Avrupa’da Hangi Ülke ve Şehirde Yaşanır, Refah Düzeyleri ne?

Yurtdışında Yaşam

Avrupa’da Hangi Ülke ve Şehirde Yaşanır, Refah Düzeyleri ne?


Avrupa’da yaşamayı çoğu Türk insanı şöyle bir aklından geçirmiştir. Aslında ben ülkemiz sevdalısı olup hiç birakmak istemesem de, bu yola baş koyanlara da saygı duyuyorum. Daha önceki yazımda Avrupa’ya gitme seçenekleri ve Avrupa’da yaşamakla ilgili iki güzel makale kaleme almıştım. Şimdi sırada hangi Avrupa ülkesinde yaşamak istediğiniz var 🙂

Avrupa’da Yaşanacak Şehirler Listesi

E tabi Görkem için iş başa düşer, birkaç küçük şehir devleti dışında tüm Avrupa ülkelerinde bulunmuş olan bendeniz sizler için en yaşanılabilir şehirlerleri listeleyeceğim.

Bahsedeceğim Avrupa şehirleri refah seviyesi, ekonomik, turistik, yaşam standartı ve sosyo-kültürel konularda öne çıkmış olanlar olacak, tabii kendi tecrübe ve düşüncelerime göre !

Avrupa Şehirleri Temsili / Kopenhag, Danimarka

Estonya, Tallinn

Görkemliyollar’da sıradan bi cevap yok 🙂 Ben Tallinn’i öneriyorum, daha önce böylesine refah düzeyi yüksek ve sevimli bir şehir görmemiştim. Öyle bir şehir düşünün ki güvenli, eğlenceli ve tutunması kolay.

Evet Estonya’da yaşamak da zor sayılmaz çünkü kalan Schengen ülkelerine göre çok daha ucuz. Özellikle turizmde gelişmekte olduklarından bu sektördeki iş kapıları gayet açık. Ayrıca yanı başındaki Helsinki’den günübirlik zengin turistler de gelip bolca para harcıyor.

Tallinn, Estonya Gezi Notlarım

Tallinn’in Renkli Dünyasını Keşfederken / Estonya Gezimden

Napoli, İtalya

Herşey de para mı ? İnsan kendi kültüründen de bir parça görmek istiyor. Soğuk insanlar, akşam 5’te tenhalaşan sokaklar hiç bizlik değil !

Napoli işte bu soruna tam bir savaş açıyor. Zaten ülkemizle yakınlığı ile bilinen İtalya’nın en Türk şehri diyebilirim. Napolililer tam bir Akdeniz insanı yani çok sıcakkanlılar.

Napoli’de İtalya normlarında uygun bir kent, hem de öyle hafife almayın koca bir metropol !

Pompei’den Napoli’ye Doğru Giderken

Berlin, Almanya

Bu seçeneği hala yabana atamayız, soğuk da olsalar, farklı da olsalar Almanya 2019 dünyasında hala yaşanabilir bir ülke. En önemli özelliği iş bulma imkanı konusunda çok çeşitli imkanlar olması.

Ayrıca Türk nüfusu sayesinde adapte olmanız da hiç zor olmaz…Berlin’de yaşamanın kalitesi de çok yüksek. Başınız mı ağrıdı ? Gidin Tiergarten’e 5 dakikada kendinizi ormanın içinde bulun 🙂

Berlin’deki Kilitler, Almanya

Stockholm, İsveç

İşte bu şehirde çocuk büyütülür 🙂 Görüp görebileceğiniz en kaliteli şehirdir Stockholm, tam bir elitistlik başkenti.

Stockholm’de sanat sanat içindir ! Herkes bir keyif havasında, para bol, iş imkanı yüksek…Hava soğuk ama sıcacık eğlenceler var, eğitim deseniz her biri dünya markası üniversiteler…

Fakat bu kadar güzel olunca da talep tabii çok fazla. Bu yüzden de burada tutunmak pek kolay değil. Genellikle Polonya gibi Baltıkların güneyinde başlayıp sonradan İsveç’e geçme fikri daha çok tercih edilebilir.

Stockholm, İsveç Gezi Notlarım

Stockholm’de Kış ve Huzur

Pisa, İtalya

Yine bir İtalya 🙂 Çünkü burada başka bir hava var. Rönesansın doğduğu topraklarda yaşamak insana hayat katar doğrusu. İtalya’nın en ünlü hem de en ünsüz yeri diyebilirim…

Pisa Kulesi ne kadar ünlü ise Pisa şehri de okadar kendi halinde ve sessiz. Pisa’da hayatı deneyimleyebileceğiniz gezi notlarım buradadır bir bakın…

Yaşanılası Avrupa Şehirlerinden Pisa, İtalya

Varşova, Polonya

Polonya yeni Avrupa’nın fırsatlar ülkesi adeta ! Gelişmekte olan ekonomisi ile yepyeni iş ve yaşam fırsatları sunuyor. Başkent Varşova’da yeşil ve huzurlu bir seçim. Ayrıca kocaman bir şehir, tahmin edersiniz ki yapacak çok şey var.

Varşova’nın en güzel yanı uygun bir şehir olması, başlangıç için oldukça kolay bir şehir.

Soğuğun En Yakıştığı Şehirlerden Biri Olan Varşova’dan / Polonya

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte deyince ben başlarım anlatmaya, kaç kez gittim hatırlamıyorum. Her gidişimde yükselişine çıplak gözle şahit oldum. Bundan 3-5 sene öncesine kadar kendi içlerinde bile problemlilerken turizm Budapeşte’yi son zamanlarda çok ileriye taşıdı.

Budapeşte saydığım tüm bu seçeneklerin birer karması gibi, hem uygun, hem yaşayan, hem huzurlu hem de bizden bir yer. Onlar “Hungary” yani Hun, bu da bizim soydan geliyor demek 🙂

Budapeşte, Macaristan Gezi Notlarım

İşte Benim Memleketim 🙂 Budapeşte Yaşanacak En Güzel Yerlerden

Avrupa’da en kolay yaşanılabilecek ülkeler listem şimdilik burada bitti 🙂 Avrupa’da yaşama hayali olan ve Avrupa’da çalışma izni almak isteyen herkes bu yazıma bir göz atsın. Ben önce bi turist olarak gideyim diyorsanız Schengen vizesi yazım da buradadır 🙂 Sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Avrupa’ya Nasıl Giderim ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*