Görkemli günler! Bugün özel olarak “Erasmus vizesi” konusundan bahsedeceğim. Şuan Erasmus’tan Brescia, İtalya’dan yazıyorum 🙂 Yani erasmus vizesi nasıl alınır benden iyi kimse bilemez çünkü ben de aldım ve çok uğraştım.

Ayrıca dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerimi de koyun 🙂 Şimdi Erasmus’a gideceklerin alması gereken Erasmus vizesini anlatmaya başlıyorum.

Erasmus Demek Arkadaşlıklar Demek 🙂 / Erasmus Vizesi Alın ki Bu Güzel Tecrübeyi Yaşayabilin!

Erasmus İçin Hangi Vize Türü

Öncelikle ben bu yazımda genel olarak Schengen vizesini baz alacağım. Çünkü Romanya, Bulgaristan ve Hırvasitan gibi birkaç istisna dışında Erasmus için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ayrıca teknik konulara da çok girmeyeceğim çünkü Schengen vizesi başvuru yazım burada ve aynen geçerli. Bu yazıyı Erasmus için ek bilgilendirme olarak düşünebilirsiniz.

Erasmus için vize alırken standart turistik vizelerden almayacağız tabii ki. Bu yüzden vize türü işine dikkat etmeliyiz. Schengen’de genel olarak uzun dönem vizelere D tipi diyorlar. Ayrıca bu vizeler ulusal vize adı altında geçiyor.

Erasmus’ta Yılbaşım 🙂 2020’ye İtalya’da Girdim!

Erasmus Staj İçin Hangi Vize

Erasmus’a giderken programa göre değişen bir vize başvuru şekli yok.

Yine orada kalacağınız zamanı baz alarak (muhtemelen 90 gün üzeri olacaktır) D tipi 90 gün üzeri Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Zaten başvuru esnasında sizden istenen belgelerle öğrenci değişimine göre bir ayrışma olacak. 

Erasmus Vize Tarihleri

En çok merak edilen konulardan biri Erasmus vizesi için ne zaman başvurmanın doğru olduğu. Artık 2020 itibariyle değişen Schengen kuralları ile beraber 6 ay önceye kadar vizeye başvurmak mümkün.

Yani benim tavsiyem evraklarınızı hazır ettiğiniz en yakın sürede başvurun! Çünkü bu işlem evrakları toparlaması, randevu alması ve başvurması derken 1 ayı bulabiliyor. En geç 2 ay kala vize başvurunuzu yapmış olun…

Burası Üniversitemin Olduğu Cadde 🙂 Erasmus / Brescia, İtalya

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Aslında tüm vizelerde istenen belgeler hemen hemen aynıdır. Schengen vizesi yazımda bahsettiğim belgeler de aynı paralelde. O yazıda daha detaylı olarak anlattım. Fakat Erasmus için bazı ek belge istekleri var!

 • Üniversiteden Kabul Mektubu (orjinali)
 • Kalacağınız Yeri Gösteren Belge
 • Maddi Teminatlar (sponsorluk ya da banka hesabı)
 • Hibe Alacağınıza Dair Okuldan Belge

Bu dört temel belgeyi başvurunuza kattığını zaman zaten aslında belgelerin en zorlularını toplamış oluyorsunuz 🙂 Hatta en önemlisi kabul mektubu diyebilirim. Sonuçta o kabul mektubu o ülkenin resmi bir kurumunun verdiği bir çağrı olduğundan konsolosluk için de ultra önem arz ediyor. 

Erasmus Bilekliğim 🙂 ESN Brescia Üyesiyim Tabii ki

Erasmus Vize Sponsor Dilekçe Örneği

Erasmus’a gidecekler bizim gibi öğrenciler olduğu için 🙂 vize başvurusunda anne ya da babamızı sponsor göstermemiz gerekiyor. Bu zorunlu değil ama olursa çok iyi olur!

“Peki nasıl yazacağız bu dilekçeyi Görkem, öyle noter falan lazım mı?

Hayır tek lazım olan bir a4 kağıdı bir tükenmez kalem bir de anne yada babanız 🙂 Dilekçe yazmayı bence biliyorsunuzdur…İşte böyle birşeyi kendi el yazısıyla ailenize yazdırın ve imzalatın tamamdır 🙂

“…..konsolosluğuna”

“……pasaport numaralı….isimli….oğlum/kızım…..tarihleri arasında…..erasmus programında bulunacaktır. Oradaki tüm masraflarının tarafımdan karşılanacağını tahahhüt eder, saygılarımı arz ederim..”

Burası da Sevgili Okulumun İnşaat Mühendisliği Fakültesi 🙂 / Brescia, İtalya

Erasmus Öğrencileri Vize Ücreti Ödüyor mu ?

Ben başvuru 500 liraya yakın bir ücret malaesef ki ödedim. Çünkü İtalya 90 gün üzeri kalışlı vizeler için Erasmus dahi olsa ücret alıyordu. Ama bu ülkeden ülkeye de değişiklik göstermekteydi.

Fakat 2021 itibariyle değişen Schengen kurallarına göre eğitim amaçlı alınan vizelerde artık vize ücreti kalktı. Sadece başvuru ve temel birkaç kalem ücret ödemeniz gerekebilir, ama vize ücretinden muaf olacaksınız.

Güncelleme 2021: Koronavirüs pandemisi nedeniyle AB parlementosu tarafından önceden alınan bu kural şimdilik uygulamaya geçmedi. Erasmus’a gidecek öğrenciler vize alırken 60-80 euro bandında bir vize ücreti ödemesi gerekiyor.

İşte Burası Benim İtalya’daki Odam 🙂

Yeşil Pasaportum Var Erasmus Vizesi Almasam Olur mu ?

Bu bana en çok gelen sorulardan! 

Yeşil pasaport size turistik bir vize sunar….Yani yeşil pasaport öğrencilik ya da çalışma izni vermez. Bu şekilde giden biri varsa da kesinlikle yasa dışı ve resmi geçerliliği olmayan bir iş yapmıştır.

Yeşil pasaportunuz da olsa o pasaportla Schengen vizesine Erasmus için başvuracaksınız bu zorunlu!

Erasmus Vize Reddi

Vize başvurusu her türlü bir stres yaratıyor insanda biliyorum 🙂

Ama siz korkmayın, eğer evraklarınızı doğru şekilde teslim ettiyseniz yüzde 99.9 vizenizi alırsınız. Çünkü yukarıda dediğim gibi oranın resmi bir kurumundan Avrupa Birliği destekli bir projeden kabul aldınız, bu uzun dönem vize almak için en geçerli sebeplerden biridir.

Sadece maddi teminatlar konusuna dikkat etmelisiniz. Özellikle İtalya maalesef ki benden bankada belli bir tutar göstermemi talep etti. Bu yüzden en azından cüzi bir miktar parayı bankada gösterebilmelisiniz.

Erasmus ve Görkemliyollar

Oturma İzni Almam Gerekli mi ?

Bu da İtalya’ya özel sanırım 🙂 Bazı Schengen Erasmus ülkeleri 90 gün üzeri kalışlarda oturum izni almanızı zorunlu kılabiliyor. Böyle bir durumda vizenizi aldıktan sonra, ülkeye girişte ilk 7 gün içerisinde resmi kurumlara oturum izni için başvuru yapıyorsunuz.

Bu konuda zaten okulunuz sizi bilgilendirir. Eğer İtalya’ya gidecekler varsa yorum bölümünden bana özel olarak sorabilir. Permesso di Soggiorno başvuru ile ilgili tüm tecrübelerimi paylaşırım.

Brescia Benim Şimdiki Evim 🙂 Ben Burada Erasmus Yapıyorum!

Koronavirüs Döneminde Erasmus Vizesi

Bu yazdıklarıma ek olarak koronavirüs covid-19 pandemisinde Erasmus vizesi alacaklara bir güncelleme yapmak istedim. Bu dönemde varolan prosedürler aynen devam etmekte. Fakat işlerinizi çok daha önceden hızlı bir biçimde halletmeli ve peşinde olmalısınız.

Bu şekilde Erasmus vizesi yazımı bitiriyorum. Bu yazıdan sonra Schengen vizesi nasıl alınır başlıklı yazımı kesin okuyun derim. Ardından aklınızda bir soru işareti kalacağını sanmam 🙂 Yorum bölümünden bana daima soru sorabilirsiniz, ben hepsini keyifle yanıtlıyorum. 

Erasmus hakkında 10’u aşkın yazım bulunuyor. Erasmus başvurusunu adım adım anlattığım yazım şurada, tek tek erasmus aylık bütçemi anlattığım da burada ya da tüm yazılara şu başlıktan ulaşabilirsiniz. Okumayan çok şey kaybeder 🙂 herkese sevgiler!

Yazının Devamı: Erasmus’ta Ne Kadar Harcarım? Aylık Tüm Bütçem!

72 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba, İtalya’ya erasmus staj programı kapsamında gideceğim. Vize başvurumu 16.07.2022 tarihinde yaptım ve bazı şüphelerim var. :’)
  1) Sponsorum babamdı ve belgeleri tapu vs. hepsini hazırladım fakat VFS’ye gittiğimde annenin belgeleri de olmalı dediler fakat evrak listesinde yazmıyordu o belge eksik kaldı.
  2) Başvuru formunda -multiple- girişi işaretledim bu bir sorun yaratır mı bilginiz var mı? Normalde öyle bir planım yok ama random şekilde gerçekleşirse garanti olsun diye işaretlemiştim.

  Teşekkür ederim. 🙂

  • Merhabalar Sevgili Oğuzhan,

   İlk sorun bi sıkıntı değil babandaki gösterdiklerin yeterli ise, ikincisi de sorun değil zaten multiple verirler 🙂 Keyifli stajlar

 2. Merhabalar, Erasmus’a gitmeden önce de bloğunu takip ediyorum erasmus için Verona’ya geldikten sonra da okumaya devam ediyorum bu yüzden teşekkürler öncelikle 🙂 ikicni olarak, şu an için 10 günlük karantinamın 6.günündeyim ve çıkınca permesso di Soggiorno ile uğraşmam gerekiyor sanırım. Yazında belirttiğin gibi yardımcı olabileceğini umarak bu yorumu yapmak istedim ben de. Bu nasıl bir süreç, neler yapmam gerek, verebileceğin püf noktalar vs varsa kısaca yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Kendine iyi bak ve iyi gezmeler :))

  • Verona’ya Selamlar!!

   Uzun bi süreç 🙂 Önce posta italianeye gidip bi form doldurman gerekiyor. Ancak prosedür değişmiş de olabilir öncelikle sana danışman hocanın gönderdiği instruction a bir bak derim. Eğer ESN Verona’dan bi İtalyan arkadaşın varsa sana yardım edebilecek çok işine yarar.

 3. merhaba! oncelikle cok faydalı bir blog olmus bunun için tesekkurler 🙂 4 aylık erasmus stajı için italya padovaya gideceğim gittikten sonra ayrıyetten oturum izni mi almam gerekiyor acaba ücreti var mı bunun ne kadar biliyor musun?

 4. Merhabaaa 🙂 Blogda yazdıklarınız için çok teşekkür ederim. Ben de Erasmus kapsamında İtalya’ya gideceğim sonbahar döneminde. Bütün belgeleri tamamladım ve geçen hafta da mülakat yaptık. Sadece vize reddi yemekten çok korkuyorum. 1 dönem mi 2 dönem mi Erasmus yapacağım kesin olmadığı için mülakatta bunu belirttim. 1 dönem kesin yapacağımı ama 2 dönem yapma ihtimalimin de olduğunu ve hem kendi okulumun hem de gideceğim okulun onay verdiğini söyledim. Bu durum vize reddine neden olabilir mi sizce? Erasmus kapsamında olması vize başvurularını kolaylaştırır mı? Şimdiden çok sağolun.

  • Merhabalar Sevgili Eliz,

   “1 dönem mi 2 dönem mi Erasmus yapacağım kesin olmadığı için mülakatta bunu belirttim.”

   Vizeler süreli olarak verilir, net olarak tarih belirtmediyseniz olmaz ki…

 5. Merhaba,
  Eylülde Torino’ya gidiyorum. Vize için doğrudan Elçiliğe ya da Konsolosluğa başvurmak mı, aracı kurumla başvuru yapmak mı daha pratik olur?
  Teşekkürler,
  Beliz

 6. Merhaba Görkem, vize alırken göstermelik uçak rezervasyonu yapılabiliyor mu, yani bilete para ödemeden vize alabilir miyim

  • Merhabalar Sevgili Mert,

   Bu pek anlamlı değil bence 🙂 zaten eninde sonunda alman gerekli. Ayrıca rezervasyon yaptığın zaman biletlenmediği başvuruda anlaşılacaktır. Bu arada sanırım rezervasyon yapacak yer kalmadı artık THY o hizmeti kaldırdı.

 7. Görkem bey merhaba,

  Kız kardeşim erasmus staj ile bu yaz (1temmuz-31 agustos) italya torino’da staj yapacak. Yeşil pasaportumuz var, izmir italya kons vize almalisin diyor ama ankara kons vizeye gerek yok diyor . Ne yapmamiz gerekiyor kafamiz cok karisti. Daha once kendim de cok çıktım yurtdisina ama benim yeşilim yoktu ve shengen almistim.

  Tesekkurler simdiden

  • Merhaba Sevgili Ayşe,

   Aslında ikisi de doğru söylüyor, vizesiz gidenler de oluyor fakat vize almalısınız! Yeşil pasaport sadece turistik vize verir. Ayrıca koronavirüs döneminde olay çok daha komplike. Bence vize başvurusu yapın bir an evvel.

 8. Merhaba Görkem, şu an Erasmus için vize başvurusu yapmam gerekiyor. 15 Eylül ile 20 Şubat arası Avusturya’da olacağım. yeşil pasaportluyum yine de Schengen vizesi mi almam gerekiyor? vize almak için mail mi atmamız gerekiyor yoksa öncelikle randevu mu almamız gerekiyor 🙁 kafam çok karışık yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

 9. Merhaba 2021 güz dönemi için italya pisa ünide erasmus öğrenim kazandım. Dersler 4 ekimde başlıyor.
  Bununla beraber 1 Ağustos itibari ile erasmus staj hareketliliği başlıyor. planım şu şekilde 1agustos /1ekim arası 60 gün ispanya ve hemen italyaya geçip öğrenime başlamak.
  Şu an mayıs ayında ispanyada bir kurumdan staj için kabul mektubu alırsam , aynı anda italya ve ispanyaya farklı tarihler için vize alabiliyor muyum?

  • Merhabalar Sevgili Zeynep,

   Aynı anda aynı dönem içerisinde hem staj hem öğrenim yapılabiliyor mu 🙂 İlk kez duyuyorum umarım cevap verirsin.

   Bence ikisine de ayrı ayrı vize için başvurmalısın. Fakat bu işlemi gerekirse İspanya’daki italyan konsolosluğundan da halledebilirsin. Ya da direkt şimdiden başvur derim

   • Merhaba hayır ayni anda staj ve öğrenim yapılmıyor o yuzden 1agustos 1ekim arasi staji bitirip 4 ekim itibari ile öğrenime başlamayı düşünüyorum. Su an bayram tatilinde olduğumuz icin okul erasmus ofisi cevap vermedi ama ben vize icin endişeleniyorum. Sence sorun olur mu?

    • Aynı andan kastım aynı başvuru dönemi içindeydi 🙂 anladım oluyormuş demekki 🙂

     Vize konusu senin sorumluluğunda bi konu zaten erasmus ofisinde çalışanlar senden benden iyi bilmeyecek bu konuyu. Elini çabuk tutup resmi başvurularını yapmalısın

    • Merhaba Görkem. Öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler. Benim sana şöyle bir olacaktı; Çek Cumhuriyetine Erasmus Staj programı kapsamında kabul aldım kısa bir süre içerisinde vize randevum için Ankaraya gideceğim. Pasaportta fotoğrafım sakallı(Kirli sakal) ayrıca vize için çektirdiğim fotoğrafta sakallı bu benim için sorun teşkil eder mi ? Eğer yüzde 1 bile sorun varsa keseceğim. Sakallarımı kesmememdeki sebep sürekli sakalım ve ülkeye girişte sorun yaşamamak adınaydı. Şimdiden cevabın için teşekkürler

    • Merhabalar Sevgili Erkin,

     Eğer az bir kirli sakalsa sorun olacağını sanmam. Ama imkanın varsa tabi sakalsız bir fotoğraf olsa iyi olur bir sonraki pasaportunda. Ülkeye girişte sakal sorun olmaz 🙂 parmak izi denen birşey var

 10. Erasmus sonuçları açıklandı 1. yedekteyim ihtimalim nedir ? Bir sorum daha var. Gitmeden önce 20 bin civarında masraf oluyor diye duydum ,siz yazınızda 3-5 bin yeterli yazmışsınız gitmeden önceki tüm işlemler için 3-5 bin yeterli mi?

  • Merhabalar Sevgili Beyza,

   O kadar bir masraf olmadı en azından benim için. Ama bu yerel şartlara göre değişir, gidilen ülke konaklama tipi v.b Ama ortalama 5-10 bin diyelim yeterli olacaktır.

 11. merhaba görkem, bu yaz wat yapabilme imkanım var. Öyle olursa mayıs 15 gibi gidebilirim amerikanın bana tandığı süre 1 ekime kadar bu sürede türkiyede olamayabilirim. 6 ay önceye kadar vize için başvurabilceğimizi söylemişsin. Vize görüşmesi olur heralde değil mi?Evrakları teslim ettikten sonra işimiz bitmez diye düşünüyorum bu vize görüşmesi de 6 önceden yapılabilir mi?

  • Merhabalar Sevgili Tuğçe,

   Vize görüşmesi diye birşey yok aslında AB ülkeler için, sadece evrak teslimi yapıyorsunuz. Fakat 6 ay önceden imkansız. Çünkü vizede gerekli erasmus belgelerin 6 ay önceden hazır olmayacaktır. Benim tavsiyem dönüşünü erkene çekmen olur

 12. Merhaba öncelikle blog çok faydalı bilgiler içeriyor bunun için çok teşekkür ederim:’) İtalya’da Oturma izni nasıl bir farklılık gösteriyor ve vize işlemlerinde banka hesabında yaklaşık ne kadar göstermemiz yeterli yardımcı olursan çok sevinirim

  • Merhaba Sevgili Zişan,

   Farklılık şu ki 🙂 vizeni aldıktan sonra italyada girişten ilk 10 gün içerisinde posta italiane den permesso di soggiorno ya başvurman gerekli. İtalya’ya öğrenci vizesi almak için bankada ortalam aylık 800 euro teminat göstermek gerekiyor. Yani 6 aylık gidiyorsan 4800 euro ama 500 euro hibe alıyorsan 500×6 3.000 eurosunu okuldan alacağın hibe teminatı ile karşılayabilirsin.

 13. Merhaba sormam yanlıs olmazsa bu cüzi miktar ne kadara karşılık geliyor Okulun verdiği hibeye ek olarak?

  • Merhabalar Sevgili Melek,

   Bu tutar ülkeden ülkeye değişiyor aslında çoğu avrupa ülkesi için 5-10 bin lira gibi tutarlar eskiden yeterliydi. Ama İtalya, Almanya başta olmak üzere birçok ülke artık ayda 800 euroya yakın teminat istiyor. Yani 500 hibe alacağını düşünürsek kalan 300×6 ay dan 2 bin euro civarı bir para gösterilmeli

 14. Merhaba Görkem Bey,
  Tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkürler. Ben PDR bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Bu sene -muhtemelen- Polonya/Varşova’ya Erasmus’a gideceğim. Program normalde Aralık’ta başlayacaktı fakat pandemiden ötürü ertelendi. Pandemi kaynaklı bir sıkıntı olmazsa okul Şubat’ın sonunda açılacak ve ben hâlâ vize ve pasaport işlemlerine başlamadım. Hâlâ belirsizlik olması epey can sıkıcı bir durum. Sizce ne yapmalıyım?

 15. Görkem Selam ;

  Öncelikle tebrik ederim seni! benimde 20 ocakta vize randevum var Milano Üniversitesinde 1 Mart-18 Haziran ikinci dönem öğrenim göreceğim. Sorum şu ki okulum kabul mektubumu korona önlemleri dahilinde postalamadıklarını ilgili konsolosluğa certificed mail olarak atacaklarını söylediler. Israr etsem de bu şekilde diyorlar. Sence bu problem olur mu en önemli belge sonuçta… Ayrıca vize formunda Universitalty platformundan kayıt belgesi deniyor ancak Milano üni’nin böyle bir çeşitten bilgisi yok:( Birde son olarak uçuş sonrası karantina durumu oluyor mu? Ben 27 şubatta geleceğim vize hallolursa tabi… Yardımcı olursan çook çook sevinirim.

  • Merhabalar Sevgili Melis,

   Hayır problem olmaz ama vize başvurusunda kesinlikle ek bir not doldur, belgenin sertifikalı olduğunu ve mail ile paylaşıldığını. Ayrıca o postayı konsolosluğun resmi mail adresine forward et direkt olarak. Bunu da orada yaz onlar kontrol ederler gerekirse.

   Bildiğim kadarıyla şuan 14 gün karantina var İtalya’ya gidince.

 16. merhaba ailemize yazdırdığımız dilekçe noter onaylı olmak zorunda mı ya da ingilizceye çevrilmesi gerekiyor mu?

   • Cok teşekkürler, bir de su sorum olacak Schengen vizesinin zor alındığı duymuştum hesapta okulun verdiği hibeye ek olarak bir miktar kendimiz de göstermemiz gerekiyormuş, bu durum çok önemli mi bir problem yaratır mı sizce?

 17. merhaba bende İtalya’ya erasmus öğrenci değişim programı ile geleceğim ikinci dönem. Bu hafta vize görüşmem var fakat henüz kalacak yer ve bilet bulamadım onun haricinde tüm belgelerim hazır. Oraya gidince bakarım diye düşünüyordum ama vizeyi de riske atmak istemiyorum şimdi. Covid’den dolayı da vizeden sonra uçak bileti almak istiyordum. Vize başvuru için bilet ve konaklama satın almak zorunda mıyım sizce ?

  • Merhabalar Sevgili Gökhan,

   Zorunda değilsin ama alsan iyi olur derim uçak bileti alman da bi engel yok en azından. Ayrıca konaklama için de seçenekler mevcut

 18. Merhaba. Ben Mannheim Üniversitesi’ne erasmus yapmaya gideceğim bahar döneminde. 15 Aralık tarihinde idata’dan vize randevusu için başvurdum ve 25 Aralık tarihinde 11 Ocak için randevu maili geldi. Şu an online formla başvuruluyor randevu için koronadan dolayı istisnai durum olduğu için benim gerekle belgeler kısmında 33:Öğrenci Değişim Programı için gerekli belgeler yazıyor. Erasmus için yazmıyor. Ulusal vize için başvurmuştum. Bu bir sorun olur mu acaba? Vize randevumu iptal edip tekrar erasmus için mi bir randevu oluşturmam gerek? Bu çok fazla zaman kaybı olmaz mı? Sonuçta ulusal vize için başvuruyorum?

 19. Merhaba, ingilizce çevirmenlik (önlisans) 1. sınıf öğrencisiyim World of Food Programme’ın İtalya stajına rastladım aylık maks. 1000 ABD doları maaş veriyorlar ancak İtalya vize, konaklama gibi masrafların hiçbirini karşılamıyor. program hakkında bir bilginiz var mı, bu tür programlar daha sonra okulun kendi eramusunda bir engel yaratır mı?
  impactpool. org/jobs/661357

  • Merhabalar Sevgili Ayşe,

   Bu tarz değişim programlarından haberim var. İtalya’da 1 yıl kaldığım için daha yakından biliyorum gastronomi ağırlıklı programları. Erasmus’tan bağımsız olduğu için bir etkisi olmaz. 1000 dolar da gayet iyi bir maaş 🙂 kalan herşeyi amorti eder

 20. merhaba görkem.
  bu hafta vize başvurum var. yazında vize ücreti kalktı yazıyor. gidince vize ücreti odeyecek miyim yazının kaynağı nedir acaba?

  • Merhabalar Sevgili Yusuf,

   Normalde AB 2021 yılında kaldıracağını açıklamıştı fakat koronavirüs sebepli güncelleme olacak mı bilmiyorum. Yeni yıl itibariyla yazıyı güncelleyeceğim. Sen de randevundan sonra buraya yazarsan ücret var mı v.s bilgilenmiş oluruz

 21. Merhabalar
  Ben erasmus sınavını kazandım Portekiz’e gitmeyi düşünüyorum üniversitenin istediği belgeleri falan gönderdim vize başvurusu için şimdi okuldan mail bekliyorum pasaportum var fakat 10 Kasım da süresi bitiyor yani 11 ay falan var en az kaç ay olması gerekiyor süremi uzatmalımıyım acaba, bide ikinci sorum şu şimdi ben bu pasaportla daha önce yurt dışına çıktım Irak İran gibi Orta Doğu ülkelerine vizede bi sorun yaşar mıyım?

 22. Merhaba,
  Ben Bulgaristan vatandaşıyım. Bulgar pasaportum var. Erasmus hareketliliğine Avusturya için hak kazandım. Fakat Bulgaristan schengen ülkelerinden olmadığı için vize almam gerekiyormuş. Öğrenci vizesi alırsam çalışamıyormuşum fakat orada okurken aynı zamanda çalışmakta istiyorum. Bunun için çalışabilir vizesi nasıl alabilirim? Alırsam Erasmus için geçerliliği olur mu?

  • Merhaba Sevgili Beril,

   Erasmus ile çalışmak çok ayrı şeyler. Yani Erasmus vizen sadece öğrencilik hakkı verecektir. Fakat bildiğim kadarıyla zaten sen Bulgar pasaportun ile kısmi bir çalışma hakkı elde edebiliyorsun. Haliyle yabancı bir ülke pasaportunun kurallarına hakim değilim ama araştırmanı öneririm sonuçta AB pasaportu

 23. Merhaba Görkem, ben Giresun Üniversitesi öğrencisiyim. Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği’ni kazandım ve bu Bahar dönemi Makedonya/İştip şehrine okumaya gideceğim. Ne yazık ki Makedonya Avrupa Birliği ülkelerinde değil. Hatta Schengen vizesi ülkelerinde bile yok. Benim kafamda Avrupa turu yapmak var. Acaba Ankara’da ki Makedonya Büyükelçilik’inden öğrenci vizesi alsam Schengen ülkelerine kabul ederler mi ?

  • Merhabalar Sevgili Emirhan,

   Maalesef eğer Avrupa’ya gitmek istiyorsan bağımsız olarak schengen başvurusu yapman gerekecek. Erasmus yapmanın bir faydası olacağını sanmıyorum vize konusunda.

 24. Merhaba, Roma’ya erasmus için gideceğim. Kabul mektubu öğrenim tarihlerim 01Mart/30Temmuz tarhilerinde. Karantina dolayısıyla, 15 şubata bilet alabilir miyim? Uçak biletimi bu tarihe alsam, bir problem yaratır mı bu? Vizeyi buna göre 7 ay civarı bir süre mi veririler, uçak tarihine bakıp?

 25. Hocam diğer sayfalarda ki cevapların için teşekkürler. Sonunda İtalya’ya geldim. Oturum almasan da olur diyen olmuş ,sence?

  • Merhabalar Sevgili Murat,

   Normalde almak zorundasın. Yani 9 gün içerisinde permesso di soggiorno’ya başvuracaksın posta italiane’den. Fakat covid dolayısıyla bu süreç uzatılmış olabilir. Ben ilk fırsatta posa italiane’ye gidip başvuru formu almanı öneririm.

 26. Merhaba, önümüzde ki sene mezuniyetimde Erasmus ile Fransa’ya(12 ay) staj yapmaya gitmeyi planlıyorum fakat vize de şu iki hususta kendi açımdan endişeliyim red yerim diye ;
  1- Erasmus stajıma hali hazırda hibesiz gidecem gibi gözüküyor çünkü hibe de yedek listede gözüküyorum. Bundan dolayıda hibe aldığıma dair yazı veremiyeceğim galiba. Bir diğeri ise ailemin maddi durumu gerek sponsorluk gerek mülk durumu yetersiz , bu gibi sorunlara nasıl çözüm getirebilirim misal kendi hesabımda ne kadar miktar olsa iyi veya sponsor kısmında farklı tanıdıklarıda yapabiliyor muyuz?, hazır daha vaktim varken bunlara şimdiden ayarlamak istiyorum. Teşekkürler, ( bu arada meslektaşta çıktık o da iyi:) (inşaat m.)

  • Merhabalar Sevgili Murat, (meslektaşım 🙂 )

   Bunu önceden hesapladığın için şanslısın 🙂 Çünkü dediğin gibi maddi bir kaynak göstermen gerekli. Tanıdık işleri biraz zor yani çekirdek aile olmalı bence. En mantıklısı bu sürede biriktirmek olabilir

 27. Ayrıca bugün hocamız gideceğimiz okullara nomination mailleri göndermiş, birkaç gün içinde geri dönüş alabilirsiniz dedi. Ben şimdiden kalacak yerimi ayarlamalı mıyım? Gideceğim okuldan otomatik mail geldi bir ay önce, kalacak yer için bir organizasyon siteleri varmış oradan yurtlara başvurabileceğim yazıyordu. Bahar döneminde 2021’de Paris’e gideceğim bu arada.

  • Merhabalar Sevgili Duygu,

   Bence şimdiden o işleri halletmeye çalışsan iyi olur fakat koronavirüs sebebiyle erken bi ödeme yapmanı önermem hala belirsiz durum.

 28. Merhaba, vize icin ne kadar sure vermislerdi acaba? Benim kabul mektubum eylulde basliyor aralikta bitiyor fakat erken gidip birsure kalmak istiyorum ayni zamanda konaklamak icin ev bakicam, en az kac aylik vize vermislerdi ve tarihi ne zaman baslamisti sizinkinin 🙂 ?

 29. Ben zengin değilim annem babam hiç değil bankada kendi kazandığım param var 7 bin tl. Biri yorumda 12 bin euro kabul olur mu yazmış 12 bin euro ne demek ya benim hiç o kadar param olmadı. Nasıl kendimi sponsor gösterebilirim 7 bin tlm var az diye reddederler mi?

  • Merhabalar Sevgili Deniz,

   12 bin euro yüksek bi rakam, zaten erasmus a gittiğiniz için öyle zengin olmanıza falan gerek yok 🙂 Ayrıca italya biraz zorluyor öteki ülkeler banka hesabı bile istemiyor aslında. 7 bin lira hibe de varsa yeterli olacaktır.

 30. Merhaba bende italya erasmusa gidiyorum benim sponsorum annem aylık 475 tl alıyor bankaya kendi euro hesabıma 12 bin koysam yeterli olur mu vize almak için biletimi alıcam.

  • Merhabalar Sevgili Cemil,

   Hoşgeliyorsun 🙂

   12 bin euro erasmus için yeterli olacaktır tahminen çok kafaya takmana da gerek yok kabul kağıdın olduğu sürece zaten vize prosedürden ibaret.

 31. merhaba bende 23 gün sonraokulumdaki erasmus sınavına gireceğim çukurova ünv ziraat fakültesinde okuyorum ingilizcem orta seviye b1 diyebilirim bana bir tavsiyeniz var mı bu zaman içinde nelere yoğunlaşmalıyım sizce 🙂 teşekkür ederim

   • merhaba Erasmus ile Camerinoya gideceğim Eylül’de. 5 ay kalacağım için permesso almam lazım. Nasıl alıyoruz işleyiş nasıl bilgi verebilir misin?

    • Merhabalar Sevgili Kardelen,

     Vizeni aldıktan sonra italyada girişten ilk 10 gün içerisinde posta italiane den permesso di soggiorno ya başvurman gerekli. Karışık bi süreç 🙂 İlk aşaması bu en azından sonrası için gittiğinde sorarsan ayrıntılı yanıtlarım

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.