Görkemli günler! Bugün “Çağlayan’a gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “çağlayan nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Çağlayan’a ve Çağlayan Adliyesi’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Çağlayan ve Çağlayan Adliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Çağlayan’a gidiyorsan metrobüs ya da metroyu kullanmalısın. Anadolu yakasından Çağlayan Adliyesi’ne gidecekler de ilk seçenek olarak metrobüs, metro ya da marmarayı düşünmeli. Genel hatları çizdiysek şimdi detaylara geçiyorum.

Küçük bi uyarı: Genel olarak Çağlayan Adliyesi ve Çağlayan aynı yerler oluyor. Ayrıca İstanbul Adliyesi ya da Çağlayan Asliye Ticaret Mahkemesi de tamamen aynı noktalarda. Bu yüzden ben kısaca Çağlayan şeklinde tarif verceğim ama hepsi burada yazdığım her yere çıkıyor 🙂

Çağlayan Adliyesi Nerededir?: Çağlayan Adliyesi, Kağıthane ile Mecidiyeköy arasında bulunan önemli bir nokta. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Çağlayan Adliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metro istasyonuna yakınsanız ilk önerim tabii ki Çağlayan Adliyesi’ne metro ile gitmeniz yönünde olacak. M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu Çağlayan’dan da geçiyor ve kendi isminde bir metro istasyonu bulunuyor.

Metro ile Çağlayan’a gitmek için M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarma yapmalısınız. M7 Çağlayan metrosuna geçmek için;

  • M2 Taksim-Hacıosman metrosundan Mecidiyeköy’de
  • T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayından Alibeyköy’de
  • T4 Mescid-i Salam-Edirnekapı-Topkapı tramvayından Kiptaş Venezia’da
  • M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosundan da Mahmutbey’de inerek aktarma yapabilirsiniz. Bu şekilde Kağıthane’ye kolayca ulaşmanız mümkün.
Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Çağlayan Adliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Çağlayan’a ulaşımın bir diğer temel yolu da metrobüs!

Eğer herhangi bir metrobüs durağına yakınsanız İstanbul’un baştan sona her yerinden tek vasıt olarak Çağlayan Adliyesi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Metrobüsün Çağlayan durağında inip üst geçitten geçerseniz kolayca Çağlayan Adliyesi’ne ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Çağlayan’a Nasıl Giderim?

Marmaray ile de Çağlayan’a ulaşmak oldukça kolay!

Nerede olursanız olun size en yakın Marmaray istasyonuna gidin ve trene atlayın. Marmaray ile Çağlayan’a gitmek için; eğer Anadolu yakasındaysanız Söğütlüçeşme’de inin ve metrobüse geçerek Çağlayan’a ulaşın..

Eğer Avrupa yakası Marmaray duraklarından birindeyseniz öncelikle Yenikapı’ya gidin ve M2 Taksim metrosuna binerek Mecidiyeköy’de inin. Mecidiyeköy’den de M7 Mahmutbey metrosuna bir durak binerek Çağlayan Adliyesi’ne ulaşabileceksiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Çağlayan’a Gidiş

İETT Otobüsleri ile Çağlayan’a gitmenizi kesinlikle önermiyorum 🙂 Çünkü Çağlayan bölgesi yol ayrımları v.b dolayısıyla oldukça karışık bir bölge. Metro ya da metrobüs dışında seçenek bence düşünmeyin.

Ben yine de 46Ç ve 46T’nin Çağlayan’dan geçen otobüsler olduğunu yazmış olayım.

Çağlayan’a Araçla Yol Tarifi

Çağlayan Adliyesi, İstanbul’un oldukça merkezi bi konumunda yer alıyor. Her iki yakadan da birinci köprü yolu olan E-5 e çıkarsanız, Mecidiyeköy civarlarında iken Çağlayan sapağına gelmiş olacaksınız. Bu sapaktan Çağlayan Adliyesi’ne dönerseniz tabelalar ile kolayca adliyeye ve Çağlayan’a ulaşabilirsiniz.

Sizler için Çağlayan’a yol tarifini içeren bir haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Çağlayan Adliyesi’ne bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Çağlayan’a Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar ya da Kadıköy’den Çağlayan’a gitmek isteyenler en yakın şekilde metrobüse ulaşsın derim 🙂 Kadıköy’den Söğütlüçeşme’ye yürünerek metrobüse binerek kolayca Çağlayan’a gidebilirsiniz.

Üsküdar’dan da M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna binip Altuniza’de de inerseniz metrobüse ve Çağlayan’a ulaşmanız mümkün.

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş maalesef ki metrolara şimdilik biraz ters konumda kalıyor. Bu yüzden öncelikle 40B ye ya da Zincirlikuyu’ya giden herhangi bir otobüse binerek metrobüse ulaşmalısınız. Metrobüsle de kolayca Çağlayan Adliyesi’ne ulaşım mümkün.

Mecidiyeköy ve Taksim’den Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy’den direkt olarak M7 metrosuna binerek birkaç dakika da Çağlayan’a gidebiliyorsunuz.

Taksim’den Çağlayan’a gitmek için önce M2 Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve Mecidiyeköy’den M7 Mahmutbey metrosuna geçin. Böylece kolayca Çağlayan’a ulaşmış olacaksınız.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü ve Fatih’ten Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Fatih tarafından Çağlayan’a gitmenin bir sürü farklı yolu olabilir. Benim size önerim İstanbul Üniversitesi Metro durağından M2 metrosuna binin ve Mecidiyeköy’e kadar gidin.

Mecidiyeköy’den de M7 metrosuna geçerek Çağlayan’a hızlıca ulaşabileceksiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Çağlayan Adliyesi’ne gidecekler hangisi daha yakınsa M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosu ya da marmarayı tercih etmeli.

Sırasıyla bu iki sistemden de Uzunçayır ve Söğütlüçeşme’de aktarma yaparak metrobüse ve Çağlayan’a ulaşabilirler.

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy gibi metrobüse yakın noktalardan Çağlayan’a gitmek için tabii ki metrobüse binmeli ve Çağlayan’da inmelisiniz 🙂

Başakşehir’den Çağlayan Adliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Uzak gibi gözükse de aslında Başakşehir’den de Çağlayan Adliyesi’ne gitmek oldukça kolay!

İlk olarak M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosuna binin ve Mahmutbey’de inerek M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçin. Bu metronun Çağlayan durağın inerseniz gelmişsiniz demektir 🙂

Kağıthane, Tekstilkent, Mahmutbey ve Yeşilpınar’dan Çağlayan’a Nasıl Giderim?

Kağıthane, Tekstilkent, Mahmutbey ve Yeşilpınar, M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metro hattının üzerinde olduğu için. Bu semtlerden direkt olarak M7 metrosuyla Çağlayan’a ve Çağlayan Adliyesi’ne gidebilirsiniz.

Florence Nightingale Çağlayan’a Nasıl Gidilir?

Florence Nightingale Hastanesi tam olark Çağlayan’da bulunduğundan. Bu hastaneye gitmek için bence direkt olarak M7 metrosunun Çağlayan durağında inin ve Mecidiyeköy yönünde 3-5 dakika yürüyün.

Çağlayan’a Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Çağlayan’a En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Çağlayan’a en uygun ulaşım yolu metro, metrobüs ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Çağlayan’a En Hızlı Nasıl Gidilir?: Çağlayan’a ulaşımın en hızlı yolu metro ya da metrobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Çağlayan’a Gitmek Ne Kadar Sürer?: Çağlayan’a ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Çağlayan’da Otopark Var mı?: Çağlayan’da ücretli ve ücretsiz otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Çağlayan’a ve Çağlayan Adliyesi’ne nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Çağlayan’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.