Hostelde Kalırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hostel / Seyahat Rehberi

Hostelde Kalırken Nelere Dikkat Edilmeli ?


Görkemli günler ! Hostelde kalmaya karar verdik, hostel rezervasyonumuzu şu yazımdaki gibi yaptık ve sonunda hostelde kalma vakti geldi çattı 🙂 Ben bile yazarken heyecanlandım !

Şimdi sıra bana “Görkem hostelde kalacaklara tavsiyelerin neler?” demeye geldi. Ben de sizler için bu yazıyı kaleme aldım. Bugün hostelde kalırken dikkat etmeniz gerekenler ve altın kuralları anlatacağım.

Rio de Janerio’daki Hostelimin Güney Atlantik Manzarası / Brezilya

Yatağınızı Doğru Seçin

Hostelde kalmanın ilk aşaması yatağımızı doğru seçmek olmalı. Bazı istisnai hostellerde direkt numaralı sistem olsa da çoğunda gider ve boş olanı seçersiniz.

Yatak seçerken benim en önemli kriterlerim, kendine has alanı olan köşe uç noktalar, priz ve cama yakın yerler olması oluyor. Ayrıca ranza tercihlerinde benim önerim hep üst kat 🙂 Üst kat gündelik kullanımda in-çık olayı ile göz korkutsa da akşam olduğundan size özel bir alan yaratabiliyor, ayrıca gün içinde koltuk gibi sizin yatağınıza oturan da olmaz.

Hosteldeki Ortak Alanlardan Bir Görünüm / Latin Amerika Gezimden

Değerli Eşyalarınızı Yanınızdan Ayırmayın

Hostellerde güvenlik konusunda içiniz rahat olmalı. Fakat bu demek değil ki hiç bir önlem almayalım. Hostelde kaldığımız süreç boyunca telefon, pasaport, cüzdan ve fotoğraf makinesi gibi değerli eşyalarımızı yanımızdan pek ayırmasak iyi olur. Ayıracaksak da hostellerin kilitli dolaplarını kullanmak en iyisi.

Hostellerin çoğunda kilitli dolaplar olur. Bazılarında sadece dolap olur ama kilit yoktur. Yanınızda basit bir kilit taşımak her zaman iyi bir çözüm.

Güvenlik konusunun yanlış anlaşılmasını da istemiyorum, eğer hostellerde güvenlik konusunda kafanıza takılanlar varsa “hosteller güvenli mi ?” konulu yazımı şiddetle öneririm.

Adanın Denize Açılan Keyifli Sokaklarından Biri / Midilli Gezimden

Kişisel Temizliğe Özen Gösterin

Yatağınız dışındaki tüm alanların ortak olduğunu unutmamalısınız. Bu da potansiyel bir temizlik sorununu ortaya çıkarıyor. Özellikle Tayland, Hindistan v.s gibi nispeten daha sıcak ve kirli gözüken ülkelerde kalıyorsanız bu daha da önem taşıyor.

Hostelde temizliğin en önemli parçası kişisel önlemlerdir. Temiz bir hostel seçtikten sonra, eğer kişisel konulara da dikkat edersek sorun kalmaz. Kişisel temizliği detaylandırdığım, hostelde temizlik yazımda önemli tavsiyelerim var.

Venedik’e Son Gidişimde Kaldığım Temiz Hostel

Öteki İnsanları Rahat Etmeyin

Hosteldeki hiçbir alan sadece bize ait değil. Bu yüzden de çevremizdeki insanları rahatsız etmemeliyiz, bu onlara saygının bir parçası. İnsanları rahatsız etmekten kastımı biraz açayım;

Mesela akşamları yüksek sesle konuşmak, müzik dinlemek. Kapıları ses çıkaracak şekilde açıp kapatmak, hosteli pis şekilde kullanmak v.s gibi sürüp gider. Eğer bu kurallara dikkat etmezsek, hostelde tepki çekerek sosyal ortamda antipati yaratabiliriz.

İsveç mi Danimarka mı ? / Malmö, İsveç

Hostel Hayatına Uyum Sağlayın

Şu Görkem’in sıkça bahsettiği “hostel hayatı” 🙂 Evet böyle birşey var ! Hostellerin kendi için değişik bir ritüeli ve havası var. Bunu bilmeden hostelde kalamazsınız…

“Kalırım ben” diyenler olacaktır 🙂 İşte onlar sadece hostelde kalır, hiçbir olanağından tam olarak faydalanamaz. Bu konu bence çok detaylı, kısaca rahat olun… Genel olarak hostel hayatını bilmiyorum, öğrenmek istiyorum diyorsanız işte bu yazı tam da sizin için !

New York Sokaklarını Gezerken / Hostel Hayatı Aynı New York Gibi; Kozmopolit

Hostel Olanaklarından Yararlanın

Çoğu arkadaşım hostelde kalmış ama tam olarak hostelin ne olduğunu anlayamamış…Neden mi ? Hiçbir olanağından faydalanamamış da ondan. Hosteller de yemek yapılır, oyun oynanır, sohbet edilir, insanlarla tanışılır, oralı gibi yaşanır…

Hostelde kaldığınız süreçte sizden biraz girişken olmanızı istiyorum, hostelin her türlü olanağından iyice faydalanın ve keyfini yaşayın. Tabi bunlar neler derseniz önce şuradaki yazımdan hostel olanakları neymiş bir inceleyin.

Fas Gezimden 🙂 / Bu Gezide de Hostelde Kaldım

İnsanlara Selam Vermeyi Unutmayın

Misafirperver olan güzel ülkem de neden selamlaşma bu kadar az diye düşünüyorum bazen. Bence daha çok selamlaşmalıyız, daha fazla hal hatır sormalıyız…Bunu yurtdışında da yapmalıyız !

Hostelde genelde görülen herkesle selamlaşılır, bazen sadece “heey” dersiniz, bazen “iyi akşamlar” ya da daha uzun bir sohbet ama illa ki bir iletişim olur. Eğer olmazsa samimiyetsiz algılanabilirsiniz, bu konuya çok dikkat edin ve tüm dünyadan insanlarla sıcak bir başlangıç yapın.

Evet hostelde kalacaklar için Görkemli tavsiyelerim bunlar. Aslında hostel konulu 10’u geçen yazımın satır aralarında daha da fazla tüyo veriyorum, inceleyin, okuyun, yaşayın ve sonra bana yazın ! Belki de benim de keşfetmediğim konulara parmak basacaksınızdır, hepinize bol seyahat dolu günler !

Yazının Devamı: Hosteller Temiz mi ? Görkemli Temizlik Önerilerim

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*