Görkemli günler ! Amerika vizesi yazı dizime 2020’ye yaklaştığımız bugünlerde de devam ediyorum. Daha öncelerde Amerika vizesinin nasıl alınacağı ve vize görüşmesi gibi birçok konuda yazılarla sizi Amerika vizesine götürecek tecrübelerimi paylaşmıştım. Peki bu “Amerika vizesi ne kadar ?”

Konunun yanıtı kısa gibi dursa da  ben detaylı olarak anlatacağım, çünkü para varsa dikkatli olmak gerekir 🙂 Amerika vize başvuru ücretini net olarak bilmelisinz ki, ekstra tutarlar ya da red durumunda geri alıp alamama gibi konularda mağduriyet yaşamayasınız.

Grand Canyon, Nevada / Batı Amerika Gezimden

Amerika Vizesi Ne Kadardır ?

2020’ye doğru ilerlediğimiz şu günlerde Amerika turist vizesi ücreti 160 dolar. Bu ücret en az 5 yıldır değişmedi !

Başta biraz yüksek gibi duruyor olsa da örneğin genelde tek seferlik olarak verilen Schengen vizeleri için tutar 80 euro’ya çıktı. Belki de 10 yıl geçerli olacak ABD Vizesi için bence 160 usd fena sayılmaz. Amerika vizesi geçerlilik süresi ile ilgili aklınıza takılanlar varsa şu yazıya bakabilirsiniz.

Ücreti Ne Zaman Ödemem Gerekli ?

Amerika vizesi için ödemeniz gereken tutarın tamamını randevunuzu alırken ödemeniz gerekiyor. Yani vize görüşmesine giderken ödeyeceğinizi düşünmeyin ve kendinizi maddi olarak buna hazırlayın.

Amerika vizesine randevuyu internet üzerinden almanız gerekiyor. Doğal olarak randevuyu aldığınız sırada da online olarak anında ödeme yapmalısınız. Amerika vizesi randevusu nasıl alınır diyorsanız buradan özel yazıma ulaşabilirsiniz.

New York’un Yüksek Binaları ve Gözleri Kamaşan Ben / Doğu Amerika Gezim

Ek İşlem Ücretleri Var mı ?

Bu konuda sizleri uyarıyorum ! Amerikan konsolosluğu 160 dolar dışında bir ücret talep etmiyor. Tabii turistik vizeler için konuşuyorum.

Eğer sizden bu tutar dışında bir para talep eden olursa sakın kanmayın 🙂 Evet Amerikan konsolosluğu sizi dolandıracak değil ama piyasa bu tarz çok insanla dolu…

Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar ?

Bu konunun yanlış anlaşılmasını da istemem. 160 doların ödeme bireysel yapacağınız başvurular için geçerli bir durum. Eğer bir danışmanlık şirketi aracılığıyla başvuruyorsanız tabii ki onlar da kendilerine düşen bir tutar sizden alacaktır 🙂

Amerika vizesi bana kalırsa zor değil ama titiz olunması gereken bir vize türü. Bu yüzden danışmanlık almanız da gerekebilir. Bu konuda “Görkem ne yapalım ?” derseniz, şu yazıma girin ve danışmanlık size gerekli mi bir öğrenin !

Las Vegas Hatırası 🙂 Batı Amerika Gezimden

ABD Vize Ücreti Nereye Ödeniyor ?

Aslında bu soruyu yanıtlamış bulundum ama netleştirelim. Amerika turistik vizesi için 160 dolarlık ücreti randevu aldığımız sırada online olarak ödüyoruz. Doğal olarak ödeyeceğiniz somut bir alan, banka yok 🙂

Kartınızın online işlemlere açık olduğundan emin olun ve konsolosluk sitesi üzerinden ödemenizi kolayca yapın !

Brooklyn Köprüsü, New York / Doğu Amerika Gezim

Kredi Kartıyla Ödeme Yapabilir miyim ?

Evet yapabilirsiniz, bazen bu tarz ödemeler sadece debit denilen hesap kartlarıyla sınırlandırılabiliyor. Fakat Amerika vizesinde kredi kartıyla gönül rahatlığıyle ödeme yapabilirsiniz 🙂

Vize Başvuru Ücreti Nakit Olarak Ödeniyor mu ?

Burada nakitten kastım elden demek aslında. Amerika vize ücreti yalnızca online şekilde randevu ile birlikte ödeniyor, bunun dışında nakit ya da banka üzerinden özel bir ödeme yöntemi bulunmuyor.

Rialto Köprüsü Las Vegas’ta 🙂 / Batı Amerika Gezimden

Vizem Reddedilirse Ücreti Geri Alabilir miyim ?

İşte en önemli konuya geldik ! Amerika vizesi evet çok pahalı değil ama 160 dolar çöpe atılacak bir para da değil. Amerikan hükümeti aslında vize ücreti değil de “vize başvuru ücreti” olarak bahsediyor bu paradan 🙂

Yani siz anladınız, eğer Amerika vizeniz reddedilirse paranızı geri alamıyorsunuz. Hatta yeni bir başvuru için bile bu parayı yeniden ödemeniz gerekli. Bu yüzden Amerika vizesine başvururken ince eleyip sık dokumak şart.

Yazımı burada noktalıyorum, Amerika vizesine başvuracaklar için rehber yazıma şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca vize için gerekli belgeler, amerika vize görüşmesi ve vize almanızı kolaylaştıracak şeylerden bahsettiğim yazılara da üzerlerindeki linklerden ulaşabilirsiniz. Sorularınız varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz, anında yanıtlıyorum ! Sevgiler 🙂

Yazının Devamı: Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler ? Mantığıyla Anlatım →

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir