Marmara’nın denizini beğenmeyenler daha Erdek’e gelmemiş! Bugün konumuz eşsiz güzellikteki Erdek plajları 🙂

Bandırma’da doğup büyüyen biri olan bendeniz Görkem yazarsa Erdek’te denize girilecek en güzel noktaları öğrenmek için doğru yerdesiniz demektir. Masmavi cam gibi denizi, ayağı acıtmayan kumu ve mavi bayraklı plajları ile Erdek’te plaj keyfi yaşayacağınız çok yer var!

En Güzel Erdek Plajları

Şimdi sizlere Erdek’te denize girilebilecek en güzel yerleri, koyları açıklıyorum. Bu listeyi Erdek’teki birebir tecrübelerimle kaleme alacağım ve Erdek plajlarını yorumlayacağım. O kadar çok yer var ki…

Bahsedeceğim Erdek plajlarının yerlerini yazı sonundaki haritadan görebilir ve telefonunuza indirebilirsiniz, o yüzden keyifle okuyun ve sonra bu büyülü güzelliklerle buluşun! Erdek plajlarını keşfe hazır mıyız?

Baştan Anlaşalım 🙂 Erdek’in Muhteşem Berrak Denizi İşte Böyle!

1. Merkez Çuğra Plajı

İlk sırada tabii ki Erdek’in ismiyle bir marka haline gelmiş olan merkez Çuğra Plajı var!

Hani bir şehrin merkezindeki plajdan hep beklenti düşük olur ya…işte Erdek’te bu düşünceyi unutun 🙂 Erdek’te güzel bir deniz için çoook uzaklara gitmenize gerek yok. Erdek Çuğra plajı, aniden derinleşmeyen sığ suyu, ve berrak deniz ile her zaman bir başka.

Çuğra plajının en güzel özelliği, canlı bir yürüyüş parkuru, kafeler, barlar, oteller, şezlonglar derken oldukça keyifli bir plaj ortamı da olması.

Yine Bir Gün Erdek Çuğra Plajı’ndayım 🙂

2. Merkez Kurbağalı Plajı

“Ben yazlıkçı gibi takılırım Görkem”

İşte böyle diyorsanız merkezdeki Kurbağalı plajı tam size göre 🙂 Burası Erdek’in müdavimlerinin sakin sessiz denize girme noktası. Siz de plaja sadece terlikle geliyorsanız doğru yerdesiniz…

İşte Erdek’in Ünlü Çuğra Plajı

3. Ocaklar Plajı

Erdek’te denize girmek için gerçekten çok seçenek var. Eğer benim için denize girmek ya da plaj kumdur diyorsanız… işte size Ocaklar Plajı!

Ocaklar plajı geniş kumsalı ve ince kumu ile kesinlikle kum sevenler için doğru adres. Ayrıca buranın denizi de oldukça sığ. Hatta sığ kelimesi biraz az kalır. Sandalyenizi masanızı denize koyun ve plajın keyfini çıkarın.

Sığ Suyu İle Ocaklar Plajı / Adeta Akvaryum!

4. Kamplar Bölgesi Plajı

Erdek kendi körfezinin yanı sıra kamplar dediğimiz bölgede de güzel bir kıyı şeridine ve plaja sahip. Genellikle kamplar bölgesi, yazlıklar, kamplar ve otellerle dolu olsa da yer yer denize ve plaja ulaşabileceğiniz boşluklar mevcut.

Ayrıca bu bölgede yer alan bir kamp yerinde ya da otelde kalıyorsanız da bu güzel Erdek plajının tadını çıkarabilirsiniz. Kamplar Bölgesi’nin denizi genellikle berrak ve sığ. Ancak tabanda hafif yosun olabilir.

Erdek Kamplar Bölgesi Plajı’ndan / @Ulkar Goksel Google Earth

5. Narlı Plajı

Erdek’in bir diğer plajı ise Narlı!

Narlı Plajı daha alternatif bir yer arayanlar için güzel bir nokta. Genel olarak geniş kumsalı ya da “beach aktiviteleri” ile meşhur değil. Fakat Kapıdağ’ın uç noktalarında yer aldığından oldukça berrak ve temiz bir denize sahip.

Babamla Çuğra Plajı’ndayız / O Narlı Plajlarını Ayrı Bir Sever 🙂

6. Düzler Plajı

Sırada Düzler plajı var 🙂 Burası Erdek’in en ikonik plajlarından birisi. Çünkü genelde Bandırma’dan yola çıkıp Erdek’e kadar dayanamayanların adresi burası oluyor.

Düzler Plajı, Kapıdağ Yarımadası’nın en ince noktasında yer alıyor ve neredeyse iki tarafı da deniz! Tarih öncesinde Kapıdağ’ın bir ada olduğundan bahsedildiğinden, sonradan dolan kumlarla oluştuğunu söyleyebiliriz 🙂

Düzler Plajı yol üzerinde hemen arabanızı çekip denize girebileceğiniz özel bir nokta. Eşsiz gün batımı manzarasıyla beraber burada denize girmek ayrı bir keyif.

Düzler Bölgesi Plajı / “Çünkü genelde Bandırma’dan yola çıkıp Erdek’e kadar dayanamayanların adresi burası oluyor.

7. Doğanlar Plajı

Erdek’te yalnızca şehirde değil Kapıdağ çevresindeki köylerde de denize girebilirsiniz. Erdek köylerindeki plajlardan en dikkat çekenlerinden biri Doğanlar Köyü ve plajı.

Doğanlar Köyü’nde bulunan bu plaj Kapıdağ’ın kuzeye açılan orta büyüklükteki koylarından birinde yer alıyor. Yani açık denize bakıyor ve suyun berraklığını siz tahmin edin 🙂

Doğanlar Plajı’nın Tertemiz Suyu

8. Turanköy Plajı

Erdek Köyleri demişsek şüphesiz en ünlüsü Turanköy’dür!

Halk arasında Turanlar da dediğimiz bu köy muh-te-şem bir koy ve plaja da evsahipliği yapıyor. Küçüklüğümden beri Erdek plajları arasında benim en çok sevdiğim yer burası. Güzel kumsalına, sığ kumluk deniz eşlik ediyor. Ayrıca Kapıdağ’ın kuzeye bakan koyları pek de rüzgar almadığından keyifli bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz.

Muhteşem Turanköy Plajı!

9. Büyükova Plajı

Turanköy’den yola çıkıp İlhanköy’e inanılmaz güzel manzaralar eşliğinde giderseniz karşınıza Büyükova Plajı çıkacak.

Büyükova, İlhanköy ile Turanköy’ü toplayıp ikiye bölün öyle bir koy ve plaj 🙂 Genellikle daha az insan olduğu için daha bakir ve doğal bir ortam görmeniz olası. Denizi de tabii ki cam gibi enfes…

Buyukova Plaji’nın Tertemiz Denizi ve Kumsalı / @Haingeceler Google Earth

10. Tatlısu Plajı

Şimdi biraz da Kapıdağ’ın güney sahillerine gelelim. Bandırma’nın tam karşısında, Erdek körfezinin de tam ters tarafındaki Tatlısu, bu bölgenin önemli yazlık noktalarından biri.

Tatlısu Plajı çook eskiden beri Erdek ve Bandırma’nın deniz girilecek en güzel yerlerinden. Genellikle hakim rüzgar poyraz olduğundan, denizi de temiz kalıyor. Erdek’in enn güzel plajı olmasa da denenebilir.

Tatlısu Plajı @Mehmet Ercan

11. Kapıdağ Koyları

Artık “Erdek’in en güzel plajları”nı anlatmayı bitiriyorum! Çünkü “Erdek’in, Marmara’nın, Kapıdağ’ın, Bandırma’nın, Balıkesir’in en güzel plajlarına ve denize girilecek yerlerine geldi sıra.

Kapıdağ’ın başta Görkemli Koy, Kılıç Koyu, Ballıpınar Koyu, Manastır Gizli Koyu olmak üzere bir sürü irili ufaklı doğal koyu bulunuyor. Kapıdağ Koyları’nda deniz adeta akvaryum gibi! Erdek’e geldiyseniz Kapıdağ koylarında denize girmeden olmaz.

Eğer Kapıdağ’ın akvaryum gibi en güzel koylarını merak ediyorsanız, şu yazımdan Kapıdağ’da denize girilecek en güzel yerleri öğrenebilirsiniz.

İşte Kapıdağ’ın Akvaryum Gibi Koylarından Biri: Küçükova Koyu / @Ugur Akcay

En Güzel Erdek Plajları Haritası

İşte Erdek’in en güzel plajlarının haritası ve listesi aşağıda 🙂

Yazıda bahsettiğim sıra numaralarına göre Erdek’te denize girilecek en güzel noktaları harita üzerinden bulabilirsiniz. Ayrıca haritayı şu linkten telefonunuza indirebilir ve Erdek plajlarını kolayca bulabilirsiniz.

Şimdi son olarak Erdek plajları ve Erdek denizi hakkında merak edilen birkaç konuya açıklık getireceğim.

Erdek Denizi Soğuk mu? : Erdek yerel olarak denizi soğuk bir yer değil. Mayıs-Ekim ayları arasında rahatlıkla denize girilebilir.

Erdek Denizi Yorumları : Erdek, Marmara’da olduğuna şaşıracağınız kadar güzel bir deniz ve plajlara sahip. Özellikle şuradan bakabileceğiniz Kapıdağ koyları Göcek’i aratmayacak mükemmel bir denize sahip.

Erdek Denizi Kumsal mı? : Erdek’te genellikle tüm plajlarda geniş sayılabilecek bir kumsal var. Denizi de aniden derinleşmiyor ve tabanı da genellikle kum.

Erdek’te Deniz Anası var mı? : Erdek’te dönemine göre özellikle bahar aylarında yer yer deniz anası olabiliyor. Fakat bu oldukça az ve rahatız edici olmayan düzeyde.

Turanköy Plajı’nın Eski Müdavimlerinden Olduğum Doğrudur 🙂 Babam ve Küçücük Görkem / Tahminen 2001-2002 Yılları

Erdek Plajları’nı anlattığım yazımın sonuna geliyorum. Kişisel tecrübelerimle Erdek’te denize girilebilecek en güzel yerleri sizlere anlatmaya çalıştım. Eğer sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz, hemen yanıtlıyorum 🙂

Bu yazıyla birlikte Kapıdağ’ın akvaryum koyları, Erdek’te gezilecek yerler, Erdek kamp alanları Erdek’e gitmeden bilmeniz gerekenler ve Erdek’te nerede kalınır yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. Erdek’e nasıl giderim derseniz yazı burada, Erdek’te yapmadan dönmeyin dediğim öneriler için de şuraya bakabilirsin, herkese keyifli Erdek’li günler!

2 Yorum Yapılmış

  1. Görkem bey merhaba ? ? Tatilde Erdek için yer bakarken yazınıza denk geldim. Size birkaç bişey sormak istedim☺️ Bebekli bir aileyiz, otel olarak temiz, güzel ve plajlara yakınlığıyla nereyi önerebilirsiniz? Bir De sığ plaj olarak ilk önereceğiniz plaj hangisi olur ? Şimdiden teşekkürler ?

    • Merhabalar Bahar Hanım,

      Sığ plaj olarak ocakları önerebilirim ama genel olarak Erdek plajları sığdır, merkez çuğra plajı da buna dahil. Otel olarak çok seçenek var 🙂 Haritada 4 numara olarak etiketlediğim erdek kamplar bölgesindeki oteller biraz daha private dediğimiz önü direkt deniz olan oteller onları düşünebilirsiniz.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.