Görkemli günler! Bugün konumuz “Çekmeköy’e gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “çekmeköy nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak Çekmeköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Çekmeköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Çekmeköy’e gidiyorsan Marmaray ya da Metrobüs’ü tercih etmeni öneririm. Eğer ikisi de sana uzaksa ilk olarak en yakın Marmaray ve Metrobüs duraklarına ulaşmaya çalış.

Anadolu yakasından Çekmeköy’e gidiyorsan yine Marmaray ve Metro seçeneklerine yoğunlaşmalısın. Kendini raylı sisteme attıysan işimiz kolay 🙂 Şimdi genel bir rota çizdikten sonra geçelim detaylara!

Metro İle Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Çoğumuz Çekmeköy’ün yerini bile bilmezdik eskiden. Şimdilerde İstanbul’un önemli cazibe ve yaşam merkezlerinden biri oldu. Hatta öyle bir yer oldu ki Çekmeköy’ün metrosu bile var 🙂

Evet nerede olursanız olun Çekmeköy’e ulaşım yolu bellidir metro!

M5 Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ile kolayca Çekmeköy’e gidebilirsiniz. Bu hatta Metrobüs’ten Altunizade, Marmaray’dan da Üsküdar istasyonlarından geçiş yapabiliyorsunuz.

Bu M4 Metrosu 🙂 Ama Çekmeköy’e de Metro Var!

Metrobüsle Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs ile Çekmeköy’e gideceklerin işi kolay, özellikle Avrupa yakasında olanlar bu yolu tercih edebilir.

Metrobüs ile Altunizade istasyonunda inip M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosuna aktarma yaparsanız kolayca Çekmeköy’e ulaşabileceksiniz.

Marmaray İle Çekmeköy’e Nasıl Giderim?

Marmaray baştan sona neredeyse tüm İstanbul’dan geçiyor. Eğer kendinizi bir Marmaray istasyonuna atarsanız oradan kolayca Üsküdar’a gidip M5-Üsküdar-Çekmeköy metrosuna ulaşabilirsiniz.

Örneğin Maltepe gibi bir lokasyondan önce Üsküdar’a gitmek haritada ters gelse de Çekmeköy’e Marmaray+Metro şeklinde ulaşmak daha rahat ve hızlı olacaktır.

İETT Otobüsleri İle Çekmeköy’e Gidiş

Metrodan sonra Çekmeköy’e otobüsle gitmek artık pek mantıklı değil kanımca. Fakat ben otobüsle Çekmeköy’e giderim diyenler şuradan İETT hatlarını öğrenebilir.

Otobüsle Çekmeköy’e gidecekler öncesinde Google Maps üzerindeki trafik durumuna iyice bakmalı.

Vapurla Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’un keyfi vapurlar tabii ki!

Ben Çekmeköy’e giderken biraz vapur keyfi de yaşayayım diyenler, Eminönü, Karaköy ya da Beşiktaş’tan önce Üsküdar’a ulaşabilir. Ardından M5 Metrosuna binerek kolayca Çekmeköy’de olacaklar.

Çekmeköy Trafiği Hep Böyle 🙂 Kozyatağı Tarafından

Araçla Çekmeköy Yol Tarifi

Artık İstanbul’da özel araçla bir yere gitmek gibi bir hata yapmazsınız diye düşünüyorum 🙂

“Görkem ben yine de gideceğim!” diyenler direkt olarak Şile tabelalarını takip etmeli. Çünkü Çekmeköy şile yolu üzerinde İstanbul’un çıkışında yer alıyor. Daha detay tarif isteyenleri yanıltmamak adına haritalardan tarif almasını öneriyorum.

Sabiha Gökçen’den Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Çekmeköy’e gitmek de biraz kafanızı karıştırabilir. Bu rotada onlarca alternatif söylemek mümkün. Fakat ben tek bir seçenek ile kafa karıştırmıyorum!

Öncelikle havalimanının hemen önünden 131C otobüsüne binerek Ümraniye’ye gidin. Ardından M5 metrosu ile 10 dakikada Çekmeköy’e ulaşabileceksiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Çekmeköy

Yeni Üçüncü Havalimanı’mızdan Çekmeköy’e gitmek konusuna da açıklık getirelim. Bu rotadaki metro daha açılmadığından en iyi yol otobüs olacak.

Havalimanından kalkan Havaist 9 otobüsüne binerek direkt olarak Tepeüstü’ne ulaşabilirsiniz. Hemen indiğiniz yerdeki Ihlamurkuyu metro durağından M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosuna aktarma yaparak Çekmeköy’e ulaşabilirsiniz.

Üsküdar’dan Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Bu başlık eskiden değerliydi 🙂 Ama artık direkt olarak metro var!

Yani Üsküdar’dan sadece M5-Ümraniye-Çekmeköy metrosuna binin ve Çekmeköy’desiniz…

Vapurla da Çekmeköy’e Gidilebilir 🙂 / Önce Bu Vapurlar İle Üsküdar Sonra M5 Metrosu

Kadıköy’den Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Çekmeköy’e gideceklerin iki seçeneği var. Birinci yol Söğütlüçeşme’den Metrobüse binip Altunizade’den M5 Çekmeköy metrosuna geçmek.

İkinci seçenek ise önce M4 Kadıköy Kartal metrosu ile Ayrılıkçeşme’de inmek, ardından Marmaray ile Üsküdar’a geçip son olarak da M5 Çekmeköy metrosu ile gitmek.

Pendik, Kartal ve Maltepe’den Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası’nın öteki sahil ilçelerinden Çekmeköy’e ulaşımda da cevap aynı!

Bu ilçelerden Marmaray geçtiği için öncelikle size en yakın Marmaray istasyonuna gidin ve Üsküdar’da inerek Çekmeköy metrosuna geçin.

Avrupa Yakası’ndan Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Yazının başında bahsettiğim gibi Bakırköy, Zeytinburnu, Şişli, Beşiktaş, Beylikdüzü, Avcılar gibi Avrupa yakası ilçelerinden Çekmeköy’e gidecekler Metrobüs ya da Marmaray ile Altunizade ya da Üsküdar’dan M5 Çekmeköy metrosuna aktarma yapmalı.

Bunun dışında vapurla da Üsküdar’a geçmeyi düşünebilirsiniz.

Şile ve Ağva’dan Çekmeköy’e Nasıl Gidilir?

Son olarak Ağva ve Şile tarafından gelecekler de Çekmeköy’e İETT otobüsleri 139 ve 139a ile direkt olarak ulaşabilir. Bu rotada hiçbir aktarma yapmanıza gerek yok.

Çekmeköy’e nasıl gidebileceğinizi anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Çekmeköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun hemen yanıtlayayım 🙂 Hepinize sevgi dolu seyahatler…

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.