Görkemli günler! Bugün “Erenköy’e gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “erenköy nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep benzer ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin 🙂 olarak sizlere Erenköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Erenköy’e Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak nerede olduğunu bilmem gerekiyor! Eğer Anadolu yakasından Erenköy’e gideceksen bana kalırsa öncelikle marmaray ve iett otobüslerini kullanmayı düşünmelisin.

Avrupa yakasından Erenköy’e gitmek isteyenler ise metro, metrobüs ve marmaray gibi toplu taşıma seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları belirlediğimize göre ayrıntılı olarak ulaşım rehberimize başlayalım! Sana uyan alt başlığı bul ve Erenköy’e ulaş 🙂

Erenköy Nerededir?: Erenköy, Kadıköy’ün Bağdat Caddesi bölgesinde Göztepe ile Suadiye arasında bulunan eski semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Marmaray İle Erenköy’e Nasıl Giderim?

İlk olarak Halkalı, Bakırköy, Zeytinburnu, Kartal, Pendik, Gebze’ye kadar bir noktada isen sadece marmarayı kullanarak kolayca Erenköy’e gidebilirsin. Yani Erenköy’de bir marmaray istasyonu var! Hatta tarihi bir istasyon görülmeye değer 🙂

Bunun dışındaki seçeneklerden de temel olarak marmaraya ulaşmaya çalışmak en mantıklı yol 🙂 Marmaraya İstanbul’un öteki metrolarından Yenikapı, Üsküdar ve Ayrılıkçeşme’den aktarma yapabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Metro İle Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Erenköy’den tam olarak bir metro geçmiyor. Fakat Erenköy’e metro ile de ulaşmanın tabii ki bir yolu var 🙂 Öncelikle hangi metroda olursanız olun öncelikle marmaraya aktarma yapmaya çalışın.

  • M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu’ndan Yenikapı,
  • M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu’ndan Yenikapı,
  • M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metrosu’ndan Yenikapı,
  • M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosu’ndan Ayrılıkçeşme,
  • M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosu’ndan da Üsküdar’da inerek kolayca marmaraya geçiş yapabilir ve Erenköy’e ulaşabilirsiniz 🙂
Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs durağının yakınlarındaysanız hemen bir metrobüse atlayın ve hattın en sonundaki Söğütlüçeşme’ye kadar gidin 🙂

Söğütlüçeşme’den de marmaraya geçerek 10 dakikada Erenköy’e ulaşabileceksiniz. Bence metrobüsle Erenköy’e ulaşımın en mantıklı yolu bu!

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

İETT Otobüsleri ile Erenköy’e Gidiş

Erenköy’e ilk olarak marmaray ve metrolar ile ulaşmanızı öneriyorum tabii ki. Ancak otobüslerle de Erenköy’e gidebilirsiniz. Şimdi size Erenköy’den geçen İETT otobüs hatlarını paylaşacağım.

Erenköy’e Giden İETT Otobüsleri

  • Kadıköy’den 4, ER1-ER2
  • Pendik, Kartal ve Maltepe’den 16,
  • Sahilyolu Üzerinden (Kadıköy-Pendik), 16D
  • Kadıköy-Maltepe sahil tarafından da 4 numaralı otobüslerle Erenköy’e gidebilirsiniz 🙂 Ayrıca Kadıköy’den sarı dolmuşlarla ve minibüs yolundan giden minibüslerle de ulaşabilirsiniz.

Erenköy’e Araçla Yol Tarifi

Öncelikle ben İstanbul’un hiçbir noktasına araçla gitmeyi çok fazla önermiyorum 🙂 Çünkü malum trafik ve otopark sorunu insanı bezdirebiliyor.

Yine de Erenköy’e özel araçla gidecekler öncelikle her iki yakadan da gelirken Kozyatağı kavşağına ulaşmalı. Eğer TEM’den geliyorsanız zaten yolun sonu düm düz Sahrayıcedit ve Erenköy’e çıkıyor! E-5’ten de Kozyatağı sapağından Erenköy yönüne dönerseniz kolayca Erenköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Anadolu yakası sahil yolu ve Bağdat Caddesi üzerinden de Erenköy’e gidebilirsiniz. Ben şimdi kafa karışıklıklarını önlemek adına bir de yol tarifi haritası paylaşıyorum.

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Erenköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Erenköy’e gitmek oldukça kolay bence!

Havalimanı terminalinden E-9 numaralı otobüse binin ve Bostancı’ya gidin 🙂  Bostancı’dan da ister dolmuş, ister 4,16D gibi otobüslerle, ister de marmarayla Erenköy’e ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’ndan Erenköy’e Ulaşım

İstanbul Havalimanı’ndan Erenköy’e giderken bence trafiğe takılmamak için öncelikle Havaist 14b’ye binerek Levent Metro’ya gidin. Levent’ten M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ile Yenikapı’ya ulaşın ve Yenikapı’dan da marmarayla hemencecik Erenköy’de olun!

Anlatımı biraz karışık duruyor ama bu yöntem sizi trafikten oldukça uzak tutacak 🙂

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Erenköy’e gidecekler öncelikle hemen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binsin ve Yenikapı’ya kadar gitsin! Yenikapı’dan da marmaray ile Erenköy’e hızlıca ulaşabileceksiniz 🙂

Alibeyköy Otogar’dan Erenköy’e gidecekler ise önce tramvay ile M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna geçsin. Bu metronun Mecidiyeköy istasyonundan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçebilir ve Yenikapı’dan marmaraya ulaşabilirsiniz! Sonrası için marmaray bölümüne bi bakın 🙂

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Taksim’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar’dan Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Erenköy’e gitmek için eskiden otobüs seçenekleri vardı 🙂 Şimdi ise yalnızca marmaraya binin ve 15 dakika sonra tam olarak Erenköy mahallesine ulaşın!

Kadıköy’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Erenköy’e ER-1, ER-2 gibi otobüslere binerek gitmeniz mümkün. Ama bence Söğütlüçeşme’ye kadar geze geze yürüyün ve sonrasında marmaraya binin ve Erenköy’desiniz!

Göztepe, Bostancı ve Caddebostan’dan Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Göztepe, Bostancı ve Caddebostan Erenköy’ün komşu semtleri! Bu semtlerden yürüyerek bile Erenköy’e gidebilirsiniz. “Görkem ben üşenirim” diyenler 🙂 marmaraya binsin ve Erenköy’e ulaşsın!

Beykoz ve Beylerbeyi’nden Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Beykoz ve Beylerbeyi gibi noktalardan Erenköy’e giderken önce 15 numaralı otobüsle  Üsküdar’a geçin derim. Sonrasında da direkt marmaray ile Erenköy’e gidebilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Maltepe, Kartal, Pendik gibi noktalardan direkt olarak marmaraya binin ve Erenköy’de inin, bu kadar basit 🙂 Bu yolculuk yalnıza dakikalar alacak…

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Erenköy’e Ulaşım

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Erenköy biraz terste kalıyor ulaşım açısından. Fakat size önerim Ümraniye, Sancaktepe gibi noktalardan önce M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosu ile Üsküdar’a geçin ve sonrasında marmaraya geçerek Erenköy’e ulaşın!

Ataşehir’den Erenköy’e gideceklere tavsiyem önce otobüsle Kadıköy’e geçmeleri olur. Sonrasında da yolu biliyorsunuz, yukarıda yazıyor.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Beşiktaş’tan Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Erenköy’e giderken bence en mantıklı yol önce motor ya da vapurla Kadıköy’e geçmek ve sonrasında ister otobüsle ister marmarayla Erenköy’e gitmek olur!

Taksim ve Mecidiyeköy’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Erenköy’e giderken önce M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Yenikapı’ya gitmenizi öneririm. Yenikapı’dan da marmaray ile aktarmasız olarak Erenköy!

Eminönü ve Karaköy’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Erenköy’e giderken hiç düşünmeden hemen T1 tramvayı ile ya da yürüyerek Sirkeci’ye ulaşın! Sirkeci’den de marmaray ile anında Erenköy 🙂

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Erenköy’e gitmek isteyenlere önerim önce T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sirkeci’ye gidin ve oradan marmaray’a binerek Erenköy’e ulaşın.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü gibi noktalardan direkt olarak metrobüse binerseniz Söğütlüçeşme’ye kadar gidersiniz ? Sonrasında da marmaraya geçip Erenköy’e gidebilirsiniz.

Bakırköy’den ise Erenköy’e giderken bence marmaraya binin, bu kadar 🙂

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Erenköy’e Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Erenköy’e giderken de size önerim öncelikle M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu ile Yenikapı’ya gidin ve marmaraya binerek Erenköy’e ulaşın…

Artık Erenköy’e nasıl gidileceğini biliyorsunuz 🙂 Eğer özel bir noktadan Erenköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz! size özel hemen yanıtlıyorum, herkese Görkemli yollar 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.