Merhaba! Erdek’e gezmeye geldiniz ve Erdek’in güzel plajlarını, Erdek’in gezilecek yerlerini ve Kapıdağ koylarını keşfettiniz 🙂 şimdi sırada Erdek’te yapmadan dönmeyin dediğim altın Erdek gezi tavsiyelerim yani Erdek’te yapılacaklar var 🙂

Ben doğma büyüme bu bölgenin insanıyım 🙂 Erdek’te ne yapılır, ne edilir, Erdek gezi önerilerimi tamamen kişisel tecrübelerimle yazıyorum. Şimdi sizi fazla meraklandırmadan, Erdek’e geldiyseniz bunları yapmadan dönmeyin dediğim aktiviteleri burada paylaşacağım.

Gün Batımı İzlemek

Öncelikle burası yüzü batıya bakan bir şehir!

Erdek’e geldiyseniz zaten gününüzün çoğu sahillerde geçecek biliyorum 🙂 Erdek’in müthiş plajlarında geçen günün ardından biraz yorulmuş olabilirsiniz. Fakat Erdek’te gün batımını izlemeden sahilden ayrıldıysanız çok şey kaybedersiniz.

Erdek, deniz üzerinden batan güneşiyle gün batımlarında sizi sanki okyanusun ortasında hissettirecek.

Erdek’te Günbatımı ve Bendeniz Görkem 🙂 / Çuğra Plajı’ndan

Meşhur Çay Bahçelerinde Çay İçmek

“Görkem çay içmek de aktivite olur mu?”

Erdek’teyseniz çay içeceksiniz 🙂 Erdek’in cumhuriyet meydanı ve liman çevresindeki meşhur çay bahçelerine uğramadan bir Erdek gezisi düşünülemez. Erdek’te gezilecek yerleri bitirdikten sonra bence gelin bir çay ile nefes alın.

Ayrıca bu çay bahçeleri yaz-kış hizmet veren ve şehrin kalbinin aktığı noktalar. Burada çay içerken eşsiz Erdek liman ve Zeytinli Ada manzarasını izleyebileceksiniz.

Sahilde Bisiklete Binmek

Erdek bence Türkiye’nin en bisiklet dostu şehirlerinden biri. Erdek’in komple tüm sahili boyunca bisiklete binebilirsiniz!

Erdek’te yapılacaklar tavsiyeme gelecek olursak, benim özel önerim Çuğra Plajı ve sahil bandı boyunca ennn uca kadar bisikletle pedallamanız olacak 🙂 Çuğra bölgesindeki sahil bandı eşsiz manzarası ile size bisiklete binerken vaktin nasıl geçtiğini unutturacak. Ayrıca Erdek’te bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de mevcut. Tavsiye isteyenler yoruma yazabilir 🙂

Erdek’in Çay Bahçelerinde Çayımı Yudumlarken / Erdek Limanı

Bir Kapıdağ Koyunu Feşfetmek

Kapıdağ’ın cam gibi akvaryum koylarını görmeden Erdek’ten dönülmez!

Belki de çoğunuzun şaşıracağı şekilde Erdek ve Kapıdağ çevresi eşsiz güzellikte doğal koylara sahip. Gözlerinizi kapatıp bu koylara sizi ışınlasak muhtemelen Marmaris ya da Bodrum’da olduğunuzu düşünebilirsiniz. “Peki Kapıdağ koylarını nasıl keşfedeceğiz Görkem?”

Zeytinlikleri Keşfetmek ve Zeytinyağı Almak

Erdek’e giderken daha Bandırma’yı geçtikten hemen sonra zeytin kokuları etrafınızı sarmaya başlayacak. Hele bir de Kapıdağ yarımadasına girditen sonra etrafınız zeytin yeşili ağaçlarla dolup taşacak!

Erdek’e geliyorsanız en güzel tavsiyelerimden biri buranın güzel doğasının parçası zeytinlikleri keşfetmeli ve bu zeytinlerden üretilen her türlü yerel ürünü almadan gitmemelisiniz. Erdek şehir merkezinde ve yol kenarlarında zeytinyağı, zeytin sabunu v.b ürünleri bulabilirsiniz.

Erdek’in Muhteşem Doğası!

Erdek Takunyacılarını Keşfetmek

Erdek’in plajları iyi hoş 🙂 Erdek’te gezilecek yerler de güzel… e bir de Erdek kültürü yok mu?

Erdek’e geldiyseniz bu şehrin kültürünü yansıtan “erdek takunyacılarını” keşfetmeden olmaz 🙂 Bu takunyacılar zar zor da olsa zamana meydan okuyarak ayakta kalmaya çalışıyor. Takunyacılar sokağına gidin ve bu şehrin kültürünü yaşayın.

Denize Girmek

Ve son olarak tabii ki denize girmek!

Erdek’e gelip de denize girmeden dönen var mı bilmiyorum 🙂 Ama bence olmayabilir ya da yeterince olmayabilir!

Erdek’te yapılacak şeylerin en önemlisi tabii ki bol bol denize girip Marmara’nın temiz sularının keyfini çıkarmak. Hem de sadece bir plajda denize girerek olmaz 🙂

Erdek’te Denize Girerken 🙂

Artık Erdek’te ne yapılır, Erdek’te aktiviteler neler diyenler için yazdığım Erdek gezi tavsiyeleri yazımı burada sonlandırıyorum. Eğer sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz, hepsini tek tek yanıtlıyorum! Hepinize sevgiler 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.