Benim de artık bir gezi blogum olsun !” diyenler buraya 🙂 Görkemliyollar’da bugün, gezip gördüğü yerleri insanlarla paylaşmak isteyenler için keyifli bir yazım var.

Seyahat blogu açmak aslında o kadar da zor bir iş değil. Gezi blogu kurmadan önce bu konu hakkındaki ilk iki yazımı okumuş olmanızı öneriyorum;seyahat blogu nasıl yazılır” , “gezi bloggerı nasıl olunur

Bu iki yazıda anlattıklarımla beraber artık siz de benim gibi bir gezgin, seyahat aşığısınız. Tüm dünyada tecrübe ettiklerinizi insanlarla paylaşmaya hazırsınız !

Milano Katedrali ve Keşifte Olan Ben 🙂 Milano, İtalya

Gezi Blogunuza İsim Bulmak

Öncelikle bu işe bir isim koyarak başlamak gerekli. Gezmek, görmek bir sevda işi desem yalan olmaz… Bu benim için bir serüven ismi de Görkemliyollar !

Sizde yapmak istediğine, anlatmak istediklerine göre sizi yansıtan bir isim bularak bu işe başlamalısınız. Unutmayın, en güzel isim en özel olandır, popülist ve genel tarz isimler sizi ayrıştıramaz.

Kışın Varşova Sokakları / Polonya Gezimden

İnternet Sitesi Kurmak

İsminizi belirledikten sonra seyahat blogunuza bir internet sitesi gerekiyor. Bu konuda ben çocukluğumdaki hobilerimden dolayı oldukça şanslıydım. Az buçuk internet sitesi açmak, düzenlemek ve programlamadan anlayabiliyorum.

Bu iş teknik bilgi istediğinden, makul de olsa bir harcama yaparak kendinize bir internet sitesi hazırlatmalısınız.

Kaliforniya Yollarına Düşmüşüm 🙂 Batı Amerika Gezim

Gezi Yazıları Yazmak

En önemlisi bu ! Gittiğiniz gördüğünüz yerleri nasıl anlatacaksınız ? Eminim orayı sizin gibi ziyaret eden binlerce insan var. Sizin anlatım tarzınız, önemsedikleriniz bu işe yön verecek.

Bu konuda kendinizi geliştirmek için, kitaplar ve seyahatnameler okuyabilirsiniz, fakat güncel blogları okumanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü insan ister istemez etkileniyor ve bütün o özgünlüğünü kaybedebiliyor. Ben yıllardır sevgili gezgin arkadaşlarımı yakınen takip edip desteklemekle beraber, onların özgün yazılarını çok okumamaya gayret ediyorum, bu yaptığım şey belki de bana özgünlüğümü sağlıyor.

Porto’daki 1. Luis Köprüsünü Fotoğraflarken / Portekiz

Gezginlerle İletişimde Olmak

Gezi blogu açmayı bir ticarethane gibi görenler bu tavsiyeme kızacak 🙂 Çünkü onlar bir rekabet var gibi düşünebilir. Fakat gezginler kendi aralarında birer destekçidir. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz, hepimiz gezmek, görmek istiyoruz.

Başka gezginlerle iletişimde olmak, takip etmek, etkinlikler yapmak sizi ve yetkinliklerinizi daima ilerletecektir. Seyahat bloggerı olmak için önce iyi bir sosyal iletişim şart.

Norveç Sokaklarında 🙂 Başkent Oslo

Okuyuculara Göre Yönelmek

Son olarak okuyucularımızla olan ilişkilerden söz edeceğim. Görkemliyollar’da beni okuyan, takip eden tüm arkadaşlarımı çok seviyor ve sayıyorum. Aslında benim yazdıklarımı, yöneldiklerimi onlar belirliyor.

Ben ütopik bir dünyada yaşamıyorum ! Ben de herkes gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve herşeyden önce bir öğrenciyim 🙂 Onlardan biri olduğum için, iyi anlaşabiliyor, iyi anlayabiliyor ve iyi yardımcı olabiliyorum. Siz de birşeyler yaparken okuyucularınızdan, arkadaşlarınızdan asla uzaklaşmayın.

Gezme, keşfetme sevdalısı herkesin faydalanabileceğini düşündüğüm yazı dizimi burada bitiriyorum, instagram’da beni takip edebilirsiniz, hep birlikte dünyayı karış karış gezme dileğiyle, mutlu günler 🙂

Yazının Devamı: Nasıl Bu Kadar Çok Geziyorum ?

 

2 Yorum Yapılmış

  1. Merhaba sayfanız çok güzel beğenerek takip edeceğimi düşünüyorum. Hatta istek gönderdim.Ben çok fazla gezemiyorum bundan sonra daha sık yapacağım ama Yinede önceki çektiğim fotoğraflar manzaralar ve kaldığım oteller hakkında bi sayfa açmaya karar verdim otellerle ilgili bi kaç çektiğim fotoğraf hariç onların kendi fotoğraflarını kullanmak durumunda kalıyorum telif açısından sıkıntı olur mu sizce bir de önerileriniz neler kötü bi düşünce mi olmuş otel gezi manzara üçlüsü

    • Merhabalar Sevgili Gizem,

      Teşekkür ederim 🙂 Evet bir telif sıkıntısı olabilir ki olmasa da pek önermem. Görkemliyollar’daki en büyük sırrım tamamıyle kendi fotoğraf ve içeriğimi kullanıyor olmam 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.