Görkem hep geziyor hep uçuyor, hem de öyle yerlerden aktarmalar yapıyor ki biz neden nasıl anlamıyoruz

Herkese merhaba! Bugün sizlere şu yaptığım garip aktarmalı uçuşların ve sonucunda aldığım ucuz biletlerin sırrını açıklayacağım. Aslında öyle sır falan da değil, sadece dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu ama size dünyadaki çoğu yerin kapılarını aralayacak…

Aktarmalı Uçarak Nasıl Ucuz Bilet Alırım?

Uçak bileti alırken oluşmuş tabulardan biri de “aktarmalı uçmak, ucuza uçmak” şeklinde sanırım. Aslında tam da öyle değil, hatta yanlış yöntemler kullanırsanız aktarmalı uçacağım diye daha pahalıya bile bilet alabilirsiniz.

Şimdi birkaç basit adımda aktarmalı uçarak nasıl ucuz uçak bileti alınabileceğini 55’ten fazla ülkedeki birebir uçak bileti alma tecrübelerim ile sizlere anlatacağım, başlayalım!

Heey Cremona! Korona Döneminde de Maskemle Avrupa’yı Gezmeye Devam 🙂 / Cremona’ya Aktarmalı Uçuş Bulamazsınız ama Milano’ya Evet

Low Cost Firmaları Takip Etmek

Öncelikle ne kadar ekmek o kadar köfte!

Yani öyle oturalım ve ucuz uçak biletleri bize gelsin yok. Bu işleri araştırıp, bolca vakit harcamak gerekiyor. Zaten ucuz uçak bileti almak için bir sürü yöntem var ama bugün şu aktarmalı biletlerden yararlanma konusundan ilerliyoruz.

Genellikle aktarmalı yani bağlantılı uçuşlar THY, Lufthansa, KLM, Singapur Havayolları gibi üst segment havayollarının düzenledikleri oluyor. Bu havayolları size İstanbul’dan Doha Aktarmalı Bali bileti sunuyorsa, bu bilet direkt olarak İstanbul-Bali için kesilmiş oluyor. Yani sizin bir ayarlama yapmanıza gerek yok. Genellikle uçuş ararken de aktarmalı olarak bu bağlantılı uçuşları görüyorsunuz.

Ryanair İle Akdeniz Üzerinde Uçarken / 2020 Temmuz Ayından 🙂

“Bağlantısız Aktarma”

Fakat bir de bağlantısız aktarmalı uçuşlar var!

Bunlar da genellikle Wizzair, Ryanair gibi low-cost yani uygun maliyetli havayollarının uçuşlarından ortaya çıkıyor. Çünkü bu havayolları bağlantılı uçak bileti satmıyor.

Fakat siz saatleri uyan şekilde iki bilet alırsanız size inanılmaz uygun fiyatlara aktarmalı bir seçenek çıkabiliyor

Yıllar Sonra Yeniden Norveç’teyim 🙂 Alesund ve Norveç Fiyortları

Norveç Fiyortları’na 20 Euro’ya Gittim!

İşte tam da bu yöntem ile daha bu yılın şubat ayında Brescia, İtalya’da yaşayan bendeniz Görkem Milano’dan Gdansk’a 10 euro’ya sonra da Gdansk’tan Alesund’a 10 euro’ya bilet bularak toplamda 40 euro’ya gidiş dönüş Norveç Fiyortları’na bilet almış oldu 🙂

Şimdi hadi bir aratın 🙂 Norveç Fiyortları’na bu rakamın 4-5 katına bile bilet bulmak imkansızken bu yöntemle bedavadan biraz pahalıya Alesund, Norveç’e gitme şansı buldum. Alesund gezi notlarımı da yazdım 🙂 Bu harika Norveç gezimi hikayesiyle şuradan okuyabilirsiniz.

Norveç Fiyortları’na 10 Euro’ya Ulaştığım Bağlantısız Aktarma Biletlerim / Wizzair’dan / 98 PLN = 20 Euro

Akıllı Aktarma Kullanan Sitelerde Uçuş Aramak

Peki Görkem sen bu aktarmaları buluyorsun da biz nasıl bulalım?

Aslında ortada iki seçenek var; ya benim gibi biraz uçak bileti hat ve fiyatlarına hakim olup tek tek aratacaksınız ya da akıllı aktarma teknolojisi ile bu bağlantısız aktarmalı uçuşları bulabilen bir uçuş arama sitesi kullanacaksınız.

Enuygun.com’un akıllı aktarma özelliği ile beraber en iyi aktarmalı uçuş seçeneklerini en iyi fiyatlarla listeleyip satın alabiliyorsunuz. Aktarmalı uçup ucuza uçmak isteyenler şuradan aramaya başlayabilir.

Aktarmalı Uçup Ucuza Uçtuğum San Francisco’dan / Amerika’nın Simgelerinden Golden Gate Köprüsü ile

Kalkış Noktası Değiştirmek

Yöntemler bitmedi!

Diğer bir yöntem de bulunduğumuz şehirde aktarma yapmak 🙂

“Görkem ne diyorsun?”

Diyelim ki Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bangkok direkt uçuşu olsun ve aratınca fiyatı gidiş dönüş örnek olarak 5.000 TL çıksın. Fakat siz Budapeşte’den Bangkok’a aratınca da aynı THY size Budapeşte’den İstanbul Aktarmalı Bangkok biletini gidiş dönüş 3.000 TL ‘ye verebiliyor 🙂 Yani siz bir de İstanbul’dan Budapeşte’ye tek yön bilet alınca toplamda çok daha ucuza hem Budapeşte’ye gidiyorsunuz hem de Bangkok’a.

Ayrıca bu yöntem ile dönüş biletiniz de aktarmasız olmuş oluyor! İsteyenler bi tur daha Budapeşte’ye gidebilir 🙂 Budapeşte gezi notlarıı!!

İşte Bahsettiğim Yöntem Ve Bangkok’a Ucuz Aktarmalı Biletim

Bangkok’a Yarı Fiyatına Direkt Uçtum!

İşte verdiğim örneğin aynısını yaptığım Bangkok uçuşum 🙂

Hem de İstanbul’da aktarma süresini 30 saat olarak seçince, Budapeşte’den döndüm eve gittim duş aldım uyudum yemek yedim ve sonrasında Bangkok’a gittim! Bangkok gezi notlarım da burada…

Bu yöntem biraz kafanızı karıştırdıysa lütfen yorum bölümünden bana sorun ve sizler için en uyguna uçak bileti seçeneklerini sunayım. Yazı altındaki yorum bölümüne yazdığınız soruları en geç birkaç saat içerisinde yanıtlıyorum 🙂

Bangkok’ta Görkem 🙂

Direkt Uçuş Olan Noktalardan Uçmak

Aktarmalı uçup ucuza uçmanın diğer bir yolu da direkt uçuş olan bir noktadan uçmak.

Ne mi demek istiyorum? Yani mesela İstanbul’dan New York’a direkt uçuş var. Bu yüzden aktarmalı uçuşlar daha ucuz oluyor, çünkü pahalı olsa herkes direkt olana biner 🙂

Ama İzmir’den aktarmalı New York bileti bakarsanız fiyatlar daha yüksek olacaktır çünkü oradan başka seçeneğiniz yok!

Koronavirüs Pandemisinde İtalya, İspanya, Polonya Her Yerdeyim! Ama Sosyal Mesafe ve Kurallara Uyarak

Aktarmalı Uçuşlar Neden Pahalı Gözüküyor?

Bu yazıyı yazmadan önce neleri merak etmişsiniz diye genel bir tarama yaparken “aktarmalı uçuşlar neden pahalı gözüküyor” şeklinde de sorularla karşılaşınca sizlere durumu açıklamak istedim.

Aslında başta dediğim gibi “yanlış yöntemler kullanırsanız aktarmalı uçuş daha pahalıya gelebilir

En sık yapılan hata çok ileri tarihe bilet almak ve bağlantı olmayan destinsayonlardan bilet aramak şeklinde oluyor. Örneğin bir sene sonraya şimdiden bilet bakarsanız, genellikle pahalı bağlantılı uçuşlar görürsünüz. Ya da İzmir’den Atacama Çölüne bilet alınca bakıyorsunuz astronomik aktarma fiyatları çıkmış.

Oysaki az önce söylediğim low cost akıllı aktarma sistemini kullansanız 10’da biri fiyata Santiago Şili’ye gidip oradan 10-20 euro’ya da Atacama’ya bilet alabilirsiniz.

“Bu örnek de nereden aklına geldi Görkem?”

2021’deki ilk rotam, bu biletler alındı 🙂

Rio de Janeiro’ya Uçarken Roma’dan Bağlantısız Aktarmalı Uçuş Bulmuştum 🙂

Aktarmalı Uçuşlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

“Şimdi bu yöntemler ile uçak biletimizi ucuza aldık, ama nelere dikkat etmeliyiz Görkem?”

Aktarmalı uçuşlar aslında normal uçuş ritüellerinden farklı birşey içermiyor. Şuradaki yazımdan uçak bileti alırken dikkat edilmesi gerekenleri detaylıca okuyabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşa özel olan tek şey aktarma yapacağınız ülkenin vize politikasına dikkat etmek olacak. Çünkü havalimanında birkaç saat de geçirseniz bazı ülkeler sizden vize talep edebilir. Ayrıca aktarmanız bağlantısızsa iki uçuş arasına biraz ihtiyatlı bir süre bırakmak en iyisi olacaktır.

Görkem İbiza’ya Milano’dan Aktarmalı Uçtu 🙂 / Ibiza 2020 Temmuz

“Görkem Aktarmalı mı Uçuyor?”

Son olarak bunu da söyleyeyim ki içiniz rahat etsin 🙂

Görkem eğer ucuz olan direktse direkt uçuyor 🙂 ama bu yöntemlerle aktarmalı daha ucuza geldiğinden aktarmalı da uçuyor. Amacımız hayallerimizdeki şehirlere en ucuz ve keyifli şekilde gitmek öyle değil mi?

Yazımı noktalıyorum, benimle büyülü Angkor Wat, Kamboçya’da bir gezintiye çıkmak isteyen var mı?

16 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem!

  Eylül başında İspanya’ya Murcia şehrine gideceğim Erasmus için. Haliyle ucuz bilet telaşına düştüm. Öncelikle İspanya için vize alırsam aktarmalı uçuş yaptığımda sorun çıkar mı hiç biliyor musun? İkinci olarak da 1 Eylül tarihli uçuş için ne zaman gibi bakmalıyım fiyatlara, ne zamana doğru düşmeye başlar tahminen? Son olarak da önerdiğin bir aktarma rotası var mıdır? Zaten Madrid veya Barcelona’ya bakacağım bileti, oradan trenle giderim Murcia’ya ama şu anda biletler 1300-1500 bandında :/

  Şimdiden teşekkür ederim, klavyene sağlık 🙂

  • Merhabalar Selin,

   Pandemi döneminden ötürü direkt bi uçuşla ispanyaya gitsen iyi olur. Aslında tarih yaklaştıkça fiyatlar ucuzlayabilir fakat vize için bileti alman gerkiyor

 2. Merhaba , sayfanızı internetteki en faydalı blog ilan edip ( cidden bu kadar detaylı anlatan yok bence ) soruma geçiyorum ☺️ Bu yaz kardeşimle (14 yaşında ) gezi planlıyoruz . Haziran 15 ve Temmuz 15 tarihleri arasında (1 ay kadar süremiz var ) . En uygun şekilde ve en kapsamlı gezi rotası olarak nereleri önerirsiniz ? Uygun fiyatlı olursa çok iyi olur tabi malum Euro aldı başını gitti ? Aklımızda Avrupa var ama araştırdığım kadarıyla çoğu ülkede 7-10 gün arası karantina zorunluluğu var . Hangilerinde yok tam bilemiyorum. Ülke seçimi ucuz bilet alma ülkeler arası ucuz bilet ile seyahat konusunda yardımcı olursanız çook memnun olacağım ☺️

 3. Merhaba, Fas veya Tunus giderken Fransa üzerinde. Aktarmalı gidersem (Fransa’da bekleme 5saat ) Fransa vize ister mi?

  • Merhabalar Sinan Bey,

   Fransa genellikle vize talep ediyor ( amerika gibi istisnalar dışında). Ben direkt uçuş tercih etmenizi öneririm özellikle covid 19 döneminde

  • Merhabalar Sevgili İsmail,

   Burası ucuz uçak bileti konusu 🙂 Fakat sanırım erasmustan söz ediyorsun. İtalya oturum izni yani permesso di soggiorno italyaya gittikten sonra posta italiane ye başvurarak alınıyor

 4. Merhabalar sevgili Görkem Bey! ne kadar 2020de hiç gezemesemde 2021de telafi amaçlı bir tatile gitmek istiyorum ancak düşük maliyetli olması önceliğim. nereye gideceğim hakkımda çok bir fikrim yok ama daha önce gitmediğim bir yer olsun istiyorum. paris,londra,berlin,ve norveç olabilir. sizce en uygun hangisine uçabilirim paris en ucuz 1075 bulabilridm diğerlerine ise çok uçuş bulamadım,yardımcı olursanız sevinirim.(bulgaristan-irlanda-paris şeklinde bulmuştum) şimdiden teşekkürler.(bu ülkeler haricinde de önerilerinizi bekliyorum ama avrupada bu ülke/şehirler hariç çoğuna gittim)

  • Merhabalar Sevgili Ege,

   Fırsatları kovalamanız gerekiyor 🙂 nereye ucuz bulursanız oraya gitmelisiniz. Ancak parise gidiş dönüş 300-500 lira bandında fırsatlar olacaktır diye düşünüyorum. Şuan pegasusun berlin brandenburg seferleri 200 lira tek yön diye biliyorum onu da değerlendirebilirsin

 5. Merhaba tekrardan, eldeki italya erasmus vizesi ile bağlantılı aktarmalı uçuş denemeye değer mi, risk mi? Sizdeki schengen vizesi mi, risk mi alıyorsunuz?

  • Merhabalar Sevgili Murat,

   Risk diye birşey yoktur kurallara uygun seyahat vardır 🙂 Eğer aktarma yapacağınız ülke vize istiyorsa o vizeye sahip olmak zorundasınız. Benim erasmus yaptığım dönemde İtalya’dan oturma iznim vardı yani AB ye giriş çıkışta herhangi bir kısıt yoktu koronavirüs dönemi de dahil.

 6. Merhaba görkem bey yazınızı sonuna kadar okudum biz ailecek corona sonrası Filipinlere gitmeyi düşünüyoruz.3 kişi olunca bilet fiyatları yüksek nasıl ucuza getirebiliriz. Tavsiyeniz nedir?

  • Merhabalar Sevgili Özgür,

   Aslında üç kişi olmanız çok büyük bir problem değil. Fakat korona döneminden ötürü aktarmalı bilet fiyatları biraz yüksek. Kasım-Aralık ayları gibi havayolları kampanyalar yapacaktır aktarmalı uçuşlar için biraz beklemenizi öneririm.

 7. Görkem merhaba, ben ve bir arkadaşım yurt dışına gitmeyi çok istiyoruz fakat güncel ekonomi bizi çok zorluyor. Yazını baştan sona okudum ve yardım edebileceğini görünce çok mutlu oldum, genel amacımız avrupada gezmek ve bunun en mantıklı yolunu tren veya direkt kara ulaşımı olarak düşünüyoruz öncelikle bu doğru bir düşünce mi yoksa yer yer değişir mi. 2. Sorum da en ucuz hangi ülkeye bilet bulabiliriz olacak. ? Cevaplarsan çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  • Merhabalar Sevgili Adaşım 🙂

   Bence bunu sınırlamamak lazım yani anlık olarak en ucuz ve mantıklı yöntem değişebilir. Mesela geçenlerde 15 liraya Brüksel-İstanbul uçak bileti vardı daha. Önemli olan ortalama bir bütçeyi biriktirip kenarda tutmak, genel hatlarıyla gidilmek istenen yerleri belirlemek ve uçak bileti için deyim yerindeyse pusuda olmak 🙂 Sonra hangi fırsat çıkarsa en mantıklı odur. Trenle gezmenin de keyfi bir başka 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.