Görkemli günler! Bugün “Balıkesir’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “balıkesir nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat karşınızda doğma büyüme Balıkesirli yani Bandırmalı var 🙂 sizlere bireysel tecrübelerimle Balıkesir’e nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

Balıkesir’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmemiz gerek 🙂 Eğer uzak ya da doğu illerimizden geliyorsan direkt otobüsle ya da uçakla İzmir, İstanbul’a ulaşıp aktarma yapmayı düşünebilirsin.

Yakınlardan geliyorsan yine otobüs seçeneği ön plana çıkıyor. Hem yakınsaysan hem de özel aracın varsa Balıkesir’e çok daha kolay ulaşabilirsin. Balıkesir il merkezinin denizi yok ama buraya deniz otobüsü ile de ulaşım mümkün!

Şimdi genel bir giriş yaptıktan sonra detaylara geçelim ve Balıkesir’e gidiş yolunuzu seçelim;

Burası da Balıkesir Sınırları İçerisinde / Erdek Sahilindeyken

Otobüsle Balıkesir’e Gitmek

Ülkemizde otobüsle bir yere gitmek zaten en geniş seçeneğe sahip ulaşım yolu. Fakat Balıkesir özellikle İstanbul-İzmir rotasının da üzerinde bulunduğundan otobüsle ulaşması çok kolay bir noktada.

Özellikle İstanbul ve İzmir’den nerdeyse dakika başı Balıkesir’e giden bir otobüs bulabilirsiniz. Bunun dışında doğu illerimizin de çoğundan Balıkesir’e direkt otobüsler mevcut.

Denizyolu İDO İle Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Aslında İDO ile benim asıl memleketim Bandırma’ya ulaşıyorsunuz 🙂

Özellikle kendi arabanızla gidecekseniz arabalı hızlı feribotlar ile 2 saatte Bandırma’ya ulaşıp, Bandırma’dan da Balıkesir’e 1.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Bu rotada Osmangazi Köprüsü ve yeni otoyollar biraz pahalı olduğundan özellikle İstanbul Avrupa Yakası’ndan gelecekler için feribot çok daha ucuza bile gelebilir.

İDO Deniz Otobüsü İle de Bandırma Üzerinden Balıkesir’e Ulaşım Mümkün

Özel Araçla Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Biz her yere arabamızla gitmeyi severiz 🙂 Balıkesir’de dediğim gibi ana yolların üzerinde özel araçla ulaşması kolay bir noktada. Kendinizi bir şekilde Bursa, İzmir, Akhisar tarafına atarsanız oradan da kolayca Balıkesir’e ulaşım mümkün.

Her noktaya göre yol tarifi farklı olacağından size önerim Google Haritalar yardımıyla rotanızı çizmeniz olacak.

İstanbul’dan Balıkesir’e Arabayla Nasıl Gidilir?

Şimdi özel olarak İstanbul’dan Balıkesir’e gitmenin inceliklerini anlatalım 🙂

Aslında en basit olarak önce Anadolu Otoyolu ile Gebze tarafına gelip oradan da Osmangazi Köprüsü ile Bursa üzerinden Balıkesir’e ulaşmak. Bu rota toplamda 2.5-3 saat gibi bir sürede sizi Balıkesir’e ulaştıracak. Oradan da Ayvalık, Edremit, Burhaniye gibi deniz kenarı ilçelere de ulaşabilirsiniz.

Erdek Balıkesir Yolundan / Bandırma

İstanbul Balıkesir Ücretsiz Yol Güzergahı Nasıl?

Fakat üstte bahsettiğim güzergah maalesef biraz pahalıya mal olabiliyor. Köprü ve otoyol ücretleri belki de toplamda benzine verdiğimiz parayı geçebildiğinden size şimdi İstanbul- Balıkesir arası ücretsiz yoldan da bahsedeyim.

Ben komple ücretsiz giderim diyorsanız şu Harem’den başlayan D100’den düm düz İzmit’e gidip Karamürsel, Yalova, Bursa ile Balıkesir’e ulaşabilirsiniz. Yol tarifi aldığınız haritanın ayarlarından ücretli yolu kullanmayı seçin ve bu rotayı bulun…

Diğer bir seçenek de Osmangazi Köprüsü’ne alternatif olarak Pendik ya da Eskihisar’dan feribotla Yalova ve ya Topçular’a geçerek oradan eski yoldan Yalova, Gemlik, Bursa üzerinden Balıkesir’e ulaşmak.

Bence İzmir körfezini dolaşmadan feribotla Yalova’ya geçmek oldukça mantıklı 🙂 Kocaeli üniversitesi mezunu ve öğrencisi bendeniz size oraları dolaşmayı hiç önermiyorum, çünkü çok trafik oluyor ve ışıklar var…

Erdek Gezi Önerileri: Bunları Yapmadan Dönen Pişman Olur!

Uçakla Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Aslında Balıkesir merkezde de Edremit’te de Bandırma’da da havalimanları var. Fakat Edremit, Körfez havalimanı dışındakiler ticari uçuşlara açık değil. Balıkesir merkez havalimanı aslında açık ama pek sefer yok 🙂

Yani siz Balıkesir’e uçakla ulaşmayı pek düşünmeyin derim. Yalnızca Edremit, Ayvalık tarafına gidecekler Edremit Körfez havalimanına olan uçuşları değerlendirebilir.

Görkemliyollar Yazıları da Bandırma, Balıkesir’de Yazılıyor!

Trenle Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Pek bilinmese de Balıkesir’e trenle de gidilebiliyor!

Hem İzmir’e hem de Bandırma’ya trenle yavaş da olsa keyifle ulaşmak mümkün. Bu trenler biraz yavaş ama içleri yenilenmiş durumda ve konforlu bir yolculuk sunuyor.

Balıkesir’e En Ucuz Nasıl Gidilir?

Gelelim en ucuz Balıkesir ulaşımına!

Eğer İzmir, Manisa, Akhisar ya da Bandırma’dan geliyorsanız en uygun yol tren derim. Neredeyse otobüs biletlerinin yarı fiyatına rahat bir seyahat mümkün. Bunun dışında en uygun yol otobüsle ulaşmak olacaktır.

Eğer özel aracınız varsa ve en az 2 kişiyseniz özel araçla Balıkesir’e gitmek de fena bir yol sayılmaz.

Bu şekilde Balıkesir’e nasıl gidileceği hakkındaki yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Balıkesir’e nasıl giderim diyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun hemen yanıtlayayım 🙂 Hepinize iyi seyahatler!

4 Yorum Yapılmış

  1. 18 yaşından küçükler şehir disina otobusle veya trenle seheyat edebiliyomu

    • Merhabalar Sevgili Enes,

      Normalde seyahat edebiliyor, fakat koronavirüs döneminde bildiğim kadarıyla izne tabii ya ebeveynle beraber seyahat etmek gerekiyor.

  2. Merhaba, 2 küçük çocukla, ISTANBUL Başakşehir den Sındırgı ya en hızlı ve mümkünse az aktarma ile nasıl giderim? Özel Aracim yok.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.