Görkemli günler ! Avrupa’da yaşamanın hayalini kuran onlarca insan var çevremde. Çoğu kişi yüksek yaşam standartları için Avrupa’ya göç etmek istiyor. Aslında çok da haksız sayılmazlar, çünkü nerdeyse Avrupa’nın tamamında bulunmuş, gezmiş ve kısmen yaşamış bir insan olarak gözlemlerim hep çok iyi düzeydeydi.

Bugün “Avrupa’da nasıl yaşayabilirim” diyenler için yol gösterici bir rehber kaleme alıyorum, artık başlayalım 🙂

Kopenhag Sokaklarından / Avrupa’da Yaşanılası Şehirler / Danimarka

Neden Avrupa’ya Göç ?

Aslında bunun tüyosunu biraz verdim 🙂 Tabii ki hepimiz rahat, güvenli ve refah içinde bir hayat sürmek isteriz. Bu koşulları ülkemizde bulmuşsak ne ala, fakat herkes için şartlar öyle olmayabiliyor. Ben başka bir ülkede, bir Avrupa ülkesinde bu yüksek koşulları bulabilirim diyenler daha şanslı.

Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliği ve Schengen anlaşmaları ile beraber uygulamada da birlik halindeler. Sınırların kalkması ile özgür bir şekilde herkes ticaretini yapabiliyor ve diğer ülke pazarlarına açılabiliyor. Bunun sonucunda da yakalanan güvenli, ferah hava yaşam standartlarına da yansımış durumda.

Avrupa’daki yaşam standartlarını sadece ekonomik olarak da açıklayamayız. Örneğin nispeten daha küçük ekonomili Estonya, Letonya gibi Baltık Ülkeleri’nde bile güvenli ve insanın ömrünü uzatacak bir sakinlik var. Daha yakından şahit olmak için Estonya ve Letonya’daki gezi notlarımı inceleyebilirsiniz.

Kopenhag Sokaklarında Ben / Bisiklet Çoğu Avrupa Ülkesinde Refahı Simgeliyor

Avrupa’da Yaşamak İçin Neler Gerekli ?

Görkemliyollar’da hep ne diyorum ! Önce bir sebep lazım. Haklı bir sebebiniz olmadan başka bir ülkeye ne gidebilir ne de yaşayabilirsiniz. “E benim bir sebebim yok” diyorsanız da bunu yaratabilirsiniz 🙂

Öncelikle kendi yetkinliklerinizi öne koyup bir düşünmelisiniz. Benim mesleğim ne, ne iş yapıyorum, ne konuda iyiyim ve orada ne yapabilirim ? Eğer bu sorulara bir cevap bulabiliyorsanız sonuca bir adım daha yaklaştınız.

Oradaki misyonumuzu kafamızda kurduktan sonra şimdi bunu uygulamaya sokma vakti gelmiş demektir.

Midilli’ye Giderken Feribottan / Yunanistan’da Avrupa Birliği’nin Bir Parçası

Göçmen Vizesi Nedir ?

Kendimizce Avrupa’da yaşamak için bir sebep bulmuş ve bir misyon üstlenmişsek sırada vize almak var. Vize almak başlı başına bir konu. Çoğu insan turistik Schengen vizesi almak için bile kırk takla atarken siz Almanya, Hollanda belki Fransa ya da Norveç’te yaşamak için başvuracaksınız.

Bu başvuruları birkaç başlığa ayırmak lazım. Eğer benim yetkin bir mesleğim var ve bu konuda Avrupa’da iş bulabilirim diyorsanız başvurunuzu yapmak için hiç durmayın !

Fakat bireysel iş başvurusu ile Türkiye’den Avrupa’da iş ayarlayamayacak bir durumdaysanız okumaya devam…

En Çok Yaşanmak İstenen Ülkelerden Biri Olan İtalya’dan / Floransa

Schengen Oturma İzni Nasıl Alınır ?

Oturma izni, uzun süreli vizenin ötesinde artık kendinizi o ülkeye resmi olarak kabul ettirmişsiniz demektir. Bunun için de onların sizi kendilerine gerekli olarak görmesi gerekiyor.

Ya da başka bir deyişle sizin Almanya, İtalya, Hollanda, İsviçre, Polonya, İsveç, Danimarka… böyle sayıp gidebileceğim Avrupa ülkelerinde kalmanızı gerektirecek birinci derece bir sebep olmalı…

Peki bu sebepten kastımız ne ? Aile bağları olabilir mesela..Ama bu özelliğe sahip kaç kişi var ki ? Sizin için en büyük bağ devamlı olarak çalışabileceğiniz bir iş olacak.

İsveçte’de Tren Ağı Oldukça Geniş / Malmö Tren İstasyonundan

Nasıl Bir Yol İzlenmeli ?

Öncelikle tanıdıkları olanlar kendileri için bir pozisyon buldurabilir. Ardından şirketin sizi istediğine dair bir belgeyle konsolosluklara başvurmak çok daha kolay olur.

Öğrencilik de Avrupa’da yaşamın bir başlangıcı olabilir. Örneğin yüksek lisans için gidip bu sürede staj v.s imkanlar ile iş hayatına beyaz yakalı bir adım atabilirsiniz. Hepsinin özünde azim, özveri ve yetkinlik var !

Aslında bu örneklerle mantığı anladınız ! Şimdi kendi fikirleriniz ile Avrupa’ya göç işlemlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Göç konularında direkt olarak konsolosluklardan bilgi alabilir ve güncel haberleri takip ederek ülkelerin ihtiyaç duyguğu iş alanlarını görebilirsiniz.

Bonus: Kesinlikle Yaşamak İçin Harika Biryer / İseo, İtalya

Öğretmenler Nasıl Bir Yol İzlemeli ?

Burada öğretmenler için araya girmeliyim 🙂 Çünkü fazla bilinmese de bakanlığın projesi ile öğretmenler belirli bir süre için Avrupa’da öğretmenlik yapabiliyorlar.

Yurtdışında öğretmenlik konusunda şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Belki de Benim Gibi Yola Atlamış Bir Turist Çıkar Karşınıza 🙂 / Oslo, Norveç

Danışmanlık Alınmalı mı ?

İşte tam da bu noktada, biraz yardıma ihtiyacımız olabilir. Avrupa’da işler ülkemizdeki gibi yürümüyor. Devlet işleri, prosedürler ve hukuk çok başka. Bu konuda Avrupa’da yasal temsilciliği olan firmalarla iş birliği içinde olunabilir.

Burada en önemli olan doğru danışmanlık firmasını seçmek !

Avrupa’da gezilecek yerlerin en güzel 20 tanesini tanıttığım yazıma şuradan ulaşabilirsiniz!

Malmö Kapılarından 🙂 İsveç Gezimden

Vatandaşlık Alınabilir mi ?

Bunun cevabı evet ! Neden alamayasınız ki ? Fakat öncesinde bahsettiğim oturma izni aşamasını geçmiş olmanız gerekiyor. Uzun yıllar alınmış oturma izinleri ve yasal göçmenlik prosedürleri ardından vatandaşlık almak işten bile değil…

Tabii vatandaşlık alırken ülkelerin yerel dillerini öğrenmek de zorunlu tutulabiliyor. Bu yüzden Avrupa’da yaşanılan sürede vatandaşlık almak istediğiniz ülkenin anadilini öğrenmeniz iyi olacak.

Koronavirüs Pandemisi Nasıl Etkiler?

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirü Covid-19 pandemisiyle beraber birçok ülkeye seyahat çok daha zor bir hal aldı. Fakat bu seyahat yasakları genel olarak turistik geziler için geçerli. Yani Avrupa’ya göç edecek, çalışacak ya da eğitim alacak kişiler için geçerli değil.

Fakat koronavirüs pandemisi sürecinde ekonomik açıdan zor günler geçiren Avrupa ülkelerinde iş bulmak eskisinden daha zor bir hal aldı.

Bu şekilde Avrupa’da yaşam rehberimi bitiriyorum. Aklında soru işareti olanlar yorum bölümünden bana anında ulaşabilir, birkaç saat içerisinde ayrıntılı olarak yanıtlıyorum 🙂 Avrupa’ya gitmek isteyip hangi ülkeyi tercih edeceğini bilemeyen ve yakından tanımak isteyenler için de güzel bir yazım var buradan ulaşabilirsiniz, hepinize mutlu günler diliyorum !

Yazının Devamı: Avrupa’da Hangi Ülkede Yaşamalıyım ? 

23 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem abi ben 8. sınıftayım ileride yabancı bir ülkede yaşamak istiyorum . Ders notlarımın baya iyi olduğunu düşünüyorum, ayrıcalıkla futbol ve yüzme sporundan da lisansım ve madalyalarım var, hocalarım önümün açık ve iyi yerlere gelebileceğimi söylüyorlar . Abi herhangi bir burs alma ihtimalim olurmu gerek ders gerek sporla gideceğim yere hemen alışabilirim, yardımcı olursan çok sevinirim
  Saygılarla

  • Merhabalar Sevgili Yağız,

   Evet tabii ki olur eğer bu başarılarını sürdürürsen. Ama bu konuda ailenin yardımını almalısın ve özellikle üniversite döneminde yurtdışı seçenekleri araştırmalısın.

 2. Görkem abi merhaba lise 3e geçtim Almanyada yaşamak istiyorum dil öğrenmek dışında ne yaparsam faydalı olur

 3. Merhaba görkem abi ben lise 1 öğrencisiyim. İleride Hollanda’da yasamak istiyorum. Orada tanıdıklarım var. Ne gibi avantajları var.

  • Merhaba Sevgili Ege,

   Böyle mesajları senin gibi genç kardeşlerimden alınca hem sizin bu araştırmacı tavrınızla gurur duyuyorum hem de bu ülkeden gitme düşüncelerinize üzülüyorum 🙂

   Bence şuan senin için kendine spor sanat bilim, kod yazmak olur, tasarım yapmak olur, diller öğrenmek gibi yetenekler katma zamanın. Bunları kendine kattığın sürece derslerinle birlikte üniversitede seni dünyanın her yeri kabul eder hatta Türkiye’de de istediğin gibi bi hayatın olur.

   Hollanda’da tanıdıklarının olması bi avantajdır yazları tatile gidersin v.s belki bi bağlantı kurmanı sağlarlar ama az önce dediklerim çok daha önemli.

   Başarılar

 4. 1971de Almanya’ya gittim 1984 de döndüm emekliyim Türkiye’den 1951 doğumluyum Almanya’ Berlin’e geri dönebilirmiyim miydi durumum iyi oradan ev alabilirmiyim teşekkür ederim

 5. Selam Gorkem bey ben Azerbaycanli ismim Kamran avrupa ulkesine gitmek istiyorum bunu nasil yapa bilirim nereye bas vuru yapa bilirim simdi Turkiyede yasiyorum

  • Merhabalar Sevgili Kamran,

   Yine türkiyedeki konsolosluklardan vize alacaksınız fakat sizin için prosedür çok farklı olabilir oyüzden birşey söyleyemiyorum benim bilgim TC vatandaşlarına uygulanan prosedür hakkında.

 6. Merhaba Görkem 🙂 22 yaşımdayım ve evliyim ama liseden beri Almanya da üniversite okumak ve daha sonra kalmak gibi bir isteğim vardı olaylar dilediğim gibi gelişmedi peki şimdi hala öğrenci olarak gitme ihtimalim var mı ? Ve daha sonrasında eşimle beraber Almanya’da kalabilir miyim ?

  • Merhaba Sevgili Osman,

   Neden olmasın? Ama Almanya’da bir okuldan kabul almak için özellikle dil bilgisi çok önemli. Eğer kabul alırsan zaten oturma izni de doğal olarak alırsın. Bir süre sonra eşin de gelebilir. Buradaki en temel konu iyi bir yol haritası çizmek.

 7. Nerhaba Gorkem bey
  Ben 27 yasindayim esimle Avrupada yasamak istiyoruz. En kolay hangi ulkeden oturma izni ala biliriz sizce?

  • Merhabalar Sara Hanım,

   Açıkçası bu sizin yetkinliklerinize ve sahip olduklarınıza göre değişir. Fakat Polonya ve Malta son zamanlarda öne çıkan AB ülkeleri.

 8. oğlum fıransaya gitmek istiyor pasaportunu çıkarmış nasıl vize alacak yardımcı olurmusun

 9. merhaba görkem
  Romanya da arkadaşlarım var bende oraya kalıcı olarak gitmek istiyorum kan bağı yok aileden ve paramda sadece 20bin civarında 23 yaşındayım üniversite yok ama İngilizce ileri düzeyde arkadaşlarım kalacak yer gösterebilirip davet atabilirler sence nasıl bir yol izlemeliyim ve şansım var mı?

  • Merhabalar İrfan Bey,

   Eğer orada arkadaşlarınız varsa, size bir iş ayarlamalarını talep edebilirsiniz. Bu sayede Romanya’da kalmak için yasal bir gerekçeniz olmuş olur. Ardından da davetiye ve gerekli prosedürler yerine getirilir. Bunun dışında bir yol pek gözükmüyor.

 10. Merhaba görkem bey.
  Ben temelli kanadaya gitmek istiyorum .Bu göcün maliyeti ne kadar tutar (vize bilet danismanlik orada ev ).burdan oraya gitmem icin ne kadar para bulundurmaliyim.cevaplayacaginızi umuyorum.iyi aksamlar..

 11. Günaydın Görkem 🙂 ne haber nasılsın
  Ma aile yurtdışına çıkmak..orada yaşamak istiyoruz..en azından çocuklarımızın ve gelecek nesilleri kurtarmak adına 🙂 ülke de önemli değil..ingilizce konuşulan bir yer olabilir..
  eşim ve benim yaşlarımız 50 li oldu artık..kendi bilişim şirketimizden emekliyiz..
  gittiğimiz yerde çalışmak..iş kurmak..iş bulmak gibi kaygımız yok..hayatımızı idame ettirecek durumdayız..sadece çocuklarımız orada okusun..yetişsin vs. güvenli..huzurlu bir memleket yani… ilgini rica ediyorum

  • Merhabalar Kemal Bey,

   Teşekkür ederim 🙂 Aslında en önemli kısım hayatınızı devam ettirecek maddi yeterliliği sağlamak. Buna da sahip olduğunuzu söylüyorsunuz. O zaman geriye tek birşey kalıyor o da küçük bir yatırım yapmak.

   Varsa buradaki evinizi satip gitmek istediğiniz ülkeden ev almak bence güzel bir seçenek. Örneğin 200 bin dolar bandında bir ev alabilirseniz çoğu ülke size oturma izni verecektir. Ardından çocuklarınız da orada bir eğitim kurumuna kaydolabilir.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.