Hostel Olanakları Neler, Yemek Yapılabilir mi ?

Hostel / Seyahat Rehberi

Hostel Olanakları Neler, Yemek Yapılabilir mi ?

Hosteller her yönüyle farklı bir konaklama deneyimi. Bu farklılığın en büyük parçası ise hostellerin sahip olduğu olanaklar ve herkesin merak ettiği “hostel aktiviteleri“, bir de kendi yemeğimi kendim yaparım diyenlere söyleyeceklerim var… Görkemli hostel yazı dizimde sizler için kişisel deneyimlerimle hostelleri anlatmaya devam ediyorum, benimle gelin 🙂

Hangi Olanaklar Var ?

Hosteller sıradan otellere göre ekstadan birçok olanak sunuyor. Bunların başında mutfak geliyor. Mutfak sayesinde kendi yemeğimizi kendimiz yapabiliyoruz, hatta gittiğimiz ülkenin yerel marketlerinden alışveriş de yaparsak değmesinler keyfimize.

Bunun yanı sıra hosteli ortak alanlarda, rahatça evde oturuyormuş gibi dinlenebilir, uyuklayabilir, kitap okuyabilir ya da oyun oynayabiliriz. Çoğu hostelde basit kart oyunları, masa oyunları mevcuttur. Bazılarında masa tenisi ve havuz bile olabilir 🙂

Bu ortak alanlar ve aktivitelerin en güzel özelliği ise hiçbirinde yalnız olmayacak olmamız.

Arjantin’de Kaldığım Hostel’in Dekoratif Ortamı

Hostel Aktiviteleri Neler ?

Hosteller genellikle sosyal bir ortam gibi düşünülür. Hostellerde insanlarla tanışır, sohbet ederiz. Çeşitli kültürlerden insanlarla bilgi paylaşımı yaparken bir yandan da onlarla beraber ortak etkinliklere katılma şansımız olur.

Hosteller de bunu bildiği için bizlere direkt bir program sunabilir 🙂 Kamboçya’da kaldığım hostelde akşam 7’de herkes toplanır ve su topu oynar ! Bir hostel düşünün ki havuzunda akşam su topu etkinliği olsun…

Ayrıca hostelde kalanlar da sizin gibi turist olduğundan onlara beraber şehri gezmeyi düşünebilirsiniz. Birden fazla gezgin bir şehri keşfediyorsa bence keyfi sonuna kadar çıkar.

Arjantin’de Kaldığım Hostelin Havuzu 🙂 Girmek Biraz Yürek İstiyor

Hostel’de Yemek Yapmak

Yurtdışında en çok para harcadığımız kalem yemek harcamaları oluyor. Daha uzun süreler gezmek, daha ekonomik gezmek istiyorsak kendi yemeğimizi kendimiz yapabilmemiz çok önemli.

Hosteller işte tam da bunun için ! Hosteldeki mutfakta ister çorba yapın isterseniz makarna 🙂 tamamen size kalmış. Oranın yerel ürünlerini de deneyebilirsiniz, illa her öğünü restoranda yiyeceğiz diye birşey yok.

Kaş’ta Kaldığım Hostelin Sevimli Açık Muftağı ve Barbekü Bölümü

Hostel’de Mutfak Kullanımı

Hostelde yemek yapacağız da… burada da dikkat etmemiz gerekenler var.

Öncelikle hosteldeki mutfak kalan herkes için. Yani bunu bilerek ortak bir şekilde, insanları rahatsız etmeden kullanmamız gerekiyor. Bazen bir ocakta 2-3 kişi aynı anda yemek pişiriyor olabilir. Öteki insanlara yardımcı olmak ve paylaşımcı olmak gerekli.

Bunun dışında temizlik kurallarına da dikkat etmeliyiz. Hostellerde her türlü çatal, kaşık, tabak, tencere kullanımı serbesttir. Ancak işiniz bittikten sonra bulaşıklarınızı yıkamalısınız !

Almati Sokakları / Kazakistan Gezim

Buzdolabı Ortak mı ?

Buzdolabı konusu bana başlarda çok ilginç gelmişti 🙂 Hostelde buzdolabı kullanımı da ortak. Genelde herkes kendi malzemelerini bir poşete koyuyor ve üzerine isimlerini yazıyor. Eğer yazmazsanız yerinde bulamayabilirsiniz. Çünkü hostel buzdolabındaki isimsiz şeyler genelde ortak kullanıma açık olarak algılanıyor.

Buzdolabı üzerinde kalem görürseniz şaşırmayın !

Trieste, İtalya’da Bir Görkem Yollarda 🙂

Her Hostelde Mutfak Var mı ?

Buna da dikkat! Çünkü her hostelde mutfak yok. Bazılarında da var ama kısıtlı saatler arasında kullanıma açık. Hostel rezervasyonu yaparken buna çok dikkat etmelisiniz, hostel rezervasyonunda dikkat edilecekler için yazıma bir göz atın derim.

Yazımı burada bitiyor, çok detay bir konu gibi gözükse de çoğunuzun bunu merak ettiğini ve hiçbir yerde yazılmadığını biliyorum. Bu yüzden açıklık getirmek istedim. Hosteller hakkında aradığınız herşey için şuraya göz atın 🙂 Benden bu kadar, güzel seyahatler !

Yazının Devamı: Hostel Hayatı Nasıl Birşey ? Hostel Kültürü Hakkında


GörkemliyollarTakip

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*