Daha önceki yazılarımda nasıl uygun fiyata uçak bileti alabileceğinizle ilgili bilgileri paylaşmıştım. Bugün, aslında bu konuyla iç içe olan diğer bir tanımdan bahsedeceğim, aktarmalı uçuş.

Aktarmalı uçuş aslında adından da anlaşılabileceği gibi bir yere giderken ekstradan bir noktaya daha uğrayarak istediğiniz yere gidecek olmanızdır. Bu durumda iki adet uçuşunuz varmış gibi düşünebilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlar genellikle okyanus ötesi uçuşlarda size çok daha uygun fiyatlar sunar. Şimdi bu uçuşlarda dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğim.

Öncelikle gidiş ve dönüş için aynı havayolunu kullanmanız bence büyük önem taşıyor. Çünkü seyahatinizde herhangi bir sorun yaşamanız veya herhangi bir uçuşu kaçırmanız halinde, havayolunuz sizin mağduriyetinizi karşılayacaktır. Ancak farklı havayolları ve kendinizin oluşturduğu uçuş kombinasyonları, olumsuz durumlarda sizi yarı yolda bırakacaktır.

Diğer bir önemli nokta ise bekleme süresi ve aktarma yapılacak yer. Uçuşlarınız arası ideal aktarma süresi 2 saat olmalıdır. Bundan daha fazla olan bekleme süreleri canınızı sıkabilir havalimanında.

mct-flight-connection
Aktarma Yaptığınız Havalimanındaki İlgili Tabelalar

Ancak eğer bekleme süreniz 8 saatten fazla ise bu sizin için bir tercih sebebi olabilir. Aşağıdaki Dubai rotamda da örneğini görebileceğiniz gibi aktarma yaptığım Bakü şehrini de ücretsiz olarak bir gün gezme şansına sahip oldum.

Bahsetmem gereken bir diğer husus ise transit vize. Bazı ülkeler maalesefki transit olarak geçerken bile vize istemekte. Bununla ilgili özel bir yazım bulunuyor aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

  • Transit Vize İsteyen Ülkeler

Son olarak söylemek istediğim, aktarmalı uçuşlardan asla çekinmemeniz. Çoğu zaman aktarmalı uçuşlar size çok daha eğlenceli ve macera dolu anlar yaşatır. Ayrıca çok daha ucuza aldığınız biletleri saymıyorum bile. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere !

2 Yorum Yapılmış

  1. Transit vize isteyen ülkeler için bir yazı yok galiba link yönlendirmesi verilmemiş çünkü. Ne zaman ekleyebilirsiniz acaba onu? Kanada ya gitmeyi düşünüyoruz aktarmada esenboğadan – Vienna (Vienna Intl Airport) – Toronto (Pearson Intl Airport) – Edmonton (Edmonton Intl Airport) şeklinde bir gidiş güzergahı ve dönüştede Munich (Munich Franz Josef Strauss Airport) şeklinde vienna yerine bir değişiklik olarak Munich oluyor olacak. Acaba bunlara transit vize gerekli mi veya direkt kanada dan gönderilen davetiye ile çıkan vize yeterli olur mu? Veya gidişte sıkıntı olmaz dönüşte mi olur acaba? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler 🙂

    • Merhabalar Ahmet Bey,

      Geçerli Kanada vizeniz ile Almanya’dan transit vizesiz seyahat edebilirsiniz fakat Avusturya için vize almanız gerekiyor. Yakın zamanda öteki yazıyı da yayına alacağım 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.