Herkese merhaba! Bugün Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlarımız ve gezmeye gidip dönecekler için özel bir sıla yolu yazısı hazırlıyorum ? Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceği konusunu ayrıntılı şekilde ele alacağım.

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde Avusturya’dan Türkiye’ye gelecekler için ? Avusturya ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Avusturya’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Avusturya – Türkiye arası araçla en çok gidilen rotalardan biri. Kimi bayram ziyaretine yola çıkıyor, kimi de gezmeye ya da sevdiklerini görmeye. Aslında Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla gitmek düşündüğünüzden çok daha hızlı ve kolay. Mesela Kapıkule sınır kapısından çoğu doğu ilimiz 1500 – 2000 kilometre iken Viyana ise yalnızca 1300 kilometre uzakta!

Avusturya’dan Türkiye’ye özel aracınızla gelmenin en büyük farkı ve zorluğu tabii ki yol boyunca sınır geçişleri yapacak olmanız. Neyseki en azından Macaristan’ı direkt olarak geçebiliyorsunuz, çünkü Schengen’e dahil.

Ayrıca Avusturya – Türkiye karayolunda seçebileceğiniz farklı rotalar mevcut. Şimdi ayrıntılı olarak bu sıla yolunun farklı rotalarını inceleyelim ve size en uygun olanını bulalım!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Avusturya’dan Türkiye Rotaları

1. Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Viyana – Budapeşte – Belgrad – Sofya)

Aslına bakarsanız Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla gelmenin en kısa ve en popüler rotası bu. Çünkü en az kilometre ve nispeten daha az otoban ücretleri ile Türkiye’ye gitme imkanınız var.

Avusturya sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz.

Bu rota Viyana’dan yaklaşık 1300 kilometre, Salzburg’dan ise 1600 kilometre civarında. Rotanın da büyük bir çoğunluğu otoban, yani hızlı da bir rota.

1. Rota: Avusturya – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla gelmenin bir yolu daha var! Özellikle Salzburg ve Graz’dan Türkiye’ye gidecekseniz bu rotayı tercih edebilirsiniz.

Avusturya sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada Salzburg’dan Kapıkule’ye kadar toplamda 1500 kilometrelik bir yol bulunuyor. Yani ilk seçeneğe göre daha kısa bir yol. Yollar yine çoğunlukla otoban, fakat Alpler’deki geçişler biraz virajlı olabilir. Eğer Avusturya’nın güneyinden gelecekseniz bu rotayı tercih edebilirsiniz.

2. Rota: Avusturya – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

Avusturya’dan Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk iki seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak Avusturya’dan Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor. Yani Avusturya’dan Türkiye’ye kadar AB üyesi ülkelerden geçerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Bu rotayı da düşünebilirsiniz.

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

Avusturya’dan Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Şimdi sırada Avusturya’dan Türkiye’ye en kısa karayolunun hangisi olduğuna karar verelim;

Bu sorunun iki cevabı var! Eğer Viyana’dan Türkiye’ye arabayla gidecekseniz ilk rotayı tercih edin yani; Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşın!

Eğer Salzburg ya da Graz Gibi noktalardan Türkiye’ye gelecekseniz de ikinci rotayı öneririm yani; Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a gidin sonra da Sofya ve Kapıkule…

Şehir Şehir Avusturya’dan Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Viyana ve Linz’den Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Viyana ve Linz’den Türkiye’ye arabayla giderken kullanmanız gereken en mantıklı rota bence ilk sıradaki “Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Budapeşte – Belgrad – Sofya)” olmalı.

Salzburg ve Graz’dan Türkiye’ye Yol Tarifi

Salzburg ve Graz’dan Türkiye’ye arabayla giderken kullanmanız gereken en mantıklı rota bence ikinci sırada bahsettiğim “Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Avusturya’dan Türkiye’ye Arabayla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Avusturya’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Avusturya’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Avusturya’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 14-20 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Avusturya’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli 🙂 Eğer hiç durmadan gidecekseniz Avusturya’dan Türkiye’ye 1 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 1 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 2 gün sürer.

Avusturya’dan Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Avusturya’dan Türkiye ortalama 1300-1500 kilometre uzaklıkta. Viyana’dan Kapıkule 1300 kilometre iken Salzburg’dan İpsala toplamda yaklaşık 1500 kilometre.

Avusturya’dan Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

Avusturya’dan Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

  • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı 🙂 )
  • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
  • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

Avusturya ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

Avusturya ile Türkiye arasında en kısa yolda toplamda 3 ülke var. Bunlar Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani Avusturya’dan Türkiye’ye giderken en az 3 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber Avusturya ile Türkiye arasında  Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Avusturya – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 2-3 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 150-250 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin 🙂

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada Avusturya – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var 🙂 Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Uçakla Gelmek Mantıklı mı?

Bir de uçakla mı gelip araba kiralasak sorusu olabilir 🙂 Aslında eğer 2 haftayı geçmeyen bir Türkiye ziyareti yapacaksanız ben uçakla gelmenizi öneririm çünkü git gel 4-5 gün arabayla yol çekmeye bence değmez.

Ancak eğer arabayı full dolduracak kadar çok kişi ve valiz v.b yükle geliyorsanız ya da uzun süreler kalacaksanız aracınızla gelmenizi öneririm.

Avusturya’dan Türkiye’ye Gelirken Nerede Benzin Alalım?

Tabi ülkeler geçince benzin, mazot fiyatları da her ülkede farklı olduğundan herkes en uygun yerde benzin almaya çalışıyor. Bu konu aslında her zaman değişiyor.

Örneğin son zamanlarda kur farklı ile Türkiye’de benzin biraz daha uygun olabilir. Ancak genellikle balkan ülkelerinin nispeten daha uygun benzin fiyatlarıyla bilindiği bir gerçek.

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Avusturya’dan Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman Avusturya’dan Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli. Bu belgeler için de artık sona yaklaştık 🙂

Bu şekilde Avusturya’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.