Herkese merhaba! Bugün Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşlarımız ve gezmeye gidip dönecekler için özel bir yazı hazırlıyorum ? Bulgaristan’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceği konusunu ayrıntılı şekilde ele alacağım.

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelecekler için ? Bulgaristan ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Bulgaristan batıdaki en önemli komşularımızdan biri. Karayolu sınırımız olduğu için özel araçla Bulgaristan’a gitmek de oldukça mantıklı bir seçenek.

Örneğin Kapıkule sınır kapısından doğu illerimiz 2.000 kilometre civarında uzaktayken, Sofya ise yalnızca 300 kilometre uzakta. Yani Bulgaristan’dan Türkiye’ye araçla ulaşım oldukça kolay.

Tabi Bulgaristan ve Türkiye arasında Kapıkule ve Dereköy olmak üzere iki farklı sınır kapısı olduğu için, değişik yol tarifleri de yapılabilir. Şimdi sizler için Bulgaristan’dan Türkiye’ye en kolay karayolu rota seçeneklerini listeliyorum!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’dan Türkiye Rotaları & Sınır Kapıları

1. Kapıkule Sınır Kapısı Rotası

Eğer Bulgaristan’dan Türkiye’ye gidiyorsanız tabii ki düşünmeniz gereken ilk seçenek Kapıkule sınır kapısı olmalı. Özellikle Sofya ve Bulgaristan’ın kuzey, batı ve güney bölgeleri için Kapıkule rotası en mantıklı seçenek.

Sofya ile Kapıkule sınır kapısı arasında tam tamına 300 kilometre bulunuyor. Filibe’den ise Kapıkule yalnızca 160 kilometre uzakta. Bu rotada yollar komple otoban ve ulaşım oldukça rahat.

2. Dereköy Sınır Kapısı Rotası

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikinci karayolu sınır kapısı da Dereköy!

Özellikle Burgaz ve Varna şehirlerinden Türkiye’ye gidecekler için en mantıklı yol Dereköy sınır kapısı üzerinden Türkiye’ye ulaşmak. Dereköy sınır kapısı, küçük ve daha tenha bir kapı olduğundan büyük ihtimalle sınır geçiş süreniz de daha az olacaktır.

Varna’dan Dereköy sınır kapısı 190 kilometre uzakta bulunuyor. Burgaz’dan ise yalnızca 75 kilometre mesafede!

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araçla En Kısa Yol Hangisi?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye arabayla gelirken en kısa yol bulunduğunuz yere göre değişiyor. Eğer Sofya ve Filibe’den Türkiye’ye gidecekseniz Kapıkule rotasını kullanmanızı öneririm.

Eğer Varna ya da Burgaz’dan Türkiye’ye gelecekseniz ise Dereköy rotası en mantıklı ve kısa olan yol.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 2-4 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye yolculuk sadece 1 gününüzü alır 🙂

Bulgaristan – Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Sofya’dan Kapıkule sınır kapısı 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burgaz’dan ise Dereköy sınır kapısı yalnızca 75 kilometre mesafede.

Uçakla Gelmek Mantıklı mı?

Bulgaristan’dan isterseniz uçakla da Türkiye’ye gelebiliyorsunuz. İstanbul – Sofya arasında uçmuşluğum da var 🙂 İstanbul – Varna arasında da seferler düzenleniyor.

Ancak eğer karayolu ile ulaşım imkanınız varsa bence araçla gelmek oldukça mantıklı, çünkü mesafe çok yakın. Ama uçakla da adeta ışınlanıyorsunuz, İstanbul’dan kalktığı gibi Sofya!

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Bulgaristan – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama yarım depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 30-40 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada Bulgaristan – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Bu şekilde Bulgaristan’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.