Görkemli günler! Bugün sizlerle Türkiye’nin Erasmus için en iyi üniversitelerini belirleyeceğiz. Biliyorum belki üniversite tercih dönemindesiniz ya da zaten herhangi bir üniversitede okuyorsunuz ve Erasmus’a gitme şansınızı değerlendiriyorsunuz, işte doğru yer burası!

Ben de 1 yıl Brescia, İtalya’da Erasmus yaptım! Hatta Erasmus başvurusu, Erasmus hibesi, Erasmus şartları gibi konularda bolca yazım bulunuyor. Demem o ki Erasmus konusunda tüm bu tecrübelerimle ve YÖK rakamlarına göre Erasmus’a en çok öğrenci gönderen okulları, Erasmus anlaşması olan üniversiteleri tek tek açıklayacağım, benimle gelin 🙂

Erasmus+ Programı Olan Üniversiteler

Öncelikle baştan anlaşalım, aslında Türkiye’deki neredeyse tüm üniversiteler Erasmus programına dahil. Yani Erasmus’a gitmek için ben şu üniversiteye gitmeliyim gibi bir durum söz konusu değil. Ancak tabii ki daha köklü ve büyük üniversitelerde Erasmus anlaşmaları biraz daha fazla olabiliyor. Ben şimdi tek tek üniversitelerin Erasmus beyanname kodlarını listelemeyeceğim çünkü eksik kalacak 🙂

Hatta Erasmus’a giderken okulun özel olarak bir anlaşmasına bile ihtiyacınız yok. Eğer okul Erasmus+ programına üye ise ve herhangi bir karşı üniversite ile anlaşması yoksa siz bile kendinize özel kontenjan yaratabiliyorsunuz!

Erasmus ve Görkemliyollar 🙂

En Çok Erasmus Hibesi Veren Üniversiteler?

Üniversiteler arasında Erasmus için en iyi olanını seçmeden önce hibe konusunu da açıklamalıyım. Çünkü Erasmus’a gitmek var gitmek var 🙂 Sonuçta paramız olduktan sonra zaten yurtdışında üniversite okuyabiliriz, olay Erasmus’un olanakları hibesi, maddi desteği ile gidebilmek.

Erasmus Hibesi, Erasmus konusunda ülkemizdeki yetkili kurum olan Ulusal Ajans tarafından üniversitelere, okulların öğrenci sayıları, yurtdışı bağlantıları v.b ölçeğinde dağıtılıyor. Erasmus hibesi verme sayısı olarak devlet okulları bir kademe öne çıkıyor. Ayrıca öğrenci sayısı fazla olan köklü üniversitelerde anlaşmalar daha fazla olabileceği için hibe miktarı da aynı oranda artabiliyor.

Erasmus’a En Çok Öğrenci Gönderen Üniversiteler

Şimdi sırada “erasmus için en iyi üniversiteler” var! Erasmus’a aslında Türkiye’deki çoğu üniversite kapasitesi oranında öğrenci gönderiyor. Ancak bazı okullar Erasmus’a öğrenci gönderme sayılarında biraz daha öne çıkabiliyor. Bu liste de yıldan yıla değişir ama ben genel olarak Erasmus’a en çok öğrenci gönderen Türk Üniversiteleri’ni sizlere tek tek sıralıyorum;

Not: Listeyi karışık olarak paylaşacağım ilk bahsettiğim en çok gönderen değil:) ve Erasmus kontentanlarının aynı okul içinde bölümden bölüme de değişebildiğini unutmamalısınız.

Anadolu Üniversitesi

Listede ilk olarak Anadolu Üniversitesi var. Bildiğiniz gibi ülkemizin en köklü okullarından biri. Yalnızca Eskişehir’de değil uzaktan eğitimlerle ile beraber binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan bir kurum.

Anadolu Üniversitesi Erasmus konusunda da başarılı bir üniversite. Bazı yıllarda ülkemizden Erasmus’a en çok öğrenci gönderen üniversite olarak da öne çıktığını söylemeliyim. Erasmus konusunda oldukça iyi bir üniversite olduğu ortada.

Uluslararası İlişkiler Birimi:  https://uib.anadolu.edu.tr/

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi de Erasmus’a öğrenci gönderme konusunda her daim YÖK listelerinde ilk 5’te yer alan üniversitelerden biri. Her sene yüzlerce öğrenciyi Erasmus+ programı ile Avrupa’daki çeşitli okullara değişim öğrencisi olarak gönderiyor.

Ankara Üniversitesi Erasmus hibelendirmesi açısından da şansınızın yüksek olduğu üniversitelerden biri.

AB Eğitim Programları Koordinatörlüğü: http://www.erasmus.ankara.edu.tr/

Ege Üniversitesi

Sırada İzmir’in incisi Ege Üniversitesi var. Ege Üniversitesi Erasmus konusunda yine öne çıkan okullar arasında. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan listelerde Türkiye’den Erasmus’a en çok öğrenci gönderen ilk 5 okul arasında gösteriliyordu.

Ayrıca Ege Üniversitesi’nde Erasmus ile gelen yabancı öğrenci sayısı da fena olmayacak düzeyde. Erasmus için en iyi okullar arasında olduğunu söyleyebilirim.

Uluslararası İlişkiler Birimi: https://international.ege.edu.tr/

Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi eminim listede aradığınız okullardan. YTÜ Erasmus konusunda en çok öğrenci gönderen okullar listesinde ilk 5’te yer alan bir diğer üniversite. Yıldız Teknik Üniversitesi özellikle mühendislik bölümleri konusunda oldukça iyi bir Erasmus imkanı sağlıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi ayrıca hibelendirme konusunda da oldukça iyi bir orana sahip.

YTÜ Erasmus Birimi: http://www.erasmus.yildiz.edu.tr/

Erasmus Arkadaşlarımla Geziye Gidiyoruuz! 🙂 / Cinque Terre Yolunda / İtalya

Sakarya Üniversitesi

Listede eminim şaşırtan okullardan biri de Sakarya Üniversitesi!

Sakarya Üniversitesi de en çok Erasmus’a öğrenci gönderen üniversitelerden. Hatta bazı yıllara göre ilk 5’te bazı yıllara göre de ilk 10’da yer alıyor. Erasmus konusunu önemseyen öğrenciler için Sakarya Üniversitesi gerçekten öne çıkan bir okul.

Sakarya Üni. Erasmus Koordinatörlüğü: https://erasmus.sakarya.edu.tr/

Hacettepe Üniversitesi

Yine Ankara’nın köklü üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi de Erasmus+ konusunda en iyi ve en çok bağlantılı okullardan.

Hacettepe Üniversitesi ile her yıl yüzlerce öğrenci Erasmus programı ile Avrupa’da değişim öğrencisi oluyor.

Hacettepe Üni. AB Koordinatörlüğü: http://www.abofisi.hacettepe.edu.tr/

Kocaeli Üniversitesi

Sırada beni Erasmus’a gönderen okulum var 🙂 Ben de Kocaeli Üniversitesi mezunuyum ve 1 yılımı Brescia, İtalya’da geçirdim.

Kocaeli Üniversitesi Erasmus açısından oldukça şanslı okullardan biri. Hatta size şöyle diyeyim ki benim başvurduğum sene benimle beraber bir kontenjan daha vardı ama gelen kimse yoktu 🙁 Yani açıkta kontenjanlar bile kalabiliyor

KOU Uluslarası İkişkiler Birimi: http://int.kocaeli.edu.tr/

İstanbul Teknik Üniversitesi

Beklenen üniversitelerden bir diğeri de elbette İstanbul Teknik Üniversitesi!

İTÜ Erasmus konusunda en iyi ve en çok imkanı olan okullardan. Ayrıca Erasmus’a en çok öğrenci gönderen üniversiteler arasında çoğunlukla ilk 10’a yer alıyor. Mühendislik, mimarlık gibi programlar için Erasmus imkanı oldukça fazla bir okul.

İTÜ Erasmus Ofisi: https://erasmus.itu.edu.tr/

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi benim ikinci okulum! Burada Turizm İşletmeciliği öğrencisiyim ve yine bir sürü Erasmus şansımız var 🙂 İstanbul Üniversitesi yurtdışı bağlantıları ve Erasmus konusunda en başarılı okullardan biri.

Aynı zamanda Erasmus ile İstanbul Üniversitesi’ne gelen öğrenci sayısı da fena olmayacak düzeyde.

İÜ Erasmus Birimi: https://erasmus.istanbul.edu.tr/tr

İşte Bizim Erasmus Ekibi / Beni Bulun Bakalım!

Öteki İyi Erasmus Üniversiteleri

Türkiye’de Erasmus konusunda en iyi üniversitelerin bazılarını elimden geldiği kadar açıkladım. Ama hepsini tek tek açıklamak biraz zor 🙂 Aşağıdaki listede olan okullar kızmasın hatta Boğaziçi bile burada! Yani açıklamadım diye daha kötü değiller. Hepsi oldukça kıymetli ve Erasmus konusunda iyi üniversiteler.

Erasmus’a en çok öğrenci gönderen diğer üniversiteler;

 • Marmara Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Pamukkale Üniversitesi

Erasmus İçin Üniversite, Bölüm Seçilir mi?

Bahsetmek istediğim son konu da “Erasmus için üniversite ya da bölüm seçilir mi?” 🙂

Bu benim kişisel fikrim ama bence seçilmez 🙂 Erasmus ya da yurtdışı bağlantıları bir parametre olabilir ama sadece bunun için tercih yapmanızı önermem. Çünkü erasmus olanağı var demek kesin gideceksiniz demek de değil. Siz yine tüm konuları düşünerek ortak bir karar sonucu üniversite değerlendirmesi ve tercihi yapmalısınız derim, benim nacizane fikrim.

Erasmus için en iyi üniversiteleri, en çok öğrenci gönderenleri ve en iyi yurtdışı değişim programı fırsatı sunan okulları listelediğim yazımı burada bitiriyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir. Ayrıca eklemeden edemeyeceğim ki bu liste sadece fikir vermesi için, yani bu listede olmayan da eminim birçok Erasmus konusunda iyi değerli üniversitemiz vardır.

Erasmus birebir tecrübe ettiğim bi konu olduğu için Erasmus konusundaki yazılarımı okumanızı öneririm. Eğer sorularınız olursa lütfen çekinmeden sorun 🙂 Hepinize sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.