Görkemli günler! Bugün “Garipçe’ye gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “garipçe nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Garipçe Köyü’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Garipçe’ye Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle hep neredesin diye sorarım 🙂 Fakat Garipçe’ye giderken nerede olursanız olun gidiş yolu belli!

Hem Avrupa yakasından hem de Anadolu yakasından Garipçe’ye giderken metro ve iett otobüs seçeneklerini kullanmanız gerekiyor ya da özel aracınızla gitmelisiniz. Şimdi genel bilgiler verdikten sonra alt başlıklarla detaylı olarak Garipçe’ye gidiş yollarını açıklamaya başlıyorum 🙂

Garipçe Nerededir?: Garipçe, Sarıyer ilçesinin boğaz kenarındaki semtlerinden biri. Üçüncü boğaz köprüsünün hemen Avrupa yakasındaki ayaklarında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Garipçe’ye genel olarak tek giden ya da geçen toplu taşıma aracı İETT’nin 150 numaralı belediye otobüsü.

150 Hacıosman Metro-Rumelifeneri-Garipçe otobüsü ile Hacıosman Metro ve Sarıyer’den direkt olarak Garipçe’ye gitmek mümkün.

Hat 150 otobüsü normal tek biletli bir hat olarak çalışıyor ve gün içerisinde neredeyse 10 dakikada bir mevcut! Ayrıca saatlerine de şuradan bakabilirsiniz.

150 Numaralı otobüsle Hacıosman’dan Garipçe’ye ulaşmak da yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Metro İle Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Garipçe’ye direkt olarak metro gitmese de metro ile çok yakına kadar gidebiliyorsunuz. Eğer herhangi bir metro istasyonuna yakınsanız ilk olarak aktarma yaparak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşmaya çalışın.

Sonrasında M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun son durağı olan Hacıosman Metro’dan 150 numaralı Garipçe otobüsüne binerek Garipçe’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Eğer metrobüsle Garipçe’ye gitmek istiyorsanız, hangi yönden gelirseniz gelin inmeniz gereken durak Zincirlikuyu ya da Mecidiyeköy!

Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Hacıosman Metro’ya ulaşabilirsiniz. Hacıosman’dan sonra binmeniz gereken otobüs 150 numara.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Garipçe’ye Nasıl Giderim?

Marmaray ile de Garipçe’ye ulaşım şansınız mevcut olduğunu hatırlatmalıyım. Marmaray’la Garipçe’ye giderken inmeniz gereken durak Yenikapı!

Yenikapı’dan direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binip en son durağa kadar gitmelisiniz. Sonra da şu ünlü 150 numaralı otobüse ulaşıp Garipçe Köyü ve Garipçe Sahili’ne ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Garipçe’ye Araçla Yol Tarifi

Garipçe’ye gitmenin bir diğer yolu da tabii ki özel araçla gitmek. Aracınızla Garipçe’ye gitmek için öncelikle Sarıyer’e gitmelisiniz. Sarıyer’e ulaştıktan sonra zaten Garipçe ve Rumeli Feneri tabelalarını göreceksiniz! Bu şekilde Garipçe’ye ulaşım oldukça kolay.

Ben şimdi sizler için Garipçe’ye araçla yol tarifini gösteren haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Garipçe’ye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Garipçe’ye Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy tarafından Garipçe’ye gitmek isteyenler öncelikle metro ya da Marmaray’ı kullanarak Yenikapı’ya ulaşmalı ve direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip son durak Hacıosman’a gitmeli. Sonrası yukarda yazıyor 🙂

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Garipçe’ye gitmek için 40B ve 25E otobüslerini kullanarak Sarıyer’e gidip oradan da 150 numaraya binerek Garipçe’ye ulaşmanız mümkün.

Ayrıca yol üzerinde Levent ve Zincirlikuyu’dan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yaparak Hacıosman + 150 Otobüs ile Garipçe’ye gidebilirsiniz.

Sarıyer, Bebek, Emirgan ve İstinye’den Garipçe’ye Nasıl Giderim?

Avrupa yakası boğaz semtlerinden Garipçe’ye giderken öncelikle sahilden 25E otobüsü ile Sarıyer’e gitmek gerekiyor.

Sarıyer’den de Garipçe’ye 150 numaralı otobüs ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. Hat 150’nin ayrıntıları yukarıda ilgili bölümde yazıyor 🙂

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den birçok komibasyonla Garipçe’ye ulaşılabilir ama bence en mantıklısı direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna bu iki semtten binmek ve Hacıosman + 150 nolu otobüs yaparak Garipçe’ye ulaşmak.

Eminönü ve Karaköy’den Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Garipçe’ye giderken iki seçenek var. İlki direk vapurla Sarıyer’e geçip oradan 150 nolu otobüse binmek.

İkinci seçenek de Şişhane ya da İstanbul Üniversitesi metro duraklarından M2 metrosuna binerek Hacıosman Metro’ya gitmek ve yine 150 nolu otobüse binmek şeklinde olur.

Maltepe, Kartal, Pendik ve Beykoz’dan Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Garipçe’ye gitmek için en hızlı yol bence Marmaray ya da metro ile direkt olarak Yenikapı’ya gitmek. Sonra da M2 metrosu ve 150 nolu otobüs sizi Garipçe’ye ulaştıracak.

Beykoz’dan Garipçe’ye gidecekler ise Sarıyer’e vapurla geçip oradan da 150 nolu otobüse direkt olarak binebilir.

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy gibi noktalarından Garipçe’ye gitmek için de bence en mantıklı yol hemen metrobüse binmek ve Mecidiyeköy’de inerek M2 Hacıosman metrosuna geçmek! Sonrası malum 🙂

Rumeli Feneri’nden Garipçe’ye Nasıl Gidilir?

Son olarak Rumeli Feneri’nden Garipçe’ye nasıl gidileceğini de merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında bu iki semt birbirine oldukça yakın. Hatta bahsettiğimiz meşhur hat 150 otobüsü hem Garipçe’den geçiyor hem de Rumeli Feneri’nden. Rumeli Feneri’nden Garipçe’ye 150 numaralı otobüsle kolayca gidebilirsiniz.

Garipçe’ye Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Garipçe’ye En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Garipçe’ye en uygun ulaşım yolu otobüs kullanmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Garipçe’ye En Hızlı Nasıl Gidilir?: Garipçe’ye ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Garipçe’ye Gitmek Ne Kadar Sürer?: Garipçe’ye ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Garipçe’de Otopark Var mı?: Garipçe’de ücretli, ücretsiz otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Garipçe’ye nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Garipçe’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.