Arabayla Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Neler ?

Arabayla Yurtdışı / Seyahat Rehberi

Arabayla Yurtdışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Neler ?


Merhabalar ! Önceki yazımda özel araçla yurtdışına çıkmak hakkında genel bilgileri vermiştim. Bugün özel araçla yurtdışına giderken ihtiyaç duyduğumuz belgeleri sıralamak var. Tüm bu bilgileri 2019 yılı itibariyle özel araştırmam ve 40’tan fazla ülkedeki tecrübelerim sonucu yazdığımı hatırlatmalıyım.

Genelde size istenen belgelerin mantığını anlatsam da bugün daha net konuşacağım. Çünkü çok da fazla bir belgeye gerek yok. Şimdi araçla yurtdışına çıkarken gerekli evraklara geçelim !

İspanya Caddelerinde Araba Kullanmak / Valencia Gezimden

Pasaport ve Vize

Pasaport ya da vizeniz olmadan yurtdışına çıkabileceğiniz düşünmediniz heralde ? Öncelikle yurtdışına çıktığımızı unutmamalıyız. Her ne şekilde gidecek olursak olalım, yurtdışına giderken pasaportumuz ve gerekliyse geçerli vizemiz olması şart.

Güncel olarak vizesiz ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca karayoluyla çoğu kişi Bulgaristan ve Yunanistan’a gidecektir, sonrasında da Avrupa. Yani Schengen vizesine ihtiyacınız olacak, bu yazıdan Schengen vizesi hakkında güncel herşeyi öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu / Yeşil Pasaportunuz Varsa Özel Aracınız da Vizesiz Geçebiliyor

Araç Ruhsatı

Şimdi özel araçla yurtdışına çıktığımızı hatırlayabiliriz. En önemli gerekli belge aracımızın ruhsatı, tabii ruhsat sahibi de yanımızda olmalı, çünkü başkasının arabasını götüremeyiz !

Eğer başka birisinin arabasıyla yurtdışına çıkacaksak, noter onaylı vekaletname almamız gerekiyor ve bu bizim en önemli 2. belgemiz olur 🙂

Dubrovnik’ten Kotor’a Giderken / Hırvatistan

Uluslararası Ehliyet

Neyseki 2019’da dağıtılan ehliyetlerin tamamı uluslararası geçerliliğe sahip. Bahsettiğim bu yeni çipli ehliyetlerimiz tüm dünyada geçerli bir düzeye ulaştı, içiniz rahat olsun.

Fakat eski tip ehliyeti olanlar için durum farklı. Çoğu ülke orada araç kiraladığınızda bu eski ehliyetleri kabul etse de yurtdışına araçla gidiyorsak yeni bir ehliyete sahip olmamız şart.

Nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğünden randevu alarak, yeni uluslararası ehliyetlere sahip olabiliyoruz.

Sausalito’ya Doğru Yürürken, California / Yeni Ehliyetlerimiz ABD’de de Geçerli

Yeşil Sigorta

Araçlar ile az ilgili olanlar beni anlayacak. Bildiğiniz üzere otomobillerin trafiğe çıkmaları için trafik sigortasına sahip olmaları gerekiyor. Bu sigorta ile olası bir kaza durumunda karşı tarafa vereceğimiz zararı sigorta şirketinden tazmin ediyoruz. Fakat varolan sigortalarımız yalnızca Türkiye’de geçerli, peki yurtdışında trafik sigortası ne olacak ?

İşte özel araçla yurtdışına giderken gerekli bir belge daha ! Aracımızı yurtdışında da sigortalatmamız gerekiyor. Buna Greed Card ya da Yeşil Sigorta deniyor. Adı üzerinde, bu sigorta ile ışıklar hep yeşil 🙂

Yeşil sigorta yaptırmak için gitmeden önce herhangi bir sigorta firmasına başvurabilirsiniz, hepsinde böyle bir hizmet veriliyor. Ayrıca batıdaki sınır kapılarımızda da bu hizmet var. Fakat sınır geçişi öncesinde biraz vakit kaybettireceği aşikar, bence en mantıklısı önceden yaptırmak.

Özel Aracınızla Gidebileceğiniz Floransa’dan / İtalya

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Madem herşeyden bahsediyoruz, çıkış harç pulunu da unutmayalım ! Sonuçta yurtdışına çıkıyoruz, genel gerekliliklerden daima sorumluyuz.

Yurtdışı harç pulunu da sınırdan alabiliyoruz, internette bu pulu önceden almayı önerenlere rastladım 🙂 Hiç gereği yok, birkaç saniyelik bir işlem.

Abu Dhabi’deki Aracımla Beraber / Yurtdışında Araç Kullandığım Anlar

Gürcistan’a Araçla Gitmek

Evet Gürcistan’a parantez açmalıyım çünkü orayı Türkiye gibi düşünmemiz gerekli 🙂 Aslında yurtdışına gidiyoruz fakat özel olarak bir belge gerekliliği bulunmuyor.

Yalnızca eski veya yeni ehliyetiniz ve kimliğiniz yeterli ! Araç sahibi konusundaki sistemin geçerli olduğunu hatırlatmalıyım.

Bu şekilde özel araçla yurtdışına giderken gerekli belgeler 2019 için güncel olarak bitmiş oluyor 🙂 Yurtdışına arabayla çıkmak hakkındaki genel yazıma da okumadıysanız göz atmanızı öneririm. Yakın bir zamanda ben de bu şekilde bir tur planlıyorum ! Balkanları iyice bir keşfetmek lazım, iyi günler.

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolü’nden Nasıl Kolay Geçilir ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Senol Pazar says:

    Şirket ortağı olarak kendi şirketimin arabasıyla yurtdışına gitmek istiyorum. Normalde yurtiçinde imza sirküleri ile şirket ortağı olduğumu ispatlayabiliyorum. Yurtdışına araç götürmek için ne yapmalıyım acaba?

    • Merhabalar Şenol Bey,

      Aslında şirket ortağı olmanızı ispatlayacak noter onaylı belgeler iş görür gibi dursa da ortaklar arası yaşanabilecek bir anlaşmazlığa karşı, şirketin aracın yurtdışına çıkarılmasına izin verdiğine dair de bir belgeyi noter onaylı olarak yanınızda bulundurmanızı öneririm.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*