit’ten Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Şimdiye kadar hep İstanbul’dan bahsettik. Aslında İzmit Ağva’ya İstanbul’dan daha yakın!

İzmit’ten Ağva’ya giderken önce Kefken, Kerpe, Kandıra yoluna girip Kandıra’dan da Ağva’ya dönmelisiniz.

İzmit-Ağva Belediye Otobüsü

İzmit’ten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Ağva otobüsü de var!

Hat 850 ile İzmit’ten direkt olarak Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Fakat bu otobüsün saatleri oldukça kısıtlı. Genellikle yaz dönemlerinde günde 3-4 sefer olarak icra ediliyor .Ben de Kocaeli Üniversitesi’nde okuduğumdan ve Ağva’da yazlığımız olduğundan bu otobüsü deneyimleme fırsatım oldu. Detaylara ve İzmit- Ağva otobüsünün saatlerine şuradan bakabilirsiniz.

Kandıra’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Kandıra’dan Ağva’ya gidecekler yine az önce bahsettiğim 850 nolu belediye otobüsünü kullanabilir.

Kandıra üzerinden Ağva’ya özel aracıyla gidecekler de Kandıra’da şehir merkezine doğru sapıp Akçaova, Ağva yolunu görebilir.

Bursa’dan Ağva’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Son olarak Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Ankara, Eskişehir gibi yerlerden otobüsle Ağva’ya gidecekler ya direkt Üsküdar’a gidip 139A’ya binmeli. Ya da İzmit’ten hat 850 ile gitmeli. Fakat benim önerim Üsküdar üzerinden olacak.

Bu şekilde Ağva’a nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Bu yazıdan sonra Ağva’da gezilecek yerleri anlattığım yazımı şiddetle okumanızı öneririm! Eğer özel bir noktadan Ağva’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz. Hemen yanıtlıyorum 🙂 Herkese sevgili dolu günler!

Kesinlikle Okumalısınız: Ağva’da Gezilecek En Güzel Yerler!

Yazının Devamı: Ağva Gezi Notları: İstanbul’un Yanıbaşında Bir Cennet!

2 Yorum Yapılmış

  1. Merhabalar, Eskişehir üzerinden trenle İzmit YHT durağında inip otobüs ile nasıl gidebilirim araştırması yaparken yazınıza rastladım. Bilgilendirme için teşekkürler. Yeni normalleşme ile belirttiğiniz 850 nolu otobüs Cumartesi günü çalışır mı?

    • Merhabalar Özlem Hanım,

      Şuan pandemi nedeniyle 850 hattı günde 1 yada 2 sefer olarak çalışıyor. Ya bu otobüsün saatine göre iyi denk getirin ya da Harem’e giderek oradan ibb otobüsleri ile Ağva’ya gidin derim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.