Herkese merhaba! Bugün konumuz “Erasmus şartları“. Çıkarın bakalım kağıtları kalemleri 🙂 “Görkem çok resmi girdin!” Evet öyle oldu.. Ama böyle ilerleyecek gibi değil. Size Erasmus’a katılmak için gerekli olan şartları tek tek eğlenceli şekilde anlatacağım

Şimdi ben bu yazıyı İtalya’da Erasmus yaparken yazarım da nasıl eğlencesiz olur ? Birebir kendi tecrübelerim ile size 2020 için güncel olarak Erasmus’a katılım için nelerin gerekli olduğu ve nasıl Erasmus öğrencisi olabileceğimizi açıklayacağım, başlıyorum…

Görkemliyollar Eramus Yazıları İle Gidebilirsin 🙂 Tüm Erasmus Şartları ve Tüyolarım Burada

Erasmus’a Gidebilir miyim ?

Öncelikle eğer önceden 2 kez gitmediysen 🙂 Evet gidebilirsin !

Erasmus’un şartlarına geçmeden önce ön yargıları kıralım. Bana kalırsa isteyen, emek harcayan herkes Erasmus’a gidebilir. Çünkü öyle atla deve birşey istenmiyor. Ben okulu zar zor zamanında bitirmiş biriyim ve yüksek lisansta Erasmus yapıyorum şuan düşünün 🙂

İşte Bizim Erasmus Kadromus 🙂 / Erasmus Brescia

Erasmus Şartları

Gelelim şartlara. Erasmus’a katılmak için gerekli şartlar aslında üniversiteden üniversiteye değişiyor. Bunun için şu okulumuzun ne iş yaptığı bilmediğimi “uluslararası ilişkiler birimi”nin güncel o dönemli Erasmus öğrenim hareketliliği duyurusuna bakacağız.

Ama şimdi artık bu sayfayı açtınız, belgeleri de hazırlamıyorsunuz sadece ön bilgi almak istiyorsunuz. Ben de bu yüzden size yüzde 95 oranda sizin okulun Erasmus şartlarına uyacak listemi paylaşıyorum.

 • Herhangi bir üniversitede önlisans/lisans/yüksek lisans/ doktora öğrencisi olmalısınız.
 • Güncel genel not ortalamanızın 2.20/4.00 veya üzerinde olması.
 • Erasmus dil sınavından en az 60/100 puan almanız.
 • Daha önce toplamda 12 aydan fazla Erasmus yapmamış olmanız.
 • Bölümünüzün Erasmus anlaşması yaptığı okulların olması ! (buraya dikkat yazının sonunda açıklayacağım)
 • Çok çok çok istekli olmak gayret etmek, pes etmemek !!!

Erasmus’a katılım şartları genel olarak bunlar. Fakat dediğim gibi en doğru bilgi okulunuzun “uluslararası ilişkiler birimi” duyurularında olacak. Belki bu sayfayı bulamadınız, emin olamadınız ya da ne yazdığını anlayamadınız, yorum bölümünde anında cevaplıyorum !

Erasmus Şartlarını Temsilen Size Şöyle Gerçek Bir Erasmu Evrağı Bırakıyorum

Erasmus Öğrenci Seçimi

Diğer önemli bir konu da Erasmus’a gidecek öğrencinin seçilmesi. Aslında Erasmus şartları denince yukarıdakiler yazılıyor ama realitede bu şartları sağlayan herkes Erasmus’a falan gitmiyor !

Ne demiştim başta, biraz istekli olacaksınız ! Eğer biraz aklınızı kullanırsanız 🙂 Aslında bu değerlendirme işinde doğru atı oynayarak kazanabilirsiniz, okumaya devam 🙂

Değerlendirme Nasıl Yapılır ?

Erasmus’a gidecek öğrencinin belirlenmesi genel olarak tüm üniversitelerde aynı mantığı içeriyor. Başvuruda verdiğiniz genel not ortalamasının yüzde 50’si ve gireceğiniz Erasmus dil sınavı’nın ( ingilizce) yüzde 50’si ile toplanıyor ve sonunda Erasmus başarı puanınız belirlenmiş oluyor.

Erasmus’taki Evimin Manzarası / Erasmus Şartlarını Sağlayın ve Gelin 🙂

Burada mantık basit. Peki sonrası Görkem ?

Aslında bu mantığa göre not ortalaması düşük olanlar biraz umutsuzluğa kapılabilir 🙂 Fakat genelde genel not ortalamaları çok dar bir skalada yoğunlaşıyor. Yani ortalaması efsanevi şekilde 3.50 olan çalışkan arkadaşımız Meltem ile 2.50 olan Görkem arasında 100 lük puan sisteminde (yüzlük dönüşüm okuldan okula değişebiliyor ) 85-75 sadece 10 puan var !

Bu 10 puanı da ikiye bölüyorlar 🙂 Yani totalde 5 puan geride oluyorsunuz. Yani siz İngilizce sınavında Meltem’e göre 11 puan yüksek alırsanız öndesiniz. Ve genelde tecrübelerime göre de herşey İngilizce dil sınavında belirleniyor 🙂 İngilizce’ye çok çalışmak gerek, aşağıda anlatacağım…

Kim Hangi Okula Gidiyor Nasıl Belirlenir?

Sonuç olarak Erasmus puanlarına göre bir listeleme yapılıyor. Bu listeleme herkesin kendi bölümü için. Mesela ben inşaat mühendisliği okuyorum ve tüm sınıflardan karışık inşaat mühendisleri ile yarışıyorum….

Sonra da üniversite sınavı mantığıyle ilk 3 tercihlerimizi iletiyoruz ve Erasmus öğrencisi olarak seçiliyoruz. Mesela eğer listede 30 kişi var ve 10 kişi gidecekse sen 20. sıradaysan bence en tercih edilmeyecek yeri söyleyebilirsin ! Bu sayede şansın artmış olur.

Ben Erasmus İçin İtalya’yı Seçtim 🙂 Okulumuzdan Bir Derslik / Brescia, İtalya

Erasmus Dili Sınavı Nasıl Olur ?

Gelelim Erasmus’un dil sınavına. İngilizce sınavı demedim çünkü bu sınavı Almanca, Franszca, İspanyolca yada İtalyanca’da alabilirsiniz. Bu sınav seçeceğiniz kurumun diline göre belirleniyor. Başta siz atıyorum Almanya’da Almanca mı bir bölüm hedeflediniz. Direkt Almanca sınavına girmeniz yeterli. Fakat Erasmus’taki anlaşmalı okullar genelde İngilizce puanını önemsediğinden çoğumuz Erasmus İngilizce sınavına giriyoruz.

Peki bu Erasmus İngilizce sınavı nasıl oluyor ?

Aslında klasik olarak güncel YDS, YÖKDİL mantığında olduğunu söyleyebilirim. Genellikle’de B1 (Intermediate) bilenler 60-75, B2 bilenler de 75-100 arası bir puan alıyorlar. Fakat bu çok kapsamlı bir konu…

Erasmus için nasıl bir İngilizce gerektiği, İngilizce dil sınavının naısl olduğu ve nasıl hazırlanmamız gerektiği hakkında detaylı ve tecrübelerime dayanan bir yazım var. Erasmus İngilizce sınavına gireceksen kesinlikle okumalısın, ayrıca Almanca, Fransızca gibi diller için de tavsiyelerim var, buradadır…

Brescia’mla Beraber Bir Fotoğrafımız Olmasın mı 🙂 O kadar Erasmus Yapıyoruz

Erasmus’a Gitmek İçin Gerekenler Listesi

Artık Erasmus’a gidiş şartlarını anlattığım yazımın sonlarına geliyorum. Şimdi size özet olarak Erasmus’a gitmek için gerekenleri bir güzel listeleyeyim dedim. Eğlenceli yazdım ama ana fikri gayet ciddidir, dikkate alın !

 • Erasmus’a gitmeyi gerçekten istemek.
 • Erasmus başvuru şartlarını sağlamak.
 • Bolca araştırmak, okumak.
 • İngilizce çalışmak.
 • Süreci takip etmek.
 • Çok çok çok istemek 🙂
Erasmus’taki Evimin Sokağı Şu Sağda Hemen 🙂 Via Paitone Beklerim / Brescia, İtalya

Bölümümün Erasmus Anlaşması Yok Ne Yapabilirim ?

Aslında bu da sıkça yaşanan bir durum. Maalesef ki bölümlerin “işini düzgün yapamayan” bazı akademisyenleri yüzünden bu anlaşmalar yeterli düzeyde olmayabiliyor hatta bazen hiç olmuyor !

Sonuçta bölümünüzün Erasmus anlaşmasına sahip olması da Erasmus şartlarından biri. Böyle bir durumda da Erasmus’a gidebilirsiniz 🙂 Fakat çooook daha fazla isteyeceksiniz…

Aslında Erasmus anlaşmalarına bireysel olarak da vesile olabilirsiniz. Avrupa’daki çeşitli okulların, sizin bölümlerindeki bu işe bakan akademisyenlere mantıklı bir biçimde mailler atarsanız bireysel kabul alarak programa dahil olabilirsiniz.

Ya da bölümünüzdeki Erasmus koordinatörü olan hocanızı bulup ona durumu anlatıp anlaşma girişimleri konusunda ricada bulunabilirsiniz. Bu imkansız bir yol gibi gözükebilir ama yapanlar var !

Erasmus Demek Arkadaşlıklar Demek 🙂

Erasmus’a Nasıl Başvururum ?

Son olarak Erasmus şartlarını sağlayıp Erasmus öğrencisi seçilmeyi anladığımıza göre sıra Erasmus’a başvurmaya geldi. Erasmus’a başvurmak için yapacağınız tek şey okulunuzun Erasmus ilanlarını takip etmek ve orada gösterilen şekilde başvuru yapmak.

Fakat ben size oldukça kapsamlı bir Erasmus başvuru yazısı hazırladım. Orada baştan sonra tüm Erasmus başvuru aşamalarını ve nasıl yapılacağını anlattım, ayrıca kendi okulunuza göre de nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyorum, ben şiddetle okumanızı tavsiye ederim.

Evet bu şekilde Erasmus şartlarını anlattığım yazımın sonuna geliyorum. Erasmus konulu 15’i aşkın yazımı okumanızı öneririm, şu ana yazıdan tüm yazılara ulaşabilirsiniz. Sorularınız için de yorum bölümünden anında cevap veriyorum 🙂 Erasmuslu günler !

Yazının Devamı: Erasmus Hibesi Ne Kadar, Alabilir miyim?

14 Yorum Yapılmış

 1. Sebil Nur Cam

  Umarım, teşekkürler.🙏🏻

 2. Sebil Nur Cam

  Merhaba.
  Ben de iki hafta sonrasında erasmus sınavına gireceğim. İspanya’yı istiyorum fakat anlaşma listemizde yer almıyor. Bende koordinatörümüz yardımıyla 20 kadar okula mail attım ve attırdım. Lakin şu süreçte öğrenci almaya yanaşmıyor hiçbir okul. Ben yine de pes etmeyerek tekrar başka okulları buldum. Sence çok mu imkansızı istiyorum? Sonradan pişman olmamak adına elimden geleni yapıyorum. Ek olarak bir yıldırda ispanyolca öğrenmek için uğraş veriyorum. Ve de bahara kalır demişsin. Kazanırsam bu da geçerli midir? Yani bahara mı kalır?
  Son olarak bu süreçte kendimi en fazla çalışırken ne yönden kasmalıyım?
  kendimi YDS videoları, dediğin gibi kelimeler, konularla destekliyorum. Çok fazla o belirttiğin listelerde kelime var. Eleme yapmaya çalışıyorum kolaylık olsun diye. Ekstra tavsiyelerin var mı?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhabalar Sevgili Sebil Nur,

   Öncelikle bence anlaşma yapmaya çalışma var olanlardan dene 🙂 Bu dönemde anlaşma yaptırman çok zor okullar arası. Dil konusunda da bir sınır yok herkes istediği sürece herşeyi yapabilir.

   • Sebil Nur Cam

    Seçeneklerin değişmesini istiyorum. Fakat dediğin gibi olacak sanırım. Yine de geri dönüş sağladığın için teşekkür ederim. Yolun açık olsun.

   • Sebil Nur Cam

    Merhaba yeniden. Sözlerin üzerine içime bir karamsarlık çökmüştü bu bir gün içinde. Fakat bugün sonunda beklediğim haberi aldım. Koordinatörümüz anlaşma sağlamış daha önce İspanya da bulmuş olduğum bir okul ile. Gerçekten çok mutluyum. Bir kere daha asla pes edilmemesi gerektiğini öğrendim. Burada paylaşmak istedim sevincimi.

    Bir şeyi gerçekten isterseniz bunu yapmanıza hiçbir engel mani olamaz.

    Teşekkür ederim yer verdiğin için.

   • Tebrik ederim çok sevindim 🙂 İspanya’daki tecrübelerini de paylaşmanı bekliyoruz bizimle

 3. Merve Yıldırım

  Merhaba Görkem
  Cevabın için teşekkürler. Artık yıldan kastım dört yıllık lisans eğitiminde beşinci yılımda erasmus yapıp yapamayacağım.

  • Merhabalar Sevgili Merve,

   Ben yüksek lisans gibi düşündüm az önce nedense 🙂 o yüzden 3 dedim evet 5. yıl da da yapabilirsin ama teknik olarak okulu uzatıyosan ortalaman düşüktür, keyfi olarak da uzatamazsın dersin kalır yani biraz zor gibi ama bi engel yok.

 4. Canan Igrek

  Merhaba,

  Ben de Erasmusla ilgili evrak teslim sürecindeyim, okulum maalesef henüz hibe listesini açıklamadı ve gerçekten hibelendirme algoritması ne şekilde işleniyor asla bilgi verilmiyor. Eğer bilginiz varsa; ulusal ajans hibeleri kendilerine göre belirlediği bölüm kontenjanına göre mi gönderiyor, yani mesela matematik bölümünden 5 öğrenci gitmeli şeklinde mi gönderiyor, yoksa mevcut tercih sayısına göre mi bu aklımı çok kurcalıyor. Okuduğum bölümden 4 kişi tercih yapmış, başka bölümlerden 20 kişinin hibelendirilmesi ve 4 kişilik bölümden3 veya daha az kişinin hibelendirilmesi durumunda, bununla alakalı itiraz edebileceğim bir platform bulunuyor mu bilginiz varsa yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

  • Merhabalar Sevgili Canan,

   Aslında listelerin çoktan açıklanmış olması gerekirdi neredeyse yola çıkacaksınız ayrıca vize için de o teminat önemli. Bence pandemiden dolayı bi gecikme olabilir.

   Hibenin dağıtım konusu ajansın okula açtığı kontenjana göre oluyor ve bu bölümlere eşit olarak dağıtılıyor genelde oransal olarak. Fakat önümüzdeki güz dönemi çoğu okul uzaktan eğitim yapacağı için Avrupa’da şuan 2020-2021 güz dönemi için erasmus biraz zor gözüküyor.

 5. Sametcan Teker

  Acaba orada iletişim nasıl sağlanıyor? Mesela ingilizce konuşamıyorsun ya da konuşulanı anlamıyorsun, bu nasıl sıkıntılar çıkarır ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir