Görkemli günler! Bugün “Çengelköy’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “çengelköy nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep benzer ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin 🙂 olarak sizlere Çengelköy’e ve Çengelköy Sahil’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Çengelköy’e Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak nerede olduğunu bilmem gerekiyor! Eğer Anadolu yakasından Çengelköy’e gideceksen bana kalırsa öncelikle metro ve iett otobüslerini kullanmayı düşünmelisin.

Avrupa yakasından Çengelköy’e gitmek isteyenler ise metro, metrobüs ve vapur gibi toplu taşıma seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları belirlediğimize göre ayrıntılı olarak ulaşım rehberimize başlayalım! Sana uyan alt başlığı bul ve Çengelköy’e ulaş 🙂

Çengelköy Nerededir?: Çengelköy, Kuleli ile Beylerbeyi arasında bulunan Üsküdar’ın boğaz semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle Çengelköy’den herhangi bir metro geçmediğini söylemeliyim. Yani boşuna hevenlenmeye gerek yok 🙂 Fakat Çengelköy’e metro ile gidebiliyoruz! Nasıl mı?

Öncelikle nerede olursanız olun İstanbul’un herhangi bir metrosu ile M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna ulaşmanız gerekiyor. Bu metronun Bağlarbaşı durağında inerseniz 15F otobüsü ile 15-20 dakika sonra Çengelköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca M4 Kadıköy-Kartal-Pendik, M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman gibi metrolardan direkt olarak metrobüs ya da marmaraya aktarma yaparak da Çengelköy’e gidebilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metobüs istasyonuna yakınsanız Çengelköy’e giderken oldukça şanslısınız demektir. Çünkü metrobüs neredeyse Çengelköy’den de geçiyor!

Metrobüs’le Çengelköy’e giderken 15 Temmuz Şehitler Köprüsü durağında inerek 15,15F gibi otobüslere kolayca binebilir ve indikten 5-10 dakika sonra Çengelköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Çengelköy’e Nasıl Giderim?

Marmaray ile Çengelköy’e gitmek isteyenlere de kolay bir ulaşım yolu tabii ki var! İlk olarak marmarayın hangi yönünde olursanız olun Üsküdar’a gidin.

Üsküdar’a kadar marmarayla geldikten sonra da sahilden 15 numaralı otobüse binerek aktarmasız olarak Çengelköy’e ulaşabileceksiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Vapurla Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer fırsatınız varsa hiç kaçırmadan Çengelköy’e vapurla gidin derim 🙂

Sırasıyla Üsküdar, Beylerbeyi, Çengelköy, Anadolu Hisar, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, Beykoz ve Anadolu Kavağı hattında çalışan bir şehirhatları vapuru bulunuyor. Bu vapur hattında seferler ortalama 1-2 saatte bir olarak gerçekleştiriliyor.

Eğer Üsküdar, Beylerbeyi, Anadolu Hisar, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, Beykoz ve Anadolu Kavağı semtlerinden birindeyseniz Çengelköy’e keyifli bir vapur yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Çengelköy, Beylerbeyi, Kuzguncuk, Beşiktaş, Eminönü semtlerinden geçen bir vapur hattı daha var 🙂 Bu vapurla da yukarıda yazan semtlerden birindeyseniz kolayca Çengelköy’e gidebilirsiniz.

Şehirhatları vapurları için sefer saatlerini lütfen şuradan kontrol edin. Bence kontrol edin ve vapurla Çengelköy’e gidin 🙂

Yürüyerek Çengelköy’e Nasıl Giderim?

Çengelköy Sahil’e ulaşımın bir diğer yolu da şüphesiz ki yürümek 🙂

Boğaz sahili boyunca Beylerbeyi, Kuleli gibi noktalardan Çengelköy’e yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yorulanlar 15,15F otobüslerine binerek de devam edebilir.

İETT Otobüsleri ile Çengelköy’e Gidiş

Çengelköy’den direkt olarak geçen bir metro olmadığı için otobüs ile Çengelköy’e ulaşmak zorunda kalabilirsiniz. Ben şimdi sizlere Çengelköy’den geçen otobüsleri listeliyorum.

Yalnız baştan uyarayım Çengelköy trafiği ile meşhurdur 🙂 Eğer otobüs tıkanırsa birkaç durak kala inip yürüyerek devam edebilirsiniz.

Çengelköy’e Giden İETT Otobüsleri

  • Kadıköy’den 14M, 15F
  • Üsküdar’dan 15, 15E, 15H
  • Kavacık’tan 15M,
  • Beykoz’dan 15F,15
  • Soğuksu’dan 15P numaralı otobüslerle Çengelköy’e gidebilirsiniz.

Çengelköy’e Araçla Yol Tarifi

Çengelköy dediğim gibi sahil yolunun trafiği ile meşhurdur 🙂 baştan hatırlatayım. Yani öncelik olarak vapur seçeneklerini düşünmenizi öneririm.

Çengelköy’e özel aracınızla giderken Avrupa yakasından gelecekler öncelikle Boğaziçi Köprüsü’ne çıkıp köprünün çıkışından hemen sonra Beykoz yönüne sapmalı.

Anadolu yakasından gelenler Beykoz-Beylerbeyi sahil yoluna çıkmaya çalışsın 🙂 Köprü yolundan gelirken Altunizade’den çıkmanız lazım yoksa kendinizi karşıda bulursunuz! Şimdi sizler için Çengelköy’e yol tarifi haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Çengelköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Çengelköy’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar’dan Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Çengelköy’e ulaşımın en mantıklı yolu 15 numaralı otobüslere binmek olur kanımca. Sahilden keyifli bir biçimde Çengelköy’e gidebilirsiniz.

Kadıköy’den Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den direkt olarak 15F, 14M gibi otobüslerle Çengelköy’e gidebiliyorsunuz. Trafiğe takılmak istemeyenler önce metro + marmaray ile Üsküdar’a gidip sahilden 15 numaralı otobüse de binebilir.

Beykoz ve Beylerbeyi’nden Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Beykoz ve Beylerbeyi boğaz sahilyolu boyunca 15, 15F otobüsleri ve dolmuşlar Çengelköy’e gidebilirsiniz. Bu rotada çok bir seçenek yok 🙂

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Çengelköy’e gidecekler öncelikle marmaraya binsinler. Marmaraydan da Söğütlüçeşme’de inerek metrobüse geçebilirsiniz. Metrobüsten de köprü üzerinde inerek 15,15F otobüslerine binebilir ve kolayca Çengelköy’e gidebilirsiniz

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Çengelköy’e Ulaşım

Ümraniye ve Sancaktepe’den gelecekler M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna binmeli bence! Bu metronun da Bağlarbaşı durağında inerseniz 15F otobüsüne binerek Çengeleköy’e ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş’tan Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Çengelköy’e giderken ben vapura binmenizi öneririm 🙂 Eğer direkt olarak Çengelköy’e vapur bulamazsanız da önce motorla Üsküdar’a geçin ve sahilden otobüse binin!

Taksim ve Mecidiyeköy’den Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Taksim’den Çengelköy’e giderken öncelikle M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binmenizi ve Mecidiyeköy’de inmenizi öneririm.

Mecidiyeköy’den de metrobüsle köprü durağında inerek hemen oradan geçen 15,15F gibi otobüslerle 10 dakikada Çengelköy’e gidebilirsiniz.

Eminönü ve Karaköy’den Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den direkt olarak vapurla Çengelköy’e ulaşmanızı tavsiye ederim. Eğer bu vapurun saatleri size uymuyorsa önce vapurla Üsküdar’a geçip oradan 15 numaralı otobüsle de Çengelköy’e gitmeniz mümkün.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eyüp Sultan’dan Çengelköy’e Nasıl Giderim?

Eyüp tarafından Çengelköy’e gidecekler bence önce vapurla direkt olarak Üsküdar’a gitsinler 🙂 Bu keyifli yolculuğun ardından da Üsküdar’a ulaşabilir ve otobüsle de Çengelköy’e geçebilirsiniz.

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu tarafından Çengelköy’e gidecekler öncelikle T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Eminönü’ne geçerek, sonrasında da vapurla Çengelköy’e gidebilir. Vapur saatleri uymuyorsa yukarı dediğim gibi önce vapurla Üsküdar’a geçmeyi de düşünebilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü gibi noktalardan Çengelköy’e gidecekler hiç düşünmesin ve bir metrobüse binsin 🙂 Metrobüsle Çengelköy’e giderken nerede inmeniz gerektiğini yukarıdaki metrobüs başlığından biliyorsunuz 🙂

Bakırköy’den Çengelköy’e giderken de bence direkt olarak marmarayı kullanın ve Üsküdar üzerinden 15 numaralı otobüsle Çengelköy’e gidin.

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Çengelköy’e gideceklerin M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattını kullanmasını öneririm. Bu metronun son istasyonu olan Yenikapı’dan da marmaray ile Üsküdar’a geçebilirsiniz. Üsküdar’dan da otobüsle Çengelköy’e ulaşabilirsiniz. (otobüs numarası yukarıda yazıyor 🙂 )

Kağıthane ve Alibeyköy’den Çengelköy’e Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Alibeyköy’den Çengelköy’e gitmek için önce M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu ile Mecidiyeköy’e ulaşmanızı öneririm. Buradan da metrobüsle köprüye kadar gidin ve 15 numaralı otobüse binin!

Çengelköy Çınaraltı’na Nasıl Gidilir?

Çengelköy Sahil denilince akla hemen Çengelköy Çınaraltı geliyor 🙂 Çengelköy Çınaraltı zaten semtin merkezinde yer aldığı için, bu yazıdaki tüm tarifler geçerlidir!

Artık Çengelköy’e nasıl gidileceğini biliyorsunuz 🙂 Eğer özel bir noktadan Çengelköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz! size özel hemen yanıtlıyorum, herkese Görkemli yollar 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.