Avukatlar Yeşil Pasaport Nasıl Alır?

Gezi Rehberi / Yeşil Pasaport

Avukatlar Yeşil Pasaport Nasıl Alır?

Görkemli günler ! Yeşil pasaport yazı dizimde yeni bir yazıyla daha karşınızdayım. Son günlerde çıkan haberlerle beraber bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Çünkü artık avukatlar da yeşil pasaport alabiliyor 🙂

Avukatlar için yeşil pasaport 2020’ye yaklaştığımı bu günlerde artık hayal değil, başlıyorum !

Avukatların Artık Yeşil Pasaportuyla Vizesiz Gidebileceği Rusya’dan

Avukatlar Yeşil Pasaport Alabilir mi ?

24.10.2019 tarihinde çıkan ve resmi gazetede yayımlanan yasayla beraber artık belirli koşulları taşıyan avukatlar da hususi damgalı pasaport verilebiliyor. Yeşil pasaport alma hakkına erişen avukatların eşi ve 25 yaş altındaki çocukları da bu haktan faydalanabilecek.

Kanun Çıktı mı ?

Aslında yukarıda bahsettim ama sıkça sorulduğundan üzerine tekrar basıyorum, kanun çıktı !

İşte Bahsi Geçen Yeşil Pasaport / Vizesiz Gidebildiğim İsveç Gezimden

Avukalar İçin Yeşil Pasaport Alma Şartları Neler ?

Avukatların yeşil pasaport alması için meslekte 15 yılı doldurması şartı aranıyor.  Bu 15 yıl baroya kayıtlı olma tarihi ile belirleniyor. 15 yıl kıdeme ulaşmış avukatlar başka ekstra bir özelliğe sahip olmasına gerek olmadan bu pasaportu alabilir.

Burada tek açmak istediğim parantez, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki bir suçtan soruşturma geçirmemiş olma şartı aranması. Eğer böyle bir soruşturma geçirilmişse yeşil pasaport hakkı 15 yıl dolsa dahi elde edilemiyor.

Avukatlar İçin İsveç ve Norveç’e de Vize Artık Yok

Nereden Başvurulması Gerekir ?

Avukatlar için de yeşil pasaport başvuru özel bir adım içermiyor, barolardan imzalanacak matbu talep formu ile nüfus müdürlüklerine başvurulması gerekli.

Yazımı burada noktalıyorum, 2020 için yeni bir kanun olduğundan Avukatlar için yeşil pasaport konulu tüm güncellemeleri burada paylaşacağım, sizlerinde yorum bölümünden varsa sorularınızı iletmenizi bekliyorum. Yeşil pasaporttan genel olarak bahsettiğim ve başvuruyu anlattığım yazım buradadır, ayrıca yeşil pasaportun avantajları da burada, başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar
 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Bir Yorum Bırakılmış

  1. Mert cebeci says:

    Merhaba, yayınlanan kanundaki ifade “Buna (avukatlara yeşil pasaport verilmesi) ilişkin usul ve esaslar, Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının olumlu görüşü alınarak İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe konulan
    yönetmelikle belirlenir.” şeklinde olduğundan ve araştırdığım kadarıyla söz konusu yönetmelik henüz yayınlanmadığından kafam karışık. Yazınızdan da şuanda alınıp alınamadığından emin olamadım. Gerekli koşulların karşılanması halinde şuanda yeşil pasaport alabiliyor muyum? Teşekkürler.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*