Arabayla Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Neler ?

Arabayla Yurtdışı / Seyahat Rehberi

Arabayla Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Neler ?


Merhabalar ! Önceki yazımda özel araçla yurtdışına çıkmak hakkında genel bilgileri vermiştim. Bugün özel araçla yurtdışına giderken ihtiyaç duyduğumuz belgeleri sıralamak var. Tüm bu bilgileri 2019 yılı itibariyle özel araştırmam ve 40’tan fazla ülkedeki tecrübelerim sonucu yazdığımı hatırlatmalıyım.

Genelde size istenen belgelerin mantığını anlatsam da bugün daha net konuşacağım. Çünkü çok da fazla bir belgeye gerek yok. Şimdi araçla yurtdışına çıkarken gerekli evraklara geçelim !

İspanya Caddelerinde Araba Kullanmak / Valencia Gezimden

Pasaport ve Vize

Pasaport ya da vizeniz olmadan yurtdışına çıkabileceğiniz düşünmediniz heralde ? Öncelikle yurtdışına çıktığımızı unutmamalıyız. Her ne şekilde gidecek olursak olalım, yurtdışına giderken pasaportumuz ve gerekliyse geçerli vizemiz olması şart.

Güncel olarak vizesiz ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca karayoluyla çoğu kişi Bulgaristan ve Yunanistan’a gidecektir, sonrasında da Avrupa. Yani Schengen vizesine ihtiyacınız olacak, bu yazıdan Schengen vizesi hakkında güncel herşeyi öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu / Yeşil Pasaportunuz Varsa Özel Aracınız da Vizesiz Geçebiliyor

Araç Ruhsatı

Şimdi özel araçla yurtdışına çıktığımızı hatırlayabiliriz. En önemli gerekli belge aracımızın ruhsatı, tabii ruhsat sahibi de yanımızda olmalı, çünkü başkasının arabasını götüremeyiz !

Eğer başka birisinin arabasıyla yurtdışına çıkacaksak, noter onaylı vekaletname almamız gerekiyor ve bu bizim en önemli 2. belgemiz olur 🙂

Dubrovnik’ten Kotor’a Giderken / Hırvatistan

Uluslararası Ehliyet

Neyseki 2019’da dağıtılan ehliyetlerin tamamı uluslararası geçerliliğe sahip. Bahsettiğim bu yeni çipli ehliyetlerimiz tüm dünyada geçerli bir düzeye ulaştı, içiniz rahat olsun.

Fakat eski tip ehliyeti olanlar için durum farklı. Çoğu ülke orada araç kiraladığınızda bu eski ehliyetleri kabul etse de yurtdışına araçla gidiyorsak yeni bir ehliyete sahip olmamız şart.

Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğünden randevu alarak, yeni uluslararası ehliyetlere sahip olabiliyoruz.

Sausalito’ya Doğru Yürürken, California / Yeni Ehliyetlerimiz ABD’de de Geçerli

Yeşil Sigorta

Araçlar ile az ilgili olanlar beni anlayacak. Bildiğiniz üzere otomobillerin trafiğe çıkmaları için trafik sigortasına sahip olmaları gerekiyor. Bu sigorta ile olası bir kaza durumunda karşı tarafa vereceğimiz zararı sigorta şirketinden tazmin ediyoruz. Fakat varolan sigortalarımız yalnızca Türkiye’de geçerli, peki yurtdışında trafik sigortası ne olacak ?

İşte özel araçla yurtdışına giderken gerekli bir belge daha ! Aracımızı yurtdışında da sigortalatmamız gerekiyor. Buna Greed Card ya da Yeşil Sigorta deniyor. Adı üzerinde, bu sigorta ile ışıklar hep yeşil 🙂

Yeşil sigorta yaptırmak için gitmeden önce herhangi bir sigorta firmasına başvurabilirsiniz, hepsinde böyle bir hizmet veriliyor. Ayrıca batıdaki sınır kapılarımızda da bu hizmet var. Fakat sınır geçişi öncesinde biraz vakit kaybettireceği aşikar, bence en mantıklısı önceden yaptırmak.

Özel Aracınızla Gidebileceğiniz Floransa’dan / İtalya

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Madem herşeyden bahsediyoruz, çıkış harç pulunu da unutmayalım ! Sonuçta yurtdışına çıkıyoruz, genel gerekliliklerden daima sorumluyuz.

Yurtdışı harç pulunu da sınırdan alabiliyoruz, internette bu pulu önceden almayı önerenlere rastladım 🙂 Hiç gereği yok, birkaç saniyelik bir işlem.

Abu Dhabi’deki Aracımla Beraber / Yurtdışında Araç Kullandığım Anlar

Gürcistan’a Araçla Gitmek

Evet Gürcistan’a parantez açmalıyım çünkü orayı Türkiye gibi düşünmemiz gerekli 🙂 Aslında yurtdışına gidiyoruz fakat özel olarak bir belge gerekliliği bulunmuyor.

Yalnızca eski veya yeni ehliyetiniz ve kimliğiniz yeterli ! Araç sahibi konusundaki sistemin geçerli olduğunu hatırlatmalıyım.

Bu şekilde özel araçla yurtdışına giderken gerekli belgeler 2019 için güncel olarak bitmiş oluyor 🙂 Yurtdışına arabayla çıkmak hakkındaki genel yazıma da okumadıysanız göz atmanızı öneririm. Yakın bir zamanda ben de bu şekilde bir tur planlıyorum ! Balkanları iyice bir keşfetmek lazım, iyi günler.

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

20 Yorum Bırakılmış

 1. Senol Pazar says:

  Şirket ortağı olarak kendi şirketimin arabasıyla yurtdışına gitmek istiyorum. Normalde yurtiçinde imza sirküleri ile şirket ortağı olduğumu ispatlayabiliyorum. Yurtdışına araç götürmek için ne yapmalıyım acaba?

  • Merhabalar Şenol Bey,

   Aslında şirket ortağı olmanızı ispatlayacak noter onaylı belgeler iş görür gibi dursa da ortaklar arası yaşanabilecek bir anlaşmazlığa karşı, şirketin aracın yurtdışına çıkarılmasına izin verdiğine dair de bir belgeyi noter onaylı olarak yanınızda bulundurmanızı öneririm.

 2. alpay görür says:

  merhaba motosikletle türkiyeden kırgızistana gıdecegım. fakat moto benım uzerıme degıl. onun ıcın uzerıne olan kısıden vekalet aldım hatta gerekır dıye bırde ruscasını aldım. kaymakamlıkda apostil kasesı ıcın gıttım ama bana dedılerkı her ulke ıcın ayrı vekalet olması lazım kafam karısdı aslında onlarda tam bılmıykrız gıdınce kapıda goreeceksın belkıde okur dedıler. ben arasdırdım lahev anlasmasında apstilı kabul eden ulkeler arasında gıdeceklerım. anlasmaya gorecçde tek bır ulke yazıyıesunuz apostilde ama o hepsınde gecerlı dıyır anlasmada. bu konuda bılgınız varmı 7 ulke gececegım 7 vekaletmı almam lazım bılemedım

  • Merhabalar Alpay Bey,

   Aslında tek bir vekalet işinizi görür fakat sıkıntı bazı ülkeler bu vekaletin aslının kendilerinde kalmasını isteyebilir ülkeye girişte, size de onaya dair bir belge verirler. Dolayısıyla da 7 tane gerekmiş olur. En doğru bilgiyi konsolosluklardan alabilirsiniz.

 3. Ergün Gül says:

  Merhaba,Yeşil pasaportum var,özel otom ile İstanbul’dan Moldova Kişinev şehrine gitmek için neler gerekiyor ve güzergah hakkında bilgi verebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Ergün Bey,

   Burada yazan belgeler dışında birşeye gerek yok, yeşil pasaportunuz varsa genel olarak yeşil sigorta yeterlidir. Bulgaristan ve Romanya üzerinden çok uzun olmayan bir seyahatle Moldova’ya ulaşacaksınızdır. Google Maps yol tarifinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. Ahmet Eren says:

  Merhaba
  Ailecek yeşil pasaportluyuz arabayla bir Avrupa turu yapacağız güzergahımızdaki ülkeler yeşil pasaporta vize istemiyor.Ama arabayla gittiğimiz için farklı bir prosedür varmı? Bulgaristan üzerinden gideceğiz

 5. Emrac Acar says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Öncelikle aradığım cevapları bloğunuzda bulduğum için sizlere çok teşekkür ederim. Özel aracım ve yeşil pasaportum ile Bulgaristan üzeri makedonya, sirbistan, macaristan, çekya, Almanya şeklinde bir güzergah çizerek seyahat etmeyi düşünüyorum. Merak ettiğim asıl konu, aracım kaskolu olmasına rağmen yurtdışında da bu kasko işe yarar mı? Ya da yeşil sigorta bu işi görür mü?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emraç Bey,

   Rica ederim 🙂 Kaskodaki poliçeye bağlı ama büyük ihtimalle orada geçerli olmaz. Yeşil sigorta bildiğimiz trafik sigortası oluyor yani kasko yerine geçmez.

 6. Dogu caliskan says:

  Merhabalar,

  Şirket aracı için gerekli olan vekaletname’nin çevirisi de gerekli midir?

  Teşekkürler

  • Merhabalar Doğu Bey,

   Bildiğim kadarı ile gerekli değil. Çünkü aracın mülkiyeti sadece Türkiye için önemli bir konu, yabancı ülkeler buna dikkat etmeyecektir. Fakat net bilgi için ülke konsolosluklarını aramanızı tavsiye ederim, çünkü ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor.

 7. Ali çağlı says:

  Merhabalar aracım ticari vito kendi ızerime kayıtlı yurt dışına çıkabilirmiyim

 8. Emre şeker says:

  Merhabalar yurt dışı için
  Vergi levhası
  Ticari sicil gazetesi
  Faliyeti belgesi
  İş yerindeni almam gereken başlıca evraklar bunlarmıdır.

 9. İSMAİL DEMİRCİ says:

  Merhabalar Görkem bey,
  İsviçre’ye araçla gitmek istiyorum. Yollardaki hız sınırlarıyla ilgili bilginiz var mı? Gitmek istediğim araç pick-up. Volkwagen Amarok. Hususi kamyonet olarak geçiyor. Türkiye’de otobanlarda 1. Sınıf olarak geçiyor. Acaba yurtdışında da aynı mı? Birde hız sınırı nedir, bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler. İsmail Demirci

 10. Yener Koç says:

  Merhabalar, aracımla yurt dışına çıkacağım aracımda Cüzzi bir miktarda haciz var, bu şekilde yasal yoktur her halde çıkmam için öyle değil mi?

  • Merhabalar Yener Bey,

   Mantıki olarak yurtdışına çıkışına izin verileceğini sanmıyorum ancak yasal boşluk var mı bu konuda bilmiyorum, detaylı bilgi için bankayı arayabilirsiniz haciz ve kapsamı konusunda.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*