Görkemli günler! Bugün konumuz “Bakırköy’e gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “bakırköy nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak Bakırköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Bakırköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmemiz gerek? Eğer Anadolu yakasından geliyorsan tercihin metrobüs ya da Marmaray olmalı.

Avrupa yakasından Bakırköy’e gideceksen de seçenekler değişmiyor. Kendiniz bir şekilde metro, metrobüs ve Marmaray’a atmayı düşünebilirsin. Bazı noktalardan minibüs ve otobüsle Bakırköy’e gitmek de düşünülebilir. Şimdi bir yol seç ve detayları oku!

Bu Yolun Sonu Bakırköy’e Çıkıyor! Marmaray Maltepe İstasyonu

Metro İle Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Aslında direkt olarak Bakırköy merkeze giden bir metro bulunmuyor. Fakat M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosunun “Bakırköy-İncirli” durağında inip Bakırköy’e ulaşabilirsin. İncirli’de indikten sonra herhangi bir otobüs ya da minibüsle kolayca Bakırköy’e gidebilirsin.

M2 Taksim-Hacıosman metrosu ve Marmaray’dan Yenikapı’da inerek bu metroya aktarma yapabilirsin.

Ayrıca yakın bir gelecekte Bakırköy-Bağcılar arasında da bir metro olacak, şimdilik çalışmalar devam ediyor.

Metrobüsle Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs Bakırköy’e ulaşımın en temel taşlarından biri. Çünkü metrobüs hattı neredeyse boydan boya tüm İstanbul’u geçiyor!

Bakırköy’e metrobüsle giderken inmeniz gereken durak “İncirli”. Aslında bu durak az önce bahsettiğim M1A metrosunun “Bakırköy-İncirli” durağı ile aynı yerde bulunuyor. Yani yine indikten sonra Bakırköy merkeze küçük bir yolculuk daha yapmanız gerekecek.

Marmaray İle Bakırköy’e Nasıl Giderim?

Bakırköy merkeze en kolay ulaşım sağlayan ulaşım aracı Marmaray!

Avrupa yakasının banliyo trenleri zaten yıllardan beri çalışıyor. Şimdi de Marmaray adı ile beraber Halkalı’dan Gebze’ye kadar kesintisiniz şekilde Bakırköy’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer eviniz Marmaray’a yakınsa direkt olarak onu düşünün. Marmaray ile Maltepe,Kartal gibi noktalardan bile Bakırköy’e 45 dakika civarlarında gidilebiliyor. Marmaray’a öteki metrolardan Üsküdar, Yenikapı ve Ayrılıkçeşme istasyonlarından geçiş yapabilirsiniz.

İETT Otobüsleri İle Bakırköy’e Gidiş

Bakırköy’e genel olarak otobüsle gitmeyi pek önermiyorum. Çünkü biraz ters gibi gözüken raylı sistem alternatifleri bile daha hızlı şekilde sizi Bakırköy’e ulaştıracaktır.

Fakat ben yine de otobüsle giderim diyenler için Bağcılar’dan 98D,  Beyazıt’tan 94A, Eminönü’nden 94 ve Taksim’den de 72T otobüsleri ile Bakırköy’e direkt olarak ulaşabilirsiniz.

İETT Otobüsleri Temsili

Araçla Bakırköy’e Yol Tarifi

Bakırköy’e özel aracınızla gidecekseniz Avrupa yakasından direkt olarak kendiniz E-5 birinci köprü yoluna atın ve İncirli sapağından aşağı Bakırköy’e dönün. Anadolu yakasından gelecekler de birinci köprüden düm düz devam ederek İncilir sapağına ve Bakırköy’e ulaşabilir.

Ayrıca her iki yakadan da sahil yolu üzerinden Bakırköy’e gitmeniz mümkün. Anadolu yakasından gelecekler Avrasya tüneli ile de kolayca Bakırköy sahile ulaşabilir.

Sabiha Gökçen’den Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı Bakırköy’e ters gibi dursa da aslında ulaşımı çok kolay bir hale geldi. Havalimanından direkt MR-60 İETT otobüsüne binin ve Pendik Marmaray’da inin zaten son durak.

Pendik’ten de Marmaray’a binerek 1 saat gibi bir sürede Bakırköy’e gidebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Bakırköy’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Bakırköy’e giderken de Havaist-13 otobüsüne binerek doğrudan Bakırköy sahile ulaşmanız mümkün. Bu rotada önerebileceğim en hızlı ve rahat seçenek bu şekilde.

Bakırköy Sahil’e, İDO İskelesine Nasıl Gidilir?

Bakırköy dediğimiz yer aslında merkez olarak Marmaray istasyonunun orası oluyor. Bakırköy sahile gitmek istiyorsanız, Bakırköy meydandan 15-20 dakikada kolayca sahile yürüyebilirsiniz. Bu rotada bir vasıtaya binmenize gerek yok.

Ayrıca Bakırköy sahilde Adalar, Bostancı ve Yenikapı gibi hatlarda çalışan deniz otobüslerinin kalktığı bir İDO iskelesi bulunuyor. Buraya da Bakırköy merkezden yürüyebilirsiniz.

Bakırköy’e Giden İDO Deniz Otobüslerinden

Zeytinburnu’ndan Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Zeytinburnu’ndan Bakırköy’e gidecekler bu iki durak arasında çalışan M1A Atatürk Havalimanı metrosuna ya da metrobüse binebilir. Her ikisiyle de kolayca İncirli’ye ulaşabilirler. Sonrasında da Bakırköy’e 2-3 durak bir otobüs, minibüs ile gidebilecekler.

Kadıköy’den ve Pendik’ten Bakırköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy, Pendik, Kartal, Maltepe gibi Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Bakırköy’e gitmek isteyenlere sadece tek bir seçenek var 🙂 Kendinizi hemen en yakın Marmaray istasyonuna atın derim.

Marmaray ile bu ilçelerden Bakırköy’e ışık hızında ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den Bakırköy’e Marmaray ile gidecekler kalkış noktası olarak Söğütlüçeşme’ye yürümeli ve oradan Marmaray’a binmeli.

Bakırköy’e En Kısa Nasıl Gidilir?

“Görkem şu Bakırköy’e en kısa, hızlı, rahat, ucuz nasıl gideriz?”

Bakırköy’e rahat ve kısa ulaşımın şifresi Marmaray! Çünkü metrobüs ve metro’dan aşağı meydana giderken vakit kaybetmek yerine bence ters gibi gözükse de bir şekilde Marmaray’a geçin derim.

Bu şekilde Bakırköy’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Bakırköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız alttaki yorum bölümünden bana yazın derim, hemen yanıtlıyorum? Herkese sevgi dolu günler!

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.