Görkemli günler! Bugün “Emirgan’a gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “emirgan nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Emirgan’a ve Emirgan sahil’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Emirgan’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Anadolu yakasından Emirgan’a gideceksen vapur ve metro seçeneklerine yoğunlaşmalısın.

Avrupa yakasından Emirgan’a gitmek isteyenler İETT otobüsleri ve vapur seçeneklerini düşünebilir. Şimdi kendine uygun yolu seç ve aşağıdaki başlıkları oku!

Emirgan Nerededir?: Emirgan, Sarıyer’in boğaz kenarındaki semtlerinden biri. Rumeli Hisarı ve İstinye arasında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Emirgan Korusu’na ve Emirgan Sahil’e Nasıl Giderim?

Yazıya başlamadan önce, Emirgan Korusu ya da Emirgan Sahil’e gitmek isteyenlere de bi not bırakmak istiyorum. Genel olarak Emirgan Korusu ve Emirgan Sahil zaten Emirgan’ın merkezinde yer aldığı için bu yazıdaki tüm gidiş yolları bu iki yer için de geçerli.

Vapurla Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Emirgan’a giderken genellikle vapur pek düşünülmez. Fakat Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Özellikle Eminönü-Sarıyer arasında neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor.

Bu da demektir ki Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı semtlerinden Emirgan’a ve Emirgan Sahil’e vapurla kolayca gidebilirsiniz.

Yürüyerek Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Emirgan, Avrupa yakası boğaz sahilinin keyifli bir noktasında yer aldığı için İstinye, Baltalimanı gibi noktalardan yürüyerek ulaşılabilir. Eğer İstinye, Yeniköy, Baltalimanı gibi yerlerden Emirgan’a gidecekseniz yürümenizi öneririm 🙂 sadece 15-20 dakika yeterlidir.

Metro İle Emirgan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’da artık raylı sistemleri kullanmadan bir yere gitmemek gerekli!

Metro ile Emirgan’a gitmek için herhangi bir metrodan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmalısınız. M2 Metrosunun 4. Levent Metro durağında inerek EL2 Emirgan- 4. Levent Metro otobüsüne binebilirsiniz.

EL2 Otobüsü ring olarak yaklaşık 30 dakikada bir olarak çalışıyor ve sizi metrodan kolayca Emirgan’a götürüyor.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs durağına yakınsanız Metrobüs’le de Emirgan’a gidebilirsiniz. Metrobüs’le Emirgan’a giderken inmeniz gereken durak Zincirlikuyu. Buradan M2 Taksim metrosunun Gayrettepe istasyonuna giderek bu metro ile 4. Levent’e gidip sonra da EL2 otobüsüyle Emirgan’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıca direkt olarak Metrobüs Zincilirkuyu durağından 29Ş otobüsü ile de Emirgan’a gitmek mümkün.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Emirgan’a Nasıl Giderim?

Marmaray ile Emirgan’a gitmek isteyenlerin bence inmesi gereken en mantıklı durak Yenikapı. Bu sayede M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşarak yine 4. Levent üzerinden Emirgan’a gidebilirsiniz.

Ayrıca Marmaray’dan Sirkeci’de inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Kabataş’a kadar gidip oradan 22,25E gibi otobüslerle de Emirgan’a gidebiliyorsunuz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Emirgan’a Gidiş

Emirgan’a metro ve diğer raylı sistemler biraz uzak kaldığı için otobüsle gitmek en mantıklı seçeneklerden biri oluyor. Şimdi Emirgan’a çeşitli noktalardan gidebileceğiniz otobüsleri listeleyeyim;

Emirgan’dan Geçen İETT Otobüsleri;

Şişli, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu ve Levent’ten 29Ş, Taksim’den 40T,42T, Kabataş ve Beşiktaş’tan da 25E,22,22RE otobüsleriyle Emirgan ve Emirgan Sahil’e gidebilirsiniz.

4. Levent metrodan Emirgan’a giden EL2 ring otobüs hattını da unutmamak gerekli.

29ş İle Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Emirgan’a otobüsle gitmek demişken özel parantez açılması gereken bir ünlü 29Ş otobüsü var 🙂

29Ş İstinye Dereiçi – Emirgan – Şişli otobüsü sayesinde herhangi bir noktadan Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu’ya giderek Emirgan’a ulaşabiliyorsunuz. 29Ş’ye Zincirlikuyu’da Gayrettepe metro tarafından binebileceğinizi de hatırlatayım.

Ayrıca 29Ş gün içerisinde neredeyse her 10 dakikada bir çalışıyor, ayrıntılar

Emirgan’a Araçla Yol Tarifi

Emirgan’a özel araçla gitmek aslında pek mantıklı bir seçenek sayılmaz 🙂 Fakat ben özel aracımla Emirgan’a giderim diyorsanız yol tarifi basit.

İlk seçenek Beşiktaş-Sarıyer arasındaki sahil yolunu kullanmak, ikincisi de Büyükdere caddesini boydan boya geçerek Maslak’tan Emirgan, İstinye yönüne sapmak. Ayrıca Emirgan’a araçla yol tarifini harita üzerinde de paylaşmak istiyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Emirgan’a bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Emirgan’a gitmek için bence ilk ve en mantıklı yol E-10 ya da Havabüsle Kadıköy’e gitmek.

Kadıköy’den de vapurla Beşiktaş’a geçerek 22,25E numaralı otobüslerle Emirgan’a gidebilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Emirgan’a Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Emirgan’a gitmek isteyenler havalimanının hemen önünden kalkan Havaist otobüsüyle 4. Levent’e gitmeli. 4. Levent’ten de EL2 otobüsüyle 15-20 dakika da Emirgan’a gidebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Emirgan’a gitmek için otogardan geçen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Aksaray’a gidebilirsiniz. Aksaray’dan T1 Tramvayı ile Kabataş ve oradan da 22 ve 25E otobüsleriyle Emirgan’a ulaşım mümkün.

Alibeyköy Otogarı’ndan da ilk olarak T5 tramvayı ile M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosuna geçip, Mecidiyeköy’de inerek 29ş ile de Emirgan’a gidebilirsiniz.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Emirgan’a Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Sarıyer, Bebek ve İstinye’den Emirgan Sahil’e Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının boğaz semleri Arnavutköy, Sarıyer, Bebek, İstinye gibi noktalardan Emirgan’a gidecekler için en hızlı yol sahil yolu boyunca giden İETT otobüslerine binmek olacak.  Bu semtlerden 22,25E otobüsleriyle Bebek’e gidebilirsiniz.

Ayrıca vapurla gitme şansınız da var 🙂 Yukarıdaki vapur kısmına bakmayı unutmayın!

Üsküdar ve Kadıköy’den Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar ya da Kadıköy’den Emirgan’a gideceklere önerim ilk olarak vapurla Beşiktaş’a geçin ve oradan da 22,25E otobüsleriyle hemen Emirgan’a ulaşın 🙂

Ayrıca Beşiktaş’tan bir başka vapura aktarma yapıp da Emirgan’a gitme şansınız da mevcut. Ama saatini iyi ayarlamanız lazım 🙂

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Emirgan Sahil’e Zincirlikuyu’dan 29Ş otobüsüyle gitmek en mantıklı yol gibi gözüküyor. Beşiktaş’tan da 22 ve 25E otobüsleriyle direkt olarak Emirgan’a gidebilirsiniz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Emirgan Sahil’e Nasıl Gidilir?

Taksim’den Emirgan’a giderken direkt olarak 40T ve 42T otobüslerini kullanabilirsiniz. Mecidiyeköy tarafından Emirgan’a 29ş otobüsünün gittiğini artık biliyorsunuz 🙂

Eminönü ve Karaköy’den Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Eminönü, Karaköy, Sultanahmet tarafından Emirgan’a gidecekler bence hemen T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına atlasın ve son durak Kabataş’ta insin.

Sonrasında da malum 22 ve 25E nolu otobüslerimiz sizi Emirgan’a götürecek 🙂

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Emirgan ve Emirgan Sahil’e gidişin birçok yolu olabilir fakat benim önerim önce Kadıköy ya da Üsküdar’a gidin ve vapurla Beşiktaş’a geçin.

Beşiktaş’tan sonra da yukarıdan otobüslere bakarsanız göreceksiniz ki ulaşım çok kolay 🙂

Bağcılar’dan Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Bağcılar ya da Zeytinburnu’ndan Emirgan’a gidecekler T1 tramvayı ile düm düüz Kabataş’a kadar gidebilir. Sonrasın da 22 ve 25E otobüsleri ile Emirgan’a gidiş mümkün.

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Emirgan’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy tarafından Emirgan biraz ters kalıyor ama metrobüs ile hızlı bir şekilde Zincirlikuyu’ya ulaşabilirsiniz. Sonrasında inişte Gayrettepe yönüne gidin ve 29ş ye binin, Emirgan’dasınız!

Emirgan’a Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Emirgan’a En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Emirgan’a en uygun ulaşım yolu vapur ya da raylı sistemler + otobüs bağlantısıyla ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Emirgan’a En Hızlı Nasıl Gidilir?: Emirgan’a ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Emirgan’a Gitmek Ne Kadar Sürer?: Emirgan’a ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Emirgan’da Otopark Var mı?: Emirgan’da ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi hiç önermem 🙂

Bu şekilde Emirgan’a nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Emirgan’a ve Emirgan sahile nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, ayrıca Emirgan Korusu yazıma da bir bakın, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

2 Yorum Yapılmış

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.