Görkemli günler! Bugün özel olarak “Erasmus vizesi” konusundan bahsedeceğim. Şuan Erasmus’tan Brescia, İtalya’dan yazıyorum 🙂 Yani erasmus vizesi nasıl alınır benden iyi kimse bilemez çünkü ben de aldım ve çok uğraştım.

Ayrıca dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerimi de koyun 🙂 Şimdi Erasmus’a gideceklerin alması gereken Erasmus vizesini anlatmaya başlıyorum.

Erasmus Demek Arkadaşlıklar Demek 🙂 / Erasmus Vizesi Alın ki Bu Güzel Tecrübeyi Yaşayabilin!

Erasmus İçin Hangi Vize Türü

Öncelikle ben bu yazımda genel olarak Schengen vizesini baz alacağım. Çünkü Romanya, Bulgaristan ve Hırvasitan gibi birkaç istisna dışında Erasmus için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ayrıca teknik konulara da çok girmeyeceğim çünkü Schengen vizesi başvuru yazım burada ve aynen geçerli. Bu yazıyı Erasmus için ek bilgilendirme olarak düşünebilirsiniz.

Erasmus için vize alırken standart turistik vizelerden almayacağız tabii ki. Bu yüzden vize türü işine dikkat etmeliyiz. Schengen’de genel olarak uzun dönem vizelere D tipi diyorlar. Ayrıca bu vizeler ulusal vize adı altında geçiyor.

Erasmus’ta Yılbaşım 🙂 2020’ye İtalya’da Girdim!

Erasmus Staj İçin Hangi Vize

Erasmus’a giderken programa göre değişen bir vize başvuru şekli yok.

Yine orada kalacağınız zamanı baz alarak (muhtemelen 90 gün üzeri olacaktır) D tipi 90 gün üzeri Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Zaten başvuru esnasında sizden istenen belgelerle öğrenci değişimine göre bir ayrışma olacak. 

Erasmus Vize Tarihleri

En çok merak edilen konulardan biri Erasmus vizesi için ne zaman başvurmanın doğru olduğu. Artık 2020 itibariyle değişen Schengen kuralları ile beraber 6 ay önceye kadar vizeye başvurmak mümkün.

Yani benim tavsiyem evraklarınızı hazır ettiğiniz en yakın sürede başvurun! Çünkü bu işlem evrakları toparlaması, randevu alması ve başvurması derken 1 ayı bulabiliyor. En geç 2 ay kala vize başvurunuzu yapmış olun…

Burası Üniversitemin Olduğu Cadde 🙂 Erasmus / Brescia, İtalya

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Aslında tüm vizelerde istenen belgeler hemen hemen aynıdır. Schengen vizesi yazımda bahsettiğim belgeler de aynı paralelde. O yazıda daha detaylı olarak anlattım. Fakat Erasmus için bazı ek belge istekleri var!

 • Üniversiteden Kabul Mektubu (orjinali)
 • Kalacağınız Yeri Gösteren Belge
 • Maddi Teminatlar (sponsorluk ya da banka hesabı)
 • Hibe Alacağınıza Dair Okuldan Belge

Bu dört temel belgeyi başvurunuza kattığını zaman zaten aslında belgelerin en zorlularını toplamış oluyorsunuz 🙂 Hatta en önemlisi kabul mektubu diyebilirim. Sonuçta o kabul mektubu o ülkenin resmi bir kurumunun verdiği bir çağrı olduğundan konsolosluk için de ultra önem arz ediyor. 

Erasmus Bilekliğim 🙂 ESN Brescia Üyesiyim Tabii ki

Erasmus Vize Sponsor Dilekçe Örneği

Erasmus’a gidecekler bizim gibi öğrenciler olduğu için 🙂 vize başvurusunda anne ya da babamızı sponsor göstermemiz gerekiyor. Bu zorunlu değil ama olursa çok iyi olur!

“Peki nasıl yazacağız bu dilekçeyi Görkem, öyle noter falan lazım mı?

Hayır tek lazım olan bir a4 kağıdı bir tükenmez kalem bir de anne yada babanız 🙂 Dilekçe yazmayı bence biliyorsunuzdur…İşte böyle birşeyi kendi el yazısıyla ailenize yazdırın ve imzalatın tamamdır 🙂

“…..konsolosluğuna”

“……pasaport numaralı….isimli….oğlum/kızım…..tarihleri arasında…..erasmus programında bulunacaktır. Oradaki tüm masraflarının tarafımdan karşılanacağını tahahhüt eder, saygılarımı arz ederim..”

Burası da Sevgili Okulumun İnşaat Mühendisliği Fakültesi 🙂 / Brescia, İtalya

Erasmus Öğrencileri Vize Ücreti Ödüyor mu ?

Ben başvuru 500 liraya yakın bir ücret malaesef ki ödedim. Çünkü İtalya 90 gün üzeri kalışlı vizeler için Erasmus dahi olsa ücret alıyordu. Ama bu ülkeden ülkeye de değişiklik göstermekteydi.

Fakat 2020 itibariyle değişen Schengen kurallarına göre eğitim amaçlı alınan vizelerde artık vize ücreti kalktı. Sadece başvuru ve temel birkaç kalem ücret ödemeniz gerekebilir, ama vize ücretinden muaf olacaksınız.

İşte Burası Benim İtalya’daki Odam 🙂

Yeşil Pasaportum Var Erasmus Vizesi Almasam Olur mu ?

Bu bana en çok gelen sorulardan! 

Yeşil pasaport size turistik bir vize sunar….Yani yeşil pasaport öğrencilik ya da çalışma izni vermez. Bu şekilde giden biri varsa da kesinlikle yasa dışı ve resmi geçerliliği olmayan bir iş yapmıştır.

Yeşil pasaportunuz da olsa o pasaportla Schengen vizesine Erasmus için başvuracaksınız bu zorunlu!

Erasmus Vize Reddi

Vize başvurusu her türlü bir stres yaratıyor insanda biliyorum 🙂

Ama siz korkmayın, eğer evraklarınızı doğru şekilde teslim ettiyseniz yüzde 99.9 vizenizi alırsınız. Çünkü yukarıda dediğim gibi oranın resmi bir kurumundan Avrupa Birliği destekli bir projeden kabul aldınız, bu uzun dönem vize almak için en geçerli sebeplerden biridir.

Sadece maddi teminatlar konusuna dikkat etmelisiniz. Özellikle İtalya maalesef ki benden bankada belli bir tutar göstermemi talep etti. Bu yüzden en azından cüzi bir miktar parayı bankada gösterebilmelisiniz.

Erasmus ve Görkemliyollar

Oturma İzni Almam Gerekli mi ?

Bu da İtalya’ya özel sanırım 🙂 Bazı Schengen Erasmus ülkeleri 90 gün üzeri kalışlarda oturum izni almanızı zorunlu kılabiliyor. Böyle bir durumda vizenizi aldıktan sonra, ülkeye girişte ilk 7 gün içerisinde resmi kurumlara oturum izni için başvuru yapıyorsunuz.

Bu konuda zaten okulunuz sizi bilgilendirir. Eğer İtalya’ya gidecekler varsa yorum bölümünden bana özel olarak sorabilir. Permesso di Soggiorno başvuru ile ilgili tüm tecrübelerimi paylaşırım.

Brescia Benim Şimdiki Evim 🙂 Ben Burada Erasmus Yapıyorum!

Bu şekilde Erasmus vizesi yazımı bitiriyorum. Bu yazıdan sonra Schengen vizesi nasıl alınır başlıklı yazımı kesin okuyun derim. Ardından aklınızda bir soru işareti kalacağını sanmam 🙂 Yorum bölümünden bana daima soru sorabilirsiniz, ben hepsini keyifle yanıtlıyorum. 

Erasmus hakkında 10’u aşkın yazım bulunuyor. Erasmus başvurusunu adım adım anlattığım yazım şurada, tek tek erasmus aylık bütçemi anlattığım da burada ya da tüm yazılara şu başlıktan ulaşabilirsiniz. Okumayan çok şey kaybeder 🙂 herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Erasmus’ta Ne Kadar Harcarım? Aylık Tüm Bütçem!

10 Yorum Yapılmış

 1. Duygu tekin

  Ayrıca bugün hocamız gideceğimiz okullara nomination mailleri göndermiş, birkaç gün içinde geri dönüş alabilirsiniz dedi. Ben şimdiden kalacak yerimi ayarlamalı mıyım? Gideceğim okuldan otomatik mail geldi bir ay önce, kalacak yer için bir organizasyon siteleri varmış oradan yurtlara başvurabileceğim yazıyordu. Bahar döneminde 2021’de Paris’e gideceğim bu arada.

  • Merhabalar Sevgili Duygu,

   Bence şimdiden o işleri halletmeye çalışsan iyi olur fakat koronavirüs sebebiyle erken bi ödeme yapmanı önermem hala belirsiz durum.

 2. Rabia demir

  Merhaba, vize icin ne kadar sure vermislerdi acaba? Benim kabul mektubum eylulde basliyor aralikta bitiyor fakat erken gidip birsure kalmak istiyorum ayni zamanda konaklamak icin ev bakicam, en az kac aylik vize vermislerdi ve tarihi ne zaman baslamisti sizinkinin 🙂 ?

 3. deniz ayrı

  Ben zengin değilim annem babam hiç değil bankada kendi kazandığım param var 7 bin tl. Biri yorumda 12 bin euro kabul olur mu yazmış 12 bin euro ne demek ya benim hiç o kadar param olmadı. Nasıl kendimi sponsor gösterebilirim 7 bin tlm var az diye reddederler mi?

  • Merhabalar Sevgili Deniz,

   12 bin euro yüksek bi rakam, zaten erasmus a gittiğiniz için öyle zengin olmanıza falan gerek yok 🙂 Ayrıca italya biraz zorluyor öteki ülkeler banka hesabı bile istemiyor aslında. 7 bin lira hibe de varsa yeterli olacaktır.

 4. Cemil Kaplanseren

  Merhaba bende italya erasmusa gidiyorum benim sponsorum annem aylık 475 tl alıyor bankaya kendi euro hesabıma 12 bin koysam yeterli olur mu vize almak için biletimi alıcam.

  • Merhabalar Sevgili Cemil,

   Hoşgeliyorsun 🙂

   12 bin euro erasmus için yeterli olacaktır tahminen çok kafaya takmana da gerek yok kabul kağıdın olduğu sürece zaten vize prosedürden ibaret.

 5. gizem kaplans

  merhaba bende 23 gün sonraokulumdaki erasmus sınavına gireceğim çukurova ünv ziraat fakültesinde okuyorum ingilizcem orta seviye b1 diyebilirim bana bir tavsiyeniz var mı bu zaman içinde nelere yoğunlaşmalıyım sizce 🙂 teşekkür ederim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir