Görkemli günler! Bugün Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla gelecekler için Danimarka ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Danimarka’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Danimarka, Avrupa’nın en kuzeyindeki ülkelerden biri. Böyle düşününce insan Danimarka’dan Türkiye’ye araçla nasıl gelinir ki demeden edemiyor. Ancak sonunda güzel ülkemize gidiyorsak bence tüm bu yola değebilir 🙂

Bir de şu bakış açısından yaklaşalım. Kapıkule sınır kapısı ile doğu illerimiz arasında yaklaşık 2.000 kilometrelik bir uzaklık bulunuyor. Kopenhag ile Kapıkule arasında ise feribot geçişiyle beraber 2.400 kilometre var. Bu rotanın tek zor tarafı sınır geçişleri olması. Bu geçişlerin de çoğu Schengen içerisinde olduğundan düşündüğünüzden çok daha kolay bir yolculuk olabilir.

Danimarka’dan Türkiye’ye karayolu ulaşımının farklı rotaları olabilir. Ben şimdi sizlere Danimarka – Türkiye arasındaki en mantıklı, kısa ve popüler araç rotalarını listeleyeceğim, en uygununu bulun ve yola çıkın!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Danimarka’dan Türkiye Rotaları

1. Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Rostock – Berlin – Budapeşte – Belgrad – Sofya)

Danimarka’dan Türkiye’ye özel arabasıyla gelmeyi düşünenlerin en fazla tercih ettiği rota bu. Çünkü bu rota Türkiye ile Danimarka arasındaki en kısa yol!

Bu rotada ilk olarak Danimarka sınırlarını Gedser şehrinden terkederek feribotla Rostock’a geçiyoruz ardından da sırasıyla Berlin, Prag, Brno, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz. Bu rotadaki feribot biletleri ortalama tek yön 70-100 euro arasında değişiyor. Ancak özellikle Kopenhag’dan gelecekler için bu parayı vermeye değer, feribot biletlerini şuradan alabilirsiniz.

Bahsettiğim gidiş seçeneği ile Kopenhag’dan Kapıkule’ye kadar toplamda 2.400 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Rotanın çoğunluğu da otoban.

Not: İsteyenler feribot geçişini kullanmayarak Odense ve Hamburg üzerinden de Berlin’e ulaşarak bu rotaya katılabilir.

1. Rota: Danimarka – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Hamburg – Münih – Salzburg – Ljubljana – Belgrad)

Danimarka’dan Türkiye’ye ulaşmanın bir yolu daha var! Bu rota genellikle Danimarka’nın güney ve batı kesimlerinden Türkiye’ye gidecekler için uygun olabilir.

Danimarka sınırlarından çıktıktan sonra sırasıyla, Hamburg, Hannover, Nürnberg, Münih, Salzburg, Villach, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada hiç feribot geçişi yok ve toplamda Odense’den Türkiye’ye kadar 2.700 kilometrelik bir yol bulunuyor. Yollar çoğunlukla otoban ancak yol ilk seçeneğe göre biraz uzamış oluyor. Fakat feribot geçişinin olmaması bir avantaj.

2. Rota: Danimarka – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

Danimarka’dan Türkiye’ye gelirken tercih edilen rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya gitmek oluyor.

Aslında bu rota en kısa ya da hızlı rota değil. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rota’da yukarıdaki ilk iki seçenekteki gibi Belgrad’a kadar gidiyorsunuz. Sonrasında ise Sofya’ya devam etmek yerine Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala sınır kapısına ulaşıyorsunuz. Ancak yolu ek olarak 300 kilometre civarında uzatacağınızı hatırlatayım.

Özellikle Kapıkule’nin yoğun olduğu bayram günlerinde İpsala üzerinden Türkiye’ye giriş yapmak size oldukça avantaj sağlayabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak Danimarka’dan Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor. Yani Danimarka’dan Türkiye’ye kadar AB üyesi ülkelerden geçerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Bu rotayı da düşünebilirsiniz.

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

Danimarka’dan Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Sırada Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla en kısa yolu belirlemek var!

Danimarka’dan Türkiye’ye karayolu ile gelirken şüphesiz ki en kısa yol ilk seçenekte bahsettiğim rota yani; Gedser, Rostock, Berlin, Prag, Brno, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule! Bu rota yukarıda bahsettiğim gibi yaklaşık 2.400 kilometre uzunluğunda.

Şehir Şehir Danimarka’dan Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Kopenhag’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Kopenhag’dan Türkiye’ye araçla geleceklerin kullanmasını önerdiğim rota ilk sırada bahsettiğim “Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Rostock – Berlin – Budapeşte – Belgrad – Sofya)”

Aalborg ve Aarhus’tan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Danimarka’nın kuzeyindeki şehirlerden Türkiye’ye giderken de ister feribot yerine Hamburg üzerinden rota bir ile gidebilirsiniz yani; Hamburg, Berlin, Prag, Brno, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule!

İsterseniz de ikinci rotayı tercih ederek Kapıkule’ye ulaşabilirsiniz yani; “Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Hamburg – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Odense’den Türkiye’ye Ulaşım Yolu

Odense’den Türkiye’ye giderken de ikinci sırada bahsettiğim rota ile feribotsuz şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yani; “Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Hamburg – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Danimarka’dan Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Danimarka’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Türkiye’ye arabayla girişte gerekli evrakları tüm spesifik durumlarıyla yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Danimarka’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Danimarka’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 30-40 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Danimarka’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz Danimarka’dan Türkiye’ye 2 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 2 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 3 gün sürer.

Danimarka’dan Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Danimarka’dan Türkiye karayolu ile ortalama 2.600 – 2.900 kilometre uzakta. Kopenhag’dan feribot kısaltması ile Kapıkule 2.400 kilometre. Odense’den ise Kapıkule direkt olarak 2.800 kilometre.

Danimarka’dan Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

Danimarka’dan Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

  • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
  • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )

Detaylı ve tüm ülkeler için vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

Danimarka ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

Danimarka ile Türkiye arasında en kısa yoldan toplamda 6 ülke var. Bunlar Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani Danimarka’dan Türkiye’ye giderken ilk rotada en az 6 sınır geçmeniz gerekli. Fakat  Almanya, Slovakya, Çekya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber Danimarka ile Türkiye arasında Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Danimarka – Almanya Arasında Feribot Kullanılmalı mı?

Zaten uzun bir yolculuk olduğu için ben Danimarka ile Almanya arasında feribot kullanarak Baltık denizini geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu rotadaki feribotlar çok kısa sürede karşıya ulaşıyor.

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Danimarka – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 3-4 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 300-400 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada Danimarka – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Danimarka’dan Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman Danimarka’dan Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli.

Bu şekilde Danimarka’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.