Görkemli günler! Bugün konumuz “Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek”. Fransa en fazla sayıda Türk Vatandaşı’nın yaşadığı ülkelerden biri. Bunun dışında Türkiye’den giden çok fazla sayıda öğrenci ve çalışan da mevcut. Bu da demektir ki Fransa’dan Türkiye’ye nasıl para gönderileceği konusu oldukça önem arz ediyor.

Şimdi sizlere bir yıl Avrupa’da yaşamış, bu yollardan geçmiş biri olarak Fransa’dan Türkiye’ye para transferinin ve banka havalesinin tüm ayrıntılarını anlatacağım, hem de en ucuz ve hızlı yollar olacak hadi başlayalım!

Fransa’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderirim?

Genellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderme konusu oldukça korkulan ve çekinilen bir konu. Bunun en büyük sebebi de farklı sayıda seçeneklerin olup, hangisini kullanmamız gerektiğini tam olarak bilmememiz. İşte sizlere şimdi Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin tüm seçeneklerini alt alta listeleyeceğim ve kendinize en uygun olanı kolayca seçebileceksiniz!

1. Fransa’dan Türkiye’ye İBAN’a Banka Havalesi (Swift Yapmak)

Fransa’dan Türkiye’ye para gönderirken tercih edebileceğiniz ilk seçenek bu. Çünkü herkesin bir banka hesabı vardır 🙂 Yani paranızı kolayca kendi bankanızdan, göndereceğiniz bankaya havale edebilirsiniz.

Döviz üzerinden yapılan bankalar arası para transferine swift işlemi deniyor. Biz de euro üzerinden transfer yapacağımız için uluslararası bir swift işlemi yapmış oluyoruz. Swift tam olarak EFT gibi bir sistem, kullanımı kolay olduğu için en çok tercih edilen yollardan da biri.

Paris’e Gidip Louvre Pozu Vermeden Olur mu? / Fransa

Fransa’dan Türkiye’ye Swift Ne Kadar Sürer? : Swift işlemi ortalama 2-3 iş günü sürüyor.

Fransa’dan Türkiye’ye Swift Ücreti Ne Kadar? : Uluslararası swift ücretleri genellikle bankadan bankaya değişen bir ücret. Ortalama olarak 10-25 euro bandında olduğunu söyleyebilirim. Eğer transfer edilen tutar yüksekse %1-5 arasında bir komisyon da talep edilebilir.

Bankaların Swift Kodları

Swift işlemini yaparken parayı göndereceğiniz İBAN numarasına ek olarak swift koduna da ihtiyacınız oluyor. Bu kodun uluslararası ismi (BIC) kodu olarak da geçiyor olabilir. Ben şimdi bilinen bankalarımızın swift kodlarını sizlerle paylaşıyorum;

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS, TEB: TEBUTRIS, HSBC: HSBCTRIX , Anadolubank: ANDLTRIS

2. Fransa’daki İş Bankası İle Türkiye’ye Para Gönderme

Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin bir diğer yolu da Fransa’daki İş Bankası’nı kullanmak olacaktır. Bildiğiniz gibi İş Bankası’nın, İş Bank AG isminde Paris’te bir şubesi bulunuyor. Eğer bu şubeye giderseniz kolayca Türkiye’ye döviz havalesi yapabilirsiniz.

İş Bankası’ndan Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti Ne Kadar? : Bu işlem için ortalama 5 euro bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İş Bankası’ndan Türkiye’ye Para Göndeme Kaç Gün Sürer? : Genellikle anlık olarak birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

3. Online Para Transfer Firmaları

Şimdi sırada Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin en meşhur yollarından biri var; online para transfer firmalarını kullanmak.

Bildiğiniz gibi birçok farklı online para gönderme firması bulunuyor. Temelde hepsinin işlevi aynı. Online olarak hızlı bir şekilde ülkeler arası para transferi yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede swift işlemindeki gibi günlerce beklemeniz gerekmiyor.

Genellikle bu sitelere üye olduktan sonra, önce siteye ödeme yapıyorsunuz ardından da para göndermek istediğiniz kişiye firma gönderim yapıyor. Fransa’dan Türkiye’ye para gönderimi yapan şirketler;

Western Union

En bilinen para gönderim şirketlerinden biri Western Union. Türkiye’deki bazı bankalarla resmi olarak anlaşmalı mevcut. Gönderim ücretleri nispeten biraz yüksek olsa da alanında işini iyi yapan firmalardan biri olarak gösteriliyor.

Transfer Wise ( Wise )

Bu alanda tercih edebileceğiniz bir diğer firma da Wise. Online tabanlı bir sistemi olduğu için genelde gönderim ücretleri bir kademe daha ucuz olabiliyor.

Transfer Go, Money Gram

Bu iki sitede yine aynı işlevi görüyor ancak tercih edilme oranları biraz daha düşük.

ParaGönder.com

Yine online bir para gönderme sitesi ancak İş Bankası güvencesiyle hizmet veriyor.

PTT (UPT) Servisi

Yukarıda bahsettiğim sistemler gibi  PTT’nin de online bir para aktarım platformu bulunuyor. Gönderim fiyatları da makul düzeyde. Ayrıca Fransa’dan Türkiye’ye para transferi dakikalar içinde gerçekleşebiliyor.

Dünyanın En Güvensiz Ülkeleri Arasında Gösterilen Brezilya’dan / Bu Firmalar İle Brezilya’dan Bile Gönderim Yapılabiliyor

4. Fransa’dan Türkiye’ye Nakit Para Taşımak

Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin bir diğer yolu da direkt olarak parayla yolculuk etmek olacaktır. Yani nakit olarak paranızı yanınızda taşıyarak Türkiye’ye gidebilirsiniz. Bu sayede bankalara herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Ancak yanınızda taşıyabileceğiniz para miktarı 10.000 euro ile sınırlı. Eğer 10.000 euro’dan fazla bir miktar para taşıyacaksanız, gümrük memurlarına bildirim yapmanız gerekiyor. Bu yöntemin çalınma v.b durumlarına karşı riskli bir yöntem olduğunu da hatırlatayım.

5. Kripto Para İle Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Artık 21. yüzyılda yaşıyoruz değil mi? Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin yeni bir yolu daha var; Kripto Paralar!

Bitcoin, Ripple, EOS, Tether ve daha benzeri onlarca farklı kripto para birimi ile Fransa’dan Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. Kripto para ile yapılan transferler anında gerçekleştiği için bir kademe öne çıkıyor. Ayrıca ödeyeceğiniz komisyonlar da çok daha az olacaktır.

Ancak kripto para ile işlem yapacakların, yasal, resmi ve güvenli firmalar üzerinden işlem yapması gerektiğini de hatırlatmalıyım, aman dikkat!

İsrail Şekeli Gördünüz mü Hiç 🙂 Tel Aviv Gezimden

Fransa’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri & Kesinti

Şimdi seçenekleri bitirdiysek sizlere kısa kısa Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin ücretlerin den bahsedeyim;

Banka Havalesi (Swift) Ücretleri : Yukarıda bahsettiğim gibi bankadan bankaya değişebiliyor ama ortalama 10-25 euro civarında bir ücreti oluyor. Tutar yüksekse %1-5 arasında da bir komisyon alınabilir. Bazı durumlarda yalnızca para gönderen değil, alıcı hesaptan da banka kesinti yapabilir.

İş Bank Şubesi ile Para Gönderme Ücretleri: Paris’teki İş Bankası’ndan ortalama 5 euro’ya Türkiye’ye para transferi yapabiliyorsunuz.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Burada çok fazla firma var ama ortalama 10-30 euro arasında bir ücret ile gönderim yapabiliyorsunuz.

Nakit Para Taşıma Ücreti: Fransa’dan Türkiye’ye ücretsiz para göndermenin sanırım tek yolu bu 🙂 Ama kurallara dikkat etmek çok önemli.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Öncelikle güvenlik konusuna çok dikkat etmelisiniz. Genellikle %1-2 civarında bir komisyon ve 5-10 euro civarında bir ücretle işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Tüm bu farklı para transferi yöntemleri sonucunda Fransa’dan Türkiye’ye para göndermenin en hızlı yolu genellikle online transfer firmaları oluyor. Çünkü sistem tamamen internetten işliyor.

Fakat Fransa’dan Türkiye’ye para gönderirken en ucuz yol Fransa’daki Türk bankaları üzerinden göndermek olacaktır. Bunun dışında en güvenli yol olarak da söyleyebileceğim tabii ki swift yapmak!

Fransa’dan Türkiye’ye Para Transferinde Dikkat Edilecekler

  • Para ile işlem yaptığınızı unutmayın, güvenlik konusuna dikkat!
  • Kendinize en uyumlu yöntemi seçip, para gönderin.
  • Parayı gönderdiğiniz kişinin bilgilerini sistemlere doğru iletin ki sonradan sorun çıkmasın. Bazı işlemler geri döndürülemeyebiliyor.
  • Genelde hızlı işlemlerin komisyonu en yüksek olabiliyor, çok aceleniz yoksa birkaç gün beklemek de fena olmaya bilir.

Türkiye’den Fransa’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Bu yazıda bahsettiğim tüm yöntemleri Türkiye’den Fransa’ya para gönderirken de kullanabilirsiniz. Sonuçta aynı işlem 🙂 Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Görkemli Dünya’yı Tıklayın ve Benimle Keşfedin!

Para Transferinde Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Fransa’dan Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Bu kısım sizi çok düşündürmesin, siz hangi hesaba gelmesini bekliyorsanız normal şekilde o hesaptan çekebilirsiniz. Eğer kod v.b verilmişse de ilgili banka şubesine gidip ödemenizi alabilirsiniz.

Fransa’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Transfer genellikle ortalama 1-3 gün sürüyor. Eğer online bir yöntem seçerseniz birkaç dakikada işlem gerçekleşebilir.

Fransa’dan Türkiye’ye En Fazla Ne Kadar Para Gönderilebilir?

Para gönderiminde bir sınır, limit yok. Ancak eğer 10.000 euro üzeri bir işlemse bunu belgeli olarak gümrük memurlarına açıklayabilmelisiniz.

Euro Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Bazı bankalarda otomatik olarak böyle bir işlem gerçekleştirilebiliyor. Ancak benim size önerim basitçe euro hesabı açtırın ve oraya ödeme yapılmasını sağlayın.

Hesabıma Fransa’dan Para Gelecek Bir Kesinti Olur mu?

Eğer Fransa’dan bir para transferi bekliyorsanız. Atıyorum 500 euro gönderildi, size 495 euro şeklinde ulaşabilir. Çünkü bankalar 5-10 euro arasında bir ücret kesintisi yapabiliyor swift işlemlerinde.

Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek hakkındaki yazımı artık bitiriyorum. Umarım faydalı olabilmiştir, birçok konuya değinmeye çalıştım. Yurtdışından IBAN’a para gönderme hakkındaki yazıma da bir bakabilirsiniz. Burada yazdıklarım tamamen bilgilendirme amaçlı, yani sorumluluk sizde 🙂 aman iyi araştırın, sorunuz olursa da sorabilirsiniz, görüşmek üzere!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.