Hepinizin bildiği gibi herhangi bir ülkeye seyahat etmeden önce kontrol etmeniz gereken en önemli unsur vize konusu.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport’u maalesefki yeni yeni gelişen ve vize konusunda, çok fazla serbestliğe sahip olmayan bir pasaport. Bu yüzden birçok ülkeye vize alma zorunluğumuz bulunuyor. Şimdi bu ülkelerin başlıcalarından söz edeceğim sizlere.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Birleşik Devletler’e yapılacak olan seyahatlerde tüm TC Pasaportları için vize alma zorunluluğu bulunuyor. Bu vizeyi İstanbul, Ankara ve Adana’daki ABD büyükelçiliklerinden şahsen başvuru ile alabiliyorsunuz. Genel olarak alması en zor vizelerden biri olarak görülüyor.

Benimde zamanında almış bulunduğum bu vizenin ücreti, başvurusu ve tüm aşamaları için sitede ayrı bir yazım bulunuyor.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

2. Birleşik Krallık

İngiltere başta olmak üzere İrlanda, İskoçya ve Galler, yani Birleşik Krallık’a olan seyahatlerinizde de vize almanız gerekiyor. Bu tüm TC Pasaportları için geçerli bi durum.

Vize için şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor, ayrıntıları yine ayrı bir başlık altında.

europeanUnion
Avrupa Birliği Bayrakları / Brüksel

3. Schengen Ülkeleri

Aşağıda sıralamış olduğum ülkelerin Schengen adında ortak bir sınır birliği bulunuyor. Bu ülkelerin herhangi birinden alacağınız schengen vizesi kalan ülkeler için de geçerli olmuş oluyor. 

Schengen vizesi ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan vize. Bunun sebebi avrupa ile coğrafı yakınlığımız tabii ki. Genel olarak daha kolay alınabildiğini söyleyebileceğim bu vizeyi bazı ülkeler görüşme sağlamadan da verebiliyor. 

Ancak eklemem gereken bir konu var ki, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahiplerinin bu vizeyi almasına gerek yok. Bu pasaport sahipleri ülkelerce belirlenmiş süreler için vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Schengen bölgesi ülkeleri:

Avusturya
Belçika
Çek Cumh.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Liechtenstein
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre

Schengen vizesinin tüm detayları, ücreti ve nasıl alındığı konusunda ayrıca bir yazım bulunuyor sitede. Aşadağıki linkten takip edebilirsiniz.

  • Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

4. Kanada

Vize almanız gereken diğer bir ülke ise Kanada. Dünya çapında çokça göç alan bu ülkeye vize almanız için sadece sadece turtist olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bu vize de görüşme kısmı sonrasında veriliyor.

5. Avustralya

Avustralya’da yine tüm TC Pasaportları’nın vize alması gereken bir diğer ülke. Oldukça uzak olduğu için fazla sıklıkla ihtiyaç duyulmasa da, böyle bir planınız varsa vize başvurusunda bulunmanızın şart olduğunu hatırlatmak istiyorum.

kizilmeydan-moskova
Kızılmeydan / Moskova, Rusya

6. Rusya

Rusya maalesef ki yakın bir zamana kadar vize muafiyeti olan ülkelerden biriydi. Ben de 2015 yılında vizesiz olarak Moskova seyahatimi gerçekleştirmiştim. Ancak şuanda güncel olarak vize almamız gereken ülkelerden biri olarak yerini alıyor.

7. Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai ve Abu Dhabi şehirlerini de barındıran bu ülkeye seyahatlerinizde vize almanız gerekiyor. Bu vize online olarak veya görüşmeye gerek olmadan alınabiliyor.

Ayrıca Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahiplerinin vize almalarına gerek olmadığını hatırlatmalıyım.

8. Uzakdoğu Ülkeleri

Hindistan, Çin, gibi ülkeler de ülkemiz pasaportlarından vize talep eden diğer başlıca ülkeler. 

Çin, Diplomatik,Hususi ve Hizmet Pasaportu sahiplerinden vize talep etmiyor.

9. Diğer Ülkeler

Burada bahsetmediğim ve vize isteyen diğer ülkeler için aşağıdaki bakanlık sayfasından güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

BkzTürk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

İlginizi Çekebilir: Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.