Görkemli günler! Bugün Avusturya’da yaşayanların işine yarayacak bir yazı kaleme alıyorum. Avusturya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunu ayrıntılarıyla açıklayacağım. Bu konuda bir çok seçenek olduğunu biliyorum, çoğu kafanızı da karıştırıyor, bu yüzden Görkem işe koyulur…

Avrupa’da bir yıl yaşamış biri olarak ben de para transferi konusunda tecrübeliyim. Tüm bu bilgiler ile Avusturya’dan Türkiye’ye nasıl para göndeririz, banka hesabına swift nasıl yaparız, hangi yol en ucuz ve hızlıdır gibi tüm sorularınızı yanıtlamaya başlıyorum!

Avusturya’dan Türkiye’ye Para Transferi

Aslında Avusturya’dan Türkiye’ye para göndermek öyle ahım şahım bir mesele değil. Günümüzde artık online olarak birkaç dakika içerisinde bile halledilebiliyor. Ancak buradaki soru gönderim ücretleri, komisyonlar, güvenlik gibi bazı konuların da öne çıkması. Bu yüzden size Avusturya’dan Türkiye’ye para göndermenin tüm seçeneklerini tek tek anlatacağım ki karar verin!

1. Avusturya’dan Türkiye’ye İBAN’a Banka Havalesi ( Swift Yapmak)

Hani online olarak İBAN’a EFT yapıyoruz ya? İşte bunu Avusturya’dan Türkiye’ye yapmak da mümkün. Ancak döviz üzerinden bir aktarım olunca buna swift yapmak deniyor. Yani normal bir banka havalesinden farkı yok 🙂

Swift yapmak aslında prensip olarak normal bir EFT, havale gibi çalışıyor. Kendi online bankacılık sisteminiz üzerinden paranızı istediğiniz hesaba kolayca gönderebiliyorsunuz. Burada öne çıkan konu yalnızca swift kodu meselesi oluyor. Uluslararası bankacılıkta BIC kodu da denilen Swift kodu ile beraber gönderim yapmanız gerekiyor. Bu swift kodu gönderim yaptığınız alıcı hesabın bankasına göre belirlenen bir kod. Ben sizler için bilinen bankaların swift kodlarını aşağıda listeliyorum.

Yurtdışındaki İlk Günümden 🙂 / Para Transferini Yapacağınız Avusturya

Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

Avusturya’dan Türkiye’ye Swift Ne Kadar Sürede Ulaşır? : Swift yaptığınız zaman genellikle 1-3 iş günü içerisinde para alıcı hesaba aktarılmış oluyor.

Swift Ücretleri Ne Kadar? : Bu bankadan bankaya değişen bi konu. Ama genellikle 10-20 euro bandında bir ücret talep ediliyor.  Burada dikkat edilmesi gereken konu ek olarak alıcı hesaptan da banka kesinti yapabiliyor.

2. Avusturya’daki Türk Bankaları’ndan Türkiye’ye Para Gönderme

Bir başka seçenek olarak Avusturya’daki Türk Bankaları’nı kullanarak da Türkiye’ye para gönderimi yapabilirsiniz. Bu bankalar genellikle direkt olarak kendi içlerinde de Türkiye’ye para transfer şansı sunuyorlar.

İş Bankası ile Avusturya’dan Türkiye’ye Para Transferi: İş Bankası’nın başkent Viyana’da bir şubesi bulunuyor. Bu banka üzerinden direkt olarak 5-10 euro arası bir ücretle Türkiye’ye para transferi yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu işlemi nakit olarak da yapabilirsiniz. Bu işlem ile hızlı bir biçimde paranız Türkiye’ye ulaşmış oluyor.

Vakıfbank ile Avusturya’dan Türkiye’ye Para Transferi: Avusturya’da şubesi olan bir diğer bankamız da Vakıfbank. Vakıfbank üzerinden de avantajlı fiyatlar ile Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. Eğer para Vakıfbank Türkiye şubelerinden birine havale edilecekse kısa bir sürede para gönderim şansınız mevcut.

Viyana Sokaklarındayım 🙂 Para Gönderecekler Bu Caddelerden Geçebilir

3. Online Para Transfer Firmalarını Kullanmak

Son zamanlarda oldukça popüler olan bir diğer para transfer yoluna geçiyorum. İlla ki duymuş olduğunuzu düşündüğüm bu online para transfer firmaları ile internetten uluslararası para transferi yapabiliyorsunuz.

Bu firmaların hepsi aslında benzer bir mantıkla işliyor. Sitelerine üye olup, paranızı buraya yatırıyorsunuz ardından da onlar kendi iç sistemlerinden alıcı ülkedeki hesaba havale ediyor. Online firmaların en önemli avantajı anlık olarak hızlı transfer sağlayabilmeleri. Bunun dışında komisyon ücretleri de yer yer swift işlemine göre daha uygun olabilir.

Western Union

Türkiye’deki bankalarla anlaşması olan, piyasanın bilinen para transfer firmalarından biri. Bu firmada işlemler genellikle tutara göre 10-50 euro aralığında değişiyor. İşlemler aynı gün gerçekleşebiliyor.

Transfer Wise ( Wise )

Bir diğer bilinen firma da Transfer Wise. Online tabanlı çalışan bir firma olduğu için komisyonlar biraz daha uygun fiyatlı olabilir. Gönderim ücretleri 8-20 euro bandında genellikle (cüzi tutarlar için)

Transfer Go, Money Gram

Piyasada var olan Transfer Go ve Money Gram gibi siteler de mevcut. Çok fazla bilgi sahibi değilim ancak daha az sayıda kullanıcısı olduğu biliniyor bu sistemlerin.

ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi

Sırasıyla İş Bankası’nın ParaGönder.com ve PTT’nin UPT adında online para gönderme platformları bulunuyor. Bu iki firmanın da temel mantığı online para gönderimi yapmak. Arkalarında bilinen bankaların güvencesi olması önemli bir kriter.

4. Avusturya’dan Türkiye’ye Nakit Para Taşımak

Avusturya’dan Türkiye’ye uçakla gitmek yalnızca birkaç saat sürüyor 🙂 Hatta benim ilk yurtdışı gezim Viyana’ya olmuştu. Yani demem o ki Avusturya’dan Türkiye’ye uçakla ya da arabayla da ücretsiz olarak yanınızda paranızı taşıyabilir ve Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Bu yöntemin ücretsiz olması harika ama tabii ki sadece bu iş için yola çıkılmaz. Bu arada 10.000 euro’dan fazla parayı yanınızda taşıyamayacağınızı da hatırlatayım. Bu tutarın üzerindeki bir parayı taşımak için gümrük polisine beyanda bulunmanız gerekiyor. Son olarak hırsızlık konusunda da dikkatli olunması gereken para taşıma yöntemi.

5. Kripto Para’yla Avusturya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Günümüzde artık kripto paralar da var. Yani Avusturya’dan Türkiye’ye kripto paralar ile de para transferi yapma şansımız bulunuyor. Kripto paraların para transferindeki en avantajlı yanı birkaç saniye içerisinde transfer yapabiliyor olmanız. Ayrıca soğuk cüzdanlarla da yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

Ancak kripto para ile para transferi yapacakları yasal konular ve güvenlik konusunda uyarmalıyım. Lütfen bu konulara dikkat ederek işlem yapın!

İsrail Şekeli Gördünüz mü Hiç 🙂 Tel Aviv Gezim

Avusturya ‘dan Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri & Kesintiler

“Görkem bunca yol söyledin ama Avusturya’dan Türkiye’ye para göndermenin maliyeti, kesintileri nedir?” Şimdi size tek tek açıklayayım;

İBAN’a Swift Ücretleri : Bankaya göre değişen bir tutar bu. Ancak ortalama 10-25 euro arasında bir masrafı olur size. Üzerine ekstra komisyonlar %1-5 bandında olabilir.

Türk Bankaları ile Para Gönderim Ücretleri: Viyana’daki Türk Bankaları ile de gönderim yapabilirsiniz ve ücreti ortalama 5-10 euro olacaktır.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Bu da firmadan firmaya değişiyor ama genellikle 8-40 euro arasında bir ücret oluyor.

Kripto Para Transfer Ücreti: Yalnızca %1-2 komisyonla transfer yapabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda hiçbir ücret ödemeniz bile gerekmeyebilir, güvenliğe dikkat!

Avusturya’dan Türkiye’ye Para Transferinin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Avusturya’dan Türkiye’ye para gönderirken öncelikle en hızlı yol online transfer firmalarını kullanmak oluyor. Direkt olarak internetten işleminizi halledebiliyorsunuz. Bunun dışında Viyana’daki Türk banka şubelerini de kullanabilirsiniz.

En ucuz yolu sorarsanız aslında o da online transfer firmaları ve Türk bankaları üzerinden olacaktır. Ancak en güvenli yol ne derseniz de bence bankaya swift ile transfer yapmak.

Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Para ile işlem yapıyoruz, ultra dikkatli olunmalı!
  • Para göndereceğiniz alıcı adres bilgilerini doğru girmelisiniz.
  • Sıkça gönderim yapacaksanız, iyi araştırma yapın ve en doğru yolu seçin.
  • Güvenlik konusu çok önemli, lütfen bilmediğiniz firma v.b kuruluşlara karşı mesafeli olup iyice araştırmadan işlem yapmayın.
  • Eğer yanınızda taşıyacaksanız 10.000 sınırına dikkat edin.

Türkiye’den Avusturya’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Bu yazıda yazdığım tüm para transfer yolları Türkiye’den Avusturya’ya para gönderimi için de tabii ki geçerli. Ancak Türkiye’deki tek fark banka şubesi yoluyla gönderim pek avantajlı olmayabilir. Bunun dışında yine aynı işlemler. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Görkemli Dünya’yı Tıklayın ve Benimle Keşfedin!

Avusturya – Türkiye Arası Para Gönderiminde Sıkça Sorulanlar

Avusturya’dan Hesaba Gelen Para Nasıl Çekilir?

Siz hangi banka hesabını verdiyseniz paranız oraya yatacaktır, yani normal bir şekilde çekim yapabiliriniz. Eğer hesaba değilde çek, kod ve benzeri şekilde size verilmişse uygun banka şubesinden paranızı çekebilirsiniz.

Euro Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Benim önerim Türkiye’de bir vadesiz euro hesabı açtırın ve ona gönderilmesini sağlayın 🙂

Avusturya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Para transferleri artık günümüzde anlık olarak gerçekleşebiliyor. Ancak banka havalesi olarak yapacaksanız 1-2 iş gününde size ulaşacaktır.

Banka Hesabıma Avusturya’dan Para Gelecek Kesinti Olur mu?

Eğer banka hesabınıza bir swift işlemi ile para gelecekse bankanız bu işlem üzerinden bir kesinti yapabilir. Ama genellikle cüzi tutarlar oluyor.

Avusturya’dan Türkiye’ye para transferi konusunda birçok şeyi anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar 🙂 Ancak burada yazılanların birer tavsiye ve bilgilendirme olduğunu unutmamalısınız, işlemlerinizin sorumluluğu sizdedir 🙂 Eğer sorularınız olursa sorabilirsininiz, herkese keyifli günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.