Herkese merhaba! Bugün Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarımız ve gezmeye gidip dönecekler için özel bir sıla yolu yazısı hazırlıyorum ? Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceği konusunu ayrıntılı şekilde ele alacağım.

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde Hollanda’dan Türkiye’ye gelecekler için ? Avusturya ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

Hollanda’dan Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Hollanda, Avrupa’nın kuzeybatısında kalan bir ülke. Yani Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla gitmek için doğrudan bütün Avrupa’yı geçmek gerekiyor. Ancak bu uzun yol bayramlar olunca, sevdiklerimizi görmek olunca hızlıca geçilebiliyor.

Aslında Kapıkule sınır kapısı ile bazı doğu illerimiz 2.000 kilometreye varan bir uzaklıkta bulunuyor. Amsterdam ile Kapıkule arası ise 2.460 kilometre. Yani düşündüğünüz kadar da uzak değil. Tabi Hollanda’dan Türkiye’ye gitmenin ritüeli bir daha farklı. Arada bir sürü ülke ve sınır geçişleri var, yani daha zorlu bir rota.

Peki Hollanda’dan Türkiye’ye gelirken nasıl bir karayolu rotası izlemeliyiz? Sizler için belli başlı sıla yolu rotalarını çıkardım, hadi başlayalım ve size en uygun olanını bulalım!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Hollanda’dan Türkiye Rotaları

1. Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Frankfurt- Budapeşte – Belgrad)

Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla gelmenin en popüler rotası işte bu! Çünkü bu rota en kilometre olarak en kısa ve en rahat yollara sahip olarak düşünülüyor. Ayrıca daha az otoban ücretleri ile Türkiye’ye ulaşabiliyorsunuz.

Hollanda sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Köln, Frankfurt, Nürnberg, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz.

Bu rota Amsterdam’dan yaklaşık 2450 kilometre, Eindoven’dan ise 2300 kilometre kadar. Rotanın büyük bir çoğunluğu otoban, yani hızlı bir rota.

1. Rota: Hollanda – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Frankfurt – Münih – Ljubljana – Belgrad)

Hollanda’dan Türkiye’ye ulaşımın bir yolu daha var! Kilometre olarak bu rota da en kısa yol 🙂 Çünkü ilk iki rota hemen hemen aynı mesafede.

Bu rotada Hollanda sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Köln, Frankfurt, Münih, Salzburg, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada Amsterdam’dan Kapıkule yaklaşık 2500 kilometre. Eindoven’dan ise 2350 kilometre kadar. Rotanın yine büyük bir çoğunluğu otoban, ancak otoban ücretlerinin biraz daha pahalı olmasından dolayı ilk seçenek biraz daha öne çıkıyor.

2. Rota: Hollanda – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

Hollanda’dan Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk iki seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak Hollanda’dan Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor. Yani Hollanda’dan Türkiye’ye kadar AB üyesi ülkelerden geçerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Bu rotayı da düşünebilirsiniz.

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

Hollanda’dan Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Şimdi Hollanda – Türkiye arasındaki en kısa karayolundan bahsedelim! Bu rotadaki en kısa yol için ilk seçenekte bahsettiğim rotayı tercih edin yani; sırasıyla Köln, Frankfurt, Nürnberg, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule!

Bu en kısa yol ile Hollanda sınırlarından Türkiye sınırlarına yaklaşık 2300 kilometrelik bir yol katetmiş olacaksınız.

Şehir Şehir Hollanda’dan Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Amsterdam’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Türkiye’ye arabayla giderken ben ilk seçenekteki rotayı kullanmanızı öneririm.  “Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Frankfurt – Viyana –  Budapeşte – Belgrad – Sofya) ”

Rotterdam, Lahey ve Eindhoven’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Hollanda’nın öteki önemli şehirlerinden gelirken de aslında yol tarifi değişmiyor. Zaten Hollanda öyle çook büyük bir yüz ölçümüne sahip değil. Yani yukarıda bahsettiğim gibi ilk rotayı kullanmanız daha mantıklı duruyor. Ama belki de gezmek için ikinci rotayı da seçebilirsiniz.

Hollanda’dan Türkiye’ye Arabayla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

Hollanda’dan Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

Hollanda’dan Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Hollanda’dan Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 24-30 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

Hollanda’dan Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli 🙂 Eğer hiç durmadan gidecekseniz Hollanda’dan Türkiye’ye 1.5 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 2 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 3 gün sürer.

Hollanda’dan Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

Hollanda’dan Türkiye ortalama 2300-2600 kilometre uzaklıkta. Amsterdam’dan Kapıkule 2500 kilometre iken Eindoven’dan İpsala yaklaşık 2300 kilometre.

Hollanda’dan Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

Hollanda’dan Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

  • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
  • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı 🙂 )
  • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
  • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )
  • Avusturya için vinyet ücreti yaklaşık 10 euro ( 10 gün geçerli )
  • Almanya için vinyet ücreti yaklaşıık 10 euro ( 10 gün geçerli )

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

Hollanda ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

Hollanda ile Türkiye arasında en kısa yolda toplam 5 ülke var. Bunlar Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani Hollanda’dan Türkiye’ye giderken en az 5 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Almanya, Avusturya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber Hollanda ile Türkiye arasında Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “Hollanda – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 3-4 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 300-400 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada Hollanda – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Bu şekilde Hollanda’dan Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.