Görkemli günler! Bugün “Balat’a gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “balat nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Fener – Balat’a nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Fener – Balat’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Balat’a gidiyorsan metro ve iett otobüsü seçeneklerini düşünmelisin. Anadolu yakasından Fener – Balat’a gidecekler marmaray, metrobüs ya da metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Balat Nerededir?: Balat, Haliç kıyılarında bulunan İstanbul’un en ünlü ve eski semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Tramvay’la Balat’a Nasıl Gidilir?

Aslında bu seçenek pek bilinmiyor ama Balat’tan bir tramvay geçiyor!

Geçtiğimiz yıllarda Cibali’den Eyüp ve Alibeyköy’e kadar uzanan bir tramvay açıldı. Bu tramvay T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayı şeklinde geçiyor. Eğer bir şekilde bu tramvaya ulaşabilirseniz Balat’a gitmeniz oldukça kolay.

T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına M7 Mahmutbey, Mecidiyeköy metrosunun Alibeyköy durağından ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosundan da Haliç istasyonundan biraz yürüyerek aktarma yapabilir ve Balat’a gidebilirsiniz.

Metro İle Balat’a Nasıl Gidilir?

Öncelikle tam olarak Balat’tan geçen bir metro hattı bulunmuyor. Fakat metro ile Balat’ın oldukça yakınına kadar gitmeniz mümkün!

Temel olarak Balat’a metroyla ulaşımda iki seçenek var;

  • Eğer M3 Başakşehir-İkitelli, M9 Ziya Gökalp – Olimpiyat ya da M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu yakınlarındaysanız. İlk olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarma yapın ya da direkt olarak binin.
  • Sonrasında Alibeyköy’de inerek T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binip Balat’a gidebilirsiniz

İkinci seçenek;

  • Eğer yukarıda saydığım yerler dışındaki yerlerden metroyla geliyorsanız da Yenikapı’dan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşın ve Haliç istasyonunda inin.
  • Haliç istasyonundan sonra sahilden ister tramvaya binin isterseniz  36CE, 48E, 99, 99A, 99Y gibi herhangi bir otobüse binerek 3-4 durak sonra Balat’a ulaşabiliyorsunuz. Biraz karışık duruyor ama aslında oldukça kolay 🙂
Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Balat’a Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs durağına yakınsanız Balat’a metrobüsle de gidebilirsiniz. Metrobüsle Balat’a gitmek için inmeniz gereken durak Ayvansaray!

Ayvansaray metrobüste inerek 5 dakika yürümeyle Haliç sahil yoluna ulaşabilirsiniz. Buradan Eminönü yönüne giden onlarca otobüsten herhangi birine binip 5 dakika da Balat’a gidebiliyorsunuz. Otobüslerin ayrıntısı ilgili başlıkta mevcut!

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Balat’a Nasıl Giderim?

Marmaray İstanbul’un en önemli ulaşım araçlarından biri. Bu da demektir ki marmarayla da Balat’a gidebilirsiniz.

Balat’a marmarayla giderken ilk olarak Yenikapı’da inip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız gerekiyor. M2 Metrosundan da Haliç’te inerseniz hemen sahil yoluna çıkıp oradan bineceğiniz herhangi bir otobüsle birkaç dakika da Balat’ta olursunuz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Vapurla Balat’a Nasıl Gidilir?

Yukarıdaki karmaşık yolları okuyunca siz de hemfikir olacaksınız ki Fener – Balat’a vapurla gidelim!

Evet Balat’a bence de vapurla gidin 🙂 Çünkü en keyifli ve rahat seçenek bu. Çünkü çoğumuz Balat’a gezmeye gidiyoruz ve rahat bi şekilde gitmek isteriz.

Sırasıyla Üsküdar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Gün içerisinde neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. Bu hat üzerindeki her hangi bir noktadan Balat’a vapurla kolayca gidebilirsiniz.

Benim tavsiyem Balat’a mümkünse vapurla gitmek 🙂 Ben öyle yapmıştım… Üsküdar – Balat vapur saatlerine şuradan bakabilirsiniz.

Yürüyerek Fener-Balat’a Nasıl Giderim?

Balat’a ulaşımda diğer bir seçenek de yürümek tabii ki! Eğer Haliç kıyılarındaysanız Eyüp’ten Eminönü’ne kadar birçok noktadan 30-40 dakikada keyifle yürüyerek Balat’a ulaşılabilir.

Ayrıca Fatih ve Edirnekapı tarafından da yürüyerek Balat’a gitmek mümkün.

İETT Otobüsleri ile Balat’a Gidiş

Aslında mümkün olduğunca vapur ve tramvay seçeneklerini önersem de Balat’a otobüsle de gitmek zorunda kalabilirsiniz. Şimdi sizler için Balat’tan geçen otobüsleri listeleyeceğim;

Balat’a Giden İETT Otobüsleri

  1. Ayazağa ve Kağıthane’den 41Y,
  2. Göktürk’ten 48E,
  3. Gaziosmanpaşa’dan 55T
  4. Taksim’den 55T
  5. Esentepe’den 339C
  6. Eminönü’nden de yukarıda saydığım tüm otobüslerle 🙂 Balat’a ulaşabiliyorsunuz.

Balat’a Araçla Yol Tarifi

Açıkçası Balat’a özel aracınızla gitmenizi hiç tavsiye etmem. Çünkü Balat zaten dar sokakları ve yokuşları ile meşhur 🙂 Üzerine Eminönü ve Haliç trafiğini tahmin edersiniz.

Ama ben yine de Balat’a araçla gideceklere küçük bi yol tarifi vereyim. Nereden gelirseniz gelin önce Eminönü’ne ulaşın. Sonrasında da Haliç kenarından Eyüp yönüne doğru devam edin ve Demir Kilise’yi gördüğünüzde Balat’tasınız demektir! Ayrıca şimdi Balat’a gideceklere bir de yol tarifi haritası paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Balat’a bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Balat’a Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Balat’a gidecekler bence hiç düşünmeden vapuru tercih etsin. Yukarıda detayları yazıyor 🙂

Kadıköy’den Balat’a gitmek için de ilk önerim önce Üsküdar’a geçip sonra vapura binmek olur.  Bunun dışında vapurla Eminönü’ne geçip sahilden de  33ES, 36CE gibi herhangi bi otobüse binerek Balat’a gidebilirsiniz.

Beşiktaş’tan Balat’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Balat biraz ters kalıyor 🙂 Bence ilk olarak Kabataş’a kadar biraz yürüyün ya da 30A gibi otobüslere binin.

Kabataş’tan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Eminönü’ne geçin. Eminönü’den de ister otobüsle is terde biraz yürüyerek Cibali’den T5 tramvayı ile Balat’a gidebilirsiniz.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Balat’a gitmek için bence en mantıklı yol M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunu kullanmak ve Haliç’te inmek.

Haliç’te indikten sonra da kolayca sahilden herhangi bi otobüsle Balat’a gidilebilir (otobüs detayları yukarıda yazıyor)

Eminönü ve Karaköy’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden Balat’a gitmek için en mantıklı yol direkt 33ES, 36CE gibi bi otobüse binmek ve 10-15 dakika da ulaşmak. İsteyenler Eminönü’den Cibali tramvaya yürüyerek T5 tramvayı ile de Balat’a ulaşabilir.

Karaköy’den Balat’a gidecekler bence direkt olarak vapura binsin 🙂

Eyüp, Sütlüce, Ayvansaray, Hasköy, Fener ve Kasımpaşa’dan Balat’a Nasıl Giderim?

Sırasıyla Üsküdar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı olduğunu söylemiştim 🙂

Bu hat üzerindeki her hangi bir noktadan Balat’a gitmek için hiç düşünmeden vapura binin!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Balat’a Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu tarafından Balat’a gidecekler T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binerek önce Eminönü’ne. Sonra da otobüs ya da T5 tramvayı ile de Balat’a ulaşabilir.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Balat’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Balat’a gitmek için bence en mantıklı yol önce Marmaray ile Üsküdar’a gitmek.

Üsküdar’dan da vapurla Balat’a rahatça ulaşabilirsiniz! Acelesi olanlar marmaraydan Sirkeci’de inip otobüse aktarma yapabilir.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy gibi noktalardan Balat’a giderken ben metrobüsü kullanmanızı öneririm. Sonrasında Ayvansaray’da inip sahilden T5 tramvayına ya da herhangi bi otobüse binebilirsiniz.

Başakşehir ve İkitelli’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli tarafından Balat’a gitmek için M3 metrosunu kullanmalısınız!

Mahmutbey istasyonundan önce M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu geçin ve sonra Alibeyköy’den T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına aktarma yapın, Balat’tasınız!

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Balat’a Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Balat’a gitmek için en mantıklı yol; önce M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metrosuyla Yenikapı’da gidip oradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapmak.

M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosundan da Haliç’te inerseniz sahilden otobüsle birkaç durak sonra Balat’a gidebilirsiniz.

Alibeyköy ve Silahtarağa’dan Balat’a Nasıl Giderim?

Alibeyköy tarafından Balat’a gidecekler hiç düşünmesin ve T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına atlasın 🙂 20 dakika içerisinde Balat’talar!

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den Balat’a Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Mahmutbey tarafından Balat’a giderken en mantıklı yol önce M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binmek ve Alibeyköy’den T5 tramvayına geçiş yapmak. Böylece Balat’a gidebilirsiniz.

Balat’a Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Balat’a En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Balat’a en uygun ulaşım yolu otobüs ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Balat’a En Hızlı Nasıl Gidilir?: Balat’a ulaşımın en hızlı yolu tramvay ve vapur seçeneklerini kullanmak olur.

Balat’a Gitmek Ne Kadar Sürer?: Balat’a ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Bu şekilde Balat’a nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Balat’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.