Görkemli günler! Bugün “Eskişehir’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “eskişehir nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere bireysel tecrübelerimle Eskişehir’e nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

Eskişehir’e Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak neredesin? Eskişehir konum olarak ülkemizin kuzey batı iç kesimlerinde, diğer bir deyişle Anadolu’nun başladığı yerde yer alıyor. Eğer İstanbul, Ankara, Konya, İzmit ve ya Sakarya’dan Eskişehir’e gideceksen tercihin YHT hızlı treni olmalı. Eğer ülkemizin doğu veya karadeniz bölümlerinden geleceksen otobüs seçeneği daha uygun gibi.

Kalan yerler için de otobüs ve özel araç arasında bir seçim yapabilirsin. Şimdi genel hatları çizdikten sonra bu seçeneklere detaylı olarak bakalım.

İzmit Yüksek Hızlı Tren İstasyonu / Eskişehir’e İşte Buradan Gidebilirsiniz!

Otobüsle Eskişehir’e Gitmek

Ülkemizin her şehrine olduğu gibi Eskişehir’e gitmek için de otobüs kullanmak ilk akla gelen yol. Eskişehir’de havayolu seçeneğinin pek olmamasından ötürü özellikle uzak yerlerden gelecekler için en mantıklısı da bir otogara gidip Eskişehir otobüsü bulmak.

Eğer direkt olarak Eskişehir’e yoksa ilk önce Ankara’ya gitmeyi düşünebilirsiniz. Sonrasında isterseniz hızlı trenle de Eskişehir’e geçme şansınız var.

Eskişehir konumu gereği başta Ankara-Bursa hatları gibi birçok otobüs hattının da geçiş noktası konumunda olduğundan büyük bir otobüs terminaline ve otobüsle geniş bir ulaşım seçeneğine sahip.

Arabayla Eskişehir’e Yol Tarifi

Ben kendi aracımla Eskişehir’e gideceğim diyenler ise genel olarak şanslı. Çünkü Eskişehir, Ankara, Bursa, Kütahya ve Adapazarı yönünde ulaşımı rahat ve keyifli yollara sahip. Yani sadece Google Haritalar’da Eskişehir’i seçin ve yol tarifini tıklayın!

Eskişehir’e araçla yolculuk yapacaklar özellikle Ankara tarafından geliyorlarsa çoğunluğu düzlük fazla yormayan bir yolla buraya ulaşacak.

Tren – YHT İle Eskişehir’e Gitmek

Yeni yüzyılın ulaşım araçlarından biri de Yüksek Hızlı Tren. Eskişehir yıllardan beri trenlerin uğrak noktası fakat YHT trenleri ile beraber yalnızca 2.5 saatte İstanbul, Ankara ve Konya’dan Eskişehir’e ulaşım mümkün.

Neredeyse saatte 250-300km leri bulan hızıyla YHT trenleri ile en ucuza en rahat ve hızlı şekilde bu üç şehirden Eskişehir’e gidebilirsiniz. Aynı şekilde yol üzerinde uğradığı İzmir, Polatlı, Bilecik, Arifiye gibi yerler den de YHT en mantıklı seçenek.

Otobüs’e Bindim Gidiyorum 🙂

Uçakla Eskişehir’e Gitmek

Eskişehir aslında bir havalimanına sahip. Fakat ticari yolcu taşımacılığı için pek kullanıldığı söylenemez. Yalnızca tek tük uçuşlar yapılıyor ve bu uçuşları takip etmek bilet almak neredeyse imkansız.

Eskişehir’e uçakla gitmeyi düşünmenizi pek önermem. Fakat illa ben uçakla geleceğim diyenler 🙂 Ankara’ya veya İstanbul’a uçakla gelip YHT trenleri ile Eskişehir’e geçmeyi düşünebilir.

Eskişehir’e En Ucuz Nasıl Gidilir?

Bu kadar seçenek var ama bize en ucuzu lazım!

Eskişehir’e en uyguna gidebileceğiniz seçenek, eğer öğrenci, öğretmen v.s iseniz ya da gidiş dönüş alacaksanız YHT trenleri olacaktır.

Fakat otobüs bilet fiyatları da YHT trenleri ile hemen hemen benzer bir fiyatta. Özel aracımla gelirim diyenler arabada en az 2 kişi olacaksa çok daha uyguna Eskişehir’e ulaşabilir.

Keşke Uçakla da Her Zaman Eskişehir’e Gidebilseydik

İstanbul’dan Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir’e gidiş yollarını genel olarak anlattıktan sonra özel olarak İstanbul’dan da bir Eskişehir rotası çizelim derim;

İstanbul’dan benim tek önerim YHT hızlı trenleri olacaktır. Ama size tren istasyonu tersse otobüsle de gitmeyi düşünebilirsiniz. Fakat bence ters de olsa trenle gitmeye değer 🙂

Özel aracıyla Eskişehir’e gidecekler Anadolu veya Kuzey Marmara otoyolundan Sakarya ( Adapazarı ) çıkışına kadar gidip oradan Bilecik, Bozüyük yönüne sapmalı ve Eskişehir tabelalarını takip etmeli.

Ankara’dan Eskişehir’e Nasıl Giderim?

Ankara’dan da Eskişehir’e gidecekleri önerim YHT trenleri olacak. Yine bu rotada özel araçlarıyla gitmek isteyenler Polatlı, Sivrihisar yönünü takip edip Eskişehir’e ulaşabilir.

Eskişehir’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Eğer özel olarak bir noktadan Eskişehir’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden sorun anında yanıtlıyorum! Hepinize sevgiler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.