Finlandiya dünyadaki en zengin ülkelerden biri bunu bilmeyen yok. Yan bu ülkeden bahsederken para konusunu fazla ayıramıyoruz 🙂 Bu yüzden bugün Finlandiya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunu ele alacağım.

Ben de bir yıla yakın bir sürede Avrupa’da yaşadım ve benzer para gönderim konularını araştırmam gerekti. Şimdi bireysel para transferi tecrübelerimle size Finlandiya’dan Türkiye’ye nasıl en ucuz ve en hızlı şekilde para gönderileceğini güvenli yollarla anlatacağım.

Finlandiya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderirim?

Finlandiya’dan Türkiye’ye para gönderme konusu eminim kafanızı şimdiye kadar biraz karıştırdı. Çünkü bu transfer işleminde seçebileceğiniz farklı seçenekler var. Bu kadar farklı seçenekler olunca insan hangisinin daha iyi olduğuna karar veremiyor. Ancak ben sizlere şimdi hepsini karşılaştırma imkanız sunacağım, Finlandiya’dan para gönderme yollar listelenmeye başlıyor;

1. Finlandiya’dan Türkiye’deki İBAN’a Havale Yapmak

Aynı yurt içinde yaptığımız gibi uluslararası olarak da bankadan para transferi yapabiliyoruz. Bu işlem döviz üzerinden yani euro üzerinden gerçekleşeceği için bankalar bu işleme swift diyor. Yani bankanın internet şubesine girdiğinizde swift yapmak istiyorum diyeceksiniz!

Bu swift işlemi ile Finlandiya’dan Türkiye’ye paranızı, mevduatınızı kolayca transfer edebiliyorsunuz. Bu şekilde gönderilen paralar alıcı hesaba ortalama olarak 1-3 iş gününde ulaşıyor. Ancak swift işlemi diğer seçeneklere göre nispeten daha pahalı olabilir. Finlandiya bankacılık hizmetlerinin bize göre daha pahalı olacağı bir ülke olduğundan ortalama bir swift işlemi için 20-50 euro arasında bir kesinti yapılabilir. Bu tabii ki gönderim yapacağınız tutara bağlı.

Helsinki Limanı ve Soğuktan Donmuş Ben 🙂 Baltık Gezimden

Türkiye’ye swift yaparken alıcının adı ve IBAN numarası gibi bilgilere ihtiyacınız zaten var. Buna ek olarak alıcının kullandığı bankanın swift kodunu da bilmelisiniz. BIC kodu olarak da geçen bu kodları sizler için toparladım;

Türk Bankalarının Swift Kodları

QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING:INGBTRIS, Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS

2. Para Transfer Firmaları İle İnternetten Para Gönderimi

Para gönderiminin tüm dünyada bir yolu daha var; internetten para gönderimi sağlayan firmalar. Aslında aynı işi gören onlarca firma var. Hepsinin temelde çalışma sistemleri birbiri ile benzerlik teşkil ediyor. Genel olarak öncelikle bu sitelere üye oluyorsunuz ve paranızı buraya yatırıp alıcı bilgilerini girerek onların transferi yapmasını sağlıyorsunuz.

Online para gönderimi yapan bu firmaların en büyük avantajı swift işlemine göre çok daha hızlı şekilde para transfer işlemini sonuçlandırabilmeleri. Ayrıca komisyon ücretleri de genellikle daha uygun fiyatlı oluyor. Örnek olarak 8-30 euro üzerinde bir fiyatlandırma ile Finlandiya’dan Türkiye’ye para yollayabilirsiniz.

Şimdi ben sizlere bu firmalardan öne çıkanları listeleyeyim;

  • Western Union
  • Transfer Wise
  • Transfer Go
  • Money Gram
  • ParaGönder.com
  • PTT (UPT) Servisi

3. Kripto Para İle Finlandiya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Dünya tabii ki günden güne değişiyor, “değişmeyen tek şey değişimin kendisi” demiş Herakleitos. Yani Finlandiya’dan Türkiye’ye para göndermenin de yeni bir yolu var bu da kripto paralar ile transfer!

Bitcoin, Dogecoin, Ripple v.b kripto para birimleriyle dünyanın istediğiniz bir noktasından başka bir ülkeye para transferi yapabilirsiniz. Finlandiya’da buna dahil 🙂 Bu işlemler anlık olarak gerçekleştiği ve oldukça uygun fiyatlı oldukları için dünyada popüleşiyorlar. Ancak kripto para ile işlem yapacakların ilgili ülkelerin kanunlarına uygun şekilde davranmaları ve güvenlik konusuna dikkat etmeleri oldukça önemli, baştan uyarayım.

4. Finlandiya’dan Türkiye’ye Nakit Para Taşıma

Finlandiya’dan Türkiye’ye elbette kendiniz de arada gidiyorsunuzdur. İşte bu seyahatlerden birinde yanınızda da para taşıyarak bu aktarımı ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Bu şekilde hiçbir prosedürle uğraşmamış olacaksınız.

Ancak bu tarz bir para taşıma işleminin 10.000 euro ile sınırlı olduğunu hatırlatmalıyım. Daha fazla bir tutarla seyahat edecekseniz gümrük polis memurlarına beyanda bulunmanız gerekli.

Helsinki Genel Görünüm / Suomenlinna Adası’ndan Dönerken

Finlandiya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri & Kesinti

Swift Ücretleri : Bu durum sizin Finlandiya’da kullandığınız bankaya bağlı. Ama genellikle 20-50 euro arasında bir swift ücreti bulunuyor.

Online Para Transfer Ücretleri: Online para transferi yapan firmalarda da elbette ki hizmet çeşitlerine göre farklı fiyatlar olsa da ortalama ücretler 8-30 euro bandında olacaktır.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Aslında kripto paralar her yerde olduğu için transfer diye bir şey var mı bilmiyorum 🙂 Ama hali hazırda bir kripto paranız yoksa alım satım için ortalama %1-2 komisyon ödemeniz gerekecektir.

En Ucuz, Hızlı ve Güvenli Yol Hangisi?

Finlandiya’dan Türkiye’ye para gönderirken hangi yöntemle para göndereceğiniz tamamıyla size kalmış. Ancak genel olarak bakıldığında aralarındaki güvenli yöntem ilk seçenekteki banka transferi yani swift olarak öne çıkıyor.

Ancak en ucuz ve hızlı yollar genellikle internet üzerinden yapılan para gönderim işlemlerinde oluyor.  Yani eğer sizin için hızlı olması önemliyse bu seçenekleri düşünmelisiniz.

Türkiye’den Finlandiya’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Bu yazıda yazdığım tüm seçenekler tam tersi yönde yani Türkiye’den Finlandiya’ya para gönderirken de geçerli. Çünkü kurallarda bir değişiklik bulunmuyor. Ancak swift ücretleri belki biraz daha uygun fiyatlı olabilir bu şekilde. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Finlandiya – Türkiye Arası Para Gönderiminde Sıkça Sorulanlar

Euro Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Her türlü para biriminden her türlü para birimine aktarım yapılabilir ama para çeviri komisyon ücretleri sizi biraz üzebilir. Genellikle en makul olarak euro üzerinden Türkiye’deki bir euro hesabına transfer yapmak olacaktır.

Finlandiya’dan Gelen Para Nasıl Çekilir, Kesinti Ücreti Olur mu?

Eğer para hesabınıza bir banka swift işlemi ile ulaşmışsa kendi bankanız sizden bir swift alım ücreti alacaktır büyük ihtimalle. Bunun dışında parayı çekerken özel durum yok, normal olarak çekebilirsiniz.

Finlandiya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer, Neler Gerekli?

İsterseniz anlık olarak bile para transferi yapılabiliyor ama ortalama swift işlemleri ile beraber 1-3 iş günü arasında bir sürede paranız Türkiye’ye ulaşır. Böyle bir işlem için alıcının ismi, IBAN’ı ve bankasının swift kodu gerekecektir.

Bu şekilde Finlandiya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğinizi anlattığım yazım bitiyor. Eğer sorunuz olursa lütfen sorun 🙂 Ek olarak burada yazdıklarım genel olarak bilgilendirme için yani sorumluluk sizde. Lütfen güvenle işlem yapın, dikkatli olun! Hepinize mutlu günler 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.