Son zamanların yükselen şehri Dubai’ye seyahat fikri aslında benim için yeni değil. 2016 başlarından itibaren Avrupa dışında farklı destinasyonlar üzerinde duruyorum genelde. 

Bu rotanın hikayesi de yakaladığım bir uçak bileti indirimi ile başlamış oldu. Ani bir karar aşamasından sonra benim önderliğimde üç yakın arkadaşımla bu rotada yerimizi almaya karar verdik ve biletlerimizi aynı gün içinde aldık.

Seyahat tarihlerimizde özgürdük ve bu konuda Dubai’de ki sıcak iklimi göze alarak 20-24 Ekim 2016 tarihlerini tercih ettik. Bu dönemde hava daha yaşanılabilir olacak ve aynı zamanda Dubai’nin güzel kumsallarında denize girebileceğiz.

dubai rota
Harita Üzerinde Rota / İstanbul – Bakü – Dubai

Bu rotada en büyük süpriz aslında bilet aldığımız Azerbaycan Havayolları‘nın Bakü aktarmasıyla yaşandı. Uçağımız Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sabah 9 da kalkıp, öğlen 12 de Bakü’de olacakmış. Ancak oradan Dubai’ye olan uçuşumuz bir gün sonra sabah. Bu bize tam bir gün Bakü’yü gezme şansı vermiş oluyor. Bu durumun sadece gidişte geçerli olması da güzel bir tesadüf.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi aktarmalı uçuşlarda bu şekilde ayarlamalar yaparak para vermeden bir şehri daha gezme şansına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bu şehir Azerbaycan’ın son yıllarda en az Dubai kadar dünya çapında gelişme kaydeden başkenti Bakü ise işler daha heyecan verici oluyor.

Ardından pek de alışık olmadığım bi coğrafya olan Arap Yarımadası’nı incelediğimde Dubai’den sadece 120 km uzakta gece yapılan Formula 1 yarışları ile tanıdığımız, komşu emirlik Abu Dhabi’yi görüyorum. 

dubairotayakin
Harita Üzerinde Rota / Dubai – Abu Dhabi

Dört kişi olacağımızı hesaba katıp araba kiralama fikrini benimsiyorum. Bu şekilde Dubai’de dilediğimiz gibi gezebilecek ve Abu Dhabi’ye kolayca ulaşabileceğiz. Ayrıca benzinin Arap bölgesinde ne kadar ucuz olduğunu hatırlatmama bile gerek yok sanırım !

Son olarak bahsetmem gereken ise. Ziyaret edeceğim bu iki ülke için de bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Azerbaycan kapıda cüzi bir ücret karşılığında vize veriyormuş. Dubai için görüşmeye gerek olmadan konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerekiyor. Yeşil, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin bu iki ülkeye de vize almasına gerek bulunmuyor kısa seyahatlerinde.

Bu rotada toplam katedeceğim mesafe 7.200 km

Bu seyahatimde sırasıyla rotam şu şekilde olacak;

  • İstanbul – Baku
  • Baku – Dubai
  • Dubai – Abu Dhabi
  • Abu Dhabi – Dubai
  • Dubai – Baku – İstanbul

Tekrardan bahsedeceğim üzere 20-24 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştireceğim bu seyahatin ayrıntılarını ve gün gün tüm notlarını buradan seyahatimin hemen ardından sizlerle paylaşacağım !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.