Görkemli günler! Bugün “Alibeyköy’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “alibeyköy nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Alibeyköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Alibeyköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Alibeyköy’e gidiyorsan öncelikle tramvay ve metro seçeneklerini düşünmelisin.

Anadolu yakasından Alibeyköy’e gidecekler marmaray, metrobüs ya da metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Tramvay’la Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Alibeyköy’ün pek bilinmeyen ve yeni açılmış bir tramvayı var!

T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayı ile Eminönü, Balat, Eyüp gibi noktalardan kolayca Alibeyköy’e gidebiliyorsunuz. Yalnızca tramvaya atlayın ve Alibeyköy isimli durakta inin…

Ayrıca isterseniz T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayına binip Kiptaş Venezia durağından M7 metrosuna geçebilirsiniz.

Alibeyköy Nerededir?: Alibeyköy, Eyüp Sultan ilçesinin kuzey tarafında yer alan bir semt. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Alibeyköy toplu taşıma yönünden oldukça şanslı 🙂 Alibeyköy’den geçen bir de metro hattı bulunuyor!

M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Mecidiyeköy, Kağıthane, Yeşilpınar ve Mahmutbey gibi noktalardan sadece dakikalar içinde trafiksiz olarak Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna,

  • M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosundan Mecidiyeköy’de,
  • M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosu’ndan da Mahmutbey’de inerek aktarma yapabilirsiniz.
  • Ayrıca T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayının Kiptaş Venezia durağından da Alibeyköy M7 metrosuna geçiş yapılabiliyor.

Yani kısacası size en yakın metroya gidin ve yukarıda bahsettiğim aktarmalarla Alibeyköy’e rahatça ulaşın!

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer bulunduğunuz yer herhangi bir metrobüs durağına yakınsa metrobüsle de Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

Metrobüsle Alibeyköy’e gitmek için inmeniz gereken durak Mecidiyeköy!

Mecidiyeköy’den de M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarma yaparak hızlıca Alibeyköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Alibeyköy’e Nasıl Giderim?

Marmaray benim en sevdiğim ulaşım araçlarından 🙂 Marmaray ile de Alibeyköy’e gitmenizin bir yolu tabii ki var!

Öncelikle hangi yönden gelirseniz gelin Marmaray’dan Yenikapı durağında inin ve M2 Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapın. Sonrasında da Mecidiyeköy’den M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçerek Alibeyköy’e gidebileceksiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Alibeyköy’e Gidiş

Alibeyköy’e gidişin bu kadar çok yolu varken (metro ve tramvay) ben otobüsle gitmenizi pek önermiyorum. Fakat otobüsle Alibeyköy’e gideceklere birkaç otobüs hattından da bahsedeceğim.

Alibeyköy’e Giden İETT Otobüsleri

  1. Eminönü’nden 99, 47E,47N, 47K,47,
  2. Yeşilpınar’dan 49T,99Y,
  3. Taksim’den 49T, 36T,
  4. Yenikapı’dan 49D, 39,
  5. Şişli’den 49A, 49, 49B, 49GB
  6. Alibeyköy Otogar’dan 47A,
  7. Göktürk’ten 48A otobüsleri ile Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

Alibeyköy’e Araçla Yol Tarifi

Alibeyköy’e güçlü raylı sistem ulaşım seçenekleri varken ilk önerim tabii ki onlar!

Fakat ben yinede Alibeyköy’e özel aracımla gideceğim diyorsanız yapmanız gereken TEM otoyoluna çıkıp Güzeltepe’ten Alibeyköy yönüne sapma ya da E-5 tarafından gelirken de Hasdal – Okmeydanı bağlantısından TEM yönüne dönmek ve Alibeyköy tabelalarını takip etmek.

Ben karışıklı olmaması açısından sizler için Alibeyköy’e yol tarifimi gösteren haritayı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Alibeyköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen’den Alibeyköy biraz uzak dursa da aslında gitmesi o kadar da zor değil.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Alibeyköy’e gitmek için öncelikle E-10’a binerek Uzunçayır metrobüste inin. Buradan metrobüsle Mecidiyeköy’e giderseniz kolayca M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna ulaşarak Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Alibeyköy’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Alibeyköy’e giderken Havaist otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu iki otobüsten de Nurtepe viyadüğünde inerek kolayca M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçebilecek ve Alibeyköy’e ulaşabileceksiniz.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Alibeyköy’e Nasıl Giderim?

Öncelikle Alibeyköy’ün bir otogarı var! Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Alibeyköy merkeze gitmek için yapmanız gereken sadece T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binmek ve bir durak gitmek!

Esenler Otogar’dan Alibeyköy’e gitmek için ise öncelikle otogardan M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binin ve Vatan durağından T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayına aktarma yapın.

T4 Tramvayı’nın Kiptaş Venezia durağından da M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçerek Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Alibeyköy’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Alibeyköy’e gitmek için benim önerim metrobüsü kullanmak olur. Üsküdar’dan M5 metrosu ile Altunizade’den, Kadıköy’den de direkt yürüyerek Söğütlüçeşme’den metrobüse binebilirsiniz.

Metrobüsten de Mecidiyeköy’de inerek M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçiş yapabilir ve Alibeyköy’e gidebilirsiniz.

Beşiktaş’tan Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Alibeyköy’e gitmek isteyenlere önerim ilk olarak Beşiktaş’tan Mecidiyeköy’e 30A otobüsü ile geçin ve sonrasında M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Alibeyköy’e ulaşın.

Not: Yakın zaman sonra M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu Beşiktaş’a kadar uzatılacak ve direkt olarak Alibeyköy’den Beşiktaş’a gidilebilecek.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy’den Alibeyköy’e gitmek için yalnızca M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binmeniz yeterli!

Taksim’den otobüs seçenekleri olsa da, ben Alibeyköy’e gitmek için öncelikle M2 Taksim metrosuna binip 2 durak sonra da Mecidiyeköy’den M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarm yapıp gitmenizi tavsiye ederim.

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Alibeyköy’e giderken bence öncelikle yürüyerek M2 Taksim metrosunun İstanbul Üniversitesi ve Şişhane duraklarından birine ulaşın.

Sonrasında M2 metrosuyla Mecidiyeköy’e giderek, oradan da M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Alibeyköy’e ulaşabileceksiniz.

Ayrıca Eminönü ve Sirkeci’den biraz yürüyerek direkt olarak Cibali’den T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binip de tek vasıta olarak da Alibeyköy’e ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eyüp, Balat ve Ayvansaray’dan Alibeyköy’e Nasıl Giderim?

Eyüp, Balat ve Ayvansaray’dan Alibeyköy’e ulaşım bellidir tramvay! Bu semtlerden T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayın binerek kolayca Alibeyköy’e ulaşım mümkün.

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Alibeyköy’e giderken ilk önerim T1 tramvayı ile Eminönü’ne ulaşın ve sonrasında da Cibali’den T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binerek Alibeyköy’e gidin!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Alibeyköy’e gitmenin en mantıklı yolu marmaray ile Söğütlüçeşmeye gitmek olacak.

Söğütlüçeşme’den de metrobüse binip Mecidiyeköy’e giderseniz, M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Alibeyköy’e gidebileceksiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy gibi metrobüse yakın semtlerdeyseniz Alibeyköy’e giderken bence hiç düşünmeden metrobüse atlayın.

Metrobüsten inmeniz gereken durak: Mecidiyeköy! Sonrası ile M7 metrosu 🙂

Başakşehir ve İkitelli’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli tarafından Alibeyköy’e gidecekler M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosuna binerek Mahmutbey durağında inmeliler.

Mahmutbey’den de M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binerek Alibeyköy’e gitmeniz mümkün.

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Alibeyköy’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Alibeyköy’e giderken bana kalırsa öncelikle M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Kirazlı’ya ulaşın.

Kirazlı’dan önce M3 metrosu ile Mahmutbey’e geçin ve sonrasında da M7 metrosu ile Alibeyköy!

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den Alibeyköy’e Ulaşım Nasıl?

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den sadece M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binerek kolayca 15-20 dakika içinde Alibeyköy’e gidebilirsiniz 🙂

Bu şekilde Alibeyköy’e nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Alibeyköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.