Görkemli günler! Bugün “Erdek’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da kısaca arattığımız şekliyle “erdek nasıl gidilir” . Bu tarz aramalarda hep ansiklopedik siteler karşımıza çıkıyor.

Ama burada Erdek bölgesinde doğmuş büyümüş biri var 🙂 Sizlere Erdek’teki birebir tecrübelerimle Erdek’e nasıl gidileceğini tüm seçenekleri ile anlatacağım, başlayalım!

Erdek’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunuzu soracağım 🙂 Eğer İstanbul’dan geliyorsanız karayolu ya da deniz otobüsü seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Bunun dışında her yerden ya özel aracınızla ya da otobüsle Erdek’e gelebilirsiniz. Eğer ben ülkemizin doğu kesimlerinden Erdek’e gideceğim diyorsanız önce İstanbul’a uçakla geçmeyi de düşünebilirsiniz.

Şimdi genel hatları çizdiysek detayları inceleyelim.

Toplanın Erdek’e Gidiyoruz! / Emektar Kırmızı İbizam’la Bandırma Çıkışındayız 🙂

Otobüsle Erdek’e Gitmek

Ülkemizin neredeyse her noktasından Erdek’e otobüsle kolayca ulaşım mümkün. Erdek’e giden otobüslerin ana birkaç hattı bulunuyor. İstanbul-Erdek, İzmir-Erdek, Antalya Erdek ve Ankara- Erdek şeklinde.

Eğer bu bahsettiğim ana hatlar üzeriyseniz herhangi bir otobüs bileti sitesinden kolayca Erdek’e aratarak bilet alabilirsiniz. Bu şehirlerin dışındaki yerlerden gelecekseniz ulaşmanız gereken kilit şehir Bursa ve Balıkesir!

Size hangisi yakınsa önce oraya bilet alın ve sonrasında da Erdek otobüsüne aktarma yapın.

Arabayla Erdek’e Yol Tarifi

Erdek ülkemizin kuzeybatı tarafında yer aldığı için çoğunuz da doğu taraftan Erdek’e ulaşacaksınız. Yani öncelikle Bursa ya da Balıkesir’e gitmeniz gerek. Sonrasında otobandan Karacabey sapağına kadar gidip oradan da Bandırma üzerinden Erdek’e ulaşabilirsiniz.

Size birkaç önemli merkezden Erdek’e yol tarifini aşağıdaki haritada gösteriyorum;

Haritayı şu linkten telefonunuza indirebilir ve Erdek yol tariflerini kolayca inceleyebilirsiniz.

İDO Deniz Otobüsü ile Yenikapı’dan Erdek’e Nasıl Gidilir?

Erdek, Marmara bölgesinin turizm cennetlerinden biri. Doğal olarak buraya denizden de ulaşabilirsiniz!

Özellikle İstanbul’dan gelenler ilk olarak İDO deniz otobüsleri ile Bandırma’ya bir bilet alsın derim. Sadece 2.5 saatte Bandırma’ya ulaşıp ardından hemen otobüsle Erdek’e 30 dakika daha giderek toplamda 3-4 saatte Erdek’e gidebilirsiniz.

Bandırma’da İDO deniz otobüsünden indikten sonra hemen sağ tarafınıza bakarsanız Erdek’e giden belediye otobüslerini görebilirsiniz.

Tekirdağ’dan Erdek’e Deniz Otobüsü İle Gidiş

Eğer Tekirdağ’dan Erdek’e gidecekseniz aslında ulaşımın kolay bir yolu daha var!

Özellikle yaz dönemlerinde Tekirdağ-Marmara Adası-Avşa-Erdek şeklinde çalışan arabalı motorlarla Erdek’e gidebilirsiniz. Bu motorlar genellikle günde karşılıklı 1-2 sefer olarak çalışıyor ve toplamda 4-5 saat sürüyor.

İDO Deniz Otobüsü İle de Bandırma Üzerinden Erdek’e Ulaşım Mümkün / İşte Deniz Otobüsü ve Bandırma Limanı

İstanbul’dan Erdek’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Erdek’e gidecekler eğer özel araçla gitmiyorlarsa bence İDO deniz otobüsü ile Bandırma üzerinden Erdek’e gitmeli.

Eğer özel aracınızla İstanbul’dan Erdek’e gidecekseniz. Direkt olarak Osmangazi Köprüsü’nden İzmir yönüne doğru ilerlemelisiniz. Bursa’yı geçtikten sonra Karacabey sapağından otobandan ayrılıp Çanakkale, Bandırma yönünü takip etmeli ve Bandırma’ya ulaştıktan sonra da Erdek yönüne sapmalısınız. Toplamda 250km lik bir yolunuz var ve ortalama 2.5-3 saat gibi bir süre alacaktır.

Bursa’dan Erdek’e Nasıl Gidilir?

Bursa’dan Erdek’e gidecekler de İzmir yoluna sapmalı!

Aslında tarif İstanbul ile aynı 🙂 “Bursa’yı geçtikten sonra Karacabey sapağından otobandan ayrılıp Çanakkale, Bandırma yönünü takip etmeli ve Bandırma’ya ulaştıktan sonra da Erdek yönüne sapmalısınız. Toplamda 250km lik bir yolunuz var ve ortalama 2.5-3 saat gibi bir süre alacaktır.”

Ayrıca Bursa şehirlerarası otobüs terminalinden de Erdek’e normal dönemde neredeyse saat başı bir otobüs bulunuyor.

Erdek’in Muhteşem Berrak Denizi! ve Ayaklarım 🙂 / İşte Buraya Ulaşmaya Çalışıyoruz 🙂

İzmir’den Erdek’e Nasıl Gidilir?

İzmir’den Erdek’e gidecekler de İstanbul otobanı üzerinden Balıkesir’i geçtikten sonra Karacabey sapağından Çanakkale, Bandırma yönüne sapmalı ve Bandırma’dan sonra da Erdek’e.

İzmir-Erdek arası yaklaşık 300km ve özel aracınızla 3-4 saat gibi bir sürede bu mesafeyi katedebilirsiniz. Kendi aracınız yoksa bu rotada sıkça otobüs de bulabilirsiniz.

Bandırma’dan Erdek’e Nasıl Gidilir?

Erdek’e giderken aslında ulaşmanız gereken yer ilk olarak Bandırma’dır 🙂 Peki eğer Bandırma’daysanız ne yapmalısınız?

Bandırma’dan Erdek’e ortalama 30 dakikada bir belediye otobüsleri kalkmakta. Bu belediye otobüsleri Bandırma Gar ve İdo Terminali’nin bulunduğu liman bölgesinden kalkıyor. Zaten Bandırma limanın oraya gittiğinizde otobüsleri görmemeniz imkansız.

Bandırma-Erdek arasında yolculuk ortalama 20-30 dakika sürüyor ve otobüs için ücretler de 10-15 tl bandında. Ayrıca Bandırma’ya kadar gelmişken Bandırma’da gezilecek yerleri şuradan inceleyebilirsiniz.

İşte Muhteşem Erdek Limanı 🙂

Ocaklar’a ve Turanköy’e Nasıl Gidilir?

Hep Erdek dedik ama Erdek’in de birbirinden güzel koyları, köyleri var…

Eğer Ocaklar’a gidiyorsanız Erdek’e geldikten sonra oteller bölgesine doğru devam edin Ocaklar ya da köyler tabelasını göreceksiniz! Erdek’ten bir sonraki koyun Ocaklar olduğunu düşünebilirsiniz.

Eğer ben Turanköy’e gideceğim diyorsanız da Ocaklar’a kadar gidip Ocaklar’a girmeden hemen Turanköy tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Bu rotanın enfes manzarası olduğunu şimdiden söyleyeyim 🙂

Kapıdağ’ın akvaryum gibi denize sahip muhteşem koylarını merak edenler varsa bu yazımı da okumalı!

Erdek Plajları Sizleri Bekliyor! / Çuğra Plajı

Erdek Askeri Kampı’na Nasıl Gidilir?

Erdek’te kocaman da bir askeri kamp bulunuyor. Tam adıyla “Erdek Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı”

Erdek’te Askeri Kamp’a gidecekseniz önce Erdek’e gitmenize gerek yok 🙂 Bandırma’yı geçtikten sonra Düzler isimli küçük kasabaya ulaşacaksınız. Düzler’in tam çıkışından da” Erdek Kamplar” tabelasını takip ederek tek yön gidiş gelişli dar bir yola girmeniz gerekiyor. O yolun da sonu Erdek’e çıkıyor ama bu yol Askeri kampa gitmek için tek seçenek.

Erdek’e Gitmek Ne Kadar Sürer?

Genel olarak nerede olursanız olun, Erdek’e gitmek için önce Bursa ya da Balıkesir’e gitmeniz gerekiyor. Bu iki şehirden de ortalama 2 saat sonra Erdek’tesiniz. Eğer Çanakkale’den geliyorsanız da bu süre hemen hemen aynı 🙂 Bandırma’dan da 30 dakika gibi bir süre alıyor.

Erdek’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı burada bitiriyorum, eğer özel bir noktadan Erdek’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun anında yanıtlıyorum.

Ayrıca Erdek’e gitmeden bilinmesi gerekenler ve Erdek’te gezilecek yerleri yazılarımı okumadan Erdek’e gidiyorsanız çok şey kaybedeceksiniz demektir. Erdek’te otel arıyorsanız ya da konaklama tavsiyeleri gerekliyse de şurada 🙂 Hepinize sevgiler…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.