Görkemli günler! Bugün “Fikirtepe’ye gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “fikirtepe nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep benzer ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve 55’ten fazla ülkeye gitmiş deneyimli bir gezgin 🙂 olarak sizlere Fikirtepe’ye nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Fikirtepe’ye Nasıl Gidebilirim?

İlk olarak nerede olduğunu bilmem gerekiyor! Eğer Anadolu yakasından Fikirtepe’ye gideceksen bana kalırsa öncelikle metro ve iett otobüslerini kullanmayı düşünmelisin.

Avrupa yakasından Fikirtepe’ye gitmek isteyenler ise metro, metrobüs ve marmaray gibi toplu taşıma seçeneklerine yoğunlaşmalı. Şimdi genel hatları belirlediğimize göre ayrıntılı olarak ulaşım rehberimize başlayalım! Sana uyan alt başlığı bul ve Fikirtepe’ye ulaş 🙂

Fikirtepe Nerededir?: Fikirtepe, Kadıköy merkez ile Göztepe arasında kalan Kadıköy’ün bir semti. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metrobüsle Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Fikirtepe’ye ulaşımın bence en kolay yolu kısaca metrobüs ? İstanbul’un neresinde olursanız olun, size en yakın metrobüs durağına gidin ve kısa sürede Fikirtepe’ye ulaşın! Metrobüsün Fikirtepe adında bir durağı var 🙂

Özellikle Beylikdüzü, Avcılar, Bahçelievler gibi Avrupa yakasınında uzak ilçelerinden Fikirtepe’ye gideceklere önerim kesinlikle metrobüs. Mecidiyeköy, Zeytinburnu ve Söğütlüçeşme gibi noktalardan metrobüse aktarma yaparak da Fikirtepe’ye ulaşabilirsiniz.

Metrobüsten indikten sonra da 5-10 dakika yürüyerek Fikirtepe’nin farklı noktalarına ulaşabilirsiniz ayrıca buradan geçen Kadıköy-Fikirtepe-Merdivenköy minibüs hattı da bulunuyor.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Metro İle Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Bence Fikirtepe’ye giderken tercih etmeniz gereken ilk ulaşım yollarından biri de metro olmalı! Çünkü M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosunun Ünalan istasyonu aslında Fikirtepe’de ? Bu da demekir ki Fikirtepe’ye oldukça hızlı ve rahat bir şekilde metro ile ulaşabilirsiniz.

Fikirtepe’den geçen M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna marmaraydan Ayrılıkçeşme ve metrobüsten de Uzunçayır istasyonlarında aktarma yaparak Fikirtepe’ye ulaşabilirsiniz.

Ünalan metroda indikten sonra Fikirtepe yönündeki çıkıştan çıkma konusuna dikkat edin 🙂 bir diğer deyişle Medeniyet Üniversitesi tarafı işinizi görecek.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Marmaray İle Fikirtepe’ye Nasıl Giderim?

Marmaray İstanbul’un en temel ulaşım araçlarından biri. Eğer marmarayın istasyonlarından birine yakınsanız direkt olarak Fikirtepe’ye kolayca gidebilirsiniz.

Hangi yönden gelirseniz gelin marmarayın Ayrılıkçeşme durağında inin ve M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna aktarma yapın. Sonrasında birkaç durak sonra Ünalan’da inerek Fikirtepe’ye ulaşabileceksiniz.

İsteyenler Söğütlüçeşme’den metrobüse aktarma yaparak da Fikirtepe’ye ulaşabilir!

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Minibüsle Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Fikirtepe’ye ulaşımın bir diğer yolu de minibüsler! Çünkü Kadıköy-Salı Pazarı-Fikirtepe-Merdivenköy-Sahrayıcedit güzergahında çalışan bir minibüs bulunuyor. Eğer yukarıda adı geçen noktalardan birindeyseniz Fikirtepe’ye minibüsle gitmenizi önerebilirim.

Fikirtepe Minibüs Güzergahı

Minibüs güzergahları hep akılda bir soru işareti oluşturmuştur 🙂 ben şimdi sizin için bu güzergahı paylaşıyorum, umarım açıklayıcı olabilirim 🙂

  • Minibüs Kadıköy’den kalkıyor,
  • Salı Pazarı ve Fikirtepe Metrobüs’ten geçiyor,
  • Ardından Mandıra Caddesi üzerinden geçiyor,
  • Halis Kurtça Kültür Merkezi’nden geçiyor,
  • Sonrasında Gözcübaba’dan geçerek Sahrayıcedit’e ulaşıyor.

İETT Otobüsleri ile Fikirtepe’ye Gidiş

Aslına bakarsanız Fikirtepe yeni kurulan bir yerleşim bölgesi olduğundan ( kentsel dönüşüm yüzünden) Fikirtepe’nin yeni yüzüne giden pek bir otobüs hattı yok 🙂

Fakat Kadıköy’den ve Ataşehir’den 8A otobüsü ile yukarıdaki minibüs rotasına benzer bir biçimde Fikirtepe’ye gidebilirsiniz. Ben Fikirtepe’ye giderken daha çok metro ya da metrobüs kullanmanızı öneririm.

Fikirtepe’ye Araçla Yol Tarifi

Fikirtepe’ye özel araçla gitmek mantıklı olabilir 🙂 Çünkü toplu ulaşım konusu bu bölgede daha ta olarak oturmadı denebilir. Metro ve metrobüsten sonra da yürümesi pek keyifli olmayan yollar mevcut.

Fikirtepe’ye yol tarifi vermem gerekirse; öncelikle nerede olursanız olun Anadolu yakası E-5’e çıkın ve Göztepe Köprüsü’nden sahil tarafına doğru dönün. Sonrasında oto sanayi tabelalarını takip ederseniz Fikirtepe’nin yeni projelerinin olduğu tarafına ulaşabilirsiniz. Şimdi ben sizler için Fikirtepe’ye yol tarifi haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Fikirtepe’ye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Kadıköy Salı Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Fikirtepe denilince akla gelen önemli yerlerden biri de Kadıköy Salı Pazarı şüphesiz 🙂 Kadıköy Salı Pazarı’na gitmek için aslında Fikirtepe’ye ulaşım yeterli. Direkt olarak Fikirtepe metrobüste inerseniz 5-10 dakika yürümeyle Kadıköy’ün Tarihi Salı Pazarı’na ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fikirtepe’ye giden minibüsler ve 8A numaralı otobüsle de Kadıköy Salı Pazarı’na gidebilirsiniz. İsteyenler M4 metrosunun Acıbadem durağında inerek de 10 dk yürümeyle Kadıköy Salı Pazarı’na ulaşabilir bunu da hatırlatayım.

Semt Semt Fikirtepe’ye Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar’dan Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Fikirtepe’ye gitmenin en mantıklı yolu eskiden sahilden 16A gibi bir otobüse binmekti ? Fakat artık devir değişti! Bence önce marmaraya binip Ayrılıkçeşme’ye geçin sonra da M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna binerek Ünalan’dan Fikirtepe’ye ulaşın!

Kadıköy’den Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den yürüyerek bile Fikirtepe’ye ulaşım mümkün 🙂 Bunun dışında Kadıköy’den direkt olarak Fikirtepe minibüsleri ile Fikirtepe’ye gidebilirsiniz. Minibüslerin ayrıntılarını yukarıda paylaştım. 8A otobüsünü de unutmayalım!

Beykoz, Çengelköy ve Beylerbeyi’nden Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Beykoz ve Beylerbeyi gibi noktalardan Fikirtepe’ye giderken önce 15 numaralı otobüsle Üsküdar’a geçin derim. Sonrasında da direkt marmaray + metro ile Fikirtepe’ye gidebilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Maltepe, Kartal, Pendik gibi noktalardan direkt olarak M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosu ile Fikirtepe’ye gidebiliyorsunuz, bu kadar basit 🙂 İneceğiniz durak Ünalan!

Eğer marmaray size daha yakınsa önce marmarayla Söğütlütçeşme’ye gidip oradan bir durak metrobüse de binmeyi düşünebilirsiniz!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Fikirtepe’ye Ulaşım

Ümraniye, Sancaktepe ve Ataşehir’den Fikirtepe’ye giderken en mantıklı yol otobüsleri kullanmak olur. Bu ilçelerden Kadıköy’e giden otobüsleri neredeyse tamamı Fikirtepe’den geçiyor! Yalnız burada hatırlatmam gereken şey indikten sonra E5’in karşısına geçmelisiniz.

Beşiktaş’tan Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Fikirtepe’ye giderken bence en mantıklı yol önce motor ya da vapurla Kadıköy’e geçmek ve M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna binerek Ünalan’dan Fikirtepe’ye gitmek olur!

Taksim ve Mecidiyeköy’den Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den Fikirtepe’ye giderken önce M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek Yenikapı’ya gitmenizi öneririm. Yenikapı’dan da marmaray ile Ayrılıkçeşme ve sonrasında M4 metrosu ile Ünalan ve  Fikirtepe!

Eminönü ve Karaköy’den Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Fikirtepe’ye giderken hiç düşünmeyin ve direkt olarak vapurla Kadıköy’e geçin ? Sonrası malum metro…

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Fikirtepe’ye gitmek isteyenlere önerim önce T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sirkeci’ye gidin ve oradan marmaray’a binerek Söğütlüçeşme’ye ulaşın ve bir durak metrobüsle gidin…Fikirtepe’ye geldiniz!

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü gibi noktalardan direkt olarak metrobüse binerseniz Fikirtepe’ye gidersiniz ? Bu kadar!

Bakırköy’den ise Fikirtepe’ye giderken bence marmaraya binin ve Söğütlüçeşme’den bir durak için metrobüse geçin 🙂

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Fikirtepe’ye Nasıl Gidilir?

Bağcılar tarafından Fikirtepe’ye giderken de size önerim öncelikle M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu ile Yenikapı’ya gidin ve marmaraya binerek Söğütlüçeşme’ye gidin. Söğütlüçeşme’den bir durak için metrobüse geçin 🙂

Fikirtepe Sitelerine Ulaşım

Şimdi Fikirtepe kentsel dönüşümü sonrası yapılan yeni Fikirtepe proje evlerine ulaşım konusuna ayrı parantez açacağım. Öncelikle burada yazdığım tüm siteleri yazı sonunda haritaya ekleyerek sizlere yerlerini göstereceğim merak etmeyin 🙂 Şimdi kısa kısa tarifler vereceğim!

İstanbul 216’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul 216 Fikirtepe’ye giderken M4 metrosunun Ünalan çıkışından çıkarak 5-10 dk yürümeniz yeterli çok bi yol yok 🙂 Ayrıca Mandıra caddesinden geçen 8A otobüsüne ya da Fikirtepe Minibüsleri’ne de binebilirsiniz.

Teknik Yapı Concord’a Nasıl Gidilir?

Teknik Yapı Concord’a giderken M4 metrosunun Göztepe durağında inerseniz Medeniyet Üniversitesi ya da oto sanayi çıkışları ile ulaşım çok daha kolay olur. Yine 5-10 dakika yürümeniz gerekli.

Brooklyn Park’a Nasıl Gidilir?

Brooklyn Park aslında tam olarak Merdivenköy’de yer alıyor sayılır. Brooklyn Park’a giderken 8A otobüsü ya da Fikirtepe Minibüsleri’ni kullanın derim. Metro’dan Göztepe’de inerek köprü üzerinden geçen otobüslere de binebilirsiniz.

Business İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Business İstanbul Göztepe/Fikirtepe’ye gitmek için kesinlikle M4 metrosunun Göztepe durağında inin ve 10 dakika yürüyün tamamdır 🙂 E-5 üzerinden geçen herhangi bir otobüsten Göztepe metroda inerek de Business İstanbul’a ulaşabilirsiniz.

Transform Fikirtepe ve Uplife Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Transform Fikirtepe’ye giderken de Uplife Kadıköy’e giderken de M4 metrosunun Göztepe durağını kullanmanızı öneririm çünkü en yakın metro durağı bu! Sonrasında 10 dakika yürüme yeterli…

Kentplus Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Kentplus Kadıköy, Fikirtepe’nin Kadıköy’e yakın tarafında kaldığı için Kentplus Kadıköy’e gelirken ben metrobüsle gelmenizi öneririm. Metrobüsten Fikirtepe’de inin ve sahil yönüne doğru 5 dakika yürüyün Kentplus Kadıköy’desiniz! İsteyenler Kadıköy’den herhangi bir otobüsle Ziverbey’e giderek de Kentplus Kadıköy’e ulaşabilir.

Evim Kadıköy ve Elite Concept Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Evim Kadıköy ve Elite Concept Kadıköy sitelerine gitmek için de önerim ye metrobüsle Fikirtepe’ye gelin ve 5 dk yürüyün ya da M4 metrosunun Ünalan durağında inerek Evim Kadıköy ve Elite Concept’e ulaşın!

Fikirtepe Siteler & Kentsel Dönüşüm Projeleri Haritası

Artık Fikirtepe’ye nasıl gidileceğini biliyorsunuz 🙂 Eğer özel bir noktadan Fikirtepe’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız, çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz! size özel hemen yanıtlıyorum, herkese Görkemli yollar 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.