Uzunca bir Lizbon yazısı ardından bugün Lizbon’un yanıbaşında bulunan Portekiz’in küçük ve ilgi çekici kasabası Cascais’ten bahsedeceğim.

Cascais seyahatimi Portekiz gezim kapsamında gerçekleştirdiğimi hatırlatmak istiyorum. Portekiz’e ayak bastığım ilk günleri Lizbon gezi notlarımdan öğrenebilirsiniz. Bugün görkemli yollarımız Cascais’te !

20 Mart 2015 Cuma. Güne Lizbon’da uyanıyorum. Yorucu geçen ilk iki günün ardından bugün Lizbon’un dışına çıkma vakti. Kahvaltıdan sonra hostelimden ayrılıp Cascais yoluna koyuldum bile.

Cascais Tren İstasyonu

Cascais’e Nasıl Gidilir ?

Öncelikle Cascais’e nasıl gideceğimizden bahsetmek istiyorum. Lizbon’dan Cascais’e ulaşmanın en kolay yolu trenler. Eğer Lizbon notlarımı okuduysanız orada bahsettiğim Belem Bölgesi’ne giden trenlerin son durağı Cascais oluyor.

Cascais – Lizbon Arası Ulaşım

Cascais trenleri şehrin güney batısındaki Lizbon Cais do Sodré Tren İstasyonu’ndan kalkıyor. Bu yolculuk için sadece 2.5 euro ücret ödemeniz gerekli. Bileti istasyondaki makinelerden alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken biletinizi yolculuk sonuna dek yanınızda tutmak. Çünkü indiğiniz istasyonda da okutuyorsunuz. Bu konuda benim biraz başım ağrıdı açıkçası !

Cascais’in Koy Plajlarından Biri

Cascais Nerededir ?

İstasyondan biletimi alıyorum ve Cascais’e doğru trenim hareket ediyor. Yaklaşık 1 saat sürecek bu yolculukta Tejo Nehri’nden Atlas Okyanusu’na tüm sahili çıplak gözle seyretme şansı buluyorum.

Şimdi kısaca Cascais’ten bahsetmek istiyorum sizlere. Cascais, başkent Lizbon’un sadece 30 kilometre batısında, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir Portekiz şehri. Nüfusu yaklaşık 200 bin kadar.

Cascais Genel Görünüm

Bu şehri İstanbul’un Şile’si gibi düşünebilirsiniz. Daha çok yazlıklar, plajlar ve marinaya ev sahipliği yapan Cascais, lüks otelleri, yat ve golf kulüpleriyle de dikkat çekiyor. Ayrıca Atlantik kıyılarındaki “Boca do Inferno” yani cehennem ağzı kayalıkları ile turistik açıdan da gözde olmaya aday.

Bir saat süren keyifli bir yolculuğun ardından Cascais’teyim. Tren isyasyonu şehrin girişinde bulunuyor. Hemen önünde küçük bir meydan var. Buradan sahil paralelinde yürümeye başlıyorum.

Sahildeki Şato’ya Benzeyen Yapı

Cascais’te Gezilecek Yerler

Cascais’te görülmesi gereken yerleri keşfetmeye başlıyorum. İlk olarak şehrin huzur verici atmosferi gözüme çarpıyor. Buranın bir tatil beldesi olduğunu söylemiştm. İstasyon’dan sonra yürümeye devam ettiğim Valbom Caddesi şehrin en işlek yeri. Burada çeşitli restoranlar ve dükkanlar bulmanız münkün.

Caddenin sonunda 5 Ekim Meydanı’na varıyorum, artık sahile ulaştım. Burada hoş bir sahil yürüyüş bandı ve yanında Cascais’in küçük plajlarından biri var. 

Şehrin Huzur veren Sokakları

Castais’te Denize Girilir mi ?

Cascais’te bu tarz küçük koylar şeklinde irili ufaklı birçok plaj bulunuyor. Tren istasyonunun paralelinde, sahilde buraları keşfedebilir, yaz mevsiminde bu güzel denize girebilirsiniz.

Sahil bandı boyunca rengarenk yazlık evler ve şatoyu andıran mimarisiyle hoş binalar var. Buralarda fotoğraf çektirdikten sonra. Havaya aldırış etmeden kendimi kumsalda buluyorum.

Atlantik Sahillerinde Ben / Cascais

Hava 20 derece civarlarında olduğundan ötürü yalnızca ayaklarımı sokmakla yetiniyorum. Bu suların ayrı bir önemi var benim için. Burası Atlantik Kıyıları !

Kumsal sezon dışı olmasına karşın oldukça renkli. Kenarına bir kum sanatçısı Cascais’i temsilen güzel bir kumdan kale yapmış. Çocukluk anılarımı canlandırdı birden gözümde.

Cascais Sahili ve Kumdan Kalesi

Sahil boyunca daha da batıya yürümeye devam ediyorum. Burada şehrin marinası ve yelken kulübü var. Çocukluk yıllarında profesyonel yelken yapmış biri olarak ayrı bir ilgimi çekiyor doğrusu. Atlantik suları üzerindeki yelkenli teknelerin manzarası harika.

Şehir merkezinin 2 kilometre kadar batısına varıyorum. Burada şehrin en önemli yeri Boca do Inferno var. 

Cascais Marina ve Yelkenliler

Avrupa’nın En Batı Noktası

Cehennem Ağzı Kayalıkları’ya beraber artık Atlas Okyanusu ile bütünleşiyorsunuz. Binlerce yıl bu sahillere vuran dalgalar kayaları oldukça farklı bir görünüme bürümüş. Burada fotoğraflar çekebileceğiniz hoş noktalar var.

Ayrıca artık tam anlamıyla Avrupa Kıtası’nın en batısındayım. Yaklaşık 10 kilometre uzaktaki Roka Burnu, resmi olarak kıtanın en batısı olsa da, oraya gitme imkanım olmadığından burayla yetiniyorum. Zaten farklı bir görüntü ile karşılaşmayacaksınız.

Boca do Inferno’ya Giden Sahil Yolu

Roka Burnu’na kendi aracınız olmadan ulaşmanız maalesef mümkün değil. Ancak Cehennem Ağzı Kayalıkları bence oranın yakın bir simulasyonunu sunuyor. Ufkun bittiği yerde artık Amerika’nın olduğunu bilmek bile heyecan verici !

Bu sefer şehrin iç kısımlarından merkeze doğru yöneliyorum. Burada şehrin gürültüsünden uzak, nezih caddeler ve keşfedebileceğiniz çinili hoş binalar var.

Boca do Inferno

Taşlı yollar, sokak lambaları ve çinili apartman numaraları dikkat çeken detaylar. Ayrıca sokak aralarında yerel şarap barlar ve restoranlar var. 

Şehir merkezine ulaşıyorum. Şehrin atmosferini yakalamak adına doğaçlama geziyorum ara sokaklarda. Cascais zaten çok büyük bir yer olmadığından gezeceğim az sayıdaki yer de bitmiş oldu.

Atlanlik Kıyısı Kayalıkları ve Ben

Dönüş için Cascais Tren İstasyonu’na yöneliyorum ve Cascais gezim burada noktalanmış oluyor.

Özetlemek gerekirse Cascais sahip olduğu plajları ve sakin havasıyla Portekiz’de görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Lizbon gezinizdeki yarım günü buraya ayırabilirsiniz, bu süre fazlasıyla yeterli olacaktır.

Çinili Sokak Tabelası / Cascais

Cascais Çevresindeki Şehirler

Ben Portekiz gezime devam ediyorum. Bu akşam rotam tekrardan Lizbon ve yarın Portekiz’in önemli bir diğer şehri Porto’ya ilerleyeceğim.

Okumayanlar Lizbon gezi notlarıma göz atabilir. Yakın bir zaman sonra Porto yazımı da tamamlayacağım. Bugünlük bu güzel kasabadan bu kadar, sevgiyle kalın !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.