Görkemli günler! Bugün “Beşiktaş’a gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “beşiktaş nasıl gidilir” 🙂 Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak neredeyse her gün geçtiğim Beşiktaş’a nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Beşiktaş Vapuru’nu Kaçırmayın!

Beşiktaş’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle şuan neredesin? Eğer Anadolu yakasında oturuyorsan metrobüs ve vapur seçeneklerine yoğunlaşmalısın.

Eğer İstanbul Avrupa yakasından Beşiktaş’a gideceksen yine metrobüs, otobüs ve metro seçenekleri daha ağır basacak.

Eğer bulunduğun yer metrobüse yakınsa ilk seçenek olarak metrobüsü düşünmelisin, ikinci bir seçeneği düşünme 🙂 Eğer evin metroya yakınsa da metrobüs bağlantısına bakmalısın.

Metro İle Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’ın kanayan yarası metro sanırım 🙂 Çünkü İstanbul’da bu kadar merkezi olup da metrosu olmayan sanırım tek yer Beşiktaş!

Bu yüzden sadece bulunduğun yer metroya yakınsa metroyu tercih et. Bineceğin metroda en yakın metrobüs bağlantısını aramalısın. Mesela Taksim-Hacıosman metrosunda isen direkt Gayrettepe’de inmelisin. Gayrettepe’den Zincirlikuyu Metrobüs tabelalarını takip edip köprünün üzerinden ilk geçen otobüs ya da minibüse binerek 5 dakikada Beşiktaş’a ulaşabilirsin.

Metrobüsle Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Metrobüs Beşiktaş’ın kadrolu ulaşım aracı bence 🙂 O yüzden metrobüse yakınsan kesinlikle ilk metrobüse atla ve Zincirlikuyu’ya doğru yola çık! Eğer metrobüse yakın değilsen de bir şekilde metrobüse at kendini  ve Zincirlikuyu’ya ulaş.

Zincirlikuyu’dan sonra zaten köprünün üzerine çıktığın zaman buradan geçen numara farketmez tüm otobüs ve minibüsler direkt olarak seni 5 dakika’da Beşiktaş’a götürecek.

Marmaray’la Beşiktaş’a Gitmek Mantıklı Olabilir!

Marmaray İle Beşiktaş’a Nasıl Giderim?

Marmaray genel olarak Beşiktaş’a biraz ters kalıyor. Fakat evin Marmaray’a yakınsa tabii ki ilk önce onu tercih et.

Marmaray’la gelirken aktarma yapman şart, ilk seçenek Sirkeci’de inip hemen istasyonun önündeki Bağcılar-Fındıklı tramvayına binmek ve son durağa kadar gidip azıcık yürüyerek Beşiktaş’a ulaşman.

İkinci seçenek ise kendini Söğütlüçeşme gibi metrobüs bağlantısı olan duraklardan metrobüse atman!

İETT Otobüs İle Beşiktaş’a Gidiş

Ben tek vasıta severim diyenler için en iyi seçenek İETT otobüsleri. Çünkü neredeyse İstanbul’un her yerinden bir Beşiktaş otobüsü var. Fakat otobüse binecekler; eğer eviniz Beşiktaş’a 5km’den uzaksa bu yol en az 1 saat sürebilir hatta trafik saati daha da fazla!

Benim önerim İETT otobüslerine sadece 5 kilometreye kadar ki uzaklıklarda binmek. Avrupa Yakası’nda neredeyse her iki otobüsten biri Beşiktaş’a gittiğinden ben tek tek numralarını yazmayacağım. Yazsam da zaten karar vermeniz bulmanız çok zor. Siz İett nin mobil uygulamasını indirin ve otobüsleri bulun.

Vapurla Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Ben Anadolu yakası çocuğu olduğum için 🙂 Bu benim Beşiktaş’a birinci gitme yolum. Çünkü vapur sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda keyifli bir vakit geçirme alanı. Alıyorsunuz çayınızı ve boğazı izliyorsunuz…”aa Beşiktaş’a gelmişim”

Vapurla Beşiktaş’a gidebileceğiniz ana hatlar Üsküdar-Beşiktaş ve Kadıköy-Beşiktaş. Eğer Üsküdar ya da Kadıköy’deyseniz ya da buralara kolayca ulaşabiliyorsanız direkt vapur seçeneğini düşünün derim.

Vapur ve Beşiktaş motorlarında tek dikkat edilmesi gereken, sefer saatleri akşam erken saatte bitebiliyor. Eğer işiniz 9-10’dan sonraysa vapuru seçeneğini eleyin 🙂

*Güncelleme: Mart 2020 İtibariyle Gece Vapur Seferleri Başladı!

Çaysız Beşiktaş’a Gitmek Olmaz 🙂 Önce Kadıköy’de Bi Çay İçin Sonra Beşiktaş’a!

Füniküler İle Taksim’den Beşiktaş’a Nasıl Giderim?

Bir de Füniküler seçeneğimiz var 🙂 Yani Taksim-Kabataş Füniküler hattından söz ediyorum. Taksim’den bu hatta binerek 3-5 dakika içerisinde Kabataş’a ulaşabilirsiniz. Sonrasında da 5 dakika yürüyerek Beşiktaş’tasınız!

Fakat bu rotayı tercih edecekler vakti varsa yürüye de bilir! Çünkü Taksim’den 20-30 dakika da yokuş aşağı Beşiktaş’a ulaşabilirsiniz.

Tramvayla Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’a tramvayla gitmeyi aslında pek önermiyorum 🙂 Çünkü çoook uzun sürüyor ve en turistik yerlerden geçtiği için hep çok kalabalık. Fakat bu hattı Bağcılar’a kadar uzattılar ya, o yüzden baya çok kişi için işlevsel oldu denebilir.

Eğer Bağcılar-Fındıklı tramvay hattına yakınsanız atlayıp seyrede seyrede, İstanbul turu gibi son durağa kadar gidebilirsiniz. Ama indikten sonra azıcık yürümeniz lazım unutmayın!

Araçla Beşiktaş Yol Tarifi

Öncelikle bence özel araçla Beşiktaş’a gitmeyi pek düşünmeyin 🙂

Eğer düşünüyorsanız da kendinizi ilk olarak E5 e atmaya bakın. E5’e çıktıktan sonra her iki yakadan da Boğaziçi Köprüsü yönünü takip edin ve Zincirlikuyu kavşağından Beşiktaş yönüne sapın.

Rengarenk Balat’ta Bir Görkemli Gezgin 🙂 / Beşiktaş’a Geldiniz ama Balat’a da Gidin, Bence Yürünür

Sabiha Gökçen’den Beşiktaş’a Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan birçok şekilde Beşiktaş’a ulaşılabilir. Fakat ben iki seçeneğe indireceğim. Eğer yükünüz çok ise direkt Havabüs ile Taksim otobüsüne binip Zincirlikuyu’da inip öylece Beşiktaş’a ulaşabilirsiniz.

Eğer yükünüz fazla değilse MR60 ile kendinizi 20 dakikada Pendik Marmaray istasyonunda bulacaksınız ki buradan sonra kolayca Üsküdar’a gidip vapurla Beşiktaş’a geçebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Beşiktaş

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Beşiktaş’a gitmek için en mantıklı seçenek İST-5 otobüsü ile direkt olarak Beşiktaş İskele’ye ulaşmanız olacaktır. Bu yolculuk için 18 lira ödemeniz gerekiyor ama başka da ucuz bir yol açıkçası yok.

Bu şekilde Beşiktaş’a nasıl gidileceği sorusunu cevaplamış oldum. Eğer belirli bir noktadan Beşiktaş’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız yorum bölümünden direkt olarak bana sorabilirsiniz, ben keyifle sizin için Beşiktaş rotanızı çiziyorum! Şimdilik bu kadar keyifli günler 🙂

Yazının Devamı: İstanbul’da Gezmek İstiyorum, Nerelere Gitmeliyim?

4 Yorum Yapılmış

    • Merhabalar Didem Hanım,

      Yenikapı’dan yürüyerek aksaray tramvay durağına ulaşabilirsiniz. Son durak Kabataş’ta inerseniz 5-10 dk yürüyerek beşiktaşa ulaşabilirsiniz.

    • Merhabalar Tuğba Hanım,

      Mısır konsolosluğu bildiğim kadarıyla bebek te.. Mecidiyeköy ya da Beşiktaş’tan 59CH 59R 59K otobüslerine binerek gidebilirsin Bebek parkının orada inmen gerekiyor.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.