Görkemli günler! Eminim aranızda Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermeyi düşünenler vardır. İşte doğru yazıdasınız 🙂 Bugün sizlere Hollanda’dan Türkiye’ye en ucuz ve hızlı yolla para transferini anlatacağım. Biliyorum bu konular biraz karışık ama bir de benden okuyun bakalım.

Ben de Avrupa’da tam bir sene yaşadım, yani bu para yollama işleri başımdan çok geçti. Tüm bu yaşadıklarımla ve resmi kaynaklardan yaptığım araştırmalarla beraber Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderme seçeneklerini listelemeye başlıyorum;

Hollanda’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Baştan anlaşalım bu Avrupa’dan para gönderme işleri düşündüğünüz kadar zor değil. Çünkü artık 21. yüzyılda yaşıyoruz, elektronik ortamda her türlü işi kolayca yapmak mümkün, buna para gönderimi de dahil. Hollanda’dan gönderdiğiniz bir para saniyeler içinde Türkiye’deki bir hesaba geçebiliyor ancak önemli olan bunu en uygun ücrete ve güvenli şekilde yapabilmek, bu yüzden seçeceğiniz yolu böyle bulun derim.

1. Hollanda’dan Türkiye’deki İBAN’a Banka Havalesi ( Swift Yapmak)

Hollanda’dan Türkiye’ye para transferinin en temel yolu tabii ki İBAN’a havale yapmak olacak. Ama bu işe swift yapmak deniyor 🙂 Çünkü döviz üzerinden işlem yapıyoruz bu EFT değil. Swift’i tamamen EFT, havale sistemi gibi düşünebilirsiniz. Yine elektronik olarak banka internet şubelerinden kolayca yapabiliyoruz, tek fark bu sefer döviz üzerinden ve uluslararası gönderim şansımız var.

Swift yaparak Türkiye’ye güvenli bir biçimde para göndermek mümkün. Swift’in tek kötü yanı biraz uzun sürmesi. Genellikle 1 ila 3 iş günü arasında bir sürede Hollanda’dan Türkiye’ye gönderim sağlanıyor ve hesaba yatıyor. Swift ücretleri de ortalama 10-25 euro bandında. Bu tabii ki kullandığınız bankaya göre de değişiyor.

Amsterdam Genel Görünüm / Tipik Hollanda Evleri / İnterrail Gezimden

Swift yaparken standart olarak EFT’deki gibi IBAN numarası ve alıcı ismi gibi bilgilere ihtiyacımız var ama bir de yanına uluslararası terminolojide BIC olarak geçen Swift kodları var. Bu kodlar alıcının banka hesabına göre şekilleniyor, yani yol tarifi gibi düşünün. İşte bazı önemli bankalarımızın swift kodları;

Türkiye’deki Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

2. Hollanda’daki Akbank Şubesi’nden Türkiye’ye Para Gönderme

Bildiğiniz ya da öğreneceğiniz üzere Hollanda’da Akbank’ın bir şubesi bulunuyor. Eğer bu şubeye giderseniz nispeten uygun fiyatlı olarak Türkiye’ye para gönderimi yapabilirsiniz. Genellikle şubeden gerçekleştirilen bu işlemler dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Bu yöntemin zor tarafı şubeye gitmek tabii ki uğraştırıcı bir iş. Ayrıca bankaların kuralları ve fiyatları da anlık olarak değişebildiğinden, orada size verilecek fiyatı önceden öğrenmeniz biraz zor oluyor. Ancak yine de bu yöntem ile Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermeyi düşünebilirsiniz.

3. Online Para Transfer Firmalarını Kullanmak

Herkesin tahmin edebileceği gibi bir de online olarak para transferi yapan özel kuruluşlar var. Bu firmalar tüm dünyada faaliyet gösterdiği gibi Hollanda’dan Türkiye’ye para transferi konusunda da aktif olarak çalışıyorlar. Benzer şekilde çalışan onlarca farklı para transfer firması mevcut.

Bu online para transfer firmalarının aslında tamamı benzer bir mantıkta çalışıyor. Online olarak üye olup istediğiniz ülkeye para yollayabiliyorsunuz. Genellikle dakikalar içerisinde para alıcıya ulaşabiliyor ve ücretleri de nispeten makul. Bu yüzden oldukça fazla tercih ediliyorlar. Ancak aralarından güvenli bir firma seçme konusu oldukça önemli.

Online para transfer şirketlerinden para gönderirken yapılacak işlemler;

  • Öne firmanın sitesine girip üye olup basitçe bir hesap açmalısınız.
  • Ardından yapmak istediğiniz para transfer emrini vererek alıcı bilgilerini giriyorsunuz.
  • Son olarak da ödemeyi önce bu firmaya yapıyorsunuz.
  • Paranız da kısa sürede alıcıya ulaşmış oluyor.

Hollanda’dan Türkiye’ye internetten para gönderimi yapabileceğiniz firmalar;

Western Union

Western Union bu alanda ilk aklıma gelen firma oluyor. Daha önce sizde eminim bankalarda v.b yerlerde logosunu görmüşsünüzdür. Bu firma Türkiye’deki bazı bankalarla anlaşmalı olduğu için para gönderim ve ulaştırma konusu nispeten kolay oluyor. İşlemler da gün içerisinde tamamlanabiliyor.

Transfer Wise ( Wise )

Wise Firması ile de Hollada’dan Türkiye’ye para transferi yapmak mümkün. Online temelli ve nispeten uygun fiyatlar sunan bir kuruluş. Gönderim ücretleri genellikle 10-20 euro arasında değişiyor. Ayrıca kısa süre içerisinde parayı ulaştırıyor.

Transfer Go, Money Gram

Bu alanda Transfer Go ve Money Gram adında firmalar da var. Açıkçası fazla bilgi sahibi değilim ama aynı işlevde tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

ParaGönder.com, PTT (UPT) Servisi

ParaGönder.com İşbankası’nın, UPT ise PTT’nin kurduğu iki online para transfer sitesi. Bu sitelerden de benzer mantıkla para gönderimi yapabiliyorsunuz. Bu iki sitenin de arkadasında güçlü kurumlar olması güveni biraz artırabilir.

4. Hollanda’dan Türkiye’ye Nakit Para İle Seyahat Etmek

Şimdi belki de aklınıza gelmemiş bir yoldan bahsedeceğim 🙂 Aslında hiç uğraşmadan direkt olarak Hollanda’dan uçağa binerek nakit para ile de Türkiye’ye gidip para transferi yapabilirsiniz. Bu yol doğal olarak Hollanda’dan Türkiye’ye para transfer yapmanın en ucuz ve tek ücretsiz yolu olabilir 🙂

Ancak böyle bir yolculuk sırf para taşımak için yapılacaksa mantıklı olmayabilir. Ayrıca tek seferde 10.000 euro üzerinde bir tutar taşıyamıyorsunuz. Eğer taşıyacaksanız da gümrük polislerine beyanda bulunmanız gerekli.

İlk Kez Yurtdışına Çıktığım İnterrail Zamanlarımdan / Amsterdam Kanalları ile / Hollanda

5. Kripto Para İle Hollanda’dan Türkiye’ye Para Transfer Etmek

Sanki uzay çağında bir başlık gibi ama geldi çattı! Kripto paralar ile de Hollanda – Türkiye arasında para gönderimi yapmak mümkün. İster Ripple ister Bitcoin herhangi bir kripto para birimi üzerinden de ülkeler arası transfer yapılabiliyor. Bu işlemler genellikle oldukça hızlı gerçekleşiyor ve komisyon oranları oldukça düşük oluyor hatta ücretsiz seçenekler bile bulunabilir.

Uyarımı yapayım! Kripto para transferi konusunda AB ve TC kanun ve yasalarına uygun şekilde çalışan kurumların aracılığı ile güvenliğinize dikkat ederek işlem yapmalısınız, yoksa mağdur olabilirsiniz.

Hollanda’dan Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri & Kesintiler

Şimdi para yollama seçeneklerini bitirdiğimize göre Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderim ücretlerine ve kesintilere bir bakalım;

Hollanda’dan Swift Ücretleri : Bu ücret tamamen sizin bankanıza kalmış bir durum. Genellikle bankalar 10-25 euro aralığında bir ücret talep edebiliyor. Alıcı da ayrı olarak bir komisyon daha ödemek zorunda kalabilir.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Para transfer firmaları da hizmet çeşitlerine göre farklı fiyatlar sunsa da genellikle 8-40 euro arasında bir ücret talep ediyorlar.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto paralar ile Hollanda’dan Türkiye’ye para transferi yaparken %1-2 civarı bir komisyon ödemeniz gerekebilir. Ancak bu konuda dikkatli olun tekrar uyarayım!

Nakit Para Taşıma Ücreti: Sizce ? 🙂

Hollanda’dan Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Tabii ki en ucuz ve hızlı yolla para yollama işleminin hangisi olduğu konusu da önemli. Kısaca şöyle açıklayayım; Eğer en hızlı şekilde Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız online transfer firmalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca en ucuz şekilde para gönderimi de bu şekilde ve ayrıca kripto paraları kullanarak olabilir.

Ama en güvenli yol en sonda 🙂 En güvenli yol tabii ki bankalar arasında swift işlemi yaptırmak olacaktır düye düşünüyorum.

Hollanda’dan Türkiye’ye Para Transferinde Dikkat Edilecekler

  • Para, Para, Para yani dikkat edin!
  • Güvenlik konularını önemseyin, kullanacağınız firma, bilgisayar, internet v.b
  • Komisyon tutarlarını elinizdeki paraya uyumlu şekilde araştırın ve karşılaştırın.
  • Alıcı bilgilerini sakın yanlış girmeyin!
  • Tüm seçenekleri inceleyin ve en uygun yolunuzu bulun.

Türkiye’den Hollanda’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Türkiye’den Hollanda’ya para gönderirken de burada yazdığım yöntemleri kullanabilirsiniz. Zaten tüm bu işlemler genellikle çift yönlü olarak çalışıyor. Sorunuz olursa alttan yazarsınız. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Para Göndermek İçin Neler Gerekli?

Alıcının İBAN numarasını, adını ve hangi bankadan hesabı olduğunu bilmeniz gönderim yapmanız için yeterli olacaktır.

Hollanda’dan Gelen Para Nasıl Çekilir?

Herhangi bir ek işleme gerek yok, zaten paranız hesabınıza yatacak ve normal kendi bankanızdan çekim işlemi yapabilirsiniz.

Hollanda’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Anlık olarak gönderim yapabileceğiniz seçenekler de var ama ortalama 1-3 gün sürecektir.

Euro Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Benim önerim euro mevduat hesabı açtırın ki döviz çevirilerinden kaybınız olmasın. Bu zaten oldukça kolay bir işlem.

Hesabıma Hollanda’dan Para Gelecek Kesinti Olur mu?

Eğer swift yoluyla bir işlem sonucu hesabınıza gelecekse az bir miktarda bankanız kesinti yapabilir. Bunu bankanızın sayfasından öğrenebilirsiniz.

Uzunca yazım artık bitiyor. Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderimi konusunu herhalde artık tamamlamışızdır. Yine de sorularınız olursa lütfen yorum bölümünden sorun. Son olarak burada yazdığım bilgiler birer tavsiye niteliğinde, aman dikkat 🙂 sorumluluk sizde mağdur olun istemem, hepinize sevgi dolu günler bence gezi notlarıma da bir göz atın!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.