Merhaba Erdek! Burası son zamanların yükselen turizm destinasyonlarından. Aynı zamanda benim çocukluğumun geçtiği şehir 🙂 İstanbul’a olan yakınlığı, cam gibi denize sahip mavi bayraklı plajları ve tarihi, kültürel değerleri ile beraber Erdek’te gezilecek yerler kesinlikle kaçmamalı!

Öncelikle Erdek’e nasıl gidilir, Erdek plajları ve Erdek hakkında bilgiler diyenler şu yazılara baksın, biz Erdek’te gezilecek yerleri belirleyeceğiz…

Erdek eskiden kampların ve Balıkesir yöresinin yerel turizm merkeziyken, artık Erdek Türkiye’nin ve Marmara’nın en önemli tatil yerlerinden biri oluverdi. Ayrıca binlerce yıllık tarihi ve Kapıdağ’ın doğal güzellikleri ile Erdek gez gez bitmez…

Ben de Erdek, Bandırma çocuğuyum 🙂 Yani sağdan soldan araştırma yok! Birebir 25 yıllık tecrübem ile Erdek’te gezilecek yerleri yaşayarak öğrendiğim şekliyle tek tek anlatacağım. Tabi bide 50’den fazla ülkeye gidince Erdek’in güzelliklerinin değerini daha iyi anladım!

Erdek’te Deniz Keyfi Yaparken 🙂 / Çuğra Plajı / Erdek’te Gezilecek Yerler Başıyor!

Erdek’te Gezilecek En Güzel 22 Yer

Şimdi Erdek’in gezilecek en güzel 22 yerini sizlere açıklıyorum! Bu listedeki çoğu yeri ilk kez duyacaksınız. İnternetin başka bir köşesinde de bulamazsınız çünkü tamamen kendim gezdim seçtim ve yazıyorum. Erdek’te gezilecek yerleri listelerken güzelliğe göre bir sıralama yok, en güzel yer en sonda da olabilir aman dikkat hadi tatil cenneti Erdek’in güzellikleri gelsin 🙂

Yazının Sonunda yerleri Erdek’te gezilecek yerleri harita üzerinden görebilir, telefonunuza indirebilirsiniz, rahatça okuyun sonunda kaydedin 🙂

1. Hacı Ömer Camii

Bilirsiniz her köyün bile bir camisi olur ve o cami o şehrin en temel değerlerinden biridir. İşte Erdek’te de Hacı Ömer Camii öyle!

Erdek’in en tarihi yapılarından biri olan bu cami 18. yüzyılda yapılmış ve daha ilk bakışta Osmanlı Mimarisi’nin detaylarını farkedebiliyorsunuz. Kesinlikle sıradan bir cami değil.

Hacı Ömer Camii ayrıca yakın zaman önce uzun bir restorasyon döneminden sonra yeniden ibadete açıldı. Erdek’e gelenler bu özel yapıyı gezmeden dönmemeli.

Hacı Ömer Camii / @Engin Ozturk / Restorasyon Aşamasından Bir Fotoğraf Şuan Bitti!

2. Erdek Cumhuriyet Meydanı

Şimdi Erdek’i bilmeyenler, Erdek’te gezilecek yerler için başlar üç beş yer demeye…Fakat Erdek’te yaşamın döndüğü yer Erdek Cumhuriyet Meydanı’dır.

Bu meydan ne konserler, ne cumhuriyet kutlamaları ve ne özel anlara tanıklık etti!

Tüm bu manevi değeriyle ve Atatürk’ümüzün de büstüyle beraber Erdek Cumhuriyet Meydanı’nı ziyaret etmeden Erdek’e geldim denmez. Ayrıca meydan tam olarak liman ve yürüyüş yollarının yanı başında yer alıyor.

Erdek Cumhuriyet Meydanı / @GoogleEarth

3. Çay Bahçeleri

Yine yerel bir tavsiye ile devam! Erdek’e gelip de limanda bir çay içmeden olur mu?

Erdek liman kıyısı boyunca dizilen çay bahçeleri ile meşhurdur. Eğer Cumhuriyet Meydanı’na geldiyseniz, sıra sıra dizilmiş çay bahçelerini görebileceksiniz. Fakat sürpriz öteki tarafta!

Çay bahçelerinin arka tarafı harika bir deniz manzarasına ev sahipliği yapıyor. Erdek’e geldiyseniz yapmanız gereken ilk şey bir çay alıp bu çay bahçelerinden denizi izlemek olmalı.

Erdek Genel Görünüm / Erdek Limanı’nı İzlerken 🙂 / Erdek Çay Bahçeleri

4. Neyire Sıtkı Caddesi Sahil Yolu

Madem çay bahçeleri dedik o zaman hemen oradan kalkınca bir yürüyüş başlasın!

Çay bahçelerinden limana doğru yürürseniz kendinizi Neyire Sıtkı Caddesi’nin sahil yolunda bulacaksınız. Burası Erdek’te olduğunuzu hissedeceğiniz güzel bir yürüyüş yolu ve bence Erdek’t gezilecek duraklardan biri.

5. Anıt Ağaç

Neyire Sıtkı Caddesi’nin keyifli sahil yolundan ilerlerseniz karşınıza Erdek’in ünlü anıt ağacı çıkacak.

Burası Erdek’te yılların yaşanmışlığının şahidi özel bir ağaç. 1860 yılında dikildiği söylenen bu ağaç oldukça heybetli ve görsel şölen sunan bir pinus türü çam ağacı.

Sahilden Kurbağalı tarafına doğru yürürken bu anıt ağacı ziyaret edin ve bol bol oksijeni içinize çekin derim.

Erdek’in Muhteşem Doğasından  / Anıt Ağacı Konumundan Bulun Sürpriz 🙂

6. Kurbağalı Sahili

Anıt ağacımızı da geçtiyseniz artık iyiden iyiye Kurbağalı sahile geldiniz demektir. Kurbağalı sahip Erdek körfezinin güney tarafının ucunda yer alan bölge olarak tarif edebilirim.

Erdek’in bu tarafı, şehrin merkezine nazaran daha yazlıkçı bir hava veren sakin sessiz bir nokta. Ayrıca küçük kayık ve motorları izlemek oldukça keyifli.

Burada bir plaj da bulunuyor! Fakat Erdek’in en güzel plajlarını şu yazımdan incelemeden, Erdek’te nerede denize girileceğine sakın karar vermeyin!

Kurbağalı Sahili / @Guven Acar

7. Erdek Kıyı Şeridi

“Görkem Erdek’te kaç tane kıyı şeridi var?”

Evet Erdek’te sahil şeridi boydan boya yürüyüş parkurlarıyla dolu olduğu için bunları tek kalemde geçmek olmak. Az önce bahsettiğim Kurbağalı sahilinden sonra şimdi Erdek’in merkezindeki yürüyüş yollarından da söz etmeliyim.

Erdek Cumhuriyet Meydanı’ndan Kurbağalı değil de ters tarafa doğru ilerlerseniz karşınızda sevimli mi sevimli başka bir kıyı şeridi çıkacak. Buranın şifresi bellidir! Erdek’te gün batımı buradan izlenir 🙂

Erdek Kıyı Şeridi / @Erdogan Orcin

8. Erdek Limanı

Şimdi Erdek’i Erdek yapan bir diğer yere gelelim!

Erdek, sevimli limanı ile 21. yüzyıla ait değilim, hala 1950’lerin tatlı küçük sayfiye kasabasıyım imajı veren bir limana sahip. Burada tatlı küçük balıkçı kayıkları var ve denizle adeta bütünleşebiliyorsunuz!

Zaten dönem dönem gel-gitlerle beraber Erdek’te liman kenarında yürürken küçük dalgaların içinde kalabilirsiniz. Erdek’te gezilecek yerlere limanı da kesinlikle eklemelisiniz.

Erdek Limanı / @Huseyin Esen

9. Zeytinli Ada

Erdek Limanı’na geldiyseniz hemen limanın çıkışında tatlı küçük bir ada göreceksiniz! Hatta “bu da ne adamı acaba?” diye soru işaretleri olacak 🙂 Evet orası Zeytinli Adası.

Burası Erdek’in önemli tarihi noktalarından biri. Rum ve Bizans dönemlerinden kalma birçok tarihi ve arkeolojik eser bulunduran ada ya bir atıf da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden gelmiş

“Bu Erdek’in karşı garbinde, bir mil bait derya içere taam sofrası kadar bir yerde kaynar bir ılıca suyu vardır ki, adem içine girmeye tahammül edemeyip, deryaya karıştığı yerde güsul ederler. İki turlu hasai kudret suyu birleşince gusül edenler, hayati cavidanı bulurcasına memnun ve sıhhatli vücut olurlar”

İşte Muhteşem Erdek Limanı / Sağda Zeytinli Ada

Erdek Zeytinli Ada hala tam olarak şifresiz çözülmemiş ve kazıların devam ettiği özel bir nokta. Günümüzde şimdilik ziyaret şansınız bulunuyor ama yakın zamanda Erdek’te gezilecek noktalardan biri olarak söz etmemiz olası.

Zeytinli Ada’nın tarihini merak edenler “Fadime S.Alparslan, M.Sabri Bekmez’in” yayınladığı “Zeytinliada topluluğundan erken bizans dönemine ait bir  sifilis örneği” isimli akademik çalışmayı şuradan inceleyebilir.

10. Erdek Halk Plajı – Çuğra Plajı ve Yürüyüş Yolu

Buraya çift başlık ekliyorum! Erdek’in belki de en özel yeri işte burası 🙂

Erdek merkezden başlayarak kuzeye doğru ilerleyen kıyı şeridi boyunca Erdek Halk Plajı ve Erdek Çuğra Plajı bulunuyor. Ayrıca buraya Ali Haydar Sarı Sahil Bandı da eşlik ediyor.

İşte Erdek’in Muhteşem Çuğra Plajı ve Beraberindeki Yürüyüş Yolu

Eğer Erdek’e geldiyseniz gezmeniz gereken en önemli yerlerden biri belki de en önemlisi bu sahil bandı ve plajlar. Erdek halk plajı ve Çuğra mevkii sadece bir plajdan öte olarak harika bir kumsal ve eşlik eden ağaçlarla beraber harika bir görüntüye sahip.

Ayrıca Marmara’da harika bir deniz için uzağa gitmenize gerek yok. Erdek merkezindeki bu iki plajın denizi gerçekten cam gibi ve oldukça temiz.

Erdek’in Muhteşem Berrak Denizi! / İşte Buraya Ulaşmaya Çalışıyoruz 🙂

11. Erdek Takunyacılar Sokağı

Şimdi yerel bir gezilecek yer tavsiyesi daha var!

Erdek’te gezilecek yerler listenize kesinlikle Erdek Takunyacılar Sokağı’nı eklemelisiniz. Burası Erdek’in kültürel bir cenneti adeta.

“Erdek takunyaları” adıyla anılan plaj terliklerinin örneklerini burada görebilirsiniz. Tabanları biraz yüksek ve ahsaptan yapılan terliklerin burada el işçiliği ile ortaya çıkarılması bir gelenek gibi birşey.

Ayrıca son yıllarda bu sokağa ışıklı süslemeler de yapılarak, akşamları çok daha güzel bir görüntüye büründürüldü. Bence kaçırmayın derim 🙂

Erdek’te Gün Batımı da Başkadır! / Çuğra Plajı

12. Seyitgazi Tepesi

Madem Erdek’i geziyoruz şimdi biraz yorulma zamanı!

Erdek’e gelince direkt olarak gözünüze çarpacak olan Seyitgazi tepesi bu şehrin en ikonik noktalarından birisi. Tarihi anlamda da Rum döneminden kalma zenginliklere sahip olan tepenin en önemli hikayesi tepenin Battal Gazi’ye ait olduğu ve Seyit Dede isminde bir türbe bulunduğu yönünde.

Burası günümüzde çeşitli dileklerin sembolik olarak yapıldığı ve muhteşem Erdek manzarasının izlendiği en özel nokta.

Seyitgazi Tepesi / @Erdogan Orcin

13. Erdek Açık Hava Müzesi

Erdek’in tarihi yerlerinden biraz bahsettik. Bu bölgenin kültürel ve tarihi anlamda ne kadar zengin olduğunu anlamışsınızdır. Şimdi bu eserleri biraz daha yakından görmeye geldı sıra.

Erdek Açık Hava Müzesi hemen şehrin merkezinde adı gibi açık şekilde gezip görebileceğiniz bir konumda yer alıyor. Burada Bizans döneminde kalma arkeolojik kalıntıları inceleyebilirsiniz. Burada daha çok Erdek’in yanı başındaki Kyzikos Antik Kenti’nden çıkan eserleri görme şansınız bulunuyor.

14. Kyzikos Antik Kenti

Şimdi biraz şehrin dışına çıkalım! Erdek çevresinde gezilecek yerlerden birine gelelim: Kyzikos

Burası Bandırma-Erdek yolu üzerinde Düzler köyünde bulunan tarihi bir antik kent. Romalılar’dan kalan eserleri 2 bin yıllık tarihi ile görebilirsiniz. Yol üzerinden geçerken ziyaret etmenizi öneririm, giriş tamamen ücretsiz ancak çook fazla bir şey de beklemeyin.

15. Kirazlı Manastırı

Erdek’te gezilecek tarihi yerlerden birine geldi sıra!

Kapıdağ’ın derinliklerindeki Kirazlı Manastırı açıkçası oldukça şaşırtıcı bir yapı. Düzler’den sonra saparak dağ yolundan Kirazlı Manastırı’na inanılmaz manzaralar eşliğinde gidebilirsiniz.

Tarihi yine 2-3 bin yıl öncelere dayanan bu masastırda toplamda 99 adet odanın varlığından bahsediliyor. Günümüzde yeni yeni keşfedilen önemli bir tarihi inanç merkezi. Eğer vaktiniz varsa keyifli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz.

Kirazlı Manastırı / @Su Suzun

16. Düzler / Kamplar Bölgesi

Erdek’e gitmenin iki yolu vardır!

Birincisi herkesin bildiği o yol 🙂 İkincisi Düzler’den sonra “kamplar” yoluna dalıvermek ve aralardan muhteşem sahili keşfetmek.

Düzler ve Kamplar Bölgesi Erdek’in aslında biraz kapalı bir bölgesi. Sahil boyunca adını veren askeri ve devlet kampları, oteller, Bandırma-Erdek Yelken Kulübü gibi tesisler yer alıyor. Ancak ara ara güzel boşluklar bularak bu muhteşem noktayı keşfe çıkabilirsiniz. Bu bölgede sıkça kamp yapılacak tesisler de bulunuyor.

17. Ocaklar

Artık Erdek’in tadını aldıysanız sıra da ikinci koy var!

Erdek’ten sonra ilerlerseniz Kapıdağ’ın Ocaklar köyü ve koyu karşınıza çıkacak. Ocaklar genel olarak Erdek’e benzemekle beraber çok daha bakir bir nokta. Ocaklar’ı Ocaklar yapan da eşsiz geniş kumsalı ve sığ temiz denizi.

Ocaklar Denizi Böyle Birşey 🙂

18. Turanköy

Ben Ocaklar’dan de ileri devam edeceğim diyenlerin durağı Turanköy!

Turanköy’e küçükken ailecek pikniğe ve denize girmeye giderdik. Burası öylesine güzeldi ki ben her seferinde “baba Turanlar’a gidelim” derdim.

Turanköy, Erdek çevresinde doğası ve denizi anlamında gezilecek en güzel noktalardan biri. Turanköy’e zaman zaman Ocaklar’dan yürüyüş organizasyonları da düzenleniyor. Bu rota oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Turanköy Plajı’nın Keyifli Görüntüsü

19. Narlı

Ben Ocaklar’dan sonra Turanköy’e gitmeyip 3. köye devam edeceğim diyenler kendini biran da Narlı’da bulacak.

Narlı, Ocaklar gibi plajı ile değil tatlı küçük kasaba ortamı ile ünlü. Burada Paşalimanı adası manzarasıyla beraber eşsiz bir Kapıdağ deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca küçük bir plajı da bulunuyor. Narlı’nın en güzel detayları da yel değirmenleri…

20. Bandırma

Vee Erdek’ten asla ayrı düşünülemeyecek doğduğum şehir Bandırma!

Erdek’i Bandırma’nın sayfiye yeri gibi düşünebiliriz 🙂 Şehir Bandırma’dadır yazlıklar Erdekte 🙂 Ama bu demek değildir ki Bandırma gezilmez…

Bandırma neo-klasik yapıları, harika sahil şeridi ve muhteşem arkeoloji müzesi gibi noktaları ile kesinlikle gezilmeye görülmeye değer bir yer. Ben şimdi anlat anlat bitiremem ama siz şuradan Bandırma’da gezilecek yerleri bir okuyun derim.

Görkemliyollar’daki Bazı Yazılar Evet Bandırma’da Yazıldı 🙂 Eşsiz Bandırma Manzarası’nı Keşfedin!

21. Manyas Kuş Cenneti

Erdek’e geldiyseniz dönüş için harika bir gezilecek yer önerim var!

Manyas Kuş Cenneti Bandırma ve Balıkesir’in adeta göz bebeği bir turistik noktası. Burada dönemine göre onlarca çeşit kuş çeşidi ve eşsiz bir doğa sizi bekliyor olacak. Ayrıca burası bakanlık tarafından işletilen bir de milli park.

Manyas Kuş Cenneti‘ne gitmeyi düşünenler şu yazımdan detayları kesin öğrensin 🙂

Gözetleme Kulesi’nden Dürbünle Etrafı İzleyen Ben / Manyas Kuşcenneti

22. Kapıdağ Koyları

Artık Erdek’te gezilecek yerler yazımın sonuna yaklaşıyorum. En son size bir önerim var ki…

Erdek’in de içinde bulunduğu Kapıdağ Yarımadası öyle güzel bir doğa ve koylara sahip ki bilen yok 🙂 Neyse ki burada yaşayan yerel biri blog yazıyor.

Kapıdağ’ın arka koyları neredeyse Göcek koylarından farksız ve güzel. Bu cam gibi denizi keşfetmek istiyorsanız, “Kapıdağ Koyları” yazımı şuradan bir okuyun derim!

Küçükova Koyu @Serhan Kayıkçı / Ne Muhteşem Koylar Daha Vardır Siz Düşünün 🙂

Erdek’te Gezilecek Yerler Haritası

Son olarak Erdek’te gezilecek yerleri sizler için bir bir Google Maps üzerinden işaretledim 🙂

Aşağıdaki haritadan Erdek’te gezilecek yerlerin konumlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca haritanın altındaki linkten bu haritayı telefonunuza indirerek Erdek’te gezerken heryeri elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz!

Haritayı şu linkten telefonunuza indirebilir ve Erdek’te gezilecek yerleri kolayca bulabilirsiniz.

Erdek’te gezilecek yerleri burada bitiriyorum. Her biri tamamen kendi tecrübelerimi içeren bu güzel yerleri tek tek gezmenizi öneririm. Eğer Erdek gezinizle ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden bana çekinmeden sorabiliriniz, hemen yanıtlıyorum!

Bu yazıyla beraber “Erdek’in en güzel plajlarını, denize girilecek yerlerini” anlattığım yazımı kaçırmayın! Erdek’te ve Marmara’daki en güzel denize siz girin 🙂 Erdek hakkındaki tüm yazılarıma da buradan ulaşabilirsiniz. Herkese sevgiler!

Erdek’te Ben 🙂 / Muhteşem Gün Batımı İle

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.