Görkemli günler! Bugün “Eyüp Sultan’a gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “eyüp nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Eyüp ya da Eyüp Sultan’a nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, bu tarifler Eyüp Sultan Camii’ne nasıl gidileceğini de anlatıyor. Genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Eyüp Sultan’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Eyüp Sultan’a gidiyorsan tramvay, metro ve iett otobüsü seçeneklerini düşünmelisin.

Anadolu yakasından Eyüp Sultan’a gidecekler vapur ve marmaray alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Eyüp Nerededir?: Eyüp, Avrupa yakasında Haliç kıyılarında bulunan İstanbul’un tarihi ve önemli bir ilçesi. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Tramvay’la Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Öncelikle Eyüp Sultan’a gitmenin en mantıklı yollarından biri şüphesiz tramvay!

Çünkü T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayı Eyüp merkezden geçen tek raylı sistem. Nerede olursanız olun eğer T5 tramvayına aktarma yapabilirseniz Eyüp durağında inerek kolayca Eyüp Sultan’a gidebilirsiniz.

T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına M7 Mahmutbey, Mecidiyeköy metrosunun Alibeyköy durağından ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosundan da Haliç istasyonundan biraz yürüyerek aktarma yapabilir ve Eyüp’e gidebilirsiniz.

Metro İle Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Direkt olarak Eyüp’ten geçen bir metro bulunmuyor. Ancak Eyüp Sultan’a metro ile de ulaşmanız mümkün. Bunun için temelde iki seçeneğiniz var;

  • Eğer M3 Başakşehir-İkitelli, M9 Ziya Gökalp – Olimpiyat ya da M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu yakınlarındaysanız. İlk olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarma yapın ya da direkt olarak binin.
  • Sonrasında Alibeyköy’de inerek T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binip Eyüp Sultan’a gidebilirsiniz

İkinci seçenek;

  • Eğer yukarıda saydığım yerler dışındaki yerlerden metroyla geliyorsanız da Yenikapı’dan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşın ve Haliç istasyonunda inin.
  • Haliç istasyonundan sonra sahilden ister tramvaya binin isterseniz  36CE, 48E, 99, 99A, 99Y gibi herhangi bir otobüse binerek 3-4 durak sonra Eyüp Sultan’a ulaşabiliyorsunuz. Biraz karışık duruyor ama aslında oldukça kolay ?
Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Metrobüs duraklarından biri size yakında şanslısınız!

Eyüp Sultan’a metrobüsle de gidebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle Ayvansaray durağında metrobüsten inmeniz gerekiyor.

Sonrasında 5 dakika yürümeyle Haliç sahil yoluna ulaşabilirsiniz. Buradan Eyüp yönüne giden onlarca otobüsten herhangi birine binip 20 dakika da Eyüp’e gidebiliyorsunuz. Otobüslerin ayrıntısı ilgili başlıkta mevcut!

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Eyüp Sultan’a Nasıl Giderim?

Eğer herhangi bir marmaray istasyonuna yakınsanız marmaray ile de Eyüp’e gitmenizi önerebilirim.

Eyüp Sultan’a marmarayla giderken ilk olarak Yenikapı’da inip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız gerekiyor. M2 Metrosundan da Haliç’te inerseniz hemen sahil yoluna çıkıp oradan bineceğiniz herhangi bir otobüsle kolayca Eyüp Sultan’da olursunuz ya da isterseniz marmaraydan Sirkeci’de inip T1+ T5 Tramvayı ile de Eyüp’e ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Vapurla Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Sırasıyla Üsküdar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Gün içerisinde neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. Bu hat üzerindeki her hangi bir noktadan Eyüp’e vapurla kolayca gidebilirsiniz.

Bence Eyüp’e vapurla gitmek sanki bir Haliç turu gibi! Yani eğer vapurla Eyüp’e giderseniz, bu sizin için bir geziye dönüşecek 🙂

Eyüp – Üsküdar vapur saatlerine şu linkten bakabilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Eyüp Sultan’a Gidiş

Aslında mümkün olduğunca vapur ve tramvay seçeneklerini önersem de Eyüp’e otobüsle de gitmek zorunda kalabilirsiniz. Şimdi sizler için Eyüp’ten geçen otobüsleri listeleyeceğim;

Eyüp’ten Geçen İETT Otobüsleri

  1. Otogar’dan 39O,
  2. Şişli’den 55,
  3. Taksim’den 55T,
  4. Vezneciler’den, 55V, 86V,
  5. Bakırköy’den 94Y,
  6. Eminönü’nden 99A, 33ES gibi otobüslerle kolayca Eyüp Sultan’a gidebilirsiniz.

Eyüp Sultan’a Araçla Yol Tarifi

Ben İstanbul’da hiçbir yere giderken özel aracı pek önermiyorum 🙂 Malum trafik!

Ama tabi Eyüp’e araçla gidecekler için de tarif vermek zorundayım 🙂 Öncelikle nerede olursanız olun Avrupa yakası E-5 yoluna girin ve Ayvansaray’dan Eyüp yönüne sapın. Bu şekilde rahatça Eyüp’e gitmiş olacaksınız. Şimdi Eyüp Sultan’a gideceklere bir de yol tarifi haritası paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Eyüp’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Eyüp’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Eyüp biliyorum biraz ters kalıyor 🙂 Bence Sabiha Gökçen’den Eyüp’e gitmenin en mantılı yolu önce E-10 yada Havabüs otobüsleri ile Kadıköy’e gitmek.

Kadıköy’den vapurla Eminönü’ne ve Eminönü’den de otobüs ya da tramvayla Eyüp’e ulaşabilirsiniz. İsteyen Karaköy’e giderek vapur + vapur da yapabilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Eyüp’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Eyüp’e giderken binmeniz gereken Hava-ist otobüsleri!

Bu otobüslerden uygun olanına bindikten sonra Ayvansaray durağında inerseniz, sahil kısa bir yürüyüş ile T5 tramvayına ulaşabilirsiniz. İster tramvayla is terse herhangi bir otobüsle Eyüp’e bu şekilde gitmek mümkün.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Eyüp’e Nasıl Giderim?

Esenler Otogar’dan Eyüp’e gitmek için en mantıklı yol önce M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile Yenikapı’ya gitmek ve buradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ile Haliç’e gitmek. Haliç metrodan da sahilden T5 tramvayı ya da otobüslerle Eyüp’e gidebilirsiniz.

Alibeyköy Otogar’dan Eyüp’e gidecekler ise sadece T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binerek 20-30 dakikada Eyüp Sultan’a kolayca gidebilir.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Eyüp’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Eyüp’e gidecekler vapur dışında başka seçenek düşünmez bence! En iyi yol vapur 🙂 Detaylar yukarıda vapur bölümünde yazıyor.

Kadıköy’den Eyüp Sultan’a gitmek için de bence vapurla önce Eminönü’ne geçin ve sonra ister T5 tramvayına ister de otobüse binerek Eyüp’e ulaşın.

Beşiktaş’tan Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Eyüp Sultan’a gidecekseniz bence öncelikle 30A gibi bi otobüsle önce Karaköy’e gidin. Karaköy’den de vapur!

Daha hızlı ulaşmak isteyenler vapur saati denk gelmezse Eminönü’ne gidip de oradan da Eyüp’e geçebilir.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Eyüp’e gidecekler 55T ve 55 numaraları otobüslere binebilir.

Ama bence trafiğe takılmamak için siz önce M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve sonra Haliç’te inerek T5 tramvayına aktarma yapmaya çalışın.

Eminönü, Sirkeci ve Karaköy’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden Eyüp Sultan’a gitmenin en mantıklı yolu T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına aktarma yapmak. Ya da sahilden giden herhangi bi otobüse binmek. Aynısı Sirkeci’den de geçeli. Karaköy’den de bence vapurla direkt olarak Eyüp’e ulaşın!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Balat, Sütlüce, Ayvansaray, Hasköy, Fener ve Kasımpaşa’dan Eyüp Sultan’a Nasıl Giderim?

Sırasıyla Üskdüar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı olduğunu söylemiştim. Yani bu hat üzerinde bir yerdeyseniz kesinlikle öncelikle vapuru tercih edin!

Eğer Balat, Ayvansaray gibi aynı yakadaysanız da sahilden T5 tramvayı ya da otobüsü de düşünebilirsiniz.

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu tarafından Eyüp Sultan’a gidecekler önce T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binerek Eminönü’ne. Sonra da otobüs ya da T5 tramvayı ile de Eyüp Sultan’a gidebilir kanımca.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ilçelerinden Eyüp Sultan’a giderken en mantıklı yol marmarayı kullanarak Sirkeci’ye ya da Üsküdar’a ulaşmak olacaktır.

Üsküdar’dan direkt vapurla, aceleniz varsa da Sirkeci’den T1+ T5 tramvayı ile Eyüp Sultan’a ulaşabilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy gibi noktalardan Eyüp Sultan’a giderken ben metrobüsü kullanmanızı öneririm. Sonrasında Ayvansaray’da inip sahilden T5 tramvayına ya da herhangi bi otobüse binebilirsiniz.

Başakşehir ve İkitelli’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli tarafından Eyüp Sultan’a gitmek için M3 metrosunu kullanmalısınız!

Mahmutbey istasyonundan önce M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu geçin ve sonra Alibeyköy’den T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına aktarma yapın, sonrası Eyüp Sultan merkez!

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Eyüp Sultan’a Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Kirazlı, Esenler tarafından Eyüp Sultan’a gitmek için en mantıklı yol; önce M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metrosuyla Yenikapı’da gidip oradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapmak.

M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosundan da Haliç’te inerseniz sahilden otobüsle birkaç durak sonra Eyüp Sultan’a gidebilirsiniz.

Alibeyköy ve Silahtarağa’dan Eyüp Sultan’a Nasıl Giderim?

Alibeyköy’den Eyüp’e gideceklerin seçeneği bellidir 🙂 Direkt olarak T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına atlamak ve Eyüp’te inmek!

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den Eyüp Sultan’a Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Mahmutbey tarafından Eyüp Sultan’a giderken de en mantıklı yol önce M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binmek ve Alibeyköy’den T5 tramvayına geçiş yapmak olacak.

Eyüp Sultan Camii’ne Nasıl Gidilir?

Eyüp Sultan denilince akla tabii ki öncelikle bu semte, ilçeye ismini veren Eyüp Sultan Camii geliyor. Eğer Eyüp Sultan Camii’ne gidecekseniz aslında bu yazıdaki tüm tarif geçerlidir.

Çünkü Eyüp Sultan Camii tam olarak Eyüp Sultan’ın göbeğinde bulunuyor. Sadece Haliç sahilinden içeriye Hz. Halid Bulvarına ilerleyin zaten kalabalığı ve Eyüp Sultan Camii’ni göreceksiniz.

Pierre Loti Tepesi’ne( Piyer Loti) Nasıl Gidilir?

Eyüp’ün akla gelen bir diğer noktası da süphesiz Pierre Loti tepesi!

Eyüp’ten Pierre Loti’ye gitmek isteyenlerin yolu oldukça keyifli. Hemen TF2 numaralı Eyüp – Pierre Loti teleferiğine binin ve Pierre Loti’ye ulaşın. Pierre Loti’ye ayrıntılı ulaşım rehberi şurada!

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.