Görkemli günler! Bugün “Ankara’ya gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “ankara nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere bireysel tecrübelerimle Ankara’ya nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

Ankara’ya Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle şuan neredesin? Biliyorsunuz ki Ankara ülkemizin tam ortası sayılabilecek bir konumda. Yani hiçbir yere çok uzak sayılmaz 🙂

Eğer havalimanı olan büyük bir şehirde yaşıyorsan ve acelen yoksa bence ilk tercihin uçak olmalı. Eğer küçük bir şehirden geliyorsan ya da acelen varsa direkt olarak otobüs terminaline gidip “Ankara’ya gideceğim!” demen yeterli.

Bu temel iki yolun dışında Ankara’ya özel aracın ve yüksek hızlı trenle de ulaşabilirsin. Şimdi bu seçeneklerden birini seç ve aşağıdaki ilgili açıklamamı oku!

Arabayla Ankara’ya Gidiyorumdur 🙂

Otobüsle Ankara’ya Gitmek

Ben toplamda 55’ten fazla ülke gezdim ama Türkiye kadar otobüs ulaşımının gelişmiş olduğu bir ülke görmedim. Yani bizim için otobüsle bir yere gitmek en kolay olan yol.

Hele bir de Ankara’ya gidiyorsak zaten otobüsle ulaşım neredeyse her yerden direkt bir otobüsle olacaktır. Size burada firma ismi vermeyeceğim ama o bildiğiniz büyük firmalar kesin şehrinizden Ankara’ya gidiyordur. Ben bulamadım diyenler yorumda yazsın direkt size otobüsünüzü bulayım…

Uçakla Ankara’ya Gitmek

E artık 21. yüzyıldayız, uçağa binmek lüks değil gereklilik. Keşke her şehrimizden Ankara’ya direkt bir uçakla ulaşma şansımız olsa. Fakat şuan durum fena da değil 🙂 birçok şehrimizden Ankara’ya uçakla ulaşım mümkün.

Eğer en az 5-7 gün sonra Ankara’ya gideceksek uçak biletleri zaten otobüs biletlerinden de ucuz olacaktır. Bunun için ucuz uçak bileti bulma yazıma bakabilirsiniz. 

Ankara’ya başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır, Kayseri gibi onlarca büyük şehrimizden direkt uçuşlar bulunmakta. Pegasus, Sunexpress, THY ve Anadolujet’ten bu uçuşları bulabilirsiniz.

Uçakla Ankara’ya Gitmek de Mantıklı Bir Seçenek

Yüksek Hızlı Trenle Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Benim gözümde trenler daima en keyifli ulaşım aracı. Ankara’ya gitmek için de trenleri kullanabilirsiniz. Özellikle İstanbul’dan Ankara’ya gidecekler kesinlikle YHT İstanbul-Ankara seferlerini kullanmalı.

Ben İstanbul’da yaşayıp Kocaeli’de okuduğumdan Ankara trenlerine onlarca kez bindim. İstanbul Söğütlüçeşme’den Ankara Gar’a toplamda 4-5 saat gibi bir sürede rahatça ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Konya’dan da 2 saatte Ankara’ya hızlı tren ulaşımı mümkün. İstanbul-Ankara hızlı tren ve Konya-Ankara hızlı tren biletleri için şu sayfaya bakabilirsiniz.

Bunun dışında TCDD nin anahat seferleri ile de öteki şehirlerden Ankara’ya ulaşım mümkün.

Özel Araçla Ankara’ya Nasıl Giderim?

Gelelim ülkemiz vatandaşlarının en sevdiği yola 🙂 Bir arabamız olsun yollar bizim!

Eğer bir arabamız varsa Ankara’ya gitmek için bu daima mantıklı bir yol olabilir. Çünkü kafamız estiğinde basar gideriz 🙂

İstanbul’dan yola çıkıyorsak direkt olarak Anadolu Otoyolu (TEM)’den cüzi bir otoban ücreti karşılığında Ankara’ya ulaşabilirsiniz. Bunun dışındaki illerden de Ankara’ya ulaşmak için emin olun konforlu bir duble yol var 🙂 Bana direkt olarak rotanızı sorabilirsiniz ya da Google Maps uygulmasından tarif alarak da kolayca en hızlı rotanızı çizebilirsiniz.

YHT Hızlı Treni İle Ankara’ya Giderken

İstanbul’dan Ankara’ya Arabayla Gitmek

Az önce İstanbul’dan Ankara’ya kendi otomobilimizle nasıl gideceğimizden bahsettim ama şimdi biraz detaya gireceğim. Çünkü birkaç seçeneğimiz var.

Eğer trafiksiz bir saatte en hızlı şekilde gitmek istiyorsak dediğim gibi Anadolu Otoyolu (TEM) en iyi seçenek. Fakat ben geze geze gideceğim İzmit’i görürüm Sakarya var Bolu var derseniz 🙂 D100 Ankara Asfaltını da kullanabilirsiniz. Harem den başlayan şu İstanbul’un E-5’i Ankara’ya kadar gidiyor.

Ankara’ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

“E Görkem seçenekleri saydın da şu Ankara’ya en ucuz nasıl gideriz?”

Aslında bu tamamen size ve seyahat şartlarınıza bağlı bir durum. Sadece 10 liraya İstanbul’dan Ankara’ya uçak bileti almışlığım oldu eskiden 🙂

Fakat Türkiye geneli için konuşursak genellikle yakın mesafelerde otobüs, uzak mesafelerde ise uçak en ucuzu oluyor. Eğer hali hazırda bir aracınız varsa özellikle dünyada petrol fiyatlarının düştüğü şu günlerde Ankara’ya özel aracınızla gitmeniz de bence toplu taşımadan ucuza gelebiliyor.

Bu konuda genelleme yapmak çok doğru olmayacağından en ucuz ulaşım için yorum bölümünden bana sorularınızı sorabilirsiniz. Görkemliyollar’da yorumlardaki tüm sorularınızı anında yanıtlıyorum 🙂 Şimdilik bu kadar hepinize keyifli bir Ankara yolculuğu dilerim!

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.