Görkemli günler! Bugün “Beyazıt’a gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “beyazıt nasıl gidilir” ? diye aratanları hızlıca ulaştıracak önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Beyazıt’a nasıl gidileceğini kendi tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Beyazıt’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Beyazıt’a gidiyorsan öncelikle tramvay ve metro seçeneklerini düşünmelisin.

Anadolu yakasından Beyazıt’a gidecekler marmaray, metrobüs ya da metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Beyazıt Nerededir?: Beyazıt, tarihi yarımadanın merkezinde yer alan İstanbul’un tarihi noktalarından biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Tramvay’la Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

İlk olarak Beyazıt’a gitmenin en kolay ve keyifli yollarından biri kullanmaktan geçiyor 🙂

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının Beyazıt-Kapalıçarşı durağında inerek kolayca Beyazıt’a ulaşabilirsiniz. T1 Tramvayına metrobüsten Zeytinburnu’nda inerek de ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle Beyazıt’a Nasıl Giderim?

Marmaray özellikle biraz daha uzak bölgelerden Beyazıt’a gidecekler için en hızlı ve mantıklı yol!

Marmaray ile Beyazıt’a gideceklerin inmesi gereken durak Sirkeci! Sirkeci’den de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binerek Beyazıt’a gidebilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Metro İle Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Beyazıt’tan da bir metro geçiyor tabii ki! Direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun Vezneciler istasyonunda inerek de 5 dakikalık yürüme ardından Beyazıt’a gidebiliyorsunuz.

Ayrıca M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatlarının Aksaray durağında inerseniz buradan T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına aktarma yapabilir ve Beyazıt’a ulaşabilirsiniz.

Öteki metrolardan Beyazıt’a giderken Yenikapı’dan aktarma yapma şansınız bulunuyor. Ayrıca isteyen Yenikapı’dan direkt yürüyebilir bile 🙂

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Beyazıt’a gitmek için benim önerim Zeytinburnu’nda inin ve direkt olarak T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçiş yapın.

Bu tramvay sizi dosdoğru Beyazıt’a ulaştıracak. İnmeniz gereken durak; Beyazıt-Kapalıçarşı!

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Yürüyerek Beyazıt’a Nasıl Giderim?

Aksaray, Çapa, Eminönü, Fatih gibi noktalardan aslında yürüyerek de Beyazıt’a ulaşabilirsiniz.

Genel olarak 15-20 dakikalık yürüyüşler ile Beyazıt’a keyifli bir yol var. Ayrıca yorulduğunuzda T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına da binebilirsiniz

İETT Otobüsleri ile Beyazıt’a Gidiş

Beyazıt’a zorunda kalmadıkça tramvay ya da metroyla gitmenizi öneririm! Ben yine de otobüsle gideceğim diyorsanız Beyazıt’tan geçen otobüsleri sizlere şöyle sıralıyım;

Beyazıt’a Giden İETT Otobüsleri

  1. Bakırköy’den 94A,
  2. Zeytinburnu’ndan 93C,
  3. Yeni Mahalle Metro’dan 97G,92K,92B,
  4. Cevatpaşa’dan 32A,
  5. Esentepe’den 36ES numaralı otobüslerle Beyazıt’a gidebilirsiniz!

Beyazıt’a Araçla Yol Tarifi

Öncelikle baştan uyarayım Beyazıt Meydanı’na özel aracınızla gidemezsiniz 🙂

Bence Beyazıt’a giderken tramvay gibi toplu taşıma seçeneklerini düşünün derim. Fakat yine de fikir vermesi açısından kendi oluşturduğum bir haritayı paylaşıyorum.

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. 

Semt Semt Beyazıt’a Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Beyazıt’a giderken öncelikle vapurla Eminönü’ne geçmenizi öneririm. Eminönü’nden de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile kolayca Beyazıt’a gidebilirsiniz.

Beşiktaş ve Kabataş’tan Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Beyazıt’a gidecekler öncelikle 25E v.b otobüslerle Kabataş’a gitsin! Kabataş’tan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Beyazıt’a direkt olarak ulaşılabilir ?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Beyazıt’a gidecekler bence hiç düşünmeden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlasın ve İstanbul Üniversitesi Vezneciler durağında insin

Ardından 10 dakikalık yürüme ile Beyazıt Meydanı’ndasınız!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Bu semtlerden Beyazıt’a gidecekler oldukça şanslı!

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Beyazıt’a gideceklere önerim T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanmak ve Beyazıt-Kapalıçarşı’da inmek olacak!

Zeytinburnu ve Güngören’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Uzak gözükse de aslında bu noktalardan da Beyazıt’a gitmek oldukça kolay!

Güngören de Zeytinburnu da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının geçtiği yerler olduğu için direkt olarak bu tramvaya binin ve Beyazıt’a ulaşın derim.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Beyazıt’a gidecekler hemen marmaraya atlasın ve Sirkeci’ye kadar gitsin bence! Sirkeci’den de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binerek Beyazıt’a hızlıca gidebilirler.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar ve Beylikdüzü’nden Beyazıt’a gidecekler metrobüse binip Zeytinburnu’nda inerse T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayın binerek Beyazıt’a gidebilir.

Bakırköy’den de otobüs gibi seçeneklerini olsa da benim önerim marmaray + M2 metroları ile Beyazıt’a gitmek olacak

Bağcılar, Güneşli, Kirazlı ve Esenler’den Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Güneşli, Esenler tarafından Beyazıt’a gidecekler, M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerse Yenikapı’dan M2 metrosuna aktarma yaparak Vezneciler’de inip Beyazıt’a gidebilir.

Bağcılar’dan direkt T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile de gitme şansınız mevut.

Aksaray, Fındıkzade, Yenikapı, Laleli, Sultanahmet’ten Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Aksaray, Fındıkzade, Yenikapı, Laleli, Sultanahmet gibi turistik noktalardan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Beyazıt’a gitmek oldukça kolay

Hem manzarayı izleyin hem de yolculuk edin!

Sarıyer, Levent ve Zincirlirkuyu’dan Beyazıt’a Nasıl Gidilir?

Sarıyer, Levent tarafından Zeytinburnu’na giderken direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlayın ve Vezneciler’de inin! Beyazı’ta geldiniz 🙂

Sarıyer’den 40B otobüsü ile M2 metrosuna gidebildiğinizi de hatırlatayım.

Beyazıt Meydanı’na Nasıl Giderim?

Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Camii zaten Beyazıt’ın merkezinde yer aldığı için bu yazıdaki tüm tarifler bu iki nokta için de geçerli.

Yani kısaca Beyazıt Meydanı ve Beyazıt Camii’ne gitmek için T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binin ve Beyazıt-Kapalıçarşı durağında inin!

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’ne Nasıl Gidilir?

Beyazıt, benim de öğrencisi olduğum İstanbul Üniversitesi’nin ana Beyazıt Kampüsü’ne de ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Ünviersitesi Beyazıt Kampüsü’ne gitmek için de burada yazdığım tüm tarifler geçerli. Ama kısacası, Beyazıt Kampüsü’ne gitmek için iki ana seçenek var;

  1. T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binin ve Beyazıt’ta inin!
  2. M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu’na binerek İstanbul Üniversitesi duraklarından birinde inin ve İÜ Beyazıt’a ulaşın!

Bu şekilde Beyazıt’a nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Beyazıt’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.