Görkemli günler! Bugün “Çapa’ya gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “çapa nasıl gidilir” ? diye aratanları hızlıca ulaştıracak önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Çapa’ya nasıl gidileceğini kendi tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Çapa’ya Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Çapa’ya gidiyorsan öncelikle metro ve tramvay seçeneklerini düşünmelisin.

Anadolu yakasından Çapa’ya gidecekler marmaray, metrobüs ya da metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Çapa Nerededir?: Çapa, tarihi yarımadanın merkezinde bulunan İstanbul’un eski ve tarihi semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Tramvay’la Çapa’ya Nasıl Gidilir?

İlk olarak Çapa’ya gitmenin en kolay yolu tramvayı kullanmaktan geçiyor.

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının Çapa-Şehremini durağında inerek kolayca Çapa’ya ulaşabilirsiniz. T1 Tramvayına metrobüsten Zeytinburnunda inerek de ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle Çapa’ya Nasıl Giderim?

Marmaray özellikle biraz daha uzak bölgelerden Çapa’ya gidecekler için en mantıklı yol. Marmaray ile Çapa’ya gideceklerin inmesi gereken durak Sirkeci! Sirkeci’den de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binerek Çapa’ya gidebilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Metro İle Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Metro ile de Çapa’ya ulaşım mümkün!

M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatlarının Emniyet-Fatih durağında inerseniz yalnıca 5 dakika yürümeyle Fatih, Çapa semtine kolayca gidebilirsiniz. Öteki metrolardan Çapa’ya giderken Yenikapı’dan aktarma yapma şansınız bulunuyor.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Çapa’ya gitmek için benim önerim Zeytinburnu’nda inin ve direkt olarak T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçiş yapın. Bu tramvay sizi dosdoğru Çapa’ya ulaştıracak.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Yürüyerek Çapa’ya Nasıl Giderim?

Aksaray, Beyazıt, Eminönü, Fatih gibi noktalardan aslında yürüyerek de Çapa’ya ulaşabilirsiniz.

Genel olarak 15-20 dakikalık yürüyüşler ile Çapa’ya keyifli bir yol var. Ayrıca yorulduğunuzda T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına da binebilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Çapa’ya Gidiş

Çapa’ya zorunda kalmadıkça tramvay ya da metroyla gitmenizi öneririm! Ben yine de otobüsle gideceğim diyorsanız Çapa’dan geçen otobüsleri sizlere şöyle sıralıyım;

Çapa’ya Giden İETT Otobüsleri

 • Eminönü’nden 33,33B,33Y,
 • Balat’tan 35D,
 • Beyazıt’tan 36,36ES,
 • Topkapı ve Çağlayan’dan 46T,
 • Taksim ve Ataköy’den 71T,
 • Florya’dan 73F,
 • Ispartakule’den 67T,
 • Küçükçekmece’den 89B,
 • Zeytinburnu’Ndan 93C,93T,
 • Bakırköy’den 94A,
 • Beylikdüzü’nden 145T
 • Yenikapı Marmaray’dan 336Y,

Çapa’ya Araçla Yol Tarifi

Çapa’ya özel araçla gitmenizi hiç ama hiç tavsiye etmem ? Çünkü bu semtte çoğu yol trafiğe bile kapalı! Yani ilk seçenek olarak toplu taşımayla Çapa’ya ulaşmanızı öneririm. Kısaca E-5 çıkıp Edirnekapı – Topkapı mevkisine gelirseniz buradan Fatih yönüne dönerek Çapa’ya gidebilirsiniz.

Ben şimdi sizlere Çapa’ya araçla yol tarifi haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Çapa’ya bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Çapa’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Çapa’ya Toplu Taşıma İle Tarif!

Üsküdar ve Kadıköy’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Çapa’ya giderken öncelikle vapurla Eminönü’ne geçmenizi öneririm.  Eminönü’nden de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile kolayca Çapa’y gidebilirsiniz.

Beşiktaş ve Kabataş’tan Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Çapa’ya gidecekler öncelikle 25E v.b otobüslerle Kabataş’a gitsin! Kabataş’tan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Çapa’ya direkt olarak ulaşılabilir 🙂

Taksim ve Mecidiyeköy’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Çapa’ya gidecekler bence hiç düşünmeden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlasın ve Yenikapı’ya gitsin.

Yenikapı dan da M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatlarına binerek Emniyet-Fatih durağından Çapa’ya ulaşabilir.

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Çapa’ya gideceklere önerim T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayını kullanmak ve Çapa-Şehremini’de inmek olacak!

Zeytinburnu ve Güngören’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Güngören de Zeytinburnu da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının geçtiği yerler olduğu için direkt olarak bu tramvaya binin ve Çapa’ya ulaşın derim.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler Haritası (büyütmek içi üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma Haritası / @İBB

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Çapa’ya gidecekler hemen marmaraya atlasın ve Yenikapı’ya kadar gitsin bence!

Yenikapı dan da M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatlarına binerek Emniyet-Fatih durağından Çapa’ya ulaşabilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar ve Beylikdüzü’nden Çapa’ya gidecekler metrobüse binip Zeytinburnu’nda inerse T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayın binerek Çapa’ya gidebilir.

Bakırköy’den de otobüs gibi seçeneklerini olsa da benim önerim marmaray + M1 metroları ile Çapa’ya gitmek olacak.

Bağcılar, Güneşli, Kirazlı ve Esenler’den Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Güneşli, Esenler tarafından Çapa’ya gidecekler, M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerse Emniyet – Fatih’te inerek Çapa’ya gidebiliyorlar.

Bağcılar’dan direkt T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile de gitme şansınız mevut.

Aksaray, Fındıkzade, Yenikapı, Laleli, Sultanahmet’ten Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Aksaray, Fındıkzade, Yenikapı, Laleli, Sultanahmet gibi turistik noktalardan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Çapa’ya gitmek oldukça kolay

Hem manzarayı izleyin hem de yolculuk edin!

Sarıyer, Levent ve Zincirlirkuyu’dan Çapa’ya Nasıl Gidilir?

Sarıyer, Levent tarafından Zeytinburnu’na giderken önce metro ile Yenikapı’ya ulaşın. Sonrasında da M1A-M1B metroları ile Emniyet-Fatih ve 2 dk yürüme ile Çapa!

Sarıyer’den 40B otobüsü ile M2 metrosuna gidebildiğinizi de hatırlatayım.

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Nasıl Gidilir?

Çapa adıyla özdeşleşmiş hatta Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi olarak anılan İsteanbul Tıp Fakültesine’de buraya yazdığım tariflere uygun olarak gidebilirsiniz.

Bir şekilde T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına ulaşın ve Çapa-Şehremini’de inin!

Çapa’ya Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Çapa’ya En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Çapa’ya en uygun ulaşım yolu tramvay ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Çapa’ya En Hızlı Nasıl Gidilir?: Çapa’ya ulaşımın en hızlı yolu metro seçeneklerini kullanmak olur.

Çapa’ya Gitmek Ne Kadar Sürer?: Çapa’ya ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20 dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Bu şekilde Çapa’ya nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Çapa’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.