Görkemli günler! Bugün “Çanakkale’ye gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “çanakkale nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere bireysel tecrübelerimle Çanakkale’ye nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

Çanakkale’ye Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmemiz gerekli 🙂 Çanakkale ülkemizin kuzeybatı ucunda Marmara ve Ege denizinin birleştiği yerde bulunuyor. Öncelikle eğer Ankara’dan geleceksen havayolunu düşünebilirsin.

Kalan illerimiz için aslında otobüs dışında çok da fazla bir seçenek yok. Şimdi genel hatları çizdikten sonra size samimi olarak Çanakkale’ye gidiş seçeneklerini anlatmaya başlıyorum.

Çanakkale’ye Doğru İlerliyorum / Bursa’yı Geçtim!

Otobüsle Çanakkale’ye Gitmek

Otobüsle ulaşımdan kaçmamız imkansız 🙂 Ülkemizdeki en temel ulaşım aracı otobüs olduğundan Çanakkale’ye de bence gitmenin en mantıklı yolu bu. Nerede olursanız olun gidin bir otogara ve “Çanakkale!” deyin bakalım ses var mı 🙂

Eğer bulunduğunuz yerden Çanakkale’ye direkt bir otobüs yoksa öncelikle İzmir ya da Bursa’ya ulaşmayı denemelisin. Bu iki şehirde aktarma yaparak Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle Çanakkale’ye Gitmek

Seçenekler az olunca özel arabayla Çanakkale’ye gitme fikri de hiç fena durmuyor. Özellikle en az 2 kişiyseniz ve halihazırda aracınız varsa bu en ucuz yolda olmaya aday.

Özel aracınızla Çanakkale’ye giderken eğer Trakya’da değilseniz ulaşmanız gereken şehir Bursa 🙂 Bursa’dan sonra Karacabey sapağından Bandırma yönüne dönerseniz birkaç saat sonra Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.

Uçakla Çanakkale’ye Gitmek de Mümkün

Uçakla Çanakkale’ye Nasıl Giderim?

Çanakkale pek aktif kullanılmasa da bir sivil havalimanına sahip. Bu havalimanından dönemsel olarak genellikle Ankara’ya uçuşlar yapılıyor.

Yazının başında da dediğim gibi bu uçuşlar az da olsa eğer bulabilirseniz Çanakkale’ye ulaşmanın en rahat yolu olacağı kesin gibi 🙂

İzmir’den Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

İzmir’den Çanakkale’ye gidecekler Dikili, Ayvalık, Edremit şeklinde Çanakkale’ye kadar ulaşabiliyorlar. Ayrıca bu rotada yeni yapılan yol güncellemeleri ile ulaşım eskisinden daha kolay.

İstanbul’dan Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Çanakkale’ye gidecekler için de özel bir başlık açmak istedim. Öncelikle özel aracı olmayanlar direkt olarak otobüs seçeneğini tercih etmek zorunda.

Özel araçla İstanbul’dan Çanakkale’ye gideceklerin iki seçeneği var. Ya Bursa, Bandırma üzerinden ya da Tekirdağ üzerinden Çanakkale’ye gidecekler. Genellikle en kolay ve tercih edilen rota Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu ile Karacabey sapağına kadar gelmek ve oradan Çanakkale’ye dönmek.

Otobüsle Çanakkale’ye Gidecekler Nerede?

Tekirdağ Üzerinden Çanakkale Rotası Nasıl?

Diğer bir İstanbul-Çanakkale rotası da Tekirdağ üzerinden. Bu rotayı tercih edecekler TEM Otoyolu üzerinden Kınalı sapağına kadar gidip oradan Tekirdağ yönünde devam etmeli. Ardından Gelibolu’ya kadar ulaşıp arabalı feribot ile Çanakkale’ye geçebilir.

Açıkçası benim önerim Bursa üzerinden Çanakkale’ye gitmek olacaktır. Fakat yeni yol ve köprü ücretlerinden çekiniyorsanız Tekirdağ üzerinden de ulaşım sağlanabilir.

İstanbul Havalimanı’ndan Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Son olarak İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Çanakkale’ye gitmek isteyenler de olacaktır. Bu rotada gidecekler şanslı sayılır 🙂 Direkt olarak otoban üzerinden Tekirdağ tabelalarını takip ederseniz kolayca Gelibolu’ya kadar ulaşabiliyorsunuz, sonrası da yapılacak belli.

İstanbul Havalimanı’ndan toplu taşıma ile Çanakkale’ye gitmek isteyenler ise direkt havalimanından Tekirdağ otobüslerini düşünebilir. Oradan da aktarma ile Çanakkale’ye ulaşım mümkün.

Çanakkale’de Nereler Gezilmeli?

Troya Antik Kenti

Biri size Çanakkale’de gezmek diyorsa siz direkt Troya demelisiniz!

Troya Homeros’un İlyada Destanı’nda sözü geçen savaşın tam da yapıldığı yer. Yani burası efsanevi Truva atı ve hikayeleri ile çok farklı bir nokta. Zaten Troya antik kendi bu benzersiz tarihi ile Unesco Dünya Mirası listesinde de kendine yer bulmuştur.

Çanakkale’ye nasıl gidileceğini açıklamaya çalıştığım yazımı bitiriyorum. Bir de Troya alıntısı yaptım 🙂 Eğer özel bir noktadan Çanakkale’ye gitmek istiyorsanı aşağıdaki yorum bölümünden bana sorularınızı yöneltebilirsiniz, anında yanıtlıyorum! Herkese Görkemli günler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.