Merhabalar! Bugün macera dolu Amerika’nın gezilecek, keşfedilecek en güzel yerlerinden bahsedeceğim. Ben sizler için defalarca Amerika’ya gittim, gezdim gördüm 🙂 Yani tamamı bireysel tecrübelerim! Bir de 55’ten fazla ülkedeki tecrübelerimi katarak Amerika’da gezilecek yerleri sizler için tek tek sıralayacağım.

“Görkem Amerika kocamaan bir ülke? Bu Amerika’da nereler gezilmeli, görülmeli”  dediğinizi duyar gibiyim. Öyle kafanızı karıştırmayacağım, çünkü genel olarak Amerika Birleşik Devletleri çok da turizm üzerine kurulu bir ülke değil. Yani Amerika’nın gerçekten turistik, tarihi ve güzel sayılı şehirleri var ve size direkt olarak bu şehirleri anlatacağım.

Amerika’da Gezilecek En Güzel 10 Şehir

Artık Amerika’nın gezilecek en güzel 10 şehrini sizlere açıklama vakti! Bu listedeki çoğu şehre aşina olduğunuz gibi yeni yerler de duyacaksınız. Fakat en çarpıcı olan o şehirler hakkında yazdıklarım olacak. Çoğu hiç de görüntüğü gibi şehirler değil 🙂 Amerikan filmleri ile realite bazen farklı olabilir, hadi kağıt kalem hazırlansın ve Amerika’da gezilecek yerler gelsin!

1. San Francisco, Kaliforniya

Birisi Amerika’nın en güzel şehri neresi diye sorarsa cevabım bellidir; San Francisco!

“if you are going to San Francisco…..” Scott Mckenzie’nin unutulmaz şarkısı geliyor aklıma hemen. Amerika’ya ilk gidişimde de bu şarkıyı dinliyordum çünkü rotamda San Francisco vardı.

San Francisco’dan Herkese Merhaba!

San Francisco’da diğer Amerikan şehirlerinde olmayan pek çok özellik var. San Francisco Amerika’nın belki de en Avrupalı şehri. Zaten 1777’de keşfeden İspanyollar tarafından kurulmuş. San Francisco Avrupalı turistik şehirler tadında keyifli detaylara sahipken aynı zamanda Amerika’nın yüksek binaları ve Kaliforniya’nın film tadında ortamına sahip.

Bunların yanında ABD’nin gezilecek yerler bakımından simgesel bir yapısı olan Golden Gate Köprüsü’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu köprü ben ve birçokları için bir köprüden çok daha fazlası… Çocukluğumuzda GTA San Andreas’lardan Midtown Madness’lara Taxi Driver’lara birçok bilgisayar oyununda, ya da onlarca Hollywood filminde üzerinden geçtiğimiz o kırmızı köprü!

Peki San Francisco bu kadar mı? 21. yüzyılın hayatıma soktuğu tüm teknolojik gelişmelerin de bir merkezi olan Silikon Vadisi San Francisco’da bulunuyor. Ayrıca San Francisco, Lizbon ve İstanbul’da hep çok benzetilir…. Bu şehirler köprüleri, tramvayları ve tepeleri garip bir benzerlik içinde. Yani İstanbul’u seviyorsanız, San Francisco’yu da seversiniz! Kısaca Amerika’da gezilecek yerler San Francisco’dan başlar…

Golden Gate ile San Francisco / Golden Gate Amerika’da Gezilecek En Güzel Şey Olabilir!

2. Key West, Florida

Öyle bir giriş yaptım ki, merak etmeyin öteki şehirler için bu kadar uzun şeyler söylemeyeceğim 🙂

Key West’i bu listede başlarda göreceğinizi düşündüğünüzü sanmam. Fakat Key West, Florida’nın ve Amerika’nın gezilecek en güzel yerlerinden biri. Key West, Amerika’nın en güneydeki ucu! Zaten “southernmost point” de burada! Ayrıca Amerika’nın Route 1’inin başlangıç noktası.

Key dediğimiz aslında sığ sulardaki minik adalar oluyor. Key West de batıdaki key şeklinde düşünülebilir. Key West’e giderken bi insanın mutsuz olması im-kan-sız!

Miami’den başlayarak Florida Keyleri boyunca 10 larca köprüden oluşan bir yol yapmışlar. Burası dünyanın en “scenic” yani güzel manzaralı yollarından biri kabul ediliyor. İşte bu yolun sonunda da bana Survivor’da hissettiren doğasıyla Key West’e varıyorsunuz. ABD’de gezilecek yerler listenize Key West’i eklemeyi unutmayın.

İşte Burası Amerika’nın En Güney Ucu! / Amerika’yı Gezmeye Buradan Başlamalı / Key West, Florida

3. Grand Canyon, Arizona

Burası hem çok iyi bildiğiniz hem de adını bilmediğiniz o yer!

Windows XP’nin varsayılan wallpaper’ındakı kırmızı kızıl vadi, kanyon…. Şimdi hatırladınız değil mi?

Grand Canyon ya da Büyük Kanyon benim 6 kıta ve 55’ten fazla ülkedeki tecrübelerim arasında gördüğüm en özel doğal yerlerden biri. Amerika’da doğal anlamda gezilecek belki de en güzel yer. Buraya ben Las Vegas’tan günübirlik bir otobüs turuyla gitmiştim. Siz de bu yolla Büyük Kanyon’a ulaşabilir, gezebilirsiniz.

İşte Grand Canyon / Hatırladınız Değil Mi? / Nevada, ABD

4. Las Vegas, Nevada

Konu Las Vegas’a gelmişken hemen bahsedelim ve olanlar Vegas’ta kalsın!

Las Vegas bana ilk görüşümde “vooovvv” dedirten bir şehir olmuştu 🙂 Özellikle Strip denen ünlü caddesine gece bir çıkın ve kendinizi adeta başka bir gezegende hissedin.

Las Vegas gündüz her daim çöl sıcağı, gece de ışıklarıyla, partileriyle ve 24 saat non-stop yaşamıyla her daim Amerika Birleşik Devletleri’nde gezilmesi gereken bir nokta.

Las Vegas, Arizona / Amerika’da Gezilecek Yerler Listesine Eklenmeli

5. New York

New York, New York….

Bir insan düşünün ki Amerika’ya ilk gidişinde New York’a gitmesin, evet bu benim!

Belki de Amerika’ya yeniden gelişim için bir heyecan bırakmak istemiştim 🙂 Ama ne heyecan…

New York’u kelimelerle anlatmak gerçekten çok güç. Burası dünyanın başkenti, her detayı dünyaca ünlü bir marka! Empire State’den, Flatiron Building’e, Central Park’tan Özgürlük Heykeli’ne kadar her detay ayrı bir efsane…

New York’taki ilk günümde Queens tarafındaki hostelimden yürüyerek Manhattan’a geçip Battery Park’a kadar tam tamına 15km yürümüştüm. New York öylesine bir şehir ki gökdelenler sizi adeta sarhoş ediyor. Amerika’da gezilecek yerler listesi için New York adeta bir inci…onsuz olmaz…

Şu Fotoğrafın Öylesine Özel Bi Hikayesi Var ki 🙂 New York’ta Gün Batımı!

6. Boston, Massachusetts

Amerika’nın en Kanadalı şehrine geldi sıra!

Boston gerçekten de pek Amerikan şehirlerine benzemiyor. Burası sessiz sakin havası, MIT gibi ünlü üniversiteleri ile her yeri kalite kokan bir şehir. Boston’da yürürken kendinizi ya ben de ne kadar boş bi insanım şeklinde değerlendirebilirsiniz 🙂 Bisikletle yanınızdan bir MIT’li geçiyor, öteki tarafta dünyaca ünlü bir yatırımcı diyor 10 milyon dolar yatırıyorum bu işe!

Boston şehirde gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da. Sokakları, Charles Nehri, Parkları ve ilgi çekici detayları ile Amerika gezilecek yerler listemizde daima var olacaktır.

Boston’da Gezmek Kesinlikle Bir Ayrıcalık / Nehir Kenarında Yürürken / Doğu Amerika Gezimden

7. Washington DC

Heey Trump, Obama, Biden! İşte bir dönem eviniz olan bu şehre geldik 🙂

Washington gitmeden önce Amerika’da gezilecek yerlerden biri olarak aklımda olmayan bir şehirdi. Fakat Washington’a gidince anladım ki burası Amerika’nın gezilip görülecek en fazla şeye sahip şehirlerinden biri, belki en fazlasıdır!

Amerika’yı anlamak Washington’a gitmekten geçiyor. Burası federal büyük bir devlet ve siz onun tam kalbindesiniz!

Washington keyifli, düzenli sokakları, anıtları ve geniş parkları ile ön plana çıksa da asıl özelliği müzeleri ve tarihi öneme sahip binalarından geliyor. Amerikan Kongre Binası, Kongre Kütüphanesi ve Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Amerika’yı anlamak için en önemli yerler. Bu üç noktayı da kolayca ziyaret edebiliyorsunuz. Ben Amerikan Kongre Binası’nı ücretsiz bir turla gezmiştim!

Beyaz Saray’a değinmedim bile 🙂 Zaten pek de abartıldığı kadar göz alıcı değil, fakat dünya buradan yönetiliyor, dikkat 🙂  Kısacası Amerika’da gezilecek yerlerin en güzellerinden biri de Washington, burası Amerikan tarihini anlamak için gezilmesi şart…

Merhaba Trump, Biden, Obama! / İşte Beyaz Saray / Washington DC

8. Los Angeles, Kaliforniya

Bu liste şampiyonlar ligi gibi ilerlemeye başladı… Her başlık bir baş yapıt…

Los Angeles öyle bir şehir ki burada herkesin bi anısı var 🙂 Gitse de gitmese de… Kimi Hotel California dinler düşünür, kimi Hollywood filmlerinden iç gecirir, kimi dünyaca ünlü yıldızların evlerini Beverly Hills’i hayal eder, kimi de benim gibi şu Venice Beach’te bir okyanusa dalıp yüzdüğü anı düşünür…

Los Angeles dünya üzerindeki en masalsı şehirlerden birisi. Fakat o kadar büyük ve geniş alana yayılmış bir şehir ki Silivri’den başlar Kocaeli’yi geçer… Los Angeles, Amerika’da gezilecek yerler bakımından en dağınık olan şehir kanımca. Burada bir araba şart gibi. Ya da benim gibi 1 saat otobüslerde etrafı izleye izleyer gidersiniz…

Fakat Los Angeles’ı gezilecek yerler bakımından değilde ruhu bakımından anlamalı ve yaşamalısınız ki değerini anlayın 🙂 Amerika’da gezilecek yerler listesinin en soul en Kaliforniyası’na bir gidin derim…

Los Angeles’ın Ruhu Var Diye Boşa Demiyorum 🙂 Santa Monica, Los Angeles, Kaliforniya

9. Sausalito, Kaliforniya

Hani İtalya’da gezilecek yerler yazım da var ve orada 1 yıl yaşadığımdan böyle gizli cennetleri de ekledim listeme. Fakat Amerika genelde küçük kasabalarıyla meşhur bir ülke değil. Ama ben yine de bir tane buldum!

San Francisco’ya gittiniz ama bu şehri nasıl izleyecek, yaşayacaksınız 🙂 İşte size Sausalito!

Sausalito, San Francisco’nun karşısında tam bir klasik Amerikan sahil kasabası. Eğer Golden Gate üzerinden yürüyerek gelirseniz müthiş keyifli restoranlar, iskeleler yani pierlar ve lüks malikaneleri göre göre içiniz açılacak. Harika da bir doğası ve Muir Woods adında müthiş bir ormana sahip, burada yüzlerce yaşında ağaçlar var…Yani Amerika’da farklı bir deneyim arıyorum diyorsanız bence Sausalito’yu Amerika’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Sausalito’yu da Amerika’da gezilecek yerler arasına ekleyin!

10. Miami Florida

Burası benim en son gittiğim Amerikan şehri… ama en özellerinden biri oldu!

Nerede Miami hakkında bir yazı okusanız kimse beğenmemiş! Onlar bence Miami’yi anlamamış. Eğer şubatın ortasında uçağa atlar ve sıcacık Miami’ye iner ve dosdoğru South Beach’e giderseniz işte beni anlarsınız.

Miami demek, deniz, kum, güneş, partiler ve Ocean Drive demek!

Heey Miami / Downtown Miami’nin Eşsiz Ortamı

Ayrıca Miami, ABD’nin en latin şehir desek yalan olmaz sanırım. Miami’ye gidince insan kendini biraz da Orta ve Güney Amerika’da hissediyor, burada sohbetler Hey ile değil Hola! ile başlar…Miami’ye gitmeden Amerika’ya gitmek bence olmaz. Miami Amerika’da gezilecek yerlerin en önemlisi en latini ve en sıcağı 🙂

Miami’deki gezimin keyifli bir vLog’u da var, hemen buradan Miami maceralarımı izleyerek Amerika’da gezdiğim en keyifli yerleri görebilirsiniz.

11. Şehri Siz Belirleyin!

On şehir saydım ama o kadar çok anlattım ki…. Çünkü Amerika’da gezeceksek az da olsa öz gezmemiz gerekli, size biraz daha detaylı anlatmak istediğimden uzattım. Şimdi 11. şehri de siz belirleyin, önerin derim... Elbet gezmiş, görmüş ya da filmlerden fotoğraflardan biliyorsunuzdur.

Aşağıdaki yorum bölümünden hem bana Amerika’da gezilecek yerler hakkında sorularınızı sorun hem de yanında 11. şehri de siz belirleyin, bekliyorum 🙂

Amerika’da Gezilecek Yerler Haritası

Amerika gezilecek yerler listemi sizlere anlattıktan sonra şimdi harita üzerinde de göstereyim ki hangi şehir nerede gözünüzde canlansın dedim. İşte karşınızda Amerika gezilecek yerler haritası;

Haritayı şu linkten indirerek cep telefonunuzda haritaya erişebilir ve Amerika’da gezilecek yerleri kaydedebilirsiniz.

Artık yazımı burada sonlandırıyorum. Az önce dediğim gibi Amerika’da gezilecek yerler listesinin önerdiğiniz 11. şehrini yorumlardan bekliyorum 🙂 görkemli günler, San Diego nasıl olurdu?

6 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, ben Emre 1994 yılında Balıkesir’de doğdum 🙂 En büyük hayalim yurt dışında yaşamak ve gitmek istediğim ülkelerden birisi de Amerika Birleşik Devletleri. 15 bin TL birikimim var. Amerika’ya gitmek için öncelikle ne yapmam gerekiyor? Vize, pasaport, ve green card ile ilgili detaylı bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

  • Merhaba Sevgili Emre,

   Ben de Bandırma doğumluyum 🙂

   Amerika’ya gitmek konusundaki ayrıntılı yazımı aratırsan bulabilirsin tam da sorunun cevabı tüm yazı

 2. Amerika’da gezilecek yerlerin haritasını yapman çok yararlı ve akıllıca olmuş. Peki bu gezin ne kadar tuttu? Araba kiraladın mı? Eyaletler arası uçakla mı otobüsle mi seyahat ettin?

  • Merhabalar Sevgili Can,

   Bunlar tek bi gezinin parçası değil. Ayrı ayrı bir sürü Amerika gezim oldu. Amerika’yı tek seferde gezmek biraz zor aylar gerekebilir. Ben daha çok otobüs ve uçak ile ulaşım sağladım ABD içinde. Eğer gitmek istediğin özel bir nokta varsa detaylı olarak cevaplayabilirim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.