Merhabalar ! Önceki yazımda özel araçla yurtdışına çıkmak hakkında genel bilgileri vermiştim. Bugün özel araçla yurtdışına giderken ihtiyaç duyduğumuz belgeleri sıralamak var. Tüm bu bilgileri 2020 yılı itibariyle özel araştırmam ve 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim sonucu yazdığımı hatırlatmalıyım.

Genelde size istenen belgelerin mantığını anlatsam da bugün daha net konuşacağım. Çünkü çok da fazla bir belgeye gerek yok. Şimdi araçla yurtdışına çıkarken gerekli evraklara geçelim !

İspanya Caddelerinde Araba Kullanmak / Valencia Gezimden

Pasaport ve Vize

Pasaport ya da vizeniz olmadan yurtdışına çıkabileceğiniz düşünmediniz heralde ? Öncelikle yurtdışına çıktığımızı unutmamalıyız. Her ne şekilde gidecek olursak olalım, yurtdışına giderken pasaportumuz ve gerekliyse geçerli vizemiz olması şart.

Güncel olarak vizesiz ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca karayoluyla çoğu kişi Bulgaristan ve Yunanistan’a gidecektir, sonrasında da Avrupa. Yani Schengen vizesine ihtiyacınız olacak, bu yazıdan Schengen vizesi hakkında güncel herşeyi öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu / Yeşil Pasaportunuz Varsa Özel Aracınız da Vizesiz Geçebiliyor

Araç Ruhsatı

Şimdi özel araçla yurtdışına çıktığımızı hatırlayabiliriz. En önemli gerekli belge aracımızın ruhsatı, tabii ruhsat sahibi de yanımızda olmalı, çünkü başkasının arabasını götüremeyiz !

Eğer başka birisinin arabasıyla yurtdışına çıkacaksak, noter onaylı vekaletname almamız gerekiyor ve bu bizim en önemli 2. belgemiz olur 🙂

Dubrovnik’ten Kotor’a Giderken / Hırvatistan

Uluslararası Ehliyet

Neyseki 2020’de dağıtılan ehliyetlerin tamamı uluslararası geçerliliğe sahip. Bahsettiğim bu yeni çipli ehliyetlerimiz tüm dünyada geçerli bir düzeye ulaştı, içiniz rahat olsun.

Fakat eski tip ehliyeti olanlar için durum farklı. Çoğu ülke orada araç kiraladığınızda bu eski ehliyetleri kabul etse de yurtdışına araçla gidiyorsak yeni bir ehliyete sahip olmamız şart.

Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğünden randevu alarak, yeni uluslararası ehliyetlere sahip olabiliyoruz.

Sausalito’ya Doğru Yürürken, California / Yeni Ehliyetlerimiz ABD’de de Geçerli

Yeşil Sigorta

Araçlar ile az ilgili olanlar beni anlayacak. Bildiğiniz üzere otomobillerin trafiğe çıkmaları için trafik sigortasına sahip olmaları gerekiyor. Bu sigorta ile olası bir kaza durumunda karşı tarafa vereceğimiz zararı sigorta şirketinden tazmin ediyoruz. Fakat varolan sigortalarımız yalnızca Türkiye’de geçerli, peki yurtdışında trafik sigortası ne olacak ?

İşte özel araçla yurtdışına giderken gerekli bir belge daha ! Aracımızı yurtdışında da sigortalatmamız gerekiyor. Buna Greed Card ya da Yeşil Sigorta deniyor. Adı üzerinde, bu sigorta ile ışıklar hep yeşil 🙂

Yeşil sigorta yaptırmak için gitmeden önce herhangi bir sigorta firmasına başvurabilirsiniz, hepsinde böyle bir hizmet veriliyor. Ayrıca batıdaki sınır kapılarımızda da bu hizmet var. Fakat sınır geçişi öncesinde biraz vakit kaybettireceği aşikar, bence en mantıklısı önceden yaptırmak.

Özel Aracınızla Gidebileceğiniz Floransa’dan / İtalya

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Madem herşeyden bahsediyoruz, çıkış harç pulunu da unutmayalım ! Sonuçta yurtdışına çıkıyoruz, genel gerekliliklerden daima sorumluyuz.

Yurtdışı harç pulunu da sınırdan alabiliyoruz, internette bu pulu önceden almayı önerenlere rastladım 🙂 Hiç gereği yok, birkaç saniyelik bir işlem.

Abu Dhabi’deki Aracımla Beraber / Yurtdışında Araç Kullandığım Anlar

Gürcistan’a Araçla Gitmek

Evet Gürcistan’a parantez açmalıyım çünkü orayı Türkiye gibi düşünmemiz gerekli 🙂 Aslında yurtdışına gidiyoruz fakat özel olarak bir belge gerekliliği bulunmuyor.

Yalnızca eski veya yeni ehliyetiniz ve kimliğiniz yeterli ! Araç sahibi konusundaki sistemin geçerli olduğunu hatırlatmalıyım.

Bu şekilde özel araçla yurtdışına giderken gerekli belgeler 2020 için güncel olarak bitmiş oluyor 🙂 Yurtdışına arabayla çıkmak hakkındaki genel yazıma da okumadıysanız göz atmanızı öneririm. Yakın bir zamanda ben de bu şekilde bir tur planlıyorum ! Balkanları iyice bir keşfetmek lazım, iyi günler.

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?

62 Yorum Yapılmış

 1. Enes ALKAN

  Merhaba, bende ve arkadaşımda normal öğrenci pasaportu var, arkadaşımın ise Türkiye’de ehliyeti var buradan araba kiralayıp, Bulgaristan ve Romanya üzerinden Ukrayna, Lviv’e geçme şansımız var mı? Yani Bulgaristan sınırından ben aslında Lviv’e gidiyorum diyerek geçebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

 2. Sametcan Teker

  Sadece araba mı? Motor olmaz mı?

 3. behrim malişi

  merhaba 15 temuzda yunanistan (olmadı bulgaristan )üzerinde kosovaya gitmeyi düşünüyorum yeşil pasaportum var covid nedeniyle bir kısıtlama yada sorun yaşar mıyım ? .teşekkurler

 4. turgay erken

  selam güzel insan ben bu sene kurban bayramında kırıma gitmek istiyorum sence nasıl giderim ve aracım benim adıma deyil ne yapmamlazım feribotla gitsemmi daha uygun olur ve ukrayna sorun çıkarıyormu yani hem ucuz yollu hemde kısa olacak güvenli bir şekilde nasıl giderim kardeşim bana detaylı bir şekilde bilgi verirmisin allaha emanet ol şimdiden teşekürler kardeşim

  • Merhabalar Turgay Bey,

   Araçla ukrayna tarafına gitmek bence mantıklı değil. En iyisi İstanbul ve Ankara’dan olan uçuşlar olacaktır. Araç sizin üstünüze olmadığından o iş de sizi uğraştırır bence.

 5. Hakan Barışık

  Haziran sonu gibi, TC den Macaristan ve oradan da Almanya ya a özel araçla çıkmayı planlıyorum. Multi Schengen vizem mevcut. Gerekli tüm belgeleri toplayabilirim. Sorum şu; Geçtiğimiz her ülke için elimdeki Schengen vize yeterli midir yoksa geçeceğim her ülke için vize ayrıca vize almalı mıyım?
  Teşekkür ederim.

 6. Mehmet Emin Türkyılmaz

  Farklı yazılar okuduğum için tam olarak anlamak istiyorum.
  Arabam eşimin üzerine ve eşimle birlikte Gürcistan’a gitmek istiyorum. Eşim araba kullanamıyor. Bu durumda sorun olur mu ve yine de vekâlet almam gerekir mi?
  ( bir yerde şoför hariç yolcular iniyor ve ruhsat sahibi gümrükten arabayı geçiriyor diye okudum)

  • Merhabalar Mehmet Bey,

   Hayır bir sorun olmaz sonuç olarak mevzu arabanın sahibinden izinsizce kaçırılmamış olması 🙂 Yazıları değil mantık önemli. Sonuçta arabanın sahibi o an oradaysa gümrükte problem olmaz.

 7. Firat OZER

  Merhaba yazinizi keyifle okudum, tebrikler. Avrupaya çıkarken aracın yaşı onemli mi ? 13 yas bir araç Avrupa’ya cikis yapabilir mi ?
  teşekkürler

 8. Ender Sarı

  Görkem hocam merhaba,
  Ailem ile birlikte bir Fransa seyahati yapmak istiyorum.
  Fransa dan alacağım şhengen ve kendime ait aracımla seyahat için belirttiğiniz (yeşil sigorta vs..)yeterli gelecek midir yoksa geçeceğim her ülkeden transit vize mi almam gerekecek birde transit vize gerekli ise bunu gümrüklerde mi yoksa konsolosluklar da mı veriliyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 9. Şehmus Alaş

  Aklımda ki tek soru lütfen cevap verin
  Şimdi biz TC den Almanya ya gideceğiz arada olan ülkelerin her biri için tek tek vize almamızı gerekiyor

  • Merhabalar Şehmus Bey,

   Eğer geçerli bir multi schengen vizeniz varsa tek bu vize yeterlidir. O yüzden Almanya’ya vize başvurusu yapmanızı öneririm.

   Ama eğer Bulgaristan ve Romanya vizesi alacaksanız tek tek hepsini almanız gerekir.

 10. Bülent Erkuş

  Slm Görkem bey, almanya oturumlu Türk vatandaşıyım 2 mart 2020 de Kapıkuleden arkadaşımla ve onun aracıylaTR’ye giriş yaptım 15 mayısta almanyada olmam gerek fakat uçuş yok malumunuz, kendi TR plakalı aracımla kapıkuleden çıkabilirmiyim bilginiz varmı? Tşkrler, Bülent

  • Merhabalar Bülent Bey,

   Açıkçası vatandaşı olmadığınız bir ülkeye alınacağınızı sanmıyorum pek. Belki oturma izninden ötürü almanya kabul edebilir ama arada bir sürü ülke geçiyorsunuz. Bence siz alman konsolosluğu ile konuşup ayarlanan özel uçuşlara katılıp katılamayacağınızı öğrenin derim.

 11. Anıl Kuran

  Merhaba Görkem Bey ,

  Şirket aracı ile yunanistan’a gitmek istiyoruz.
  Hazır olan evraklarımız şunlardır :
  Yeşil Sigorta
  Çipli Ehliyet
  Ruhsat , Pasaport , Vize
  İmza Sirkülerinde ki imza sahibi araçta olmaz ise kim çıkacaksa yurdışına onun adına noterden vekalet alacak.
  Eksik birşey yok sanıyorum
  Şimdiden teşekkürler 🙂

 12. HÜLYA SEN

  Merhaba,

  Şirket aracı ile Bulgaristana gideceğiz.
  Kullanacak olan kişi şirket sahibi yanına alması geren evraklar nedir.
  Teşekkürler,

 13. Aziz karaca

  merhaba.Yunanistan schengen vizem var.kendi arabam ile gitmek istiyorum ama arabamın muayenesi yok.iki kapı içinde sorun yasarmiyim?

  • Merhabalar Aziz Bey,

   Açıkçası muayenesi geçmiş araca yeşil sigorta yaptırabileceğinizi sanmam. Yani muayeneden geçirmeniz gerekir zaten bu ülke içinde de zorunlu.

 14. Yakup firat

  Meraba ben aracim ile ozbekistana gidecegim sadece pasaport arac rusati ve kimligim birde yesi sigorta olsa gecwbilirmiyim birden fazla ulkeden

 15. Engin Tunç

  Merhaba 5 varisli aracımız var ruhsatta kardeşimin adi yazıyor ben bu araçla yurt dışına çıkabilir miyim? Varislerden vekalet almam gereekiyormu ? Ruhsata adımı yazdiramm gerekiyormu?

  • Merhabalar Engin Bey,

   Ruhsatta eğer kardeşinizin adı varsa onun izin verdiğine dair bir yazı ya da vekalet kesinlikle gerekli. Eğer ruhsata 5 isim yazarsanız 5 tane vekalet gerekir 🙂

 16. Burçin Denizalp

  Merhabalar,
  Araba ile Yunanistan ya da Bulgaristan üzerinden vizesiz gidebildiğimiz Kuzey Makedonya ve Kosova’ya gitmek istiyorum. Bende Schengen vizesi mevcut, burada sorun yok ama eşimin vizesi yok. Sadece arabayla geçiş vs. için Bulgaristan ya da Yunanistan tarafından verilen karayolu transit vizesi gibi birşey var mıdır?

  • Merhabalar Burçin Hanım,

   Evet bu ülkeler transit vize sunuyor fakat Bulgaristan Schengen vizesi vermiyor. Eğer halihazırda vizeniz yoksa bence uçakla gidip araba kiralamak hem maddi hem de uğraşma yönünden daha avantajlı.

 17. Vitali Vinocurov

  Merhaba Görkem bey Türkeden arkadaşın arabasınlan Moldovya gitmek istiorüm ,noterden vekaletname ingilizce çevirim gerekirmi çünki bulgaristan ve romanya üzere gidilir ,ioksa her gectigim ülkeden ingilizce eterlimi

  • Merhabalar Sevgili Vitali,

   Türkçesi yeterlidir çünkü sadece TC makamları için önemli bu bilgi. Ama her ihtimale karşı en azından İngilizcesini bulundurabilirsiniz.

 18. Enver Ahmetoğlu

  Görkem bey Fergana
  Arabayla Azerbaycan’a gitmek istiyorum araba benim üzerime kayıtlı .
  Turist pasaportu m Azerbaycanın
  Türkiye çıkışı ve Azerbaycan a girişinde problem olurmu

 19. Yener Koç

  Merhabalar, aracımla yurt dışına çıkacağım aracımda Cüzzi bir miktarda haciz var, bu şekilde yasal yoktur her halde çıkmam için öyle değil mi?

  • Merhabalar Yener Bey,

   Mantıki olarak yurtdışına çıkışına izin verileceğini sanmıyorum ancak yasal boşluk var mı bu konuda bilmiyorum, detaylı bilgi için bankayı arayabilirsiniz haciz ve kapsamı konusunda.

 20. İSMAİL DEMİRCİ

  Merhabalar Görkem bey,
  İsviçre’ye araçla gitmek istiyorum. Yollardaki hız sınırlarıyla ilgili bilginiz var mı? Gitmek istediğim araç pick-up. Volkwagen Amarok. Hususi kamyonet olarak geçiyor. Türkiye’de otobanlarda 1. Sınıf olarak geçiyor. Acaba yurtdışında da aynı mı? Birde hız sınırı nedir, bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler. İsmail Demirci

 21. Emre şeker

  Merhabalar yurt dışı için
  Vergi levhası
  Ticari sicil gazetesi
  Faliyeti belgesi
  İş yerindeni almam gereken başlıca evraklar bunlarmıdır.

  • Merhabalar Emre Bey,

   Bunlar yurtdışına çıkış için gerekli değil, eğer vizeden söz ediyorsanız vize yazılarıma göz atmanızı öneririm orada gerekecektir.

 22. Ali çağlı

  Merhabalar aracım ticari vito kendi ızerime kayıtlı yurt dışına çıkabilirmiyim

 23. Dogu caliskan

  Merhabalar,

  Şirket aracı için gerekli olan vekaletname’nin çevirisi de gerekli midir?

  Teşekkürler

  • Merhabalar Doğu Bey,

   Bildiğim kadarı ile gerekli değil. Çünkü aracın mülkiyeti sadece Türkiye için önemli bir konu, yabancı ülkeler buna dikkat etmeyecektir. Fakat net bilgi için ülke konsolosluklarını aramanızı tavsiye ederim, çünkü ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor.

 24. Emrac Acar

  Merhaba Görkem Bey,
  Öncelikle aradığım cevapları bloğunuzda bulduğum için sizlere çok teşekkür ederim. Özel aracım ve yeşil pasaportum ile Bulgaristan üzeri makedonya, sirbistan, macaristan, çekya, Almanya şeklinde bir güzergah çizerek seyahat etmeyi düşünüyorum. Merak ettiğim asıl konu, aracım kaskolu olmasına rağmen yurtdışında da bu kasko işe yarar mı? Ya da yeşil sigorta bu işi görür mü?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Emraç Bey,

   Rica ederim 🙂 Kaskodaki poliçeye bağlı ama büyük ihtimalle orada geçerli olmaz. Yeşil sigorta bildiğimiz trafik sigortası oluyor yani kasko yerine geçmez.

 25. Ahmet Eren

  Merhaba
  Ailecek yeşil pasaportluyuz arabayla bir Avrupa turu yapacağız güzergahımızdaki ülkeler yeşil pasaporta vize istemiyor.Ama arabayla gittiğimiz için farklı bir prosedür varmı? Bulgaristan üzerinden gideceğiz

 26. Ergün Gül

  Merhaba,Yeşil pasaportum var,özel otom ile İstanbul’dan Moldova Kişinev şehrine gitmek için neler gerekiyor ve güzergah hakkında bilgi verebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Ergün Bey,

   Burada yazan belgeler dışında birşeye gerek yok, yeşil pasaportunuz varsa genel olarak yeşil sigorta yeterlidir. Bulgaristan ve Romanya üzerinden çok uzun olmayan bir seyahatle Moldova’ya ulaşacaksınızdır. Google Maps yol tarifinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 27. alpay görür

  merhaba motosikletle türkiyeden kırgızistana gıdecegım. fakat moto benım uzerıme degıl. onun ıcın uzerıne olan kısıden vekalet aldım hatta gerekır dıye bırde ruscasını aldım. kaymakamlıkda apostil kasesı ıcın gıttım ama bana dedılerkı her ulke ıcın ayrı vekalet olması lazım kafam karısdı aslında onlarda tam bılmıykrız gıdınce kapıda goreeceksın belkıde okur dedıler. ben arasdırdım lahev anlasmasında apstilı kabul eden ulkeler arasında gıdeceklerım. anlasmaya gorecçde tek bır ulke yazıyıesunuz apostilde ama o hepsınde gecerlı dıyır anlasmada. bu konuda bılgınız varmı 7 ulke gececegım 7 vekaletmı almam lazım bılemedım

  • Merhabalar Alpay Bey,

   Aslında tek bir vekalet işinizi görür fakat sıkıntı bazı ülkeler bu vekaletin aslının kendilerinde kalmasını isteyebilir ülkeye girişte, size de onaya dair bir belge verirler. Dolayısıyla da 7 tane gerekmiş olur. En doğru bilgiyi konsolosluklardan alabilirsiniz.

 28. Senol Pazar

  Şirket ortağı olarak kendi şirketimin arabasıyla yurtdışına gitmek istiyorum. Normalde yurtiçinde imza sirküleri ile şirket ortağı olduğumu ispatlayabiliyorum. Yurtdışına araç götürmek için ne yapmalıyım acaba?

  • Merhabalar Şenol Bey,

   Aslında şirket ortağı olmanızı ispatlayacak noter onaylı belgeler iş görür gibi dursa da ortaklar arası yaşanabilecek bir anlaşmazlığa karşı, şirketin aracın yurtdışına çıkarılmasına izin verdiğine dair de bir belgeyi noter onaylı olarak yanınızda bulundurmanızı öneririm.

   • Yurtdışında araçla seyahat edebilmek için geçerli olan noter onaylı vekaletname hangi dilde olmalı ? Biz annemin arabasıyla Yunanistan’a gideceğiz ama annem gelemiyor . Bu vekaletnameyi kime ibraz etmemiz gerekiyor ? Türk makamları mı kontrol ediyor , Yunanistan makamları mı ?

   • Merhabalar Pamir Bey,

    Aracın kimin olduğunu yabancı ülkeler umursamaz 🙂 Bu Türk makamları için önemli yani Türkçe olması yeterlidir.

   • Görkem Bey
    Araç ruhsat üzerinde kendi adım yazıyor ancak açıklama kısmında diğer ortakları ibaresi mevcut bu çıkışta herhangibir sorun yaratırmı

   • Merhabalar Zafer Bey,

    Sanmıyorum ama kesin diyemem bu ülkeden ülkeye bile değişir. Nolur nolmaz o kişilerden birer dilekçe yanınızda bulundursanız iyi olur.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir